Basmul Toamnei

5
PROIECT DIDACTIC Profesor: Unitatea: Data: Clasa: Aria curriculară: Obiectul: Subiectul: Tipul lecţiei: Criscov Mariuca - Angela Şcoala Spectrum , Constanta 10 oct. 2012 a VI-a A Limbă şi Comunicare Limba şi literatura română „Basmul toamnei” – de Ionel Teodoreanu. Descrierea literară. Personificarea de fixare a cunoştinţelor şi de formare de priceperi şi deprinderi Obiectiv special: cultivarea receptivităţii literar-artistice a elevilor Obiective: cognitive La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili: -să dea definiţia personificării -să identifice personificări din texte date -să creeze personificări -să identifice rolul descrieii într-un text -să realizeze un cvintet având ca temă toamna afective -să devină sensibili la frumuseţea unor texte conţinând personificări, la inventivitatea şi creativitatea scriitorilor STRATEGIA DIDACTICĂ a. Metode şi procedee-învăţarea prin descoperire, conversaţia euristică, explicaţia, lucrul individual

description

hgjhjhjhjhjjjhjj

Transcript of Basmul Toamnei

PROIECT DIDACTIC

Profesor:

Unitatea:Data:Clasa:

Aria curricular:

Obiectul:

Subiectul:Tipul leciei: Criscov Mariuca - Angelacoala Spectrum , Constanta10 oct. 2012a VI-a ALimb i Comunicare

Limba i literatura romn

Basmul toamnei de Ionel Teodoreanu. Descrierea literar. Personificareade fixare a cunotinelor i de formare de priceperi i deprinderi

Obiectiv special: cultivarea receptivitii literar-artistice a elevilor

Obiective:

cognitiveLa sfritul orei, elevii vor fi capabili:

-s dea definiia personificrii-s identifice personificri din texte date-s creeze personificri-s identifice rolul descrieii ntr-un text -s realizeze un cvintet avnd ca tem toamnaafective-s devin sensibili la frumuseea unor texte coninnd personificri, la inventivitatea i

creativitatea scriitorilor STRATEGIA DIDACTICa. Metode i procedee-nvarea prin descoperire, conversaia euristic, explicaia, lucrul individual bForme de organizare-activitate frontal i independent a nvrii

c.Resurse-capacitile normale de nvare ale elevilor

d.Mijloace de inv.-fie cu texte literare coninnd personificri -desene realizate de elevi surs de inspiraie pentru realizarea unei descrieri

e.Bibliografie- manual de cls. a VI-a, Ed. ALL, volume de vesuri Cobuc, ToprceanuDESFURAREA ACTIVITIIOrganizarea claseiI.Actualizarea cunotinelor

-caietele de teme- controlul i verificarea modului de rezolvare a temei-observaii, aprecieri, dup caz- scurt discuie referitoare la descrierea literar

II.Captarea ateniei elevilor

n clas i vor face apariia dou ,,Zile de Toamn una clduroas, alta mai friguroas (dou eleve, costumate corespunztor,sau se prezinta doua planse). Ele sunt ntruchiparea frumuseii i a belugului anotimpului.

III.Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor

Vom descrie toamna din mai multe perspective: cromatismul, sentimentele transmise, bogia anotimpului

IV. Dirijarea nvrii

Prin activitate frontal, elevii vor crea cmpul lexical al culorilor, al fenomenelor naturii, al fructelor i florilor specifice toamnei.

Ca activitate individual, vor avea de realizat un cvintet pornind de la cuvntul toamn.

Privind desenele, elevii vor observa personificarea anotimpului, apoi vor discuta rolul figurii de stil.

Ca activitate independent, vor primi fie de lucru sarcina va fi crearea de personificri, pornind de la cteva cuvinte date.

Fiind astfel actualizate cunotinele despre descriere i despre personificare, una dintre ,,Zilele de toamn va citi expresiv textul ,,Basmul toamnei, de Ionel Teodoreanu.

Prin activitate frontal, se va discuta despre semnificaia titlului schimbrile pe care le sufer natura, nsufleirea acesteia i reaciile diferite la apariia toamnei.

Vor identifica cele dou secvene ale textului ntmplrile din lumea vegetal, a livezilor i a viilor coacerea fructelor i schimbrile trite n lumea micilor vieuitoare.

Elevii vor avea de cutat n text: personificri i epitete cromatice.

De asemenea, vor remarca folosirea pronumelui i a verbelor la persoana a II-a singular modalitate prin care se accentueaz participarea afectiv a scriitorului i identificarea acestuia cu cititorul.

V. Evaluarea formativ

Se d ca activitate independent,sa creeze personificri in echipe de cate doi sis a le lipeasca pe desenul de la table.Fise de lucru.VI. Asigurarea reteniei i a transferului:

Ca tem pentru acas, elevii vor realiza o compunere de 20-30 de rnduri n care vor descrie toamna aa cum o percepe fiecare dintre ei, folosind personificarea i epitetul cromatic, enumeraia i repetiia. Titlul l vor alege singuri.