biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id1292/Proiect didactic... · Web view-Astăzi vom...

21
MINISTERUL EDUCAŢIEI AL REPUBLICII MOLDOVA DIRECȚIA GENERALĂ RAIONALĂ EDUCAȚIE TINERET ȘI SPORT RÎȘCANI Raionul Rîşcani Gimnaziul Pociumbeni Învățătoare: Baibarac Aliona, 1

Transcript of biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id1292/Proiect didactic... · Web view-Astăzi vom...

Page 1: biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id1292/Proiect didactic... · Web view-Astăzi vom învăța sunetul (U) și litera ,, U,, mare de tipar, vom scrie cursiv și corect litera

MINISTERUL EDUCAŢIEI AL REPUBLICII MOLDOVA

DIRECȚIA GENERALĂ RAIONALĂ EDUCAȚIE TINERET ȘI SPORT RÎȘCANI

Raionul RîşcaniGimnaziul Pociumbeni

Învățătoare: Baibarac Aliona, grad didactic II

1

Page 2: biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id1292/Proiect didactic... · Web view-Astăzi vom învăța sunetul (U) și litera ,, U,, mare de tipar, vom scrie cursiv și corect litera

2013

Clasa: I Data: 25.10.2013 Disciplina: Limba și literatura română Numărul lecției în modul: 27/170 Numărul lecției conform orarului: 2 Durata lecției: 45 minute. Modulul: Perioada abecedară. Subiectul lecției: Sunetul (u) și litera de tipar ,,U,,. Cuvinte cu sens opus. Subcompetențele curriculare: 2.1 Identificarea literelor, a grupurilor de litere, silabe, cuvinte şi a enunţurilor în textul tipărit şi în textul scris de mînă. 2.3 Citirea corectă şi conştientă respectînd norme de pronunţie a sunetelor şi a grupurilor de litere numai în silabe şi cuvinte. 3.1 Utilizarea majusculei la începutul propoziţiei, la prenume şi nume de persoane. 3.2 Sesizarea literelor: mici şi mari, de mînă şi de tipar; corespondenţa dintre vocale şi consoane; formarea silabelor. 4.1Selectarea din texte sau enunţurile propuse a cuvintelor cu sens asemănător şi opus.

Obiectivele lecției. La finele lecției elevii vor fi capabili: O1: să citească corect și conștient silabe, cuvinte și propoziții ;O2: să scrie corect și cursiv litera ,,U,, mare de mînă ;O3: să formeze cuvinte cu literele învățate în diverse poziții;O4: să enumere cuvinte cu sens opus;O5: să participe cu interes la lecție.Tipul lecției: Lecție de formare a capacităților și dobîndire a cunoștințelor. Tehnologii didactice: 1) forme: frontal, în grup, independent. 2) metode: conversaţia, demonstrarea, observarea, descoperirea, explicaţia, citirea în lanț, citirea selectivă, metoda fonetică analitico – sintetică, jocul didactic, brainstormingul, instruirea asistată la calculator; 3) material didactice: manualul, caietul elevului, set de litere, fișe cu litera ,,U,, în diverse poziții, fișe pentru lucru pe nivele, alfabetar, litere decupate, calculator. Evaluarea : evaluare orală, aprecieri verbale. Referințe bibliografice:

1. Curriculum școlar, clasele I-IV. Chișinău, 2010;2. V.Gaiciuc, M.Marin, Ghid de implimentare a curriculumului modernizat

pentru treapta primară,Chișinău, Liceum,2011;3. M.Buruiană, S.Cotelea, A.Ermicioi, C.Dragomir, I.Hadîrcă, Abecedar, ,

Editura Prut Internațional, 2013;4. A.Leca, E.Stratan, Caiet de scriere, Exerciții suplimentare,Poligraf-Disign;

2

Page 3: biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id1292/Proiect didactic... · Web view-Astăzi vom învăța sunetul (U) și litera ,, U,, mare de tipar, vom scrie cursiv și corect litera

5. Iulia Iordăchescu, Captarea atenției și actualizarea cunoștințelor. Chișinău:Editura ARC, 2009;

3

Page 4: biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id1292/Proiect didactic... · Web view-Astăzi vom învăța sunetul (U) și litera ,, U,, mare de tipar, vom scrie cursiv și corect litera

SCENARIUL LECȚIEI

№ Secvențele lecției

Timpul(min)

Obiective Activitatea învățătorului și a elevilorStrategia didactică(metode, procedee,

forme, mijloace instrucționale)

Evaluarea (metode, procedee,

forme)

1

2

Organiza-rea clasei

Verificarea temei pentru acasă

Reactualizarea

cunoștințe-lor și a

capacitățil.

2

2

3

2

O5

O3

O2

O1

Salutul. Asigur condiții optime pentru buna desfăsurare a lecției. Captarea atenţiei - Închideți ochii pentru cîteva secunde. - Ce este acesta ? ( ursuleț ) - Cum credeți de ce a ales ursulețul să fie oaspetele nostru anume azi ? (ca să vadă cît de bine ați învățat voi litera ,,U,,)- Alcătuiți o propoziție cu cuvîntul ,,urs,, .Se analizează propoziţia:

- cîte cuvinte are propoziţia?- care este primul cuvânt? al doilea? dar al treilea?- câte silabe are cuvîntul ,,urs,, ?- cîte sunet se aud în cuvânt ? - Sunetul ( u ) se pronunță ușor sau greu ?- Este vocală sau consoană ?

-Dați exemple de cuvinte care conțin sunetul ,,u,,:la început, la mijloc, la sfîrșit. ( Anexa 1)

Dictare de cuvinte mama, una, aur, rar, arma, Ana , Irina , Maia ,Rima, Ema . ( iau caietele la control )Citim cuvintele din manual, apoi propozițiile. Conversația introductivă- Unde călătoresc copiii din imagine ?- Unde ai călătorit nu demult ? (la Ungheni) - Alcătuiți o propoziție cu cuvîntul ,,Ungheni,, .

conversaţia, eroul lecției-

ursuleț

lucrul frontal

descoperirea,

lucru independent

lucru cu manualulcitirea în lanț,conversaţia,

Aprecieri verbale

Evaluarea calității

răspunsuri-lor elevilor.

Calificative

4

Page 5: biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id1292/Proiect didactic... · Web view-Astăzi vom învăța sunetul (U) și litera ,, U,, mare de tipar, vom scrie cursiv și corect litera

3 Prezentarea – învățarea

materiei noi.

3

3

5

O5

,, Frumos oraș este Ungheni . ,,- Cum credeți că trebuie scris cuvîntul ,,Ungheni,, cu literă mică sau mare ? De ce ? - Deci, vedeți că avem nevoie să știm a scrie și litera mare.

,, Vine trenul, vine, vine, Vine șuierînd pe șine: Uuuuuuuuu !!! ,,

- Ce literă ne aduce azi trenuțul ?

Anunţarea subiectului şi a obiectivelor lecţiei-Astăzi vom învăța sunetul (U) și litera ,, U,, mare de tipar, vom scrie cursiv și corect litera ,,U,, mare de mînă, vom forma cuvinte cu litera învățată în diverse poziții, vom învăța cuvinte cu sens opus. Semnul grafic al sunetului (U) este litera ,,U,, .

Prezint litera mare de tipar. ( alfabetul ilustrat )- Cu ce seamănă litera ,,U,, ?

- Acum vă prezint Povestea literei ,,U,, , dar voi să fiți atenți și cît vizionați rețineți cît mai multe cuvinte ce conțin sunetul (u)- V-a plăcut povestea ? Cu ce seamănă litera ,,U,,. (leagăn uriaș)- Ce cuvinte ce conțin sunetul (u) a-ți reținut ? (urs,trenu,ulmi,mure,pădure,Uțu,ulcioare,ude,ura,minune,ureche,uriaș)

Lucrul cu manualul- Priviți în manual litera ,,U,, mare de tipar,

seamănă cu leagăn?- Ce anotimp e reprezentat pe desen ? - Merele sînt fructe sau legume ?

Priviți atent imaginia din manual și încercați să alcătuiți o povestioară pe baza imaginii. (1-2 copii spun povestioara) Selectez din povestire o propoziție.,,Ustina are mere rumene. ,, - propoziția, cuvinte,silabe… sunetul (U).

explicaţia,

demonstrarea,

observarea, prezentare ,,powe

r point,,

jocul didactic,

.

Calificative

Aprecieri verbale

5

Page 6: biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id1292/Proiect didactic... · Web view-Astăzi vom învăța sunetul (U) și litera ,, U,, mare de tipar, vom scrie cursiv și corect litera

4

5

3

2

O1

O1

O3

O2

O5

Citește un elev cuvintele din manual. Citirea în lanț, citirea selectivă.

Exerciții de vocabularRumene - care au culoare ce bate în roșu, cineva are obrajii rumeni. (- farfurie cu mere rumene)Minune - un fenomen extraordinar, care provoacă admirație, plăcere, un lucru uimitor, neobișnuit, extraordinar.

Citirea model de către învățătoare. Citim propozițiile în șoaptă, apoi cu voce, pe roluri.Explic prezența liniei de dialog și a semnului exclamării ( ! ).

- Alcătuiți cuvinte ce conțin litera ,,U,, la alfabetar.Scrierea literei ,,U,,

Analizăm componența literei ,,U,, (zaua și bastonata pe 2spații)Demonstrez scrierea literei ,,U,, pe tablă, scriem în aer, pe masă cu verso pixului, apoi în caiete. – Scriu în caietul elevului.

Pauză dinamică Eu am zece degețele

Ce pot face eu cu ele? O căsuță, în căsuță o măsuță

Asta ce o fi? Scăunel sau poate un legănel.

Degețel cu degețel Am făcut și un castel.

E toamnă, vin ploile, datem cu degetele în masă redînd sunete asemeni ploii tot mai tare și mai tare, tună, iese soarele Vremea când este frumoasă Şade-n cui, închisă-n casă. Numai ploaia dacă vine O desfac şi-o iau cu mine. (Umbrela)

citirea în lanț, citirea selectivă,

lucru independent

lucru la alfabetardemonstrarea,

lucrul

independent în caietele editate

jocul didactic,

Aprecieri verbale

6

Page 7: biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id1292/Proiect didactic... · Web view-Astăzi vom învăța sunetul (U) și litera ,, U,, mare de tipar, vom scrie cursiv și corect litera

4 Consolida-rea materiei şi formarea capacităţi-lor

4

3

O4

O5

O3

O2

O3

Cuvinte cu sens opus- Ce se întîmplă dacă n-ai umbrelă cînd plouă? ( haine ude)- Dacă ai umbrelă, nu te plouă. (haine uscate) ! Fiți atenți.Cuvintele de felul acesta se numesc cuvinte cu sens opus.

-Dați exemple: dreapta-stînga, mult-puțin, bine-rău,pitic-uriaș….Muntele din zare, nu e mic, e ….(mare)Iar zăpada dalbă, de nu-i neagră-i…..(albă)Norul ce s-a dus, de nu-i jos, e … (sus)Ursul greu la pas, de nu-i slab,e….(gras)Iară meșterița, de nu-i bună- i ….(rea)Plopul de la gard, de nu-i scund , e ….(nalt)Mierea care curge, nu-i amară-i ….(dulce)Ghiața ce se trece, de nu-i caldă-i ….(rece)Omul înțelept, de nu-i strîmb, e ….(drept)

Lucru în grupNiv.I. - Descoperiți cuvîntul ascuns . (Ucraina) (Anexa 2)Niv.II. - Ordonează cuvintele pentru a obține o propoziție corectă. mure. Aura areNiv.III. - Ordonează cuvintele pentru a obține o propoziție corectă. mere nene Un are rumene. Elevii scriu propozițiile în caiete.

Supliment:1. Alcătuiți în grup cuvinte cu literele învățate.2. Exercițiu – joc.

Învățătorul citește mai multe cuvinte, iar copii bat din palme la recunoașterea sunetului nou.

3. Frămîntare de limbă:

explicaţia,

jocul didactic,

Lucrul pe nivele

fișe pentru lucrul în grup

Jocul didactic

Evaluarea lucrului în

grupe

7

Page 8: biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id1292/Proiect didactic... · Web view-Astăzi vom învăța sunetul (U) și litera ,, U,, mare de tipar, vom scrie cursiv și corect litera

5

6

7

Bilanţul lecţiei

Evaluarea

Anunţarea temei pentru acasă

2

2

O5

O4

,, Ursitoarele ursesc, că unde umbra umbreşte, urma unui uriaş urmăreşte. ,, Ursitoare - persoană care prezice destinul.

Întrebări de generalizare :- Ce am învățat nou azi la lecție ?- Cînd scriem litera ,,U,, mare ?- Dați exemple de cuvinte cu sens opus.- Ce va plăcut cel mai mult la lecție ? De ce ?Dacă o să fiți activi ursulețul o să mai vină la noi în ospeție.

Apreciez activitatea elevilor la lecție.

Interpretare ,,Cîntecul vocalelor,,

Explicarea lucrului pentru acasă : niv.I - ex.3,4 pag.25-caietul elevului .niv.II,III - și ex.2.pag.35-manual.

brainstormingul,

explicația

Aprecieri verbale,

ecusoane.

Anexe8

Page 9: biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id1292/Proiect didactic... · Web view-Astăzi vom învăța sunetul (U) și litera ,, U,, mare de tipar, vom scrie cursiv și corect litera

9

Page 10: biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id1292/Proiect didactic... · Web view-Astăzi vom învăța sunetul (U) și litera ,, U,, mare de tipar, vom scrie cursiv și corect litera

u10

Page 11: biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id1292/Proiect didactic... · Web view-Astăzi vom învăța sunetul (U) și litera ,, U,, mare de tipar, vom scrie cursiv și corect litera

11

Page 12: biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id1292/Proiect didactic... · Web view-Astăzi vom învăța sunetul (U) și litera ,, U,, mare de tipar, vom scrie cursiv și corect litera

12

Page 13: biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id1292/Proiect didactic... · Web view-Astăzi vom învăța sunetul (U) și litera ,, U,, mare de tipar, vom scrie cursiv și corect litera

Un nene are mere

rumene.13

Page 14: biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id1292/Proiect didactic... · Web view-Astăzi vom învăța sunetul (U) și litera ,, U,, mare de tipar, vom scrie cursiv și corect litera

Aura are mure.

14