Download - Culorile Si Formele Geometrice

Transcript

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIONAL-TERAPEUTICA

Unitatea de nvmnt: C.S.E.I. Babeni, jud. ValceaData: 01.04.2015Prof.psihopedagog: Matei Maria-Diana

Aria curriculara: Terapii specifice si de compensareDisciplina: Terapia tulburarilor de limbajTipul de lectie: mixtaLocul de desfasurare: cabinetul logopedicSubiectul activitii: culorile si al formele geometrice Tipul activitii: consolidareScopul activitii:Consolidarea i verificarea cunotinelor copilului privind culorile si formele geometrice

Obiective cadru:1. Exersarea abilitii de receptare a mesajului verbal i nonverbal2. Formarea, exersarea abilitii de structurare a mesajului oral3. Formarea abilitilor n plan lexico-grafic4. Dezvoltarea comunicrii n context social-integrator

Obiective de referinta:O1-Formarea structurilor perceptiv-motrice de culoare, mrime, form,orientare spaialO2- Dezvoltarea abilitii de acomunica adecvat n diverse contextesituaionale, utiliznd ambele tipuri delimbaj (verbal i nonverbal)

Obiective operaionale:O1- sa recunoasca si sa denumeasca culorile prezentateO2- sa potriveasca culorile de pe cartonaseO3- sa recunoasca si sa denumeasca formele geometrice prezentate;O4- sa grupeze imaginile cu forme geometrice identiceO5-sa denumeasca obiectele si culorile prezentate prin imaginile de pe cartonaseO6- sa incercuiasca pe lisa de lucru, culorile solicitate

Metode i procedee: observaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, imitaia;Mijloace de nvmnt: fise de lucru, culori, lipici, bulin, mas, scaun.Forma de organizare:frontal, individual dirijat, individual nedirijat.Durata: 50 min

Material bibliografic: Lzrescu Pii M, Ezechil L, (2002). Laborator precolar ghid metodologic ediia a II a revizuit, Bucureti, Editura V& Integral (pp.: 139/140).tefan C, Kallaz Eva, Dezvoltarea competenelor emoionale i sociale la precolari ghid practic pentru prini, Ed.Aqua Forte,Cluj Napoca, 2009

Nr.crt.MOMENTELE ACTIVITIITIMPOB.OP.ACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVULUIMETODE I PROCEDEEEVALUARE

1Moment organizatoric2 min.-profesorul va asigura familiarizarea elevului cu mediul terapeutic i va crea un mediu psiho-afectiv optim.-elevul se va acomoda cu mediul terapeutic -explicaia-conversaia

2Captarea i orientarea ateniei1 min.- profesorul va prezenta materialele si va anuna elevul c pe parcursul orei se va juca cu ele.-elevul va lua la cunostinta toate detaliile legate de desfasurarea orei-explicaia-conversaia

3Anunarea temei i a obiectivelor2 min.-profesorul va comunica elevului faptul ca pe parcursul orei vor verifica si apoi vor aprofunda cunostintele legate de culori si forme geometrice-elevul este atent la explicatiile profesorului si ia la cunostinta detaliile legate de desfasurarea orei-explicaia,-conversaia

4

Desfurarea activitii

20 min.

O1

O2

O3

O4-profesorul ii cere elevului sa denumeasca culorile prezentate prin intermediul cartonaselor

-profesorul ii cere elevului sa potriveasca culorile cartonaselor

- profesorul ii cere elevului s denumeasca formele geometrice prezentate prin intermediul cartonaselor-profesorul ii cere elevului sa grupeze imaginile cu formele geometrice identice-elevul denumeste culorile ilustrate

-elevul potriveste culorile

-elevul denumeste formele geometrice prezentate

-elevul grupeaza imaginile conform instructiunilor profesorului-conversaia, -observaia, -demonstraia, -exerciiul

-initiala

5Fixarea cunotinelor15 min.O5Profesorul ii cere elevului sa denumeasca obiectele si culorile prezentate prin imaginile de pe cartonase- elevul denumeste imaginile prezentate de catre profesor prin intermediul cartonaselor -problematizarea-jocul didactic-formativa

6Evaluare 5 minO6-profesorul ii cere elevului incercuiasca pe fisa de lucru, culorile solicitate-elevul incercuieste culorile solicitate-observaia,-conversatia

7ncheierea activitii5 min.-profesorul face aprecieri asupra modului n care a participat elevul la activitatea desfurat si ii acorda acestuia, drept recompensa, o bulina verde -elevul face aprecieri asupra activitatii desfasurate-explicaia,-conversaia-evaluare finala-bulina verde