Cum Descriem

7
PROIECT DIDACTIC ȘCOALA: „Vasile Burlui” Suceveni DATA: 16.03.2016 PROFESOR: Smădu Ancuța-Maria CLASA: a V-a OBIECTUL: Limba și literatura română UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Descrierea SUBIECTUL LECȚIEI: Cum descriem? TIPUL LECȚIEI: Mixtă Durata lectiei: 50 minute Competențe generale: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare 2. Utilizarea corectă şi adecvatăa limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată Competențe specifice: 1.2 identificarea secvențelor de dialog, de narațiune și de descriere dintr-un mesaj oral, în scopul înțelegerii modului de structurare a acestora 2.4 adaptarea vorbirii la parteneri şi la situaţia de comunicare/ situaţii de comunicare diverse Obiective operaționale: O1- să definească modul de expunere descrierea; O2- să enumere caracteristicile unei descrieri; O3- să identifice părțile componente ale unei descrieri; O4- să recunoască trăsăturile definitorii fiecărei părți a descrierii;

description

descrierea

Transcript of Cum Descriem

PROIECT DIDACTIC

ȘCOALA: „Vasile Burlui” Suceveni

DATA: 16.03.2016

PROFESOR: Smădu Ancuța-Maria

CLASA: a V-a

OBIECTUL: Limba și literatura română

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Descrierea

SUBIECTUL LECȚIEI: Cum descriem?

TIPUL LECȚIEI: Mixtă

Durata lectiei: 50 minute

Competențe generale:

1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare

2. Utilizarea corectă şi adecvatăa limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de

comunicare monologată şi dialogată

Competențe specifice:

1.2 identificarea secvenţelor de dialog, de naraţiune şi de descriere dintr-un mesaj oral, în scopul

înţelegerii modului de structurare a acestora

2.4 adaptarea vorbirii la parteneri şi la situaţia de comunicare/ situaţii de comunicare diverse

Obiective operaționale:

O1- să definească modul de expunere descrierea;

O2- să enumere caracteristicile unei descrieri;

O3- să identifice părțile componente ale unei descrieri;

O4- să recunoască trăsăturile definitorii fiecărei părți a descrierii;

O5- să realizeze o descriere după imagini date;

Strategie didactică:a)Metode și procedee:explicatia, conversatia, lucrul pe grupe

b)Mijloace de invatamant: manualul, materiale auxiliare

c)Forme de organizare a activitatii :individual, frontal, pe grupe

Bibliografie:

“Predarea limbii romane in gimnaziu “- Alina Pamfil ,2008 “Didactica limbii si literaturii romane pentru gimnaziu si liceu” Vistian Goia-

“Ora de limba romana ghid metodologic al profesorului de limba romana “– Carmen Gurgus , Ed. Europolis , Constanta 2004

Scenariu didactic

Etapele lecţiei Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Metode şi procedee

Forme de organizare

Forme de evaluare

Moment

organizatoric

Asigur climatul necesar in vederea

desfasurarii in bune conditii a

activitatii.

Pregatesc materialul ce urmeaza a fi

folosit in cadrul lectiei.

Verific tema avută pentru acasă.

Elevii se pregatesc pentru inceperea

activitatii.

Elevii răspund solicitarii profesorului.

Conversaţia Activitate

frontală

Captarea

atenţiei.

Vorbesc cu elevii despre obiectele

care ne înconjoară și încercăm să

spunem câteva cuvinte referitor la

acestea.

Elevii ascultă și partcipă la conversație Conversația Activitate

frontală

Obserbarea

sistematică

Anunţarea

titlului lecţiei şi

precizarea

competenţelor

Scriu pe tablă titlul lecţiei:Cum

descriem?. Precizez elevilor care sunt

obiectivele.

Elevii notează titlul lecţiei şi sunt

atenţi la explicaţile profesorului.

Conversaţia. Activitate

frontală

Dirijarea

învăţării.

Încă de la început îi întreb pe elevi ce

este descrierea și ce elemente

Elevii notează pe caiete și partcicpă

intens la oră.

Problematizar

ea.

Activitate

frontală

Obserbarea

sistematică

întroducem atunci când realizăm o

descriere.

Notez pe tablă parțile componente ale

descrierii:

-introducere

-cuprins

-încheiere

Profesorul face observația că o

descriere trebuie să fie adaptată la

scopul urmărit și trebuie evitată

repetarea unor cuvinte.

Elevii observă că introducerea unei

descrieri se poate face:

-prin captarea atenției cititorului

-prin indicarea scopului descrierii

-printr-un scurt fragment narativ

-prin prezentarea imaginii de

ansamblu a spațiului sau a obiectelui

descris

În cuprins putem vorbi despre:

-obiectele din spațiul respectiv și

gruparea acestora

-detalii semnificicative

-arajarea obiectelor în spațiu

-tonurile și armonia culorilor

-combinarea formelor;

În încheiere se formulează opinia celui

care a realizat descrierea și o concluzie

cu privire la spațiul sau obiectul

descris.

Expunerea

Învățarea prin

descoperire

Conversația

şi individuală.

Activitate

individuală și

frontală

Observarea

sistematică

Aprecieri

verbale

Observarea

sistematică

Profesorul le cere elevilor să descrie

câteva obiecte și locuri preferate de ei.

Elevii descriu oral un obiect, camera

lor și clasa în care își petrec o mare

parte din zi.

Exercițiul

Asigurarea

feedback-ului

Profesorul le cere elevilor să descrie

una dintre cele două camere prezentate

la exercițiul nr. 1, pagina 208

Profesorul atrage atenția asuprea

geșelilor de exprimare.

Elevii rezolvă exerciţiul şi răspund. Conversația

Exercițiul

Activitate

frontală şi

individuală.

Manualul

Asigurarea

transferului

Profesorul le adresează elevilor

întrebări referitoare la lecția de astăzi.

Tema pentru acasă; de realizat o

descriere a unei camere.

Elevii răspund.

Elevii îsi notează tema pentru acasă.

Activitate

frontală.