corpul_omenesc

10
Școala Gimnazială Budila Data: 21.02.2014 Prof. înv. primar: Ganea Mioara Clasa: a III-a E Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii Disciplina: Știinţe ale naturii Unitatea de învăţare: Caracteristici ale corpurilor cu viaţă Titlul lecţiei: Corpul omenesc Tipul lecţiei: mixtă Obiective de referinţă: 1.1; 1.2; 2.3; Obiective operaţionale: a) cognitive: OC1 să motiveze de ce este omul fiinţă superioară; OC2 să denumească şi să recunoască părţile corpului uman; OC3 să enumere simţurile şi organele de simţ; OC4 să enumere reguli de igienă pentru prevenirea bolilor; OC5 să deruleze experimente simple pe baza unui plan de lucru; OC6 să identifice unele schimbări din viaţa omului; OC7 să aplice observaţia ca demers al cunoaşterii de tip ştiinţific. b) afective: OA1 vor manifesta interes pentru achiziţionarea de noi informaţii; OA2 vor conştientiza necesitatea unei atitudini active şi responsabile faţă de păstrarea sănătăţii; OA3 se vor mobiliza pentru rezolvarea sarcinolor înscrise în fişă. c) psihomotorii: OM1 să-şi coordoneze activitatea pentru utilizarea corectă a jetoanelor, a fişei de lucru; PROIECT DIDACTIC PROIECT DIDACTIC

description

Corpul

Transcript of corpul_omenesc

PROIECT DIDACTIC

coala Gimnazial Budila Data: 21.02.2014 Prof. nv. primar: Ganea MioaraClasa: a III-a EAria curricular: Matematic i tiine ale naturiiDisciplina: tiine ale naturiiUnitatea de nvare: Caracteristici ale corpurilor cu viaTitlul leciei: Corpul omenescTipul leciei: mixt Obiective de referin: 1.1; 1.2; 2.3; Obiective operaionale:a) cognitive:OC1 s motiveze de ce este omul fiin superioar;OC2 s denumeasc i s recunoasc prile corpului uman;OC3 s enumere simurile i organele de sim;OC4 s enumere reguli de igien pentru prevenirea bolilor;OC5 s deruleze experimente simple pe baza unui plan de lucru; OC6 s identifice unele schimbri din viaa omului; OC7 s aplice observaia ca demers al cunoaterii de tip tiinific.

b) afective: OA1 vor manifesta interes pentru achiziionarea de noi informaii; OA2 vor contientiza necesitatea unei atitudini active i responsabile fa de pstrarea sntii; OA3 se vor mobiliza pentru rezolvarea sarcinolor nscrise n fi.

c) psihomotorii: OM1 s-i coordoneze activitatea pentru utilizarea corect a jetoanelor, a fiei de lucru; OM2 s-i reprime tendina de a practica micri inutile n timpul activitii. STRATEGII DIDACTICE: a) Metode i procedee: conversaia, observaia, exerciiul, explicaia, jocul didactic, demonstraia;b) Mijloace de nvmnt fie de lucru, plane, fie de munc independent. c)Forme de organizare a activitii: frontal,individual, n grupd) temporale: 45 mine) umane: colectivul clasei de elevi BIBLIOGRAFIE: 1. *** - ,, Programa colar, clasa a III-a- Ministerul Educaiei i Cercetrii, Ed. Didactica Press S.R.L., Bucureti, 2004 ;1. Bratu G. - Aplicaii ale metodelor de gndire critic la nvmntul primar, Bucureti, Ed . Humanitas Educaional, 2004 1. Clugri Angelica, tiine ale naturii - Caietul elevului, clasa a III-a, Bucureti, Editura Aramis, 2010;1. Ftu S - Didactica disciplinei tiine ale naturii, Bucureti, Editura Corint, 2005; tefnescu C. ; Mlureanu F. - Ghid pentru practica pedagogic, Focani, Editura Terra, 2004 Tudora Piil, Cleopatra Mihilescu - ,,Cunoaterea mediului, manual pentru clasa a III-a, Bucureti, Ed. Aramis, 20051. *** - ,, Programa colar, clasa a III-a- Ministerul Educaiei i Cercetrii, Ed. Didactica Press S.R.L., Bucureti, 2004 ;

Nr.crt.Secveneleinstruirii

Timp Coninutul informaional i demersul didacticElemente de strategie didacticEvaluare

Activitatea nvtoruluiActivitatea elevilorMetode i procedeeMaterial didacticForme de organizare

1.Moment organizatoric (1 min)Asigur condiiile optime pentru buna desfurare a leciei.Se pregtesc materialele necesare. Elevii pregtesc materialele necesare.ConversaiaMaterialele necesare la lecieFrontalObservarea sistematic

2.

3.

4.Actualizarea cunostintelor nsuite anterior

Captarea Ateniei(5 min)

Anunarea temei i a obiectivelor

(1min)Voi cere ctorva elevi s rspunda la urmtoarele ntrebri: 1. Care este rolul dinilor? 2. Cum se deplaseaz porumbei, peti? Dar iepurii?

Prezint elevilor un rebus. (Anexa 1)Prin rezolvarea acestuia pe vertical se va descoperi titlul leciei.

Anun tema si notez titlul pe tabl.Elevii rspund la ntrebrile adresate

- rezolv rebusul.

- noteaz titlul n caiete.

Conversaia

ExplicaiaConversaia

ExplicaiaConversaia

_________

Rebus

Frontal

Frontal

Individual

Aprecieri verbale

Observarea sistematic

5.

6.

Dirijarea nvrii

(25 min)

Obtinerea performanei(10 min)Orientez elevii ntr-o activitate de sistematizare a cunotinelor dobndite. Le explic i repartizez sarcini de lucru(ex: 1,2,3,4,5/pag 24).Munc n echip:,,METODA CUBULUI Fiecare echip prin rostogolirea cubului , va rezolva sarcina ( exerciiul) corespunztor feei care s-a rostogolit.(Anexa 2 )

Invit elevii s rezolve o fi (Anexa 3)- ascult cu atenie.

- rspund.

- noteaz n caiete.

- rezolv exerciiile.

.

Elevii rezolv fia.Explicaia

Conversatia

Observaia

Cubul

Exerciiul

Exerciiul

PPT

Fia

Fi de lucru.

Frontal

Pe grupe

Individual

Observarea dirijat

Observarea sistematic

Observarea sistematic.

7. ncheierea activitii (3 min) Voi face aprecieri generale i individuale asupra modului de desfurare a leciei.Ascult aprecierile fcute.

Conversaia

Frontal

Aprecieri verbale - calificative

Anexa 1CORPUL OMENESC

A

1

2

3

4

5

B

A B este necesar vieii;1. adpostete creierul;2. intr n corp prin inspiraie;3. adpostete organele interne;4. aer fr praf;5. au rol n respiraie.(capul, oxigen, torace, curat, plmni.) (AERUL)

Anexa 2 Corpul omenesc

1.Scrie prile componente ale corpului omenesc:

2.Scrie organele care se observ la cap:

3.Denumete fiecare organ descris mai jos:*pompeaz sngele n organism____________________*are rol n respiraie_____________________*transform alimentele n substane necesare organismului____________________*contribuie la eliminarea lichidelor care nu mai sunt necesare__________________

4.ncercuiete nsuirile care l deosebesc pe om de animale:hrnirea comunicarea micarea vorbirea gndirea

5. Unete organele corpului cu rolul lor: Ochi pipit Urechi mncat Nas auz Piele miros Picioare prins Mini vz Gur mers6. Dezleag ghicitorile:

O pereche omul are,Pentru corp are un rost,Corpul nostru l susin.C ofer adpostToat ziua-s n micarePentru inim, plmniNoaptea se-odihnesc puin.i pe coast e stapn.Anexa 3

Numele i prenumele................Data.......................................

Test de evaluare

1).Completeaz:

Corpul omului este alctuit din...................., .......................... i ..................Capul ptezint doi ochi, .................................................................................Trunchiul este legat de ...............prin gt.Acesta apr inima,............................................................i .............................. Membrele corpului uman sunt legate de....................................i fiecare se termin cu cinci ............................... Corpul nostru este acoperit cu..................... Pentru a supravieui , omul are nevoie de ..........................i ....................

2). Adevrat sau fals?

Omul are 20 de degete. Pentru a supravieui omul are nevoie doar de hran. Corpul nostru este acoperit cu piele. Toi oamenii au culoarea pielii alb. Picioarele ne ajut la deplasare. Toi oamenii au aceeai culoare a ochilor.

SUCCES !