clasa a 5 a.pdf
-
Upload
nicuriuc-maria -
Category
Documents
-
view
31 -
download
0
Transcript of clasa a 5 a.pdf
Proiect didactic
Profesor: Nicuriuc Maria- Luciana
Data: 12.02.2015
Clasa: a V-a A
Disciplina: Religie
Subiectul lecţiei: Dragostea faţă de aproapele – Pilda Samarineanului milostiv
Tipul lecţiei: comunicare/însuşire de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei: însuşirea unor învăţături date de Mântuitorul Iisus Hristos, în vederea consolidării
comportamentului moral-religios; educarea elevilor în spiritul filantropiei creştine.
Competenţe generale:
- Cunoaşterea şi iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii şi desăvârşirii omului;
- Utilizarea adecvată a limbajului din sfera valorilor religioase în diferite contexte de
comunicare;
- Manifestarea valorilor şi a cunoştinţelor religioase în propriile atitudini şi comportamente;
- Aplicarea învăţăturii de credinţă în viaţa personală şi a comunităţii.
Competenţe specifice:
- Identificarea, în pildele studiate, a modalităţilor de relaţionare cu Dumnezeu ;
- Comunicarea clară şi corectă a conţinutului şi mesajului moral-religios din textele studiate;
- Identificarea învăţăturilor morale care se desprind din pildele Mântuitorului;
- Aplicarea modelului de comportament al Samarineanului milostiv în relaţiile cu persoanele
de alte credinţe şi convingeri.
Elemente de competenţă derivată:
La sfârşitul activităţii didactice, elevii vor fi capabili de:
OC1 – prezentarea conţinutului Pildei samarineanului milostiv;
OC2 – explicarea simbolurilor din pildă (tâlharii, omul căzut, preotul, levitul, untdelemnul, vinul,
casa de oaspeţi, gazda);
OC3 – explicarea noţiunii aproapele nostru;
OC4 – enumerarea faptelor de milostenie ce pot fi săvârşit de ei;
OC5 – precizarea învăţăturii date de Iisus Hristos, Învăţătorului de lege, prin această pildă.
Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, lectura, observarea dirijată, exerciţiul,
problematizarea.
2. Mijloace de învăţământ: Biblia,planşa Samarineanul milostiv
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, individuală şi de grup.
4. Resurse:
A. Oficiale: o Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a V-a;
o Planificare calendaristică orientativă;
o Proiectarea unităţii de învăţare: Iisus Hristos – Învăţătorul desăvârşit
B. Temporale: durata lecţiei 50 minute.
C. Bibliografice:
1) Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii
Ortodoxe Române, Bucureşti, 2008;
2) Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom”, Iaşi, 1999.
3) Muha Camelia, Caiet de religie creştin-ortodoxă pentru clasa a V-a, Editura „Sf.
Mina”, Iaşi, 2009.
4) Panoschi, Mihaela (coordonator), Ghid de proiectare didactică, Editura „Sf. Mina”,
Iaşi, 2002.
5) Plămădeală, Mitropolitul Ardealului, Antonie, Tâlcuiri noi la texte vechi, Sibiu, 1989.
6) Papacosta, S., Parabolele Domnului, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2005.
7) Steinhardt, N., Dăruind vei dobândi, Editura Episcopiei Ortodoxe Române a
Maramureşului şi Sătmarului, Baia Mare, 1992.
8) Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura
„Reîntregirea”, Alba Iulia, 2000.
Nr. crt.
Etapele Lecţiei
Elemente de
competen-ţă
derivată
Timp (min.)
Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode
şi procedee
Mijloace de
învăţă- mânt
Forme de organizare
Evaluare
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Momentul organizatoric
2’ Salutul
Rugăciunea
Notarea absenţelor
Pregătirea pentru lecţia nouă
Salutul
Rugăciunea
Pregătirea pentru lecţia nouă
2. Verificarea temei
7’ Profesorul numeşte câţiva elevi să citească de pe caiete tema primită pentru acasă.
Se discută rezolvarea temei.
Elevii citesc tema.
Exerciţiul
Activitate individuală
Aprecieri verbale
3. Pregătirea elevilor pentru
receptarea noilor
cunoştinţe
3’ Profesorul adresează elevilor următoarele întrebări: „ – Ce oameni pot fi văzuţi la poarta bisericii, la colţurile străzilor?” „ – De la cine primesc aceştia ajutor? „ – Cine se bucură alături de săraci când primesc un ajutor?”…
“- Ce Precizare : Milostenia este o condiţie esenţială pentru a ne mântui, alături de credinţă şi de harul lui Dumnezeu. Despre milostenie ne vorbeşte şi Mântuitorul Iisus Hristos, într-o pildă, …
Elevii răspund: „ …săraci, bolnavi, cei care cerşesc.” „… de la oamenii miloşi.” „…Dumnezeu, pentru că milostenia este plăcută Lui.”
Conversaţia
Activitate frontală
Aprecieri verbale
4. Precizarea titlului şi a
obiectivelor lecţiei
1’ Se anunţă şi se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei : Dragostea faţă de aproape – Pilda samarineanului milostiv .
Se precizează obiectivele lecţiei.
Elevii scriu data şi titlul în caiete şi ascultă explicaţiile profesorului.
Explicaţia Activitate frontală
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
5. Comunicarea/ însuşirea
noilor cunoştinţe
10’ Se explică elevilor cine sunt samarinenii: locuitori ai Samariei (care erau tot evrei) care în timpul robiei babilonice s-au amestecat cu străinii. De aceea, erau consideraţi de către iudei, ca fiind necuraţi, păcătoşi Se citeşte expresiv pilda din Sfânta Scriptură (Luca 10, 30 – 37).
Elevii ascultă cu atenţie. Elevii urmăresc în caietele speciale, sau în Sf. Scriptură.
Explicaţia Expunerea Lectura expresivă Exerciţiul
Sfânta Scriptură Harta Palestina Noului Testament
Activitate frontală Activitate frontală Activitate frontală
6. Fixarea şi sistematizare
a cunoştinţelor
CD1
CD2
CD4
CD5
16’ Se prezintă elevilor planşa ce ilustrează Pilda samarineanului milostiv şi li se cere să identifice personajele şi să rezume conţinutul pildei. Pentru a fi antrenaţi toţi elevii în activitate, vor fi grupaţi în patru echipe şi vor primi ca sarcini: Grupa I: Prezentaţi ideile principale din Pilda samarineanului milostiv; Grupa II: Identificaţi şi explicaţi simbolurile întâlnite în Pilda samarineanului milostiv; Grupa III: Daţi exemple de fapte de milostenie. Grupa IV: Precizaţi învăţăturile date de Iisus Hristos prin această pildă. Fiecare echipă îşi alege un lider şi un secretar („scriitor”). După 6 minute, liderii echipelor prezintă rezolvarea sarcinilor, iar secretarii vor scrie în cadranul indicat de profesor rezolvarea ( pe tablă) Se adresează elevilor următoarele întrebări: „- Ce răspunde învăţătorul de Lege când este întrebat: Ce este scris în Lege? Cum citeşti?” „- Ce înseamnă să te iubeşti pe tine însuţi?” „ – Îl iubim noi pe aproapele nostru ca pe noi înşine?”
Elevii privesc cu atenţie, identifică personajele şi povestesc conţinutul pildei . Elevii ascultă indicaţiile profesorului şi încep să lucreze. Elevii răspund: „,,, Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta şi din tot sufletul tău şi din toată puterea ta şi din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuţi”. „… să mă îmbrac frumos, să-mi îngrijesc trupul, să-mi doresc să fiu iubit…”
Observaţia dirijată Jocul didactic Metoda „cadranului” Explicaţia Conversaţia
planşa cu Pilda samarinea-nului milostiv flip-chart marker
Activitate individuală Activitate frontală Activitate de grup Activitate frontală Activitate individuală
Aprecieri verbale Aprecieri verbale
Precizare:
A iubi pe aproapele „ca pe tine însuţi” înseamnă a revărsa, a întoarce „iubirea de mine însumi” asupra celor care au nevoie de ajutorul meu. Uneori, şi noi asemenea învăţătorului de Lege, ştim foarte bine acest lucru, dar nu întotdeauna îl punem în practică. „- Cum trebuie să-mi arăt iubirea faţă de aproapele?” Precizare: Un Sfânt Părinte spunea: „Taci tu ca să vorbească faptele tale!” Profesorul împreună cu elevii împărţiţi pe 3 grupe rezolvă un rebus.
„…Uneori încercăm şi chiar reuşim, dar de cele mai multe ori, egoismul este mai puternic decât generozitatea.” Elevii ascultă cu atenţie „…prin fapte bune.”
Problemati-zarea - Explicaţia Conversaţia
Activitate frontală Activitate frontală Activitate Frontală
Aprecieri verbale Aprecieri verbale
7. Asocierea, generaliza-
rea, aplicarea
CD3
CD5
6’
Profesorul adresează elevilor următoarele întrebări: „ – Cine este aproapele celui căzut între tâlhari?”
„ – Dar aproapele vostru cine este?”
Precizare:
Aproapele este cel pe care-l simţi lângă tine, cel alături de care nu mai eşti singur, cel pe care îl faci să nu se mai simtă singur. „ – Ce îi spune Mântuitorul învăţătorului de Lege?” Profesorul cere elevilor să enumere faptele de milostenie ce pot fi săvârşite de ei. „ – Ce demonstrăm prin aceste fapte bune?” Profesorul citeşte istorioara Samarinenul milostiv. Se cere elevilor să explice citatul de pe tablă: Omul căruia îi este milă de fratele, de aproapele, de vecinul ori străinul şi necunoscutul său îşi dă pe faţă
Elevii răspund solicitărilor profesorului. „… samarineanul, chiar dacă este de alt neam, pentru că l-a ajutat, a avut milă de el.” „… orice om care are nevoie de ajutorul nostru, indiferent de vârstă, naţionalitate, religie.” „ Mergi şi fă şi tu asemenea!” Elevii enumeră: „… rugăciunea pentru cei bolnavi, hrănirea celui flămând…” „…că ne iubim aproapele şi prin el pe Dumnezeu.” …
Explicaţia Conversaţia Conversaţia Explicaţia
Activitate frontală Activitate frontală Activitate frontală Activitate frontală
Aprecieri verbale Aprecieri verbale Aprecieri verbale Aprecieri verbale
calitatea de fiu al tatălui ceresc.” (N. Steinhardt) Precizare:
Mila este o stare sufletească , o stare de „har”, în ea se contopesc însuşiri precum: blândeţea, curajul, răbdarea, duioşia… Prin milă ne asemănăm cu Fiul lui Dumnezeu, care a avut şi el milă faţă de:
- mulţimea de oameni din pustie – înmulţirea pâinilor;
- văduva din Nain – i-a înviat fiul; - cei zece leproşi – i-a vindecat;etc. Se cere elevilor să prezinte încă o dată învăţăturile desprinse din pildă.
…
Explicaţia
Activitate frontală
Aprecieri verbale
8. Aprecierea activităţii elevilor
2’
Se fac aprecieri generale şi individuale privind atât pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi implicarea în predarea noilor cunoştinţe. Se notează elevii care au participat la lecţie.
Elevii ascultă aprecierile profesorului.
Activitate frontală
9. Precizarea şi explicarea
temei pentru acasă
1’
Se anunţă, se explică şi se notează tema pe tablă: „ Numiţi câteva modalităţi în care aţi putea ajuta de bunăvoie pe alţii, fără să cereţi nimic în schimb.”
Elevii notează tema în caiete.
Explicaţia
Activitate frontală
Aprecieri verbale
10. Încheierea activităţii
2’
Rugăciunea Salutul .
Rugăciunea . Salutul .
A
1
2
3
4
5
6
7
8
B
1. Cum se numea omul binevoitor?
2. Spre ce oraș se îndrepta omul?
3. La ce Evanghelist se găsește Pilda samarineanului milostiv?
4. Cine a trecut primul nepăsător?
5. De unde a plecat omul prins de tâlhari?
6. Ce a turnat samarineanul pe răni?
7. Unde a pus samarineanul omul rănit?
8. Ce a mai turnat în afară de untdelemn pe răni?
A.
B.
S A M A R I N E A N
I E R I H O N
L U C A
P R E O T
I E R U S A L I M
U N T D E L E M N
D O B I T O C
V I N
Luca 10, 30-37
Un om cobora de la Ierusalim la Ierihon, şi a căzut între tâlhari, care, după ce l-au dezbrăcat şi l-au rănit, au
plecat, lăsându-l aproape mort. Din întâmplare un preot cobora pe calea aceea şi, văzându-l, a trecut pe alături. De
asemenea şi un levit, ajungând în acel loc şi văzând, a trecut pe alături. Iar un samarinean, mergând pe cale, a venit la
el şi, văzându-l, i s-a făcut milă, Şi, apropiindu-se, i-a legat rănile, turnând pe ele untdelemn şi vin, şi, punându-l pe
dobitocul său, l-a dus la o casă de oaspeţi şi a purtat grijă de el. Iar a doua zi, scoţând doi dinari i-a dat gazdei şi i-a
zis: Ai grijă de el şi, ce vei mai cheltui, eu, când mă voi întoarce, îţi voi da. Care din aceşti trei ţi se pare că a fost
aproapele celui căzut între tâlhari? Iar el a zis: Cel care a făcut milă cu el. Şi Iisus i-a zis: Mergi şi fă şi tu asemenea.