Doua loturi, de . L. Caragiale

8
PROIECT DE LEC ŢIE Şcoala: Şcoala Gimnazială Peleş Clasa: a VII-a C Profesor: Magyari Brigitta Disciplina: Literatura română Tipul lecţiei: Asimilare de cunoştinţe Subiectul lecţiei: „ Două loturi” de I. L. Caragiale - Momentele subiectului Metode şi procedee: conversaţia, învăţarea prin descoperire, comentariul pe text, dezbaterea Materiale didactice: manualul pentru clasa a VII-a, Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sâmihăian, Ed. Humanitas Educaţional, 2009 Obiective operaţionale: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili: - să identifice şi să prezinte momentele subiectului - să distingă şi să utilizeze textul literar în funcţie de aceste momente (etape) şi de naraţiune (ca mod de expunere) - să arate timpul şi spaţiul acţiunii nuvelei şi să prezinte personajul principal pe baza acestora - să propună fiecare un final pentru soţii Popescu

description

proiect didactic

Transcript of Doua loturi, de . L. Caragiale

Page 1: Doua loturi, de . L. Caragiale

PROIECT DE LEC ŢIE

Şcoala: Şcoala Gimnazială PeleşClasa: a VII-a CProfesor: Magyari BrigittaDisciplina: Literatura românăTipul lecţiei: Asimilare de cunoştinţeSubiectul lecţiei: „ Două loturi” de I. L. Caragiale - Momentele subiectuluiMetode şi procedee: conversaţia, învăţarea prin descoperire, comentariul pe text, dezbatereaMateriale didactice: manualul pentru clasa a VII-a, Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sâmihăian, Ed. Humanitas Educaţional, 2009Obiective operaţionale:La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:

- să identifice şi să prezinte momentele subiectului- să distingă şi să utilizeze textul literar în funcţie de aceste momente (etape) şi de naraţiune (ca mod de

expunere)- să arate timpul şi spaţiul acţiunii nuvelei şi să prezinte personajul principal pe baza acestora- să propună fiecare un final pentru soţii Popescu

Page 2: Doua loturi, de . L. Caragiale

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Evenimente instrucţionale

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Modalităţi de învăţare

1. Moment organizatoric

Se va asigura climatul necesar desfăşurării lecţieiClasa, liniştea, absenţii

Conversaţia

2.Reactualizarea cunoştinţelor

Despre ce nuvelă am vorbit ora trecută?

Care sunt momentele subiectului?

Ce prezintă expoziţiunea?Ce reprezintă intriga?

Cum se numeşte partea cea mai extinsă, care cuprinde faptele?Ce reprezintă punctul culminant?

Ce reprezintă deznodământul?Cine este personajul principal al nuvelei?

- despre nuvela „Două loturi” de I. L. Caragiale- expoziţiunea, intriga, desfăşurarea acţiunii, punctul culminant, deznodământul- locul, timpul acţiunii, personajele- momentul important care determină întreaga desfăşurare a acţiunii

- desfăşurarea acţiunii

- partea care cuprinde momentul de maximă intensitate- sfârşitul acţiunii- Lefter Popescu

ExpunereaActivitate frontală

3 Anunţarea subiectului

lecţiei

Azi vom împărţi nuvela pe fragmente şi vom vedea care sunt momentele subiectului

- scriu titlul în caiete

4. Transmiterea cunoştinţelor

Lectura nuvelei pe fragmenteUnde se desşăşoară acţiunea nuvelei?Când se desfăşoară evenimentele?Cine este personajul principal?Notaţi în caiete:Întâmplările au loc la începutul seclului al XX-lea, iar spaţiul de desfăşurare al evenimentelor este Bucureşti1. IntrigaLa începutul nuvelei remarcăm o deosebire faţă de alte nuvele.Care este primul moment al unei opere literare?În aceste fragment este prezentată expoziţiunea?Ce sunt prezentate în acest fragment?

Ca caută Lefter Popescu?

- câte un elev citeşte câte un fragment- în Bucureşti- la începutul sec al XX-lea-Lefter Popescu

- notează ideea în caiete

-citesc primul fragment

- expoziţiunea- nu- căutările disperate ale lui Lefter Popescu- două bilete de loterie, care se pare că ar fi câştigătoare

Scrierea funcţională.

Page 3: Doua loturi, de . L. Caragiale

Ce constituie acest fragment? Ce credeţi?Observăm că la Cargaiale nuvela începe cu intriga, deci momentele subiectului nu mai apar în ordinea obişnuită.Notez pe tablă prima idee. Voi scrie ideile pe tablă, iar elevii le vor nota în caiete1. Firul epic începe cu intriga ce cuprinde căutările disperate ale lui Lefter Popescu2. ExpoziţiuneaCe şi-a cumpărat Lefter?Ce s-a întâmplat cu biletele?De la cine a împrumutat banii Lefter Popescu pentru a cumpăra biletele?Ce i-a promis Lefter lui Pandele că se va întâmpla dacă biletele vor fi câştigătoare?Dacă a pierdut biletele, de unde ştie Lefter de câştig?Acest fragment prezintă expoziţiunea nuveleiExpoziţiunea (pe tablă)a) Lefter Popescu şi-a cumpărat două bilete de loterie cu bani împrumutaţi de la Căpitanul Pandeleb) Acesta îl anunţă pe Lefter că biletele au ieşit câştigătoare, dar el nu le mai găseşte3. Desfăşurarea acţiuniiCe face Lefter în continuare?

Ce îşi aminteşte Lefter în legătură cu biletele?Ce a făcut soţia sa cu jacheta?

Ce face Lefter cu farfuriile soţiei?Ce se hotărăşte să facă Popescu?Unde locuiesc ţigăncile?Cine-l însoţeşete pe Lefter în mahala?

Găseşte Lefter biletele la ţiganca Ţâca?Ce se întâmplă cu ţigăncile?

Pe cine întâlneşte Lefter la berărie?Cât timp se poate reclama câştigul de la extragere?

- intriga nuvelei

- notează în caiete

- un elev îmi citeşte al doilea fragment

- două bilete de loterie- au dispărut, le-a pierdut- de la dl. Căpitan Pandele

- că-i va da 10% din câştig căpitanului

- îl anunţă căpitanul Pandele

- scriu în caiete ideile

- citesc al treilea fragment- răscoleşte toată casa, dar biletele nu sunt nicăieri- că le-a pus în jacheta cenuşie- a vândut-o unei chivuţe ( ţigănci) pe zece farfurii- le sparge- să caute ţigăncile- în mahalaua Farfurigiilor- căpitanul Pandele, un sergent şi comisarul Turtureanu- nu- sunt duse la secţie, dar ele nu recunosc nimic la interogatoriu- pe şeful său de la minister- timp de şase luni

Page 4: Doua loturi, de . L. Caragiale

Ce-i spune şeful lui Lefter?Unde merge Lefter după ce părăseşte berărie?Ce-i fac chivuţele lui Lefter?

Ce primeşte Lefter când ajunge acasă?De la cine primeşte scrisoarea?Ce-i scrie Mitică în scrisoare?

Scriu ideile pe tablăDesfăşurarea acţiuniia) Lefter răscoleşte toată casa, dar biletele nu sunt nicăierib) Îşi aminteşte că le-a pus în jacheta cenuşie, dar soţia o vândusec) După ce, înfuriat, sparge toate farfuriile, pleacă în căutarea ţigăncilor, care cumpăraseră jachetad) Lefter recuperează jacheta, dar nu şi biletele e) El lipsise de la serviciu şi este somat de şeful său să se prezinte la ministerf) Trecând din nou pe la „chivuţe”, Lefter este agresat de către acestea

Punctul culminantMerge Lefter la serviciu?Cum se numeşte şeful său?Ce se întâmplă la serviciu?Ce face apoi Lefter?Ce găseşte Lefter într-un dosar?Ce află Popescu când merge să-şi încaseze câştigul?Ce se întâmplă cu Lefter la auzul cuvântului „viceversa”?Scriu pe tablă.a) Ducându-se la minister, găseşte loturile într-un dosar şi, fericit, îşi depune demisia.b) Merge să-şi încaseze câştigurile, dar este anunţat că numerele biletelor au fost inversate şi atunci devine agresiv.

DeznodământulCine poate fi Maica Elefteria?Cine ar putea fi bătrânul?

- îl somează să se prezinte la serviciu- la chivuţe- îi aruncă în ochi o „strachină cu prune sleite” şi-l iau la bătaie- o scrisoare-de la amicul său Mitică- să se prezinte la serviciu în dimineaţa următoareNotează ideile în caiete.

Citesc şi al patrulea fragment.DaGeorgescuGeorgescu îşi mustră angajatulÎşi anunţă demisia- biletele de la loterie- că numerele au fost inversate

- devine nervos şi agresiv

Citesc ultimul fragment.- soţia lui Lefter Popescu- Lefter Popescu

Page 5: Doua loturi, de . L. Caragiale

Aflăm în acest final al nuvelei ce s-a întâmplat cu Lefter Popescu şi cu soţia sa?Cum e finalul nuvelei?Ce mărturiseşte naratorul?

Scriu ideile pe tablă.a) Naratorul propune două variante posibileb) El mărturiseşte apoi sincer că nu ştie ce s-a întâmplat cu personajele sale.

- nu aflăm- finalul este ambiguu, misterios- că nu ştie nici el ce s-a întâmplat cu personajele sale

5 Tema pentru casă

Prezentaţi momentele subiectului utilizând planul de idei conceput în clasă.

Îşi notează tema.

Page 6: Doua loturi, de . L. Caragiale

„Două loturi” de I. L. Caragiale

Momentele subiectului

Întâmplările au loc la începutul secolului al XX-lea, iar spaţiul de deşfăşurare al evenimentelor este Bucureşti.

1. IntrigaFirul epic începe cu intriga ce cuprinde căutările disperate ale lui Lefter Popescu

2. Expoziţiuneaa) Lefter Popescu şi-a cumpărat două bilete de loterie cu bani împrumutaţi de la Căpitanul Pandeleb) Acesta îl anunţă pe Lefter că biletele au ieşit câştigătoare, dar el nu le mai găseşte

3. Desfăşurarea acţiunii a) Lefter răscoleşte toată casa, dar biletele nu sunt nicăierib) Îşi aminteşte că le-a pus în jacheta cenuşie, dar soţia o vândusec) După ce, înfuriat, sparge toate farfuriile, pleacă în căutarea ţigăncilor, care cumpăraseră jachetad) Lefter recuperează jacheta, dar nu şi biletele e) El lipsise de la serviciu şi este somat de şeful său să se prezinte la ministerf) Trecând din nou pe la „chivuţe”, Lefter este agresat de acestea

4. Punctul culminanta) Ducându-se la minister, găseşte loturile într-un dosar şi, fericit, ăşi depune demisia.b) Merge să-şi încaseze câştigurile, dar este anunţat că numerele biletelor fusese inversate şi atunci devine agresiv.

5. Deznodământula) Naratorul propune două variante posibileb) El mărturiseşte apoi sincer că nu ştie ce s-a întâmplat cu personajele sale.