Cine sunt, cine esti - Proiect Didactic Consiliere

7
PROIECT DIDACTIC Data: Clasa: a IV-a Unitatea de invatamant: Propunator: Aria curriculara: Consiliere si orientare Modulul: Autocunoastere si dezvoltare personala Tema: Cine sunt? Cine esti? Unicitatea persoanei. Diferente individuale Obiective de referinta: 1.1. sa-si perfectioneze abilitatile de autoevaluare realista a propriilor caracteristici Obiective operationale: O1 – sa demonstreze pe baza exemplelor ca oamenii au caracteristici diferite; O2 – sa identifice si sa descrie caracteristici personale esentiale; O3 – sa accepte şi sa respecte diferentele individuale; O4 – sa completeze diferite chestionare, fiind sincer cu sine Strategii didactice: a) Metode si procedee: conversaţia euristică, problematizarea, chestionarul, dezbaterea, portofoliul; b) Forme de organizare a activitatii: frontal, individual, pe grupe de elevi; c) Mijloace de invatamant: fise, chestionare, hartie glasată, fotografii;

description

proiect util pentru clasa a IV-a - ore de consiliere

Transcript of Cine sunt, cine esti - Proiect Didactic Consiliere

Page 1: Cine sunt, cine esti - Proiect Didactic Consiliere

PROIECT DIDACTIC

Data:

Clasa: a IV-a

Unitatea de invatamant:

Propunator:

Aria curriculara: Consiliere si orientare

Modulul: Autocunoastere si dezvoltare personala

Tema: Cine sunt? Cine esti? Unicitatea persoanei. Diferente individuale

Obiective de referinta:

1.1. sa-si perfectioneze abilitatile de autoevaluare realista a propriilor caracteristici

Obiective operationale:

O1 – sa demonstreze pe baza exemplelor ca oamenii au caracteristici diferite;

O2 – sa identifice si sa descrie caracteristici personale esentiale;

O3 – sa accepte şi sa respecte diferentele individuale;

O4 – sa completeze diferite chestionare, fiind sincer cu sine

Strategii didactice:

a) Metode si procedee: conversaţia euristică, problematizarea, chestionarul, dezbaterea, portofoliul;

b) Forme de organizare a activitatii: frontal, individual, pe grupe de elevi;

c) Mijloace de invatamant: fise, chestionare, hartie glasată, fotografii;

d) Forme de evaluare: observarea activitatii si comportamentului elevilor, analiza raspunsurilor,

autoevaluarea

Bibliografie:

“Consiliere si orientare – Ghid pentru invatatori, clasele a III-a şi a IV-a” – Editura “George Tofan”,

Suceava 2007

“Ghid al consilierii si orientarii in invatamantul primar” - Editura Paralela 45, Pitesti

Page 2: Cine sunt, cine esti - Proiect Didactic Consiliere

DESFASURAREA LECTIEI

Nr.

crt.

Momentele lectiei Activitatea propunatorului Activitatea elevilor

1. Moment organizatoric “Spargerea ghetii”: se desfasoara jocul “Portocala” (portocala se

arunca de la un elev la altul. Cel care o prinde trebuie sa spuna cum

se simte, ce evenimente deosebite au avut loc in familie sau in

grupul de joaca sau orice altceva vrea sa comunice.)

- participa la joc.

2. Anuntarea temei/

Provocarea

Elevii sunt anuntati ca in cadrul orei vor discuta despre cat de bine

se cunosc pe ei insisi si intre ei, precum si despre diferentele dintre

oameni.

Se cere elevilor sa completeze o fisa (anexa 1).

- completeaza fisa.

3. Tema noua Se citesc raspunsurile de pe fisa.

- discutie colectiva: se adreseaza elevilor cateva intrebari care vor

conduce la formularea concluziei. Intrebari: Cum sunt oamenii din

punct de vedere al calitatilor fizice ? Dar in ceea ce priveste

insusirile sufletesti? Ce ati invatat despre ceilalti din clasa? Credeti

- compara raspunsurile pentru a afla daca este vreun

coleg care a raspuns la fel la toate cele 5 intrebari

sau doar la 4, 3, 2 sau la o singura intrebare, apoi

noteaza numele colegului si trasatura comuna.

- participa la discutie.

Page 3: Cine sunt, cine esti - Proiect Didactic Consiliere

ca este un lucru bun faptul ca oamenii sunt diferiti?

Concluzie: intre persoane exista asemanari si deosebiri.

Toate calitatile pe care le avem ne confera unicitate.

- problematizarea: se formuleaza doua intrebari, la care se va

raspunde frontal, respective pe echipe:

Ce ne face sa fim diferiti?

Gemenii sunt identici, intre ei exista foarte putine diferente sau

fiecare este unic?

- raspund la intrebare, justificand prin exemple.

- fiecare echipa desemneaza un purtator de cuvant

care va comunica argumentele gasite.

4. Feed-back-ul Adreseaza intrebari care conduc elevii spre formularea unei

concluzii: Intre mine si ceilalti exista multe asemanari, dar si multe

diferente. Faptul ca suntem diferiti nu ne face mai buni sau mai rai,

ci doar unici.

Chiar daca suntem diferiti de ceilalti, trebuie sa ne acceptam asa

cum suntem şi sa ne respectam unii pe altii.

- activitate in grup

Lucrarea se afiseaza in clasa.

- elevii incearca sa explice, pe baza intrebarilor

ajutatoare, ce au invatat din aceasta activitate.

- fiecare copil din clasa isi contureaza mana pe

hartie glasată, o decupeaza, isi lipeste pe ea

fotografia si îsi scrie numele. Pe un carton se scrie:

”SUNTEM DIFERITI DAR NE ACCEPTAM SI

NE RESPECTAM”, apoi se lipesc toate “mainile”.

5. Evaluarea Se realizeaza prin completarea unui chestionar cu titlul “Cat de - completeaza chestionarul de pe fisa.

Page 4: Cine sunt, cine esti - Proiect Didactic Consiliere

bine ma cunosc? (anexa 2).

Fisele vor ramane la portofoliul clasei la secţiunea ,,Suntem elevii

clasei a IV-a şi ne prezentam..

6. Tema acasa De alcatuit o colectie de lucruri care il reprezinta pe fiecare elev:

fotografii, jucarii, suveniruri etc.

In cadrul lectiei urmatoare, elevii vor amenaja cu aceste obiecte un

colt al clasei pe care il vor numi „Muzeul lui EU”.

7. Sedinta de trei minute Sedinta de stabilire a regulilor de comunicare in cadrul echipei.