clasa IV
-
Upload
geocristian -
Category
Documents
-
view
216 -
download
0
description
Transcript of clasa IV
PROIECT DIDACTIC
Clasa: a IV-a Disciplina: Religie Ortodox Subiectul leciei: Patimile Domnului Tipul leciei: comunicare/nsuire de noi cunotine Obiectivul cadru general: Cunoaterea nvturilor Sfintei Scripturi, a tradiiilor religioase i a istoriei Bisericii; Obiective formative: nelegerea scopului pentru care Mntuitorul a ales s ptimeasc pentru oameni Strnirea interesului i curiozitii elevilor pentru lecturarea textelor din Sfnta Scriptur.
Obiective operaionale O1: s povesteasc evenimentele legate de Patimile Domnului avnd ca suport vizual icoane prezentate n faa claseiO2: s identifice momentele importante ale Patimilor Domnului i persoanele participante la aceste momenteO3: s identifice modalitile de pregtire a cretinilor pentru ntmpinarea Patimilor i nvierii DomnuluiMetode i procedee: conversaia, explicaia, lectura expresiv, exerciiul, povestirea, argumentarea, observarea dirijat;
Mijloace de nvmnt: Sfnta Scriptur, icoane, un filmule despre Patimile Domnului, manual.Forme de organizare: activitate frontal/individuala;Resurse:1. Oficiale: - Programa colar pentru disciplina Religie Ortodox, clasa a IV-a - Planificarea calendaristic orientativ, clasa a IV-a2.Bibliografie: *** Biblia sau Sfnta Scriptura, Editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti 2005;2. *** Mica Biblie, Ed. I.B.M.B.O.R., Bucureti, 1993;3. Pr. Prof. Sorin Cosma, Cateheze lecii de religie clasele V-XII, volumul I, Editura Banatica, Caransebe, 2001.
DEMERSUL DIDACTIC
Nr. crt.Etapele lecieiOb. op.Activitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetode i procedeeMijloace de nvmntForme de organizareEvaluare
1.Momentul organizatoric- Salutul;- Rugciunea - Notarea absenelor- salut i rostesc rugciunea, pstrnd o atitudine cuviincioas- i pregtesc instrumentele necesare pentru desfurarea leciei
conversaia
exerciiulActivitateFrontal/individual
2.Actualizareacunotineloranterioare- Elevii sunt ntrebai despre lecia predat de profesor ora trecut fiind provocai s dea rspunsuri ct mai diverse - Ce se ntmpl de Florii? - De ce intr Mntuitorul nostru Iisus Hristos n Ierusalim i cum este primit?- Cum se explic atitudinea schimbtoare a iudeilor? Mai nti l primesc cu bucurie iar apoi l omoar.Elevii care ridic mna sunt nominalizai s rspund. Unii colegi aduc completri rspunsurilor pe care unii elevi deja le-au dat.- De Florii Mntuitorul intr n Ierusalim clare pe mnzul asinei.- Iisus intr n Ierusalim tiind c-L ateapt Patimile pentru a mplini voia lui Dumnezeu, voia Sa.- Iudeii l invidiaz pe Iisus deoarece Acesta avea putere mult, se tem c-i vor pierde influena i decid s-l omoare.ConversaiaexplicaiaActivitateFrontal/individualEvaluare formativ
3Pregtirea aperceptiv a elevilorProfesorul adreseaz elevilor urmtoarele ntrebri:,,De ce credei c a fost necesar un asemenea sacrificiu din partea Mntuitorului?Profesorul va explica pe nivelul elevilor si nelesul termenului patim (jertf suprem).Elevii particip activ la discuie, mprtind idei ntr-o exprimare original i corerent. Profesorul va accentua faptul c termenul patim subliniaz capacitatea cuiva de a se jertfi pentru altcineva sau altceva, de a suferi din iubire pentru aproapele.ConversaiaExplicaiaActivitate frontala
4.Anunarea titluluiProfesorul noteaz titlul leciei pe tabl: ,,Patimile DomnuluiElevii noteaz n caiete data i titlul leciei.TablaCaietele elevilorInstrumente de scris
5.Comunicarea/nsuirea noilor cunotine
Profesorul va viziona mpreun cu elevii un filmule scurt legat de tema Patimilor Domnului, surprinznd momentele principale (Cina cea de Tain, rugciunea n Grdina Ghetsimani, Iisus n faa lui Ana, Caiafa, Pilat, Rstignirea lui Iisus).Pe parcursul vizionrii profesorul va da scurte explicaii strnind interesul elevilor.
Profesorul va realiza pe tabl un tabel cu trei coloane corespunztoare zilelor de joi, vineri, smbt unde va consemna mpreun cu elevii activitatea Mntuitorului corespunztoare acestor zile.
Va fi iniiat un dialog antrenant pentru elevi.
Profesorul va prezenta elevilor cteva icoane ale Patimilor Domnului, evideniind cteva semnificaii teologice ale felului cum sunt zugrvite icoanele.Elevii vor viziona filmuleul mpreun cu profesorul i vor asculta explicaiile sale.
Elevii vor realiza i ei n caiete acest tabel completnd mpreun cu profesorul.Joi Cina cea de Tain (prima Sf. Liturghie, cuvntul de desprire al Mntuitorului), rugciunea lui Iisus n grdina Ghetsimani, vinderea de ctre Iuda i prinderea Sa)Vineri - Iisus este trimis de la Ana la Caiafa, aici este acuzat n chip mincinos, Iisus este adus naintea lui Pilat, acesta vrea s-l elibereze dar nu poate, intervenia soiei sale, Iisus este acuzat, chinuit, biciuit i rstignit pe Golgota pentru pcatele noastre, punerea n mormnt a Trupului Mntuitorului.Smbt oare unde se afla acum Iisus?
Elevii vor vedea aceste icoane i vor asculta explicaiile profesorului.
Povestirea explicaia
Sfnta Scriptur
Film
Tabla
Instumente de scris
Icoane
activitate frontala/individuala
Evaluare formativ oral
6.Fixarea i sistematizarea cunotinelorProfesorul va utiliza manualul i va rspunde mpreun cu elevii la exerciiile de acolo. Vor fi rezolva exerciii n funcie de timpul rmas.Elevii vor dialoga, vor rspunde la ntrebri ajutai dac este cazul de profesor.
Explicaia
Exerciiul
Manualul
activitate frontala/individuala
Evaluare formativ oral
6.
Asocierea si generalizarea
O1
O2
Cum ntpinm noi Patimile i nvierea Domnului?- Care e scopul pentru care Mntuitorul Iisus a acceptat de bunvoie s moar rastignit pe Cruce? Oare acest lucru nu ne resposabilizeaz i pe noi s fim premanent mai buni, mai credincioi, mai asculttori?
Profesorul mpreun cu elevii vor trage cteva concluzii legate de informaia predat la aceast lecie.
Elevii vor rspunde la ntrebri i vor fi ndemnai s trag cteva concluzii potrivit nivelului lor de nelegere. - noi ntmpinm Patimile i nvierea Domnului spovedindu-ne de pcate i mprtindu-ne la Biseric cu Cinstitul Trup i Scumpul Snge al Mntuitorului nostru iIsus Hristos. - scopul Jertfei Supreme este mntuirea oamenilor datorit iubirii lui Dumnezeu- exemplul de jertf al Mntuitorului ne responsabilizeaz.
conversaia
explicaia
activitate frontala/individuala
Evaluare formativa oral
7.Aprecierea activitii elevilor
Profesorul va face aprecierile generale i individuale referitor la pregtirea elevilor pentru lecie cat si implicarea lor in predarea noilor cunotine.Se noteaz elevii care au participat la lecie.Elevii ascult aprecierile fcute de profesorexplicaia
activitate frontal/individualaFeedback constructiv
8.Precizarea i explicarea temei pentru acasProfesorul d tem elevilor s rezolve cteva exerciii din manual.Elevii vor rezolva exerciiile acas. explicaiaactivitatefrontal/individualaObservaia sistematic
9.ncheierea activitiiRostirea rugciunii mpreun cu elevii. Salutul.
exerciiulactivitate frontal/individualaObservaia sistematic
SCHIA TABLEI
Patimile Domnului
JoiVineriSmbt
La Cina cea de Tain Mntuitorul svrete prima Sf. Liturghie i rostete cuvntul de desprire adresat Apostolilor.De la Caiafa Iisus este adus naintea lui Pilat iar acesta vrea s-l elibereze.Trupul Lui Iisus se afla n mormnt
isus mpreun cu Apostolii merge n grdina Ghetsimani unde se roag.Mulimea prefer s fie eliberat tlharul Baraba n locul lui Iisus.Iisus se afla n iad, n cer mpreun cu Tatl Mntuitorul nostru Iisus Hristos e pretutindeni
Iisus este vndut de Iuda pe treizeci de argini i este prins de soldai n grdina Ghetsimani.Iisus este acuzat, chinuit, biciuit i rstignit pe Golgota pentru pcatele noastre,,n mormnt cu trupul, n iad cu sufletul, ca un Dumnezeu, n rai cu tlharul i pe scaun mpreun cu Tatl i cu Duhul ai fost Hristoase, toate umplndu-le Cel ce eti necuprins.
Apostolul Petru se leapd de Hristos i cocoul cnt de trei ori.Odat cu moartea pe Cruce a Mntuitorului catapeteasma tempului s-a despicat n dou, pmntul s-a cutremurat, pietrele s-au despicat i mormintele s-au deschis.
Trupul Mntuitorului este pus n mormnt.