catel_poezie
description
Transcript of catel_poezie
PROIECT DIDACTIC
Grupa: MijlocieCategoria de activitate: Activitate practicaTema activitatii: ,,Catelusul”Mijloc de realizare: ColajTipul activitatii: Formare de priceperi si deprinderiScopul: - Imbogatirea cunostintelor copiilor despre insusirile unor materiale si modificarile acestora in procesul prelucrarii;
- Dezvoltarea perceptiei formelor geometrice de marimi diferite.Obiective operationale:
O1- sa denumeasca corect materialele de lucru;O2- sa rupa hartia cu doua degete de la ambele maini dupa conturul dat;O3- sa aplice bucatile de hartie, prin lipire si apasare, pe o suprafata data;O4- sa foloseasca in mod corect materialele puse la dispozitie pentru
realizarea unei teme practice;O5- sa creeze lucrari originale prin folosirea tehnicilor de lucru aratate;O6 -sa analizeze lucrarile realizate pe baza urmatoarelor criterii:
originalitate, acuratete si gradul de finalizare a lucrarii.Strategia didactica:
Metode si procedee: Conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul. Material didactic: imagini, siluete de catei de diferite marimi, hartie glasata
colorata, ziare, pasta de lipit.Durata : 20-25 minute
Evenimentul didactic
Continutul stiintific Strategia didactica
Evaluare
Organizarea activitatii
- aerisirea salii de clasa;- pregatirea materialului didactic;- aranjarea copiilor la mese.
Observarea comportamentului copiilor
Captarea atentiei
Se va realiza prin prezentarea unei scurte poezioare:,,E la noi in gradinitaAzorica, un catel...Negru cu pete pe elToata ziua sta si latraLa cateii de pe drum,Cu el nu vor sa se joace,
Expunerea Observarea comportamentului non-verbal al copiilor
Ca e negru si urat. Ei se cred mult mai frumosiCu blanita lor cea alba,Alba cu pete maro”.
Reactualizarea cunostintelor
Se prezinta un panou ce reprezinta diferite rase de caini.Copiii vor fi lasati sa le priveasca dupa care se face o scurta analiza a lor.- Ce observati in aceste imagini?- Toti cainii sunt la fel?- Ce culoare are blana cainilor?
Conversatia Aprecieri asupra raspunsurilor copiilor
Enuntarea obiectivelor
Dupa intuirea materialului primit pe masute, copiii vor fi anuntati ca la activitatea practica vor rupe dupa contur bucati de hartie colorata de diferite marimi pe care le vor aplica cu ajutorul pastei de lipit pe blanita catelului.
Conversatia Aprecieri asupra raspunsurilor copiilor
Prezentarea noului continut si conducerea invatarii
Se prezinta copiilor un catel cu pete de culoare maro si altul cu pete din hartie de ziar.- Priviti ce catei frumosi am realizat!- Ce culoare au petele de pe blanita lor? (unul are pete de culoare maro, iar altul pete din hartie de ziar).- Cum sunt petele de pe pe blanita? (unele mari, altele mici)
Conversatia Explicatia
Aprecieri asupra raspunsurilor copiilor
Explicarea si demonstrarea Conversatia Aprecieri pozitive
tehnicii de lucru.Educatoarea va explica copiilor tehnica de lucru pe care o vor folosi pentru a realiza tema propusa:Fiecare copil alege culoarea preferata de hartie si rupe dupa conturul desenat, cu ajutorul degetelor mare si aratator de la ambele maini , cerculete mari si mici.Se va aplica pe spatele cerculetelor realizate pasta de lipit, dupa care se lipesc pe toata suprafata siluetei date, asa cum doreste fiecare.Efectuarea unor exercitii pentru incalzirea muschilor mainilor:1.-Inchiderea si deschiderea pumnilor;2.- Morisca;3.- Ne spalam pe maini;4.- Bate vantul.Fixarea tehnicii de lucruEducatoarea va fixa cu ajutorul unui copil tehnica de lucru.Realizarea lucrarii de catre copii.Pe parcursul lucrului educatoarea ii va supraveghea pe copii si ii va indruma pe cei care cer ajutorul.Educatoarea are grija ca in timpul lucrului copiii sa aiba o pozitie corespunzatoare la masa.
Explicatia DemonstratiaExercitiul
Aprecieri asupra executiei corecte a exercitiilor de incalzire a mainilor
Evaluare Analiza lucrarilor realizateDupa ce fiecare copil si-a finalizat lucrarea, vor fi asezate la expozitia din sala de grupa si vor fi apreciate.
Conversatia Aprecieri pozitive asupra lucrarilor realizate.
Incheierea activitatii
Se fac aprecieri referitoare la modul in care s-a desfasurat activitatea si asupra comportamentului copiilor.
Conversatia Aprecieri pozitive