CLASA I Proiect

9
PPP, GOGIU GH.DORINA (SÎRBU), ANUL III, GRUPA 302 Lucrarea de verificare nr. 4 1. Elaborati un proiect de lecţie pentru clasa I cu tema plastică “Punctul plastic” şi un subiect adecvat. CLASA I PROPUNĂTOARE: GOGIU DORINA (SÎRBU) OBIECTUL: Educaţie Plastică ARIA CIRRICULARĂ: Arte TEMA PLASTICĂ: Punctul plastic SUBIECTUL: Pomul înflorit TIPUL: Formare de priceperi si deprinderi 1

Transcript of CLASA I Proiect

Page 1: CLASA I Proiect

P P P , G O G I U G H . D O R I N A ( S Î R B U ) , A N U L I I I , G R U P A 3 0 2

Lucrarea de verificare nr. 4

1. Elaborati un proiect de lecţie pentru clasa I cu tema plastică “Punctul plastic” şi un subiect adecvat.

         CLASA I

PROPUNĂTOARE: GOGIU DORINA (SÎRBU)

         OBIECTUL: Educaţie Plastică

         ARIA CIRRICULARĂ: Arte

         TEMA PLASTICĂ: Punctul plastic

         SUBIECTUL: Pomul înflorit

         TIPUL: Formare de priceperi si deprinderi

DURATA: 50 minute

         SCOPUL: ● Formarea priceperilor si deprinderilor de a utiliza elementele punctului  plastic, limbajului plastic intr-o

compoziţie;

1

Page 2: CLASA I Proiect

P P P , G O G I U G H . D O R I N A ( S Î R B U ) , A N U L I I I , G R U P A 3 0 2

                            ● Dezvoltarea capacităţii de a analiza o imagine artistică utilizând o terminologie adecvată;

                            ● Educarea voinţei, a spiritului de ordine şi disciplină;

         OBIECTIVE OPERAŢIONALE:       

Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

              O1 - să utilizeze punctul cu rol constructiv şi decorativ (într-o gamă simplă de culori sau obţinând expresivităţi şi semnificaţii

plastice);

              O2 - să recunoască diferite tipuri de puncte în natură şi în imagini de artă;

              O3 - să utilizeze diferite tipuri de puncte pentru a reda pomul înflorit;

              O4 - să realizeze armonia cromatică cu ajutorul culorilor semnificative pentru acest subiect;

              O5 - să organizeze spaţiul dat într-o compoziţie plastică, unitară şi echilibrată;

              O6 - să evalueze şi să autoevalueze lucrările pe baza criteriilor de evaluare;

         STRATEGII DIDACTICE:

a)    Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exercitiul, demonstratia, lucrul practic, observarea dirijată

b)   Mijloace didactice: planşe didactice, albume de artă, ilustrate (cu pomi înfloriţi), acuarele, pensule, blocuri de desen

c)    Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală

d)    Tipuri de invaţare: creatoare, receptiv-reproductivă

      

                  BIBLIOGRAFIE:

1. Manolescu M., Evaluarea clara, Bucuresti, 2002

2. Album metodic, Ed. Arta Grafica, 1987

3. Constantin P., Sa vorbim despre culori, Ed. Ion Creanga, 1986                

2

Page 3: CLASA I Proiect

P P P , G O G I U G H . D O R I N A ( S Î R B U ) , A N U L I I I , G R U P A 3 0 2

DEMERS DIDACTIC

OB.

OP

SECVENŢE

DIDACTICE

ŞI

CONŢINUT

ESENŢIALIZAT

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

STRATEGII DIDACTICE OBSER

VAŢII  Metode

şi

procedee

Mijloace

didactic

e

Forme de

organiza

re

1. Moment organizatoric

Voi asigura condiţiile optime pentru

buna desfăşurare a lecţiei. Voi stabili liniştea

în clasă captând atenţia elevilor.

Elevii îşi vor pregăti cele necesare

pentru ora de educaţie plastică.

O2 2. Captarea atenţiei

Le voi prezenta elevilor câteva ilustrate cu

pomi înfloriţi.

Observaţia

Observare

a dirijată

Ilustrate

pomi

înfloriţi

frontal

O2

3.Reactualizarea 

 cunoştineţelor

Vom purta discuţii pe marginea obţinerii

punctelor de diferite mărimi şi culori.Conversa

ţia

Frontal

Individual

4. Anunţarea temei plastice

şi a subiectului

Tema plastică: punctul plastic.

Subiectul: ,,Pomi înfloriţi”

Explicaţia frontal

3

Page 4: CLASA I Proiect

P P P , G O G I U G H . D O R I N A ( S Î R B U ) , A N U L I I I , G R U P A 3 0 2

Elevii recepţionează mesajul transmis.

O2

O1

5. Dirijarea învăţării şi

stimularea imaginaţiei

Multi pictori au folosit în creaţia lor ca

element principal de limbaj punctul plastic

de diferite mărimi, forme şi culori, pentru a

reda anumite forme plastice.

Rolul punctului: punctul cu rol de construcţie

şi punctul cu rol decorativ.

Noi astazi vom folosi punctul cu rol de

construcţie. Cu ajutorul diferitelor puncte

veţi reda cât mai expresiv pomul, cerul şi

pământul aşa cum este el în anotimpul

primăvara şi anume, înflorit.

Veţi alege culori semnificative acestui

subiect.

Voi face demonstraţii la tablă, le voi prezenta

câteva imagini din albume de artă şi voi

prezenta planşa model şi demonstrativă.

În timp ce elevii pictează, îi voi îndruma

individual pe elevi, îi voi evalua sau le voi

Conversaţi

a

Explicaţia

Demonsta

ţia

Exerciţiul

Lucrul

practic

Planşa model şi planşa

demonstrativă

Acuarele

Pensule

blocuri

de desen

Frontal

Individu

al

4

Page 5: CLASA I Proiect

P P P , G O G I U G H . D O R I N A ( S Î R B U ) , A N U L I I I , G R U P A 3 0 2

demonstra problema neînţeleasă.

O3

O4

O1

6. Obţinerea performanţei

Elevii vor realiza desenul cu ajutorul

punctelor de diferite mărimi şi culori

încercînd să-şi exprime prin acest desen şi

starea emoţională faţă de natură, de frumosul

ambiental.

Lucrul

practic

Acuarele

Pensule

blocuri

de desen

Frontal

Individua

l

O1

O2

O5

O6

7. Evaluarea

Criterii de evaluare:

 - realizarea temei plastice si a

subiectului;

 - diversitatea si expresivitatea

punctelor;

- semnificatia culorilor;

- mesajul lucrarii;

- finalizarea lucrarii.

Se realizează o expoziţie cu lucrările

elevilor care vor fi evaluate după criteriile

stabilite.

Itemii de evaluare se vor elabora  cu ajutorul

criteriilor de evaluare.

Ce tema plastică ati realizat ?

Denumiţi tipul de punct utilizat în această

lucrare.

Elevii vor aprecia lucrările selecţionate

pentru expoziţie. Vor răspunde la întrebările

adresate.

Observa

ţia

Conversa

ţia

Explicaţia

Lucrările

copiilor

Frontal

Individua

l

5

Page 6: CLASA I Proiect

P P P , G O G I U G H . D O R I N A ( S Î R B U ) , A N U L I I I , G R U P A 3 0 2

(Am realizat pomi înfloriţi.)

(Tipul de punct utilizat pentru executarea

acestei lucrări are rol constructiv).

8. Incheierea activitatii

Voi face o scurtă apreciere asupra

desfăşurării lecţiei şi asupra comportamentu

ului elevilor pe parcursul întregii lecţii.

Elevii îşi vor aduna materialele folosite,

vor face curat la locul de muncă.

Conversa

ţia

Frontal

6