consolidare sunetul si litera O

5
Proiect de lecţie Data:10 noiembrie 2015 Clasa: Pregătitoare B Învățătoare: Tămaş Garofiţa Aria curriculară: Limbă şi comunicare Obiectul: Comunicare în limba română Titlul lecției: Sunetul si litera O şi o Tipul lecției: Consolidare de priceperi şi deprinderi Obiectivele operaționale: Să enumere cel puţin trei caracteristici ale anotimpului toamna. Să identifice litera O şi o în cuvintele scrise; Să precizeze poziţia sunetului O în cadrul cuvintelor rostite; Să despartă corect cuvintele în silabe; Srtategii didactice: Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul Mijloace de învățământ: calendarul naturii, caietul auxiliar, cartonaşele cu semnele de circulaţie, cartonaşele colorate,

description

clasa pregatitoare

Transcript of consolidare sunetul si litera O

Page 1: consolidare sunetul si litera O

Proiect de lecţie

Data:10 noiembrie 2015

Clasa: Pregătitoare B

Învățătoare: Tămaş Garofiţa

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Obiectul: Comunicare în limba română

Titlul lecției: Sunetul si litera O şi o

Tipul lecției: Consolidare de priceperi şi deprinderi

Obiectivele operaționale:

Să enumere cel puţin trei caracteristici ale anotimpului toamna.

Să identifice litera O şi o în cuvintele scrise;

Să precizeze poziţia sunetului O în cadrul cuvintelor rostite;

Să despartă corect cuvintele în silabe;

Srtategii didactice:

Metode și procedee: conversația, explicația, exerciţiul, jocul

Mijloace de învățământ: calendarul naturii, caietul auxiliar, cartonaşele cu semnele de circulaţie, cartonaşele colorate,

Forme de organizare: frontal, individual;

Desfăşurarea activităţii:

Page 2: consolidare sunetul si litera O

Etapele activităţii

Conţinut ştiinţific Strategii didactice

Evaluare

Întâlnirea de dimineată:

Salutul

Prezenţa

Calendarul naturii

Momentul organizatoric

Reactualizarea cunoştiinţelor

Captarea atenţiei

Anunţarea titlului lecţiei

Bună dimineaţa, dragi elevi !Îi rog să se salute între ei şi să îşi spună cate un compliment.Fac prezenţa, elevii prezenţi se ridică în picioare şi spun prezent.“ Stiți voi în ce anotimp suntem noi acuma? Dar în ce lună?Care sunt schimbările care apar în anotimpul toamna?Repetăm împreună lunile anului, specificând din ce anotimp face parte fiecare.Ce zi este astăzi, dacă ieri a fost luni ?Ce dată este astăzi?Cum este vremea afară? Haideți să privim pe geam !Numesc un copil care să vină în fața clasei și să completeze calendarul naturii.

Pregătesc materialele necesare pentru lecţie, stabilesc liniștea și disciplina la nivelul clasei. Mă asigur că toți elevii au caietele pe bancă și sunt pregătiți pentru începerea orei.

Despre ce sunet şi literă am învăţat noi data trecută?Îi rog să îmi spună cât mai multe cuvinte care conţin sunetul O, apoi să despartă aceste cuvinte în silabe, să alcătuiască apoi propoziţii cu ele.

Le voi spune că azi vom face o călătorie, dar pentru a face această călătorie trebuie să cunoaştem semnele de circulaţie şi să le respectăm. Pe parcursul călătoriei vom descoperi tot felul de indici care să ne ducă spre o surpriză.

Azi la CLR vom învăţa mai multe lucruri despre litera şi sunetul O, cum putem să identificăm litera în cadrul cuvintelor scrise şi cum putem să identificăm poziţionarea

Conversaţia

Calendarul naturii

Conversaţia

Explicaţia

Observarea comportamentului evevilor

Aprecierea verbală

Page 3: consolidare sunetul si litera O

noi

Dirijarea învăţării

Asigurarea retenţiei şi a transferului

Încheierea lecţiei

sunetului în cadrul cuvintelor rostite.

Jocul : Ştim să circulăm? O călătorie împreună cu litera O….Le voi prezenta semnele de circuleţie, vom identifica semnificaţia şi rolul acestora. Elevi vor avea şi ei jetoane cu semnele de circulaţie, jetoanele pe care le vor decupa din caietul auxiliar. După ce am stabilit că avem nevoie de semnele de circulaţie vom porni într-o călătorie alături de litera O.

1. Semnul M: Idetifica mijloacele de transport de la pagina 8, vom încercui literele O în cuvintele corespunzătoare acestor mijloace de transport.

2. Semaforul: elevii vor trebui să mimeze un mijloc de transport care circulă pe uscat; atunci când ridic cartonaşul verde îl vor imita mai repede, când ridic cartonaşul galben mai încet, iar atunci când ridic cartonaşul roşu se vor opri.

3. Semnul ŞCOALA: elevi vor primi o fişă de lucruPe fişa de lucru trebuie să scrie litera O mare de tipar după model.

4. Semnul trecerea de pietoni: Pe fişă vor fi mai multe cuvinte , elevii trebuie să le citească, iar apoi să le despartă în silabe (indică numărul de silabe prin tot atâtea degete ridicate sus), apoi satbilesc poziţia sunetului O în cadrul cuvantului şi fac reprezentarea cuvintelor.

La pagina 8 vor colora mijloacele de transport

Fac aprecieri generale şi individuale asupra activităţii elevilor.

Jocul

Cartonaşe cu semnele de circulaţie

Caietul auxiliar

Exerciţiul

Cartonaşelecolorate

Fişa de lucru

Exerciţiul

Caietulauxiliar

Conversaţia

Aprecierea verbală

Aprecierea verbală