dirigentie2

5
PROIECT DIDACTIC Şcoala cu clasele I-VIII ,,Hatmanul Şendrea” Dolheştii Mari Disciplina: Dirigenţie Clasa a V-a Diriginte: prof. Iordache Alina Elena Disciplina: Dirigenţie Tema: Combaterea marginalizării Scopul: Conştientizarea situaţiilor de marginalizare şi combaterea acestora Obiective operaţionale: - cunoască sensul cuvintelor ,,marginalizare” şi ,,excluziune”; - să-şi dezvolte capacitatea de analiză a elementelor teoretice prezentate; - să perceapă rapid nevoia celor din jur; - să fie capabil să ofere ajutor fără condiţionări; - să cultive respect faţă de valorile umane în general; - sa discearna , cand in ce situatii sa intervina - sa cunoasca si aplice masurile de combatere Metode si procedee: - conversatia, explicatia, brainstorming, studiul de caz, lucrul in echipa,munca independenta,turul galeriei, discutia individuala, dezbaterea Mijloace de invatamant: - ecusoane,fliphart, marcare, post-it,materiale din reviste, fide de lucru, videoclip Forma de organizare: activitate frontala , individula , pe grupe Durata:50min. Bibliografie:

description

dirigentie

Transcript of dirigentie2

PROIECT DIDACTICcoala cu clasele I-VIII ,,Hatmanul endrea Dolhetii Mari Disciplina: Dirigenie

Clasa a V-a

Diriginte: prof. Iordache Alina Elena

Disciplina: DirigenieTema: Combaterea marginalizrii Scopul: Contientizarea situaiilor de marginalizare i combaterea acestoraObiective operaionale: s cunoasc sensul cuvintelor ,,marginalizare i ,,excluziune; s-i dezvolte capacitatea de analiz a elementelor teoretice prezentate; s perceap rapid nevoia celor din jur; s fie capabil s ofere ajutor fr condiionri; s cultive respect fa de valorile umane n general; sa discearna , cand in ce situatii sa intervina

sa cunoasca si aplice masurile de combatere

Metode si procedee:

conversatia, explicatia, brainstorming, studiul de caz, lucrul in echipa,munca independenta,turul galeriei, discutia individuala, dezbatereaMijloace de invatamant:

- ecusoane,fliphart, marcare, post-it,materiale din reviste, fide de lucru, videoclip

Forma de organizare: activitate frontala , individula , pe grupeDurata:50min.Bibliografie:

Cosma,T- ora de dirigentie in gimnaziu; indrumari si texte in sprijinul profesorului diriginte.Editura Didactica si Pedagogica.

Dirigentia si consilierea ghid metodologic , Editura Gheorghe Alexandru

Craiova 2006

Consultatii pentru activitetea educativa- editura Eurobit 1994

Ghica, V(1998)- Ghid de consiliere si orientare scolara pentru orele de dirigentie, Editura Polirom ,Iasi

Scenariu didacticFiecare elev este o suma de trasaturi diferite

Etapele lectieiActivitatea profesoruluiMetode si procedeeMijloace didactice

1.moment organizatoric

2min.Verifica prezenta si existenta resurselor materiale

Salutarea invitatilor

Isi pun ecusonele cu numele lorconversatiaActivitatea frontala

Prinderea ecusoanelor

2.Captarea atentiei

5min.Se va realiza printr un citat: Toate fiintele umane se nasc libere si egale in demnitate si drepturi.Ele sunt inzestrate cu ratiune si trebuie sa se comporte unele fata de altele in spiritul egalitatii.

Profesorul intreaba elevii care este semnificatia acestui citat.conversatiaActivitate frontala

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

3min.Astazi vom discuta si vom dezbate tema Combaterea marginalizarii si excluziunii sociale.La sfarsitul orei vom sti sa operam cu termenii marginalizare excluziune si masuri de comabatere luate.explicatiaActivitate frontala

3,Derularea lectiei

20min.Se explica termeniimarginalizare excluziune.

Vizionarea unui clip- discutii pe baza acestuia.

Se dau cateva exemple de diferentieri care conduc la marginalizare, fiind notate pe fliphart

Se citeste o povestioara :(vezi anexa1), apoi se discuta.Elevii sunt intrebati daca pentru tema de astazi au gasit vreun material interesant ce poate fi dezbatut.(se citesc doua cazuri anexa2)

explicatia

conversatia brainstorming

Studiul de caz

brainstormingActivitate frontala

Activitate frontala

Elevii primesc cate un post it in care vor nota o situatie de marginalizare intalnita, apoi o lipesc pe fliphart.Au loc discutii.

Sunt notate apoi de catre profesor la fliphart cu ajutorul elevilor masurile , caile de tratare a marginalizarii.

Se va lucra pe grupe , elevii fiind deja asezati in 3 grupe si li se va explica regulile jocului(vezi anexa 3)

Profesorul adaugaIndiferent de diferentele dintre noi, noi toti ,elevi, cadre, parinti traim intr o comunitate, ne acomodam unii cu altii, ne ajutam la bine si la greu, sa ne intelegem unii pe altii si suntem egali in fata legii. In continuare elevii primesc cate o fisa personala(autobiografica)spre completare.Lucrul individual

explicatia

demonstratia

Activitate individuala

Evaluarea activitatii

15 minFiecare grupa va avea ca sarcina sa compuna cateva versuri despre tema discutata.Fiecare lider va citi versurile. Va fi scos in evidenta mesajul acestor versuri.Explicatia

Lucru in grupActivitate pe grupe

Incheierea activitatii

5 minSe fac aprecieri asupra participarii la lectie si se dau recompense .Se anunta tema pt data viitoare.Conversa-tiaActivitate frontala