DLC+DEC iarna

7
PROIECT DE LECTIE DATA: 11. 12. 2013 GRUPA : mijlocie EDUCATOARE: Mirela UNITATEA: Gradinita P.N. 3, Arad TEMA: ”Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?” SUBTEMA:”Vine iarna bine-mi pare” FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata(DLC-DEC) TIPUL ACTIVITATII: consolidarea si sistematizarea cunostintelor insusite anterior FORMA DE ORGANIZARE: Frontal,pe grupe si individual DURATA: 1 zi Intalnirea de dimineata: Salutul:”Buna dimineata romanasi.” Se face prezenta. Rutina: “Singurel ma spal pe maini”-deprinderea de a se spala pe maini inainte de a merge la masa. Calendarul naturii:Se repeta numele anotimpului si se afiseaza jetoanele potrivite vremii de afara, se precizeaza in ce zi din saptamana ne aflam. Activitatea de grup: Se poarta discutii referitoare la traditiile si obiceiurile de iarna din zona noastra. Noutatea zilei: Educatoarea prezinta tema zilei: “Obiceiuri si traditii de la noi.” Tranzitie: Copiii intoneaza colindul “Steaua sus rasare” in timp ce se indreapta spre centrele de interes. Obiective operationale: - sa utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei si in diferite imprejurari; - sa sesizeze absenta sau prezenta unui coleg,precizandu-i numele; - sa observe cu atentie vremea de afara,oferind verbal cateva caracteristici ale acesteia,marcandu- le prin simbolurile adecvate si sa precizeze ziua si luna in care ne aflam;

Transcript of DLC+DEC iarna

Page 1: DLC+DEC iarna

PROIECT DE LECTIE

DATA: 11. 12. 2013GRUPA : mijlocieEDUCATOARE: MirelaUNITATEA: Gradinita P.N. 3, AradTEMA: ”Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”SUBTEMA:”Vine iarna bine-mi pare”FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata(DLC-DEC)TIPUL ACTIVITATII: consolidarea si sistematizarea cunostintelor insusite anteriorFORMA DE ORGANIZARE: Frontal,pe grupe si individualDURATA: 1 zi

Intalnirea de dimineata:Salutul:”Buna dimineata romanasi.” Se face prezenta.Rutina: “Singurel ma spal pe maini”-deprinderea de a se spala pe maini inainte de a

merge la masa.Calendarul naturii:Se repeta numele anotimpului si se afiseaza jetoanele potrivite

vremii de afara, se precizeaza in ce zi din saptamana ne aflam.Activitatea de grup: Se poarta discutii referitoare la traditiile si obiceiurile de iarna din

zona noastra.Noutatea zilei: Educatoarea prezinta tema zilei: “Obiceiuri si traditii de la noi.”Tranzitie: Copiii intoneaza colindul “Steaua sus rasare” in timp ce se indreapta spre

centrele de interes.Obiective operationale:

- sa utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei si in diferite imprejurari;

- sa sesizeze absenta sau prezenta unui coleg,precizandu-i numele;- sa observe cu atentie vremea de afara,oferind verbal cateva caracteristici ale

acesteia,marcandu-le prin simbolurile adecvate si sa precizeze ziua si luna in care ne aflam;

- sa comunice pe baza unei teme date;- sa interpreteze colindele propuse pe parcursul activitatii.

Activitati pe domenii experientiale(ADE)

DLC- Educarea limbajului Joc didactic: “Plicul cu surprize”

Sarcina didactica: aflarea numarului silabelor dintr-un cuvant,identificarea sunetelor initiale,alcatuirea de propozitii si reprezentarea grafica a propozitiilor.Elemente de joc: surpriza, aplauze, intrecerea, recompense

Regulile jocului: copilul numit denumeste obiectul din imagine si desparte cuvantul respectiv in silabe; un alt copil formeaza propozitii cu cuvantul respective si reprezinta grafic propozitia

Page 2: DLC+DEC iarna

Obiective operationale: a) Cognitive :

- sa denumeasca imaginile ascunse in plicuri;- sa desparta cuvintele in silabe ;- sa numere silabele dintr-un cuvant ;- sa identifice silaba initiala dintr-un cuvant ;- sa gaseasca cuvinte care incep cu aceeasi silaba ;- sa alcatuiasca propozitii corecte din punct de vedere gramatical;

b) Psiho-motori:- sa coreleze numarul de silabe cu bataia ritmica din palme sau cu miscarea palmei asezata sub barbie ;- sa reprezinte grafic propozitiile , folosind simbolul cunoscut-

liniuta; c) Afectiv-atitudinale :

- sa manifeste interes pentru activitate ; - sa aprecieze raspunsurile colegilor si pe cele proprii 

Tranzitie: se va realiza prin versuri ritmate.

DEC- Activitate practica: confectionare: “Traistutele colindatorilor”

Obiective operationale:a) Cognitive:

- sa identifice materialele puse la dispozitia fiecarei grupe;- sa identifice cat mai multe solutii pentru realizarea temei propuse;- să folosească materialele puse la dispoziţie , iar prin îmbinarea optimă a

acestora să finalizeze lucrarea pe tema sugerată;

b) Psiho-motrice:- sa manuiasca cu grija materialul didactic;- sa se orienteze in spatial de lucru- să execute sarcina dată păstrând curăţenia la locul de lucru;

- să păstreze poziţia corectă în timpul desfăşurării activităţii.

c) Afective:- să aprecieze corect lucrarea proprie şi pe cele ale colegilor- să analizeze critic şi autocritic lucrările realizate;

BIBLIOGRAFIE:“Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7ani)” Revista invatamantului prescolar nr 3-4 2010Ziua buna incepe de la “Intalnirea de dimineata” Ed Pre; S. Cioflica, G. Berbecean

Page 3: DLC+DEC iarna

Nr.Crt

Secventa didactica Continut stiintific Strategii didactice

Evaluare

1 Moment organizatoric

Amenajarea spatiului grupei pentru inceperea activitatii:-mesele asezate in patru grupuriPregatirea materialului didactic pentru activitatea de grup din cadrul Intalnirii de dimineata si pentru lucrul pe centre de interes.

2. Captarea atentiei Se realizeza prin citirea unei scrisori. Expunerea conversatiaexplicatia

Observarea comp copiilor

3. Anuntarea temei si a obiectivelor

Se realizeaza in cadrul Intalnirii de dimineata, la Noutatea zileiTranzitie: Colindul Steaua sus rasare

4.

5.

6.

Dirijarea invatarii

Obtinerea performantei

AsigurareaFeed-back-ului

ALA: In cadrul fiecarui sector se explica grupului de copii sarcinile pe care le au de indeplinit. Copiii vor lucra, indrumati in permanenta de educatoare, in grupuri, la centre de interes.Pe fiecare sector se realizeaza evaluarea lucrarilor.

ADE: DLC – Joc didactic Plicul cu surpriseSe prezinta Plicul cu surprise, in care se afla imagini ascunse, in fiecare plic.Se explică şi se demonstrează jocul: Un copil va trebui sa aleaga din plicurile colorate o imagine, apoi va denumi ce este desenat. Apoi cuvantul spus va fi despartit in silabe, si va spune numarul de silabe. Un alt copil va da exemplu de un alt cuvant ce incepe cu acelasi sunet. Se va forma o propozitie cu cuvantul reprezentat in imagine si apoi acea prop va fi reprezentata grafic.Executarea jocului de proba: Un copil va desfasura jocul de proba verificand in ce mod copiii au inteles regulile jocului.Desfasurarea jocului: Se va desfasura jocul, respectandu-se regulile si solicitand cat mai multi copii.Complicarea jocului prin impartirea grupei in doua subgrupe: grupa stelutelor si a clopoteilor.Jocul se va desfasura sub forma de concurs.

Castiga echipa care acumuleaza cele mai multe bile rosii . Echipa cu cele mai multe puncte este

ExplicatiaDemonstratiaExercitiulLucrul in perechiMunca individuala

Observatia

Explicatia

Demonstratia

ExercitiulConversatia

EplicatiaDemonstratiaExercitiul

Raspunsurile copiilor

Analiza produselor activitatii

Analiza raspunsurilor copiilor

Aprecierea raspunsurilor copiilor cu bile rosii

Page 4: DLC+DEC iarna

declarata castigatoare si este aplaudata de catre cealalta echipa.

Tranzitie: se va realiza prin versuri ritmate si prin iesirea la baie a copiilor.

7. Asigurarea retentiei si a

transferului DEC:Confectionare de traistute pt colindatori. Copiii vor fi impartiti in doua grupe. Pe masa de lucru a fiecărui grup se vor afla materialele necesare activităţii practice.După intuirea materialului se realizează observarea fiecărui model pe care îl au de executat, iar educatoarea va explica modul de realizare a lucrării. Este solicitat un copil de la fiecare măsuţă

să repete etapele de lucru; Se reactualizează cerinţele privind

corectitudinea şi acurateţea lucrărilor, cooperarea între copii;

Se realizează exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinilor;

Se trece apoi la realizarea propriu-zisă a modelului;

În timp ce copiii lucrează, educatoarea îi îndrumă, stimulându-le încrederea în forţele proprii şi încurajându-i.

Se lucreaza in cantec de colinde.

Converatia

Explicatia

ExercitiulMunca individuala

Aprecieri verbale

8. Evaluarea activitatii Una din echipe va iesi in fata clasei si isi va prezenta lucrarile. Cealalta echipa va analiza lucrarile grupei tinand cont de criteriile de evaluare: folosirea materialelor puse la dispozitie, daca au fost creativi, daca este realizata ingrijit lucrarea, daca au terminat lucrarile de realizat.Cea de-a doua echipa va trebui sa se autoevalueze tinand cont de criteriile de evaluare.

Conversatia

9. Incheierea activitatii Educatoarea cere fiecarui grup sa interpreteze obiceiul de iarna specific lucrarilor realizate.. Copiii vor primi la sfarsit recompense.

InterpretareAprecieri verbale si recompense