Culorile Si Formele Geometrice

download Culorile Si Formele Geometrice

If you can't read please download the document

description

logopedie

Transcript of Culorile Si Formele Geometrice

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIONAL-TERAPEUTICA

Unitatea de nvmnt: C.S.E.I. Babeni, jud. ValceaData: 01.04.2015Prof.psihopedagog: Matei Maria-Diana

Aria curriculara: Terapii specifice si de compensareDisciplina: Terapia tulburarilor de limbajTipul de lectie: mixtaLocul de desfasurare: cabinetul logopedicSubiectul activitii: culorile si al formele geometrice Tipul activitii: consolidareScopul activitii:Consolidarea i verificarea cunotinelor copilului privind culorile si formele geometrice

Obiective cadru:1. Exersarea abilitii de receptare a mesajului verbal i nonverbal2. Formarea, exersarea abilitii de structurare a mesajului oral3. Formarea abilitilor n plan lexico-grafic4. Dezvoltarea comunicrii n context social-integrator

Obiective de referinta:O1-Formarea structurilor perceptiv-motrice de culoare, mrime, form,orientare spaialO2- Dezvoltarea abilitii de acomunica adecvat n diverse contextesituaionale, utiliznd ambele tipuri delimbaj (verbal i nonverbal)

Obiective operaionale:O1- sa recunoasca si sa denumeasca culorile prezentateO2- sa potriveasca culorile de pe cartonaseO3- sa recunoasca si sa denumeasca formele geometrice prezentate;O4- sa grupeze imaginile cu forme geometrice identiceO5-sa denumeasca obiectele si culorile prezentate prin imaginile de pe cartonaseO6- sa incercuiasca pe lisa de lucru, culorile solicitate

Metode i procedee: observaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, imitaia;Mijloace de nvmnt: fise de lucru, culori, lipici, bulin, mas, scaun.Forma de organizare:frontal, individual dirijat, individual nedirijat.Durata: 50 min

Material bibliografic: Lzrescu Pii M, Ezechil L, (2002). Laborator precolar ghid metodologic ediia a II a revizuit, Bucureti, Editura V& Integral (pp.: 139/140).tefan C, Kallaz Eva, Dezvoltarea competenelor emoionale i sociale la precolari ghid practic pentru prini, Ed.Aqua Forte,Cluj Napoca, 2009

Nr.crt.MOMENTELE ACTIVITIITIMPOB.OP.ACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVULUIMETODE I PROCEDEEEVALUARE

1Moment organizatoric2 min.-profesorul va asigura familiarizarea elevului cu mediul terapeutic i va crea un mediu psiho-afectiv optim.-elevul se va acomoda cu mediul terapeutic -explicaia-conversaia

2Captarea i orientarea ateniei1 min.- profesorul va prezenta materialele si va anuna elevul c pe parcursul orei se va juca cu ele.-elevul va lua la cunostinta toate detaliile legate de desfasurarea orei-explicaia-conversaia

3Anunarea temei i a obiectivelor2 min.-profesorul va comunica elevului faptul ca pe parcursul orei vor verifica si apoi vor aprofunda cunostintele legate de culori si forme geometrice-elevul este atent la explicatiile profesorului si ia la cunostinta detaliile legate de desfasurarea orei-explicaia,-conversaia

4

Desfurarea activitii

20 min.

O1

O2

O3

O4-profesorul ii cere elevului sa denumeasca culorile prezentate prin intermediul cartonaselor

-profesorul ii cere elevului sa potriveasca culorile cartonaselor

- profesorul ii cere elevului s denumeasca formele geometrice prezentate prin intermediul cartonaselor-profesorul ii cere elevului sa grupeze imaginile cu formele geometrice identice-elevul denumeste culorile ilustrate

-elevul potriveste culorile

-elevul denumeste formele geometrice prezentate

-elevul grupeaza imaginile conform instructiunilor profesorului-conversaia, -observaia, -demonstraia, -exerciiul

-initiala

5Fixarea cunotinelor15 min.O5Profesorul ii cere elevului sa denumeasca obiectele si culorile prezentate prin imaginile de pe cartonase- elevul denumeste imaginile prezentate de catre profesor prin intermediul cartonaselor -problematizarea-jocul didactic-formativa

6Evaluare 5 minO6-profesorul ii cere elevului incercuiasca pe fisa de lucru, culorile solicitate-elevul incercuieste culorile solicitate-observaia,-conversatia

7ncheierea activitii5 min.-profesorul face aprecieri asupra modului n care a participat elevul la activitatea desfurat si ii acorda acestuia, drept recompensa, o bulina verde -elevul face aprecieri asupra activitatii desfasurate-explicaia,-conversaia-evaluare finala-bulina verde