cls._8_in_lucru_insp.

13
PROIECT DE LECŢIE DATA: 25.03.2014 CLASA : a VIII-a PROFESOR: Feraru Anca Ana UNITATEA DE INVĂŢĂMÂNT: Scoala Gimnazială Racsa ARIA CURRICULARĂ : Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Limba şi literatura romanână TEMA LECŢIEI: Balada populară ,,Mioriţa”- Observarea si descifrarea textului- TITLUL LECŢIEI: Balada populară ,,Mioriţa”- Observarea si descifrarea textului- TIPUL LECŢIEI: mixta SCOPUL: Cultivarea receptivităţii literar-artistice a elevilor. COMPETENŢE GENERALE: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse VALORI ŞI ATITUDINI Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural Obiective specifice: 1.3 sesizarea adecvării elementelor lexicale utilizate la scopul mesajului ascultat 1.4 sesizarea particularităţilor lexicogramaticale ale unui mesaj ascultat 1.5 aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat 1

description

.

Transcript of cls._8_in_lucru_insp.

PROIECT DE LECIE

DATA: 25.03.2014CLASA : a VIII-a PROFESOR: Feraru Anca AnaUNITATEA DE INVMNT: Scoala Gimnazial RacsaARIA CURRICULAR : Limb i comunicareDISCIPLINA: Limba i literatura romannTEMA LECIEI: Balada popular ,,Mioria- Observarea si descifrarea textului-TITLUL LECIEI: Balada popular ,,Mioria- Observarea si descifrarea textului-TIPUL LECIEI: mixtaSCOPUL: Cultivarea receptivitii literar-artistice a elevilor.COMPETENE GENERALE:1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse

VALORI I ATITUDINICultivarea interesului pentru lectur i a plcerii de a citi, a gustului estetic n domeniul literaturiiStimularea gndirii autonome, reflexive i critice n raport cu diversele mesaje receptateCultivarea unei atitudini pozitive fa de limba romn i recunoaterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personal i mbogirea orizontului cultural

Obiective specifice: 1.3 sesizarea adecvrii elementelor lexicale utilizate la scopul mesajului ascultat1.4 sesizarea particularitilor lexicogramaticale ale unui mesaj ascultat1.5 aplicarea principiilor ascultrii active n manifestarea unui comportament comunicativ adecvat2.1 construirea unui discurs oral pe o tem dat

3.1 dovedirea nelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerine date3.2 sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de mbogire a vocabularului i a categoriilor semantic studiate4.1 redactarea diverselor texte, adaptndu-le la situaia de comunicare concret

OBIECTIVE OPERAIONALE:La sfritul leciei, elevii vor fi capabili: O1 s indice formele literare ale unor cuvinte din text;O2 s stabileasca sensul contextual al unor cuvinte si expresii; O3 sa precizeze modul de formare al unor cuvinte;O4 s realizeze campuri lexicale;O5 sa identifice elementele de versificatie.

Strategia didactic:Resurse materiale: manualul, fie de lucru, caietul elevului, tabla, cretaResurse procedurale: conversaia, expunerea,auditia, invatarea prin descoperire, explicaia, argumentarea, descoperirea, Scheletul de recenzie, Bagajul de cunostinte, textul lacunar, joc didactic;Forme de organizare a activitii: frontal, individual, in pereche, pe grupe;Forme de evaluare: aprecieri verbale, interevaluarea, fie de lucru, autoanaliza, analiza cantitativa si calitativa a raspunsurilor.Material bibliografic:Alexandru Crian, Sofia Dobra, Florentina Smihian Limba i literatura romn pentru clasa a VIII-a, Ed. Humanitas, 2003Vistian Goia Didactica limbii i literaturii romne Ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2002Alina Pamfil Limba i literatura romn. Structuri didactice deschise Ed. Paralela 45, Cluj-Napoca, 2003

Scenariul didactic

MomenteleLeciei

Timp/Competente/ Obiective operationaleActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode i procedeeEvaluare

1.Moment

organizatoric

1 notez absentii asigur climatul necesar desf. activitatii;

-isi pregatesc cele necesare

Conversatia

2. Verificarea si actualizarea cunostintelor

2+2

- verific tema att cantitativ, ct i calitativ;- verificarea calitativ se face selectiv; elevii vor fi solicitai, prin sondaj, s citeasc, antrenndu-se, prin ntrebri, ntreaga clas.

-citesc tema si corecteaza la nevoie;

- conversaia- activitatea frontal- activitatea individual

Controlul temei i analiza acesteia

3.Captarea atentiei

3Impart elevilor o fisa de lucru nr 1 ce contine textul lacunar, impartit pe fragmente, al operei ,,Mioria ( FISELE NU CONTIN TITLUL OPEREI)/ anexa nr.1 Se trag la sorti fragmentele.

Le cer sa faca un exercitiu de memorie, completand spatiile punctate, dat fiind faptul ca au avut de citit opera pentru intelegerea unor secvente din ,,Baltagul( roman mitic)

-completeaza cu cuvintele lipsa

joc didactic

- activitatea individual-TEXT LACUNAR-

Observarea sistematica

4 Anunarea temei i a obiectivelor urmrite n cadrul demersului didactic.1Din ce opera literara fac parte fragmentele pe care ati lucrat?Notez pe tabla titlul lectiei: Balada popular ,,Mioria. Observarea si descifrarea textului.

Enunt obiectivele urmarite de la o1 pana la o5.

-concluzioneaza ca este vorba de balada populara,,Mioria-isi noteaza titlul in caiete

5 Dirijarea invatarii36

1.3

1.5

O1

O3

O23.1

O4

1.4

3.2

O5a.Propun elevilor sa asculte cu atentie recitarea-cantata a baladei facuta de Tudor Gheorghe pe fundal muzical.Ii indemn ca, in parale cu auditia, sa-si schimbe fisele cu colegul de banca si s-o corecteze fisa completata anterior .Propun elevilor sa traga niste concluzii asupra muncii depuse: cat din continutul baladei si-au amintit, care ar fi motivul pentru care unii au nimerit cuvintele, iar altii nu, ce au mai sesizat in recitare pe langa text. Indrept discutia asupra caracterului oral, anonim, colectiv, sincretic al operelor populareb.Text si context1400 variante ale opereiVarianta cea mai cunoscuta a fost descoperita in M. Vrancei de Alecu Russo( varianta din manual)..Forma de azi a baladei se datoreaza culegatorului de folclor Vasile Alecsandri-a fost publicata pentru prima data in Revista Bucovina, in 1850, iar mai apoi a fost inclusa in culegerea Poezii poporale, adunate si indrewptate de V. Alecsandri-1852.

c.Propun elevilor sa incercam descifrarea treptata a textului prin rezolvarea exercitiilor de vocabular, fonetica, morfosintaxa si topica, si a celor referitoare la elementele de versificatieEx 1 (pag. 225)-forme literare

2 Modul de formare al cuvintelor

3- sensul cuvintelor in context4 sinonime pentru sensul contextual al

cuv. A se vorbi

6-Campuri lexicale: viata pastoreasca elementele naturii nunta1-vorbirea populara( verbe si substantive)

3-efectele stilistice ale topicii ( inversarea ordinii propozitiilor in fraza)

Elemente de prozodie- organizare in strofe/ masura/rima/ritmul.

-asculta activ-corecteaza fisa colegului

-fac observatii-raspund intrebarilor-cauta elemente ctextuale si metatextuale care sa le sustina afirmatiile

Rezolva exerciliile la tabla si in caieteObserva/descopera elementele de limbaj, registu de comunicare, bogatia semantica a cuvintelor, campul semantic utilizat

Rezolva sarcina in echipa

Raspund prin sondaj

-raspund ( mentinerea rimei, a ritmului, efect melodic, ritmic)-concluzioneaza

-munca in pereche

Activitate frontala

explicatia

expunerea

Activitate frontala si la tablaInvatarea prin descoperire

Munca in echipe

Activ. Independenta/frontalaAprecieri verbale

Interevaluarea

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Analiza cantitativa si calitativa a raspunsurilor

6.Feed-back-ul

Se realizeaza pe tot parcursul activitatii prin aprecieri verbale.

Aprecieri verbale calificativePremierea cu fete zambitoare

notarea

7 .Obtinerea si evaluarea performntelor

44.1

2.1a.FISA DE LUCRU nr.2 Scheletul de recenzie (anexa 2)-controlez munca, fac aprecieriDiscutii

b. Fisa nr.3 Bagaj de cunostinte ( anexa3)

-rezolva individual, -prezinta raspunsuri-argumentarea

Isi deseneaza in caietul de clasa un tip de bagaj( confectionarea fisei)

Se autoanalizaScheletul de recenzieActivitate indivituala, independenta

Activitate indivituala, independentaautoevaluarea interevaluareaapreciei verbale

autoanaliza

8.Asigurarea retentiei si a transferului

11. 1/pag. 2262. Faceti o impartire a textului in paragrafe stabilind etapele naratiunii( pe textul din carte, in creion)-isi noteaza

conversatia

10

ANEXA NR. 1

1.Pe-un picior de , Pe-o gur de rai, Iat vin n cale, Se la vale, Trei turme de miei, Cu ciobnei. Unu-i moldovan, Unu-i ungureani unu-i vrncean. Iar cel ungureani cu ce-l vrncean, Mri, se vorbir, Ei se sftuirPe l-apus de soare Ca s mi-l ... Pe cel moldovan, C-i mai ortoman -are oi mai multe, Mndre i cornute, i cai nvai, i cni mai brbai,Dar cea .., Cu ln plvi, De trei zile-ncoace Gura nu-i mai tace, . nu-i mai place.

2

- Miori laie, .. buclaie, De trei zile-ncoace Gura nu-i mai ..! Ori iarba nu-i place, Ori eti bolnvioar, Drgu mioar?- Drguule bace, D-i oile-ncoace, La zvoi, C-i iarb de noi i umbr de voi. Stpne, stpne, i cheam -un ., Cel mai brbtesc i cel mai fresc, C l-apus de . Vreau s mi te-omoare Baciul .i cu cel vrncean!

3.- Oi brsan, De eti nzdrvan, i de-a fi s .. n cmp de mohor, S spui lui vrncean i lui ungurean Ca s m ngroape Aice, pe-aproape, n .de oi, S fiu tot cu voi; n dosul stnii S-mi aud cnii. Aste s le spui, Iar la cap s-mi pui . de fag, Mult zice cu drag; Fluiera de os, Mult zice duios; Fluiera de soc, Mult zice cu foc! Vntul, cnd a bate, Prin ele-a rzbate -oile s-or strnge, Pe mine m-or . Cu lacrimi de snge! Iar tu de omor S nu le spui lor. S le spui curat C m-am ..Cu-o mndr crias, A lumii mireas; C la nunta mea A czut o stea; Soarele i luna Mi-au inut cununa.i paltinai I-am avut nuntai, Preoi, munii mari, Paseri, lutari, Pserele mii, i stele fclii!

4Iar dac-i zri, Dac-i ntlni .. btrn, Cu brul de ln, Din ochi lcrimnd, Pe cmpi alergnd, Pe toi ntrebnd i la toi zicnd: "Cine-a cunoscut, Cine mi-a vzut Mndru ciobnel, Tras printr-un inel? Feioara lui, .. laptelui; Musteioara lui, Spicul grului; Periorul lui, Peana .; Ochiorii lui, Mura cmpului?" Tu, mioara mea, S te-nduri de ea i-i spune curat C m-am nsurat Cu-o fat de crai, Pe-o gur de ..Iar la cea micu S nu spui, drgu, C la nunta meaA . o stea, C-am avut nuntaiBrazi i paltinai, Preoi, munii mari, Paseri, lutari, Pserele mii, i .. fclii!

Anexa nr.2

Fisa de lucru .Text-suport:

Metoda: SCHELETUL DE RECENZIE

Exprim ntr-o propoziie sau fraz despre ce este vorba n textul citit, sau prezint, pe scurt, subiectul acestuia.

Aleage o expresie semnificativ (sintagm sau proverb) pentru coninutul textului.

Rezum ntr-un cuvnt esena textului.

Descrie culoarea sentimental a textului.

- Gsete un simbol (grafic) pentru textul lecturat

nr.2

Anexa nr 3 Fisa de lucru Bagaj de cunostinte Bagaj de cunostinte Doua lucruri noiMi-a placutAm avut dificultati atunci candIn timpul lectiei as fi vrut sanr 3