Convorbire Mare Ce Stim Despre Primavara-1

8
PROIECT DIDACTIC EDUCATOARE: Rusoaie Georgeta GRUPA: Mare DURATA: 30-35 minute CATEGORIA DE ACTIVITATE : Educaţie pentru ştiinţă – Cunoaşterea mediului DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Convorbire TEMA ACTIVITĂŢII: “Ce ştim despre primăvară” OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O 1 să enumere florile şi legumele de primăvară; O 2 – să exemplifice din experienţa proprie modalităţi de petrecere a timpului liber în anotimpul primăvara; O 3 – să definească termenul „bulb” şi „lemnoasă”; O 4 – să rezolve sarcina dată (de a separa cartonaşele după criteriul cerut) în timp util. MATERIAL DIDACTIC: pentru fiecare copil un jeton cu imagini (fluturi şi buburuze)

description

proiect didactic

Transcript of Convorbire Mare Ce Stim Despre Primavara-1

Page 1: Convorbire Mare Ce Stim Despre Primavara-1

PROIECT DIDACTIC

E D U C A T O A R E : Rusoaie Georgeta

G R U P A : Mare

D U R A T A : 30-35 minute

C A T E G O R I A D E A C T I V I T A T E : Educaţie pentru ştiinţă – Cunoaşterea mediului

D E N U M I R E A A C T I V I T Ă Ţ I I : Convorbire

T E M A A C T I V I T Ă Ţ I I : “Ce ştim despre primăvară”

O B I E C T I V E O P E R A Ţ I O N A L E : O1 – să enumere florile şi legumele de primăvară;O2 – să exemplifice din experienţa proprie modalităţi de petrecere a timpului liber în anotimpul primăvara;O3 – să definească termenul „bulb” şi „lemnoasă”;O4 – să rezolve sarcina dată (de a separa cartonaşele după criteriul cerut) în timp util.

M A T E R I A L D I D A C T I C : pentru fiecare copil un jeton cu imagini (fluturi şi buburuze) foi cu întrebările pentru concurs jetoane cu imagini: flori şi legume de primăvară panou cutie cu surpriză cartoane dreptunghiulare ce reprezintă „dalele” cu care vor pava drumul până la surpriză

Page 2: Convorbire Mare Ce Stim Despre Primavara-1

Momentelepedagogice

Conţinutul activităţii Metode şi procedee

Obs.

I. Organizarea activităţii

aerisirea sălii de grupă aranjarea scăunelelor în semicerc cu distanţă între cele două echipe materialul necesar desfăşurării activităţii va fi pus la îndemâna

educatoarei: jetoane cu imagini de primăvară, panou, ace gămălie, surpriza, foile cu întrebări

intrarea copiilor şi împărţirea lor în două echipe

instructajul

II.Desfăşurarea activităţiiIntroducerea în activitate

Anunţarea temeiAnunţarea planului de întrebări

Secvenţa nr.1

Se realizează direct, prin anunţarea activităţiiAstăzi vom vorbi despre: „Ce ştim despre primăvară”

1. De unde ştiţi că e primăvară?2. Cum muncesc oamenii primăvara?3. Vă place primăvara? De ce?

Educatoarea va anunţa că în mijlocul clasei se află o cutie cu surprize. Echipa care va ajunge prima la ea, o va putea deschide şi va lua surpriza.Pentru aceasta, pentru fiecare răspuns corect echipa va primi „o dală” (din carton) cu care va putea construi un drum până la surpriză. Echipa care a reuşit să pună toate dalele şi să construiască în întregime drumul câştigă concursul.

De unde ştim că e primăvară?– E cald sau frig? (primăvara timpul este destul de călduros, mai

sunt şi zile răcoroase la începutul primăverii)– Ce precipitaţii sunt? (de obicei, primăvara plouă; se mai întâmplă

să şi ningă; dar zăpada se topeşte repede)– Bate vântul? (de obicei bate un vânt plăcut, nu prea rece, „de

primăvară”)– Cum e ziua, dar noaptea? (ziua este mai lungă decât noaptea)

explicaţia

conversaţia

cutia cu surprize

„dale” din carton

2

Page 3: Convorbire Mare Ce Stim Despre Primavara-1

Sinteza parţială

Secvenţa nr. 2

– De unde mai ştiţi că e primăvară? (se întorc păsările călătoare, ne îmbrăcăm mai subţire)

Întrebări pentru concurs:

Câte anotimpuri sunt? (sunt patru anotimpuri – iarna, primăvara, vara şi toamna)

Care sunt lunile de primăvară? (martie, aprilie şi mai)

Tot pentru concurs educatoarea va face nişte afirmaţii şi copiii vor trebui să spună dacă este adevărat sau nu.

Primăvara vine Moş Crăciun.Primăvara înfloresc ghioceii.

Primăvara se întorc păsările călătoare.Primăvara se culeg merele.

Sinteza parţială se va face prin recitarea de către copii a poeziei

„Cântec de primăvară”

Sus pe dealuri, primăvara,Umblă şi presară flori;

Şi-n văzduhul de mătaseSe zăresc vâslind cocori.

În oraş unde se-nalţă,Şiruri lungi de blocuri noi

Rândunica cea voioasăSe întoarce înapoi.

Primăvară, primăvară,Roagă tu o rândunea,

Ca să vină să-şi clădeascăCuib lângă fereastra mea.

Modul de recitare va constitui probă de concurs. Copilul care va recita cel mai frumos şi corect va fi răsplătit cu un punct.

Cum muncesc oamenii primăvara?

conversaţia

exerciţiul

palete cu „Smiley Face”

3

Page 4: Convorbire Mare Ce Stim Despre Primavara-1

Sinteza parţială

– Cum muncesc în grădina de legume? (pregătesc straturile pentru semănat şi plantat)

– Care sunt legumele de primăvară? (ceapa verde, usturoiul verde, ridichile, salata verde, spanacul, urzicile, loboda)

– Cum îngrijesc pomii? (taie crengile uscate, văruiesc tulpinile ca să nu fie atacate de furnici, stropesc coroana pomilor pentru a scăpa de omizi, îi sapă pentru a afâna pământul etc.)

– Cum muncesc în grădina de flori? (fac straturi unde plantează flori de primăvară, le sapă, le udă)

– Care sunt florile de primăvară? (ghiocei, narcise, brânduşe, viorele, violete, zambile, lalele, bujori, liliac, lăcrămioare)

Sinteza parţială va fi făcută prin:

Alegerea florilor de primăvară (cel puţin 3) din 7 imagini cu flori.Alegerea legumelor de primăvară (cel puţin 3) din 5 imagini cu legume.

Aceste probe vor fi notate şi pentru concurs.

În timp ce copiii desemnaţi de echipe să aleagă imaginile corespunzătoare ceilalţi vor intona cântecul:

„Copăcelul”

Copăcelul din grădină,Primăvara a-nverzit

Şi cu-o rază de la soare,Alb ca neaua a-nflorit

Copăcel, copăcelTe-ngrijesc de mititelPrimăvara copăcelul,De omizi l-am curăţat

Şi la toamna aşteptată,Rod bogat am aşteptat.

Copăcel, copăcelTe-ngrijesc de mititel

conversaţia

exerciţiul

imagini cu flori şi legume

4

Page 5: Convorbire Mare Ce Stim Despre Primavara-1

Secvenţa nr. 3

Sinteza parţială

Educatoarea va decide care echipă merită punct pentru răspunsul dat.

Vă place primăvara? – De ce vă palce primăvara? (pentru că este cald, ne putem juca

afară, sunt multe flori etc.)– Unde vă duceţi primăvara? (ne putem duce la bunici, în excursii)– Ce mai faceţi primăvara?

Sinteza se va face prin cântecul:„Primăvara a sosit!”

Primăvara a sositHai copii, haideţi la joc

Şi câmpia a-nverzitHai copii la joc

Hai, cu mare bucurie,Hai la joc!

Să jucăm mingea-n câmpieHai la joc!

Păsărelele din zbor,Hai copii, haideţi la jocCiripesc cu glasul lor

Hai copii la jocHai, cu mare bucurie,

Hai la joc!Să jucăm mingea-n câmpie

Hai la joc!Să cântăm şi noi cu ele,Hai copii, haideţi la jocAle noastre cântecele

Hai copii la joc.Hai, cu mare bucurie,

Hai la joc!Să jucăm mingea-n câmpie

Hai la joc!

La fiecare secvenţă educatoarea va putea adresa întrebări ajutătoare, fie

imagini cu caracteristicile celor

5

Page 6: Convorbire Mare Ce Stim Despre Primavara-1

Sinteza finală

pentru a completa răspunsurile copilului numit să răspundă, fie pentru a pune în discuţie şi alte aspecte.

Copiii vor completa tabloul de primăvară cu elementele caracteristice pe care le vor alege din mai multe imagini.

Probă de concurs: Educatoarea va recita poezia:

Primăvara

Primăvara a sositCu alai de flori albastre

Şi cu cerul însoritPe meleagurile noastreHai, copile, pe câmpii

Să fugim, să prindem fluturiGalbenelor păpădii

Pălăria să le-o scuturi.

Copiii vor trebui să reţină cât mai multe expresii sau cuvinte specifice anotimpului primăvara.

Se va desemna echipa câştigătoare şi se va deschide cutia. Echipa câştigătoare va decide dacă vor da şi celorlalţi cărţi din cutie (în cutie se vor afla cărţi pentru fiecare copil).Dacă echipa câştigătoare va împărţi cărţi şi echipei care a pierdut va primi drept recompensă buline roşii.

trei anotimpuri

cărţi

III. Încheierea activităţii Educatoarea va aprecia modul în care au răspuns copiii la activitate şi va împărţi buline echipei câştigătoare.

recompense

buline

6

Page 7: Convorbire Mare Ce Stim Despre Primavara-1

7