compunere

7
GRADINITA NR. 42 NIVELUL I EDUCATOARE : FLORENTINA GIOARSA DATA : 4 APRILIE 2006 PROIECT DE ACTIVITATE Categoria de activitate : Activitate matematica Tipul activitatii : Activitate de consolidare Tema activitatii : “Ne jucam, matematica-nvatam” Mijlocul de realizare : Joc didactic Scopul activitatii : Consolidarea numaratului in limitele 1- 2; Consolidarea deprinderii de a opera cu obiecte concrete, grupandu-le in multimi cu cantitati diferite. Comportamente urmarite in activitate : Sa rezolve sarcinile didactice enuntate de educatoare . Obiective operationale : Sa isi consolideze numaratul in limitele 1- 2;

description

text simplu

Transcript of compunere

Page 1: compunere

GRADINITA NR. 42

NIVELUL I

EDUCATOARE : FLORENTINA GIOARSA

DATA : 4 APRILIE 2006

PROIECT DE ACTIVITATE

Categoria de activitate : Activitate matematica

Tipul activitatii : Activitate de consolidare

Tema activitatii : “Ne jucam, matematica-nvatam”

Mijlocul de realizare : Joc didactic

Scopul activitatii : Consolidarea numaratului in limitele 1- 2;

Consolidarea deprinderii de a opera cu obiecte concrete,

grupandu-le in multimi cu cantitati diferite.

Comportamente urmarite in activitate :

Sa rezolve sarcinile didactice enuntate de educatoare .

Obiective operationale :

Sa isi consolideze numaratul in limitele 1- 2;

Sa raporteze constient numarul la cantitate, cantitatea la numarul

exprimat verbal si la cifra corespunzatoare ;

Sa sesizeze invariabilitatea cantitatii raportate la o anumita cifra in

functie de tipul obiectelor si de locul in care sunt asezate;

Sa realizeze sarcinile in succesiunea data de educatoare si sa se

integreze in ritmul impus de activitate ;

Sa verbalizeze corect actiunea.

Page 2: compunere

Sa respecte regulile jocului ;

Sarcina didactica :

Regulile jocului : Copiii vor fi impartiti in 2 echipe (echipa avioanelor rosii

si echipa avioanelor albastre). Educatoarea va desemna pe rand cate un copil

din fiecare echipa. Copilul desemnat de educatoare cu ajutorul avionului va

veni in fata clasei si va rezolva sarcina enuntata de educatoare. In cazul unui

raspuns corect, va fi rasplatit cu aplauze.

Elemente de joc : avionul, poezia, surpriza, manuirea materialului,

intrecerea, aplauzele ;

Strategia didactica :

Metode si procedee : explicatia, demonstratia, conversatia, exercitiul,

problematizarea;

Mijloace de invatamant : cutia cadou, avion, jetoane cu mijloace de

locomotive (barcute, avioane, masini, locomotive), masinute,

suporturi de creioane cu cifrele 1 si 2, creioane colorate, rochite de

carton colorat cu cifrele 1 si 2, nasturi, vaze de carton colorat cu

cifrele 1 si 2, jetoane cu cifrele 1 si 2.

Forma de organizare : frontala,

Durata : 15’ ;

Bibliografie : Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de

copii

Page 3: compunere

SCENARIUL DIDACTIC

SECVENTELE

ACTIVITATII

ELEMENTE

DE CONTINUT

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

1. Organizarea activitatii Aerisirea salii de grupa; Aranjarea scaunelelor in semicerc; Pregatirea materialului didactic necesar desfasurarii activitatii.

2.Captarea atentiei Educatoarea va prezenta cutia primita cadou si sosita de dimineata cu avionul de undeva de departe impreuna cu o scrisoare.

Conversatia

3. Anuntarea temei Educatoarea citeste scrisoasea primita si anunta copiii ca se vor juca un joc numit “Ne jucam, matematica-nvatam”

Conversatia

5. Desfasurarea propriu-zisa a activitatii

Explicarea si demonstrarea regulilor jocului : copilul desemnat de educatoare va veni in fata clasei si va rezolva sarcina didactica enuntata de ea, raspunsul corect fiind rasplatit cu aplauze; ( raportarea numarului la cantitate)

Efectuarea jocului de proba ;

Explicatia

Demonstratia

Page 4: compunere

Desfasurarea jocului propriu-zis ( copiii vor rezolva sarcinile didactice enuntate de educatoare)

VARIANTA : Educatoarea va scoate pe rand celelalte materiale din cutia- cadou si va schimba regula jocului, acum copiii fiind solicitati sa raporteze cantitatea la numar.

Evaluarea jocului : Educatoarea va testa atentia copiilor propunandu-le o rezolvare incorecta a unei sarcini didactice si cerandu-le parerea.

Exercitiul

Conversatia

Exercitiul

Problematizarea

Conversatia

6. Incheierea activitatii Aprecieri generale si individuale privind desfasurarea activitatii.In incheierea activitatii se va intona cantecului “Trenul”

Page 5: compunere