Celente Rate

8
Proiect didactic Data: Disciplina: Biologie animala Clasa : a-VI-a Profesor : Ramona Mancu Tema : Nevertebrate pluricelulare- CELENTERATE Tipul lectiei: de comunicare si insusire de noi cunostinte Obiective operationale O1-sa prezinte mediul de viata al hidrei de apa dulce O2-sa prezinte alcatuirea hidrei specificand componentele esentiale O3-sa descrie modul de hranire, respiratie si excretia celenteratelor O4-sa prezinte modul de inmultire al celenteratelor O5-sa cunosca principalele specii de celenterate si importanta lor Strategii didactice Metode si procedee didactice: observatia, experimentul, conversatia, explicatia, informatizarea Materiale si mijloace didactice: manual, planse, desene, fise de lucru, atlas zoologic Forma de activitate: frontala si individuala Continut informational: conform programei Resurse umane:clasa de elevi Locul de desfasurare: sala de clasa Surse informationale: manualele alternative, Metodica predarii biologiei, Ghid metodologic, Zoologia nevertebratelor, internet.

Transcript of Celente Rate

Page 1: Celente Rate

Proiect didactic

Data: Disciplina: Biologie animalaClasa : a-VI-aProfesor : Ramona MancuTema : Nevertebrate pluricelulare- CELENTERATETipul lectiei: de comunicare si insusire de noi cunostinte

Obiective operationale

O1-sa prezinte mediul de viata al hidrei de apa dulce O2-sa prezinte alcatuirea hidrei specificand componentele esentialeO3-sa descrie modul de hranire, respiratie si excretia celenteratelorO4-sa prezinte modul de inmultire al celenteratelor O5-sa cunosca principalele specii de celenterate si importanta lor

Strategii didactice

Metode si procedee didactice: observatia, experimentul, conversatia, explicatia, informatizarea

Materiale si mijloace didactice: manual, planse, desene, fise de lucru, atlas zoologicForma de activitate: frontala si individuala Continut informational: conform programeiResurse umane:clasa de eleviLocul de desfasurare: sala de clasaSurse informationale: manualele alternative, Metodica predarii biologiei, Ghid

metodologic, Zoologia nevertebratelor, internet.

Desfasurarea lectiei

1. Moment organizatoric –verificarea frecventei elevilor si a bazei materiale a lectiei

2. Captarea atentiei- anuntarea temei si a obiectivelor urmarite

3. Prezentarea noilor cunostinte- prezentarea notiunilor esentiale ale lectiei( urmarind: mediul de viata, alcatuirea

corpului, functiile); -se insista asupra elementelor noi care apar in alcatuirea corpului hidrei de apa

dulce(orificiul buco-anal, specializarea celulelor, prezenta primului tip de sistem nervos difuz), comparativ cu celalte nevertebrate pluricelulare(buretele de apa dulce), aratand elevilor caracterele de superioritate ale celenteratelor

Page 2: Celente Rate

- evidentierea elementelor de structura prezente in alcatuirea corpului protozoarelor si spongierilor, elemente care se regasesc si in alcatuirea corpului hidrei de apa dulce(pseudopodele-de la amiba, vacuola digestiva, celulele flagelate din corpul spongierilor, capacitate de regenerare intalnita si la spongieri)

- enumerarea altor specii care intra in categoria celenteratelor(meduza, actinia, coralul rosu, madreporarul) si importanta lor

4. Fixarea cunostintelor si asigurarea feed-back-ului - elevii raspund la intrebarile profesorului De ce hidra de apa dulce este un animal pluricelular? Care este mediul de viata in care intalnim celenteratele?Care sunt elementele structurale noi intalnite la celenterate?Care sunt celelalte specii de celenterate si ce importanta prezinta ele?

5. Stabilirea concluziilor -reluarea aspectelor esentiale

6. Evaluare – notarea activitatii elevilor

Etapelelectiei

Obiectiveoperationale

Continutul stiintifical lectiei

Activitate elevi

Momentorganizatoric

-salutul-notarea absentelor

Prezentarea cunostintelor

O1

O2O3O4

- Explicatia originii cuvantului Celenterate- clasa din care face parte hidra de apa dulce

- Stabilirea mediului de viata al hidrei de apa dulce

- Prezentarea unei planse ce reprezinta imaginea unei hidre de apa dulce(elevii primesc cate o fisa de lucru in care observa desene cu structura externa si cea interna a hidrei)

-Evidentiati caractere de suporioritate ale celenteratelor fata de cele ale procariotelor unicelulare si a spongierilor

Cuvantul are originea in limba greaca, si vine de la : coelos=cavitate si enteron=intestin

-Asa acum arata si numele, hidra traieste in apele dulci(balti, lacuri, ape lin curgatoare, fixata pe plante acvatice)

Corpul hidrei este un polip( de la grec polys=mult si podos=picior)Elevii observa forma corpului(cilindrica) si partile componente ale corpului-structura externa:

- talpa(cu care se fixeaza de substrat)

- cavitatea digestiva- tentacule(6-10)- orificiul buco-anal( cu rol

de gura si anus)

Spongierii sunt organisme:pluricelulare, heterotrofe, acvatice;sunt organisme fixe(traiesc fixate pe plante acvatice)

Page 3: Celente Rate

Prezentarea cunostintelor

studiate in lectia trecuta( pe baza desenului ce reprezinta structura interna, reprezentat in fisa)

-Prezentati functiile organismului animal, tinand cont de schema lectiilor in care am studiat functiile indeplinite de organismul animal

hidrei de apa dulce este alcatuit din doua straturi de celule, intre care se afla o masa gelatinoasa.- stratul extern contine:

- celule musculare- celule nervoase- celule urzicatoare.

- stratul intern ce captuseste cavitatea digestiva, contine:

- celule flagelate care emit pseudopode

- celule glandulare cu produc sucuri digestive

I.Functia de relatie1.SensibilitateaLa orice atingere, hidra isi contracta imediat tentaculele si corpul, ajungand la marimea unei gamalii de ac(este sensibila la factorii de mediu)2.MiscareaSe deplaseaza cu ajutorul tentaculelor situate in jurul orificiului buco-anal.II.Functia de nutritie1.Hranirea este heterotrofa(prinde prada cu ajutorul tentaculelor, o imobilizeaza cu ajutorul celulelor urticatoare si prin orificiul buco-anal, o introduce in cavitatea digestiva.celulele glandulare secreta sucuri digestive cu ajutorul carora o parte din hrana este digerata in cavitatea digestiva; particulele ramase sunt apucate de pseudopodele celulelor flagelate, digestia terminandu-se in vacuolele digestive ale acestora.Restul de hrana nedigerata este eliminata prin orificiul buco-anal.2.Respiratia- se desfasoara direct la nivelul celulelor corpului.3. Excretia- se realizeaza prin orificiul buco-anal. III. Functia de reproducereReproducerea :-vara(conditii favorabile) se inmulteste prin inmugurire- pe corpul ei apar muguri care cresc si se transforma in noi hidre.-toamna(conditii nefavorabile) se inmulteste prin ou, care se formeaza

Page 4: Celente Rate

Prezentarea cunostintelor O5 Alte specii de celenterate si

importanta lor.

prin contopirea ovului cu spermatozoidul; oul rezultat in urma fecundatiei cade pe fundul apei, unde rezista pana la primavara, cand da nastere unei noi hidre..Au capacitate de regenerare, datorata slabei legaturi intre celulele corpului(caracteristica intalnita si la spongieri)

Celulele cu flagel si pseudopode din stratul intern al corpului hidrei dovedesc ca celenteratele au aparut din timpurile foarte vechi, din stramosi comuni cu ai protozoarelor si spongierilor.

1.Meduza- celenterat marin, de dimensiuni diferite, cu corpul in forma de umbrela deschisa, se misca prin cotractia marginilor unbrelei;2.Actinia-traieste fixata pe stancile din apropierea tarmului marii, are aspect de floare de diferite culori:rosu, balben, albastru=numele de deditel de mare3. Coralul rosu-traieste in marile calde, la adancimi nu prea mari; creste sub forma de tufe fixate pe fundul apei. Are un schelet calcarus care sustene polipii.Polipii sunt grupati formand colonii.Rol : este folosit de om pentru obtinerea de obiecte de arta si podoaba.4. Madreporarul- traieste in marile tropicale.Prin moartea acestuia, scheletele se depun si se formeaza insule de corali sau recife.

Page 5: Celente Rate

FISA DE LUCRU- SPONGIERI

1.Alcatuirea corpului BURETELUI DE APA DULCE

2.Alcatuirea corpului HIDREI DE APA DULCE Peretele corpului Hidrei

orificiu buco-anal

I

tentacul

cavitate digestiva

A- Celule musculareB- Celule nervoaseC- Celule urzicatoareD- Celule flagelateE- Celule glandulare