Didactic A

12
PROFESOR VOICU STELUTA GR.SC.’’GH.K.CONSTANTINESCU’’ BRAILA PROIECT DIDACTIC CLASA: a VIII-a DISCIPLINA: Matematica TIPUL LECTIEI: Predare – invatare TITLUL LECTIEI: “Operatii cu rapoarte algebrice” OBIECTIV FUNDAMENTAL – Insusirea operatiilor cu rapoarte algebrice si formarea deprinderilor de calcul cu rapoarte algebrice. OBIECTIVE OPERATIONALE: O 1 : Sa denumeasca concepte matematice invatate anterior: raport algebric, raport numeric, amplificare, simplificare. O 2 : Sa inteleaga fiecare operatie cu rapoarte algebrice O 3 : Sa inteleaga semnificatia si proprietatile operatiilor cu rapoarte algebrice si sa le aplice in calcule variate O 4 : Sa efectueze exercitii variate cu operatii cu rapoarte algebrice

description

vdvc

Transcript of Didactic A

PROFESOR VOICU STELUTAGR.SC.GH.K.CONSTANTINESCUBRAILA PROIECT DIDACTICCLASA: a VIII-a DISCIPLINA: MatematicaTIPUL LECTIEI: Predare invatare TITLUL LECTIEI: Operatii cu rapoarte algebriceOBIECTIV FUNDAMENTAL Insusirea operatiilor cu rapoarte algebrice si formarea deprinderilor de calcul cu rapoarte algebrice.OBIECTIVE OPERATIONALE:

O: Sa denumeasca concepte matematice invatate anterior: raport algebric, raport numeric, amplificare, simplificare.

O: Sa inteleaga fiecare operatie cu rapoarte algebrice

O: Sa inteleaga semnificatia si proprietatile operatiilor cu rapoarte algebrice si sa le aplice in calcule variate

O : Sa efectueze exercitii variate cu operatii cu rapoarte algebriceRESURSE UMANE : elevii clasei a VIII-aRESURSE MATERIALE: Matematica manual pentru clasa a VIII-a, editura Sigma. Auxiliar la manualele alternative clasa a VIII-a, editura Axa Fise de invatare, fisa de lucru, ecusoane.RESURSE PROCEDURALE Explicatia, conversatia euristica, demonstratia, problematizarea, exercitiul, mozaicul, dialogul. TIMP: 50 de minute

DESFASURAREA LECTIEI

MOMENTELE LECTIEICONTINUTUL LECTIEIMETODE SI PROCEDEE

1. ORGANIZAREA CLASEIProfesorul verifica frecventa Pregatirea cu cele necesare desfasurarii oreiCrearea mediului educational propice desfasurarii activitatiiDialogul

2. CAPTAREA ATENTIEI VERIFICAREA CUNOSTINTELOR PREDATE IN LECTIA PRECEDENTAVerificarea efectuarii temei pentru acasa (cantitativ)Se actualizeaza cunostintele teoretice referitoare la amplificarea si simplificarea rapoartelor algebriceSe rezolva exercitiile:

E: Amplificati cu x rapoartele algebrice : ; .

E: Simplificati rapoartele : ; ;Conversatia euristica

Exercitiul

Exercitiul frontal

3. ANUNTAREA LECTIEI NOI SI A OBIECTIVELOR URMARITEOPERATII CU RAPOARTE ALGEBRICEProfesorul mentioneaza ca se vor invata cele 4 operatii cu rapoarte algebrice (adunarea, scaderea, inmultirea, impartirea) prin analogie cu rapoartele numerice.Conversatia euristicaExplicatiaAnalogia

4. PREZENTAREA CONTINUTULUI NOU SI DIRIJAREA INVATARIISe vor respecta etapele: Etapa 1: Se va impartii clasa in grupuri eterogene de 4 elevi, fiecare primind cate o fisa de invatare numerotate de la 1 la 4 . Fisele cuprind parti din lectia: Operatii cu rapoarte algebrice. Elevii care au numarul 1 vor primi o fisa de invatare cu adunarea rapoartelor algebrice, cei cu numarul 2 o fisa de invatare referitoare la scaderea rapoartelor algebrice, cei cu numarul 3 o fisa de invatare cu inmultirea rapoartelor algebrice, iar cei cu numarul 4 o fisa de invatare cu impaertirea rapoartelor algebrice (vezi anexa 1)Etapa 2: profesorul presinta succinct subiectul tratat. Se explica sarcina de lucru si modul in care se va desfasura activitatea.Etapa3: Elevii se regrupeaza, in functie de numarul fisei primate, in grupuri de experti: toti elevii care au numartul 1 vor forma un grup, cei cu numarul 2 alt grup, cei cu numarul 3 un grup, iar cei cu numarul 4 ultimul grup.Etapa 4: Invatarea prin cooperare a sectiunii care a revenit fiecarui grup de experti. Elevii citesc, discuta, incearca sa inteleaga cat mai bine, hotarasc modul in care pot preda ceea ce au inteles colegilor din grupul lor originar. Etapa 5: Revenirea in grupul initial si predarea sectiunii pregatite celorlalti membrii, adresand intrebari expertului acolo unde este cazul. Etapa 6: Trecerea in revista a materialului dat prin prezentarea orala cu toata clasa: 1. Adunarea :

a. +=(Q0) Exemplu: +==

+= Exemplu : +

b. (Q,S0) Exemplu:

Exemplu: 2. Scaderea:a.

-=(Q0) Exemplu: +=

-= Exemplu : -b.

(Q,S0) Exemplu:

Exemplu: 3. Inmultirea:a.

(Q,S 0) Exemplu: b.

(b,d 0) Exemplu: 4. Impartireaa.

(Q,R,S 0) Exemplu: b.

(b,c,d 0) Exemplu: Profesorul face mentiunea: Prin adunarea, scaderea, inmultirea si impartirea rapoartelor algebrice, se obtin expresii algebrice rationale:

Exemplu: E(x) = Edectuand calculele se spune ca s-a a dus la forma mai simpla expresia E(x)

Dialogul

Explicatia

Explicatia

Dialog

Explicatia

Explicatia

5. FIXAREA CUNOSTINTELOR SI ASIGURAREA TRANSFERULUISe va rezolva fisa de lucru (vezi anexa 2)Problematizarea.

6. EVALUAREA CUNOSTINTELORSe vor adresa intrebari pentru a verifica gradul de intelegere a l noului continut, capacitatea de analiza, sinteza si de argumentare a afirmatiilor facute.Conversatia, exerciutiul, exemplificarea.

7. INCHEIEREA LECTIEINotarea si mentionarea elevilor care au participat active la lectie Tema pentru acasa: de terminat fisa de lucru.

ANEXA 1FISA(1) DE INVATAREADUNAREA RAPOARTELOR ALGEBRICE

a.Stiind ca += (b0) ,atunci +=(Q0)

Exemplu: +==1

+==

b.Stiind ca +=(b.d0),atunci +=(Q,S0)

Exemplu:+=

+==

FISA(2) DE INVATARESCADEREA RAPOARTELOR ALGEBRICE

a.Stiind ca =(b0),atunci =(Q0)

Exemplu: ==

=

b. Stiind ca =(b,d0), atunci =(Q,S0)

Exemplu: ==

==

FISA(3) DE INVATAREINMULTIREA RAPOARTELOR ALGEBRICE

Stiind ca =(b,d0),atunci =(Q,S0),

Exemplu: =

=;FISA(4) DE INVATAREIMPARTIREA RAPOARTELOR ALGEBRICE

Stiind ca :==(b,c,d0),atunci: :==(Q,R,S0),

Exemplu: :==

:==

ANEXA 2FISA DE LUCRU

1.Calculati :a) + =

b)=

2. Calculati: a) =

b): =

3.Efectuati: a) +=

b)=

4. Efectuati: a) =

b):=

5.Calculati: a) =

b)(): =

6.Calculati: (1):( +1)+= SUCCES !