Bun Ramas Iarna Draga

7
Ministerul Educaţiei Naţionale Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă nr. 1 Oradea Str. Roman Ciorogariu nr. 48 Tel./ fax 0259 437891 Proiect de activitate didactică Date de identificare: Data: 1.03.2014 Clasa: a III- a A Şcoala: Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă Nr.1 Oradea Profesor-educator: Popa Adriana-Teodora Construcţia: Aria curriculară: Terapie educaţională complexă şi integrată Disciplina de învăţământ: Stimulare cognitivă Titlul lecţiei: Bun ramas, Iarna draga - teatru experienţial Categoria de lecţie: Lecţie de formare de priceperi şi deprinderi Varianta: Lecţie bazată pe activităţi practice, de grup Obiectiv cadru: Explorarea senzorială şi motrică a lumii înconjurătoare în vederea formării conduitelor de orientare, cunoaştere şi adaptare la mediul ambient. Obiectiv de referinţă: Explorarea polisenzorială a obiectelor din mediul apropiat;

description

fisa

Transcript of Bun Ramas Iarna Draga

Page 1: Bun Ramas Iarna Draga

Ministerul Educaţiei NaţionaleInspectoratul Şcolar Judeţean BihorCentrul Şcolar de Educaţie Incluzivă nr. 1 OradeaStr. Roman Ciorogariu nr. 48Tel./ fax 0259 437891

Proiect de activitate didactică

Date de identificare:

Data: 1.03.2014

Clasa: a III- a A

Şcoala: Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă Nr.1 Oradea

Profesor-educator: Popa Adriana-Teodora

Construcţia:

Aria curriculară: Terapie educaţională complexă şi integrată

Disciplina de învăţământ: Stimulare cognitivă

Titlul lecţiei: Bun ramas, Iarna draga - teatru experienţial

Categoria de lecţie: Lecţie de formare de priceperi şi deprinderi

Varianta: Lecţie bazată pe activităţi practice, de grup

Obiectiv cadru:

Explorarea senzorială şi motrică a lumii înconjurătoare în vederea formării conduitelor de orientare, cunoaştere şi adaptare la mediul ambient.

Obiectiv de referinţă:

Explorarea polisenzorială a obiectelor din mediul apropiat;

Experimentarea şi cunoaşterea senzaţiilor propriului corp;

Dezvoltarea operaţiilor gândirii şi a calităţilor acestora;

Cultivarea atenţiei şi a spiritului de observaţie;

Adecvarea comportamentului la situaţia de joc şi la exerciţiile propuse.

Obiective operationale:

Page 2: Bun Ramas Iarna Draga

Cognitive:

O1: Să identifice calităţile obiectelor: tare, moale, neted, aspru;

O2: Să denumească senzaţiile gustative: cald, rece;

O3: Să recunoască obiecte din câmpul perceptiv care corespund indiciilor oferite de propunător;

Psihomotorii:

O6: Să execute mişcările indicate prin imitare (aplecare, apucare, pipăire);

Afective:

O4: Să experimeteze pe propriul corp senzaţiile tactile : tare-moale, neted – aspru, cald-rece;

O5: Să trăiască emoţiile asociate evenimentelor alături de Zanele Iarna si Primavara .

Strategii didactice

 Resurse procedurale:

metode si procedee: povestirea, explicaţia, demonstraţia, observaţia, exerciţiul, jocul de rol, jocul didactic, învăţarea prin descoperire.

forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe;

Resurse materiale (mijloace de învăţământ): decorul sub forma unei păduri impartite in doua (o parte de iarna, iar alta de primavara): crengi,

iarbă, pomişori, frunze, flori, fluturi, pietre, saniuta, om de zapada, vata, aeroterma, Cd Player ,Cd. Muzica de relaxare- sunete din natura,

costumele personajelor: Zana Iarna, Zana Primavara, decorul casei Zanei Primavara: masă, scaune, gheaţă, ceai.

Forme de evaluare : observaţia sistematică, evaluare orală, aprecierea verbală.

Bibliografie

1. ANEXA 1 la Ordinul Ministrului Educaţiei, Cercetării şi Tineretului nr.5235 / 01.09.2008. Aria curriculară “Terapie educaţională

complexă şi integrată”.Stimulare cognitivă. Programă şcolară clasele I- a X-a. Curriculum Deficienţe mintale, severe, profunde şi/sau

asociate. (2008). Bucureşti ;2

Page 3: Bun Ramas Iarna Draga

2. Snow. Stephen. D'Amico. Miranda. (2003). Therapeutic theatre and well-being, The Arts in Psychotherapy. Volume 30.

3. http://www.scribd.com/doc/-Martie

DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Crt.

Etapele lecţiei

Ob. Op.

Elemente de conţinutStrategii didactice

Modalităţi de evaluareMetode Mijloace

Activitatea profesorului/educator Activitatea elevilor

1.Momentul

organizatoric

Echipa de la clasă pregăteşte decorul în vederea desfăşurării optime a activităţii.Elevii sunt duşi la locul desfăşurării activităţii.

…elevii vin la locul desfăşurării activităţii

2. Pregătirea

psihologicăO 1

Propunătorul activităţii, îmbrăcat în costumul personajului Zana Primavara aduce elevii la locul desfăşurării activităţii, în mijlocul decorului.

…elevi sunt captivaţi de decor şi de personaje

3.Anunţarea temei şi a

obiectivelor

- “Mă recunoaşteţi? Ştiţi cine sunt eu?”- “Aţi ghicit! De aceea vă invit azi la o plimbare în pădure să vă amintiţi cum sunt eu, să-mi cunoaşteţi surioara, dar mai ales să învăţaţi lucruri noi. Vreţi?”

… “Zana Primavara”

...”daaaaaaaaaaaa”

Povestirea

Decorul sub forma unei păduri impartite in doua, una cu anotimpul iarna, iar alta cu anotimpul primavaraCostumele personajelor

Observarea comportamentului non-verbal

3

Page 4: Bun Ramas Iarna Draga

4.Dirijarea învăţării

O1O3O4O5O6

Zana Primavara începe să-şi spună (pe scurt) povestea. „- Sunt Zana Primavara si imi e dor sa inveselesc natura, dar, Zana Iarna, surioara mea, nu ma lasa sa vin, ea isi doreste sa mai stea la voi.Aici intervine Zana Iarna:„ – Zana Primavara, vii cu soare bag de seama, insa am sa fac sa cada, ace mari de gheata, ploaie si zapada, frig mare si si ceata! Sunt stapana aici!” (arunca fulgi de zapada peste copii, bate cu piciorul in podea)”.Zana Primavara, calma si blanda ii raspunde:“Draga mea sora. Nu fi amarata. Ai uitat ca vremea nu sta-n loc o clipa? Ai lucrat in voie si nu te-am oprit. Sub zapada totul ai acoperit. Acum du-te acasa si te odihneste. “ Zana Primavara ii invita pe copii sa vada cat de frumos e anotimpul ei, dar Zana Iarna intervine si ii invita la ea sa vada partea ei de frumusete. Intre timp exista contradictorii intre Iarna si Primavara, fiecare invitand copiii sa puna mana, sa simta obiectele din mediul lor inconjurator.Zanele se joaca cu aerul cald-rece.Dupa ce copiii au explorat ambele paduri, Zana Primavara ii invita la ea acasa.

...copiii experimentează împreună cu Zanele tot ce întâlnesc în cale, numind proprietăţile obiectelor din pădure: tare, moale, aspru, neted, rece, cald.

Povestirea

Explicaţia

Jocul de rol

Observaţia

Exerciţiul

Învăţarea prin

descoperire

Cd. Muzica de relaxare- sunete din natura

Decorul-pădurea

Costumele personajelor: Zana Primavara, Zana Iarna

Decorul-pădurea

Observarea comportamentului non-verbal

Evaluare orală

Observarea comportamentului non-verbal

Evaluare orală

Observarea comportamentului non-verbal

5. Asigurarea transferului în învăţare

O2 Zana Primavara ajunge acasa la ea si ii invita pe copii sa se aseze sa le dea un ceai cald, deoarece au stat toata iarna in

...copiii experimentează şi îi spun Zanei Primaverii care sunt caracteristicile

PovestireaDemonstraţia

Costumele personajelor,Decorul casei

Evaluare orală

Observarea

4

Page 5: Bun Ramas Iarna Draga

frig si sa se incalzeasca.Intre timp Zana Iarna bate la usa si le ofera copiilor gheata, spunandu-le ca este mai buna decat ceaiul oferit de Zana Primavara.

ceaiului si al ghetii (cald, rece).

ExerciţiulObservaţiaJocul de rolÎnvăţarea prin descoperire

Zanei Primaverii, gheaţă, ceai,

comportamentului non-verbal

6.Evaluarea elevilor

O2Haideţi să facem o comparaţie între produsele oferite de Zane. Care vi-au plăcut mai mult? De ce?

...fiecare elev îşi exprimă preferinţele.

PovestireaObservaţiaExerciţiulJocul de rol

Costumele personajelor: Zana Primavara, Zana Iarna, bunicuţaDecorul casei masă, scaune.

Evaluare orală

7. Încheierea activităţii

Voi face aprecieri cu privire la modul cum s-a desfășurat întreaga activitate. Elevii vor fi recompensaţi.

Elevii sunt încântaţi de recompensele primite.

recompenseAprecierea verbală

5