compozitia_decorativa

12
Ministerul Educaţiei din Republica Moldova Colegiul Pedagogic ,,Alexei Mateevici’’ Proiect Didactic Disciplina: Metodica Artelor Plastice Tema: Compoziţia decorativă Chisinau 2010

Transcript of compozitia_decorativa

Page 1: compozitia_decorativa

Ministerul Educaţiei din Republica Moldova

Colegiul Pedagogic ,,Alexei Mateevici’’

Proiect Didactic

Disciplina: Metodica Artelor Plastice

Tema: Compoziţia decorativă

Chisinau 2010

Proiect didactic

Page 2: compozitia_decorativa

Data: 5.XI.2010

Grupa: 33 şcolară

Disciplina: Metodica Artelor Plastice

Subiectul: Compoziţia decorativă

Tipul lectiei: Formare de priceperi și deprinderi

Obiectivul cadru:- Dezvoltare și formare a competențelor de receptare , de creare a valorilor plastice și comunicare artistică

cu opera de artă.- Sensibilizarea fată de artă prin comunicarea artistică cu opera.

Obiective operaţionale:

O1– să evidențiem compoziții închise,deschise;O2– să deosebim compozițiile închise, deschise, figurative, nonfigurative, decorative;O3 – să reprezentăm și să obținem structuri decorative pe diferite obiecte în partea practică a lectiei;O4 – să exprimăm preferințe și motivații în alegerea motivelor de înfrumusețare;O5 – să manifestăm interes pentru cunoașterea artelor plastice populare, naționale;O6 - să promovăm valori general-umane în lucrările efectuate.

Starategii şi tehnologii didactice:

Page 3: compozitia_decorativa

Dialogul dirajat, observarea, explicarea, conversaţia euristica, demonstrarea, exerciţiul, descoperirea, metoda ,,ciorchinului şi paianjenului’’ asaltul de edei, lucrul în echipă, programa Power Point.

Suportul didactic:

Fişe de reper,lucrări cu compoziţii, postere, instrumente de lucru specific domeniului (acuarela, pensula, creioane de ciară, cariocă),sidi muzical popular, laptop, proiector.

Referinţe bibliografice:

1. Teodora Hubenco Prut Internaţional 2000 ,,Arta Plastica în clasele primare’’.

2. Ien Contiru, Olga Caraus,,Educaţia Plastică manualul cl. 2-3 ’’ . Editura Arc 2007.

3. Eliza Piuca , Zinaida Ursu ,,Educaţia Plastică în şcoala primară’’ 2007.

4. Nicolae Filoteanu , Doina Marin, 2008,,Desen Artistic şi Educaţie plastică’’.

5. Rotaru L.,,La izvorul artei populare Editura Lumina,1988’’.

6. Pavel V.,,Educaţia artistico-plastică. Bucureşti 1996.

7. Daghi I.,,Mijloace de realizare a compoziţiei decorative frontele ’’. Chişinău,Lumina.

Secvențele Ob. Activitatea Metode și Mijloace Forme de Evaluarea

Page 4: compozitia_decorativa

lecției Activitatea profesorului elevului procedee de învățămînt

organi -zare

1.Captarea atenţiei

O4

Stabilesc climatul adecvat pentru desfășurarea lecției.Exercițiu de creativitate în baza semidiscului. Elaborarea cît mai multe obiecte în 5 minute, să aibă la bază forma ,, ‘’.

Elevii alcătuiesc obiectele cu elemental:

Asaltul de idei

Descope-rirea

Model Frontal Stabilirea nivelului de creativitate.

2.Reactuali-zarea cunoştințelor O1

O2

Le propun să-și expuna cunoştinţele despre compoziţie .

1. Definirea de compoziţie. 2. Ce înseamnă o compoziţie închisă ,

deschisă.3. Figurative ,nonfigurative.

Le propun să alcătuiască prin metoda ciorchinei cîmpul lexical la termenul ,,compoziţie’’.

Elevii îşi expun părerile , argumentează prin exemple clasificarea compoziţiilor.Elevii alcătuiesc:

închisă deschisă

Compoziţiadecorativă

figurativă nonfigurativă

Conversaţia

Ciorchine

Planşe TablouriPicturi

Frontal

Frontal

Evaluarea cunoştin- ţeloracumulate la lecţiaanterioară.

3.Descope-rirea temei noi

Rebus –careu de cuvinte :

C Culoare

Page 5: compozitia_decorativa

OMPOZIŢIA

DECORATIVĂ

1. Percepţia de către ochi a unei sau mai multe fregvente de lumină…

2. Tip de compoziţie închisă…3. Îmbinarea armnioasă a tuturor

elementelor plastice …4. Material de lucru la arta plastică …5. Culoarea înflăcărării ,iubirii , pasiunii 6. Moment în care are loc : Stabilirea

liniştei în clasa ,pregătirea şi aranjarea materialelor…

7. Element plastic …8. Puncte ce pot fi reprezentate în desenul

GiocondaCompoziţiePensulăRoşieOrganizatoricLinieAbstracteFigurativeApa

DecorDeschisăCurbăColoareReciGalbenăLutSiAdevarPlastelină

Page 6: compozitia_decorativa

copiilor …9. Puncte abstracte sau …10. Lichid necesar în pictură …11. Ambianţa în care se petrece o acţiune,

peisaj , tablou …12. Compoziţii ce sunt compuse din toate

elementele şi au loc deschis pentru a adăuga sau scoate din elementele plastice …

13. Linie caldă …14. Creioane simple sau …15. Culori ce dau senzaţia de departare …16. Culoare ce poartă simbolul puritaţii în

Asia …17. Material ce se foloseşte pe scară larg în

modelaj …18. Violetul în gama major …19. Linia verticală în desen semnifică …20. Material uşor moleabil , ce se foloseşte

la mici lucrări de modelare …

4.Anunţarea obiectivelor

Pe o paletă decupată , mare,respectiv pe diverse culori din ea sunt acroşate obiectivele:

O1– să evidențiem compoziții închise,deschise;O2– să deosebim compozițiile închise,

Paletă Capacitatea de integrare a obiectivelor lecţiei

Page 7: compozitia_decorativa

deschise, figurative, nonfigurative, decorative;O3 – să reprezentăm și să obținem structuri decorative pe diferite obiecte în partea practică a lectiei;O4 – să exprimăm preferințe și motivații în alegerea motivelor de înfrumusețare;O5 – să manifestăm interes pentru cunoașterea artelor plastice populare, naționale;O6 - să promovăm valori general-umane în lucrările efectuate.

5.Realizarea sensului

O5

O5

În toate timpurile oamenii şi-au înfrumuseţat casele, obiectele de uz casnic. În arta decorativă, elementele din natură sunt redate în forme simple. Simplificarea prin geometrizare a elementelor naturale cu păstrarea caracterului formei se numeste stilizare.Motivul decorativ este elementul de bază al compoziţiei decorative.Acestea pot fi:

a) Geometricb) Vegetalc) Zoomorf

Principiile artei decorative : Repetiţia –constă în repetarea unui

element. Alternaţia – este succesiunea a 2 sau

mai multe elemente care se repeată. Simetria –echilibrul perfect între o

parte şi cealaltă.

Acum revenim la metoda ciorchine şi mai complectăm cu înca un fel de compoziţie.

Elevii complectează:figuri geometrice,vegetale : frunze ,flori,pomuşoare.

Compoziţia Coirchine

Modele de stilirizare

Exemple de motive , planşete colorate

Veselă de ceramică decorată (ulcior,farfurie,ie. )

Frontal

Frontal

Frontal

Page 8: compozitia_decorativa

decorativă

6.Lucrul practic O3

O4

O6

Le propun elevilor să-şi aleagă diferite obiecte de uz casnic (ulcior, frafurie, cană, dabigeană, şi să le decoreze).

Alcătuiesc o compoziţie decorativă aplicînd principiul care l-am descoperit : repetiţia, alternanţa, simetria, motiv geometric, vegetal, zoomorf.

Elevii creează pe un fundal musical popular.

Lucrul în echipeI-echipă motiv vegetalII-echipămotiv geometricIII- echipămotivzoomorfCu diferite tehnici:acuarela,cariocacreioane de ciară.

Suprafete în formă de oale, ulcioare, farfurii, cană, dabigeană.

Lucrul în grup

Evaluarea la ce nivel au iînsusit tema nouă.

7.Încheierea lecţiei O5

O6

Organizarea expoziţiei cu compoziţiile decorative.Să întitulăm această compoziţie.

Să revedem la obiectivele anunţate la începutul lectiei.Dacă au fost realizate.Se fac aprecieri referitoare la modul în care elevii au participat la desfaşurarea lecţiei.Notarea .

,,Bucătăria ţărănească’’,,Zestrea’’,,Casa ţărănescă’’

Feed – backul

Obiecte decorate

Frontal

Capacitatea de a evalua corect lucrările.

8.Însărcinări pentru acasă

a) De studiat tema compoziţia decorativă.b) Realizarea unei compoziţii decorative

cu forme stilizare.