Balanta Cu 4 Egalitati

5
PROIECT DIDACTIC ŞCOALA: COLEGIUL TEHNIC „IULIU MANIU” CAREI CLASA: X OBIECT: CONTABILITATEA UNITATII ECONOMICE TEMA: ÎNTOCMIREA BALANŢEI DE VERIFICARE CU PATRU SERII DE EGALITĂŢI TIMP: 2 ORE LOC DE DESFĂŞURARE: SALA DE CLASĂ PROFESOR: EC. OARGA ALINA Obiective operaţionale – performative: elevii să întocmească balanţa de verificare cu patru serii de egalităţi Obiective cu efecte asupra personalităţii: a) cognitive: - să treacă din bilanţul iniţial soldurile iniţiale în conturi - să înregistreze operaţiile economico-financiare în ordine cronologică în Registrul – jurnal prin formule contabile - să înregistreze sistematic în conturi ( Registrul Cartea Mare) - să stabilească soldul fiecărui cont - să treacă datele din conturile deschise în Registrul Cartea Mare în formularul de balanţă de verificare - să totalizeze sumele pe coloanele balanţei de verificare b) afective: curiozitatea de a transpune în practică cunoştinţele teoretice, dorinţa de a-şi perfecţiona tehnica de operare în contabilitate, implicarea în rezolvarea unor teme complexe c) psihomotorii: să-şi formeze priceperi şi deprinderi de execuţie corectă şi în timp optim a lucrărilor contabile aplicative Obiectivul fundamental: formarea de priceperi şi deprinderi de a rezolva probleme complexe referitoare la întocmirea balanţei de verificare cu patru serii de egalităţi

Transcript of Balanta Cu 4 Egalitati

Page 1: Balanta Cu 4 Egalitati

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA: COLEGIUL TEHNIC „IULIU MANIU” CAREICLASA: X OBIECT: CONTABILITATEA UNITATII ECONOMICETEMA: ÎNTOCMIREA BALANŢEI DE VERIFICARE CU PATRU SERII DE EGALITĂŢITIMP: 2 ORELOC DE DESFĂŞURARE: SALA DE CLASĂPROFESOR: EC. OARGA ALINA

Obiective operaţionale – performative: elevii să întocmească balanţa de verificare cu patru serii de egalităţiObiective cu efecte asupra personalităţii:

a) cognitive: - să treacă din bilanţul iniţial soldurile iniţiale în conturi- să înregistreze operaţiile economico-financiare în ordine cronologică în Registrul – jurnal prin formule contabile

- să înregistreze sistematic în conturi ( Registrul Cartea Mare) - să stabilească soldul fiecărui cont

- să treacă datele din conturile deschise în Registrul Cartea Mare în formularul de balanţă de verificare - să totalizeze sumele pe coloanele balanţei de verificare

b) afective: curiozitatea de a transpune în practică cunoştinţele teoretice, dorinţa de a-şi perfecţiona tehnica de operare în contabilitate, implicarea în rezolvarea unor teme complexe

c) psihomotorii: să-şi formeze priceperi şi deprinderi de execuţie corectă şi în timp optim a lucrărilor contabile aplicative Obiectivul fundamental: formarea de priceperi şi deprinderi de a rezolva probleme complexe referitoare la întocmirea balanţei de verificare cu patru serii de egalităţi

Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi – varianta lecţie de lucrări curente

Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, munca independentă, problematizarea

Material didactic: Plan de conturi, Registrul – Jurnal, Registrul Cartea Mare, balanţa de verificare cu patru serii de egalităţi

Bibliografie: - Moroşan Ioan, Contabilitatea generală a firmei, Editura Evcont Consulting, Suceava, 2004

- Pântea Iacob Petru, Contabilitatea financiară conformă cu Directivele Europene, Editura Intelcredo, Deva, 2006

Page 2: Balanta Cu 4 Egalitati

Desfăşurarea lecţiei

EVENIMENTELE LECŢIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUI

Moment organizatoric Verifică prezenţa, disciplina şcolară, îşi pregăteşte materialul didactic

Elevii răspund

Prezentarea temei Profesorul prezintă tema care trebuie să fie rezolvată de elevi sub formă de operaţii pe documente contabile conform fişei de lucru

Elevii primesc fişa de lucru şi ascultă explicaţiile profesorului

Verificarea cunoştinţelor necesare rezolvării temei

Se pun întrebări pentru a verifica dacă elevii au cunoştinţele necesare rezolvării temei

Elevii răspund la întrebări

Muncă independentă Profesorul urmăreşte activitatea elevilor şi îi sprijină pe cei care întâmpină greutăţi

Elevii rezolvă independent fişa de lucru

Stabilirea rezultatelor Comunică rezultatele corecte Confruntă rezultatele corecte cu cele înscrise în caiet şi în documentele contabile şi efectuează corectarea

Temă pentru acasă Profesorul comunică conţinutul temei

Elevii scriu

Concluzii şi aprecieri Se concluzionează asupra activităţii elevilor, se relevă greşelile tipice şi netipice şi se fac aprecieri asupra efortului depus de elevi

Elevii ascultă

Page 3: Balanta Cu 4 Egalitati

FIŞA DE LUCRU

Întocmirea balanţei de verificare

Se dă bilanţul iniţial: BILANŢ INIŢIAL

ACTIV PASIVConstrucţii 18.000 Capital social 39.500Materii prime 12.500 Credite bancare pe termen scurt 7.500Conturi la bănci în lei 11.500 Furnizori 3.700Casa în lei 1.500Clienţi 2.200Produse finite 5.000TOTAL ACTIV 50.700 TOTAL PASIV 50.700

În luna în curs au avut loc următoarele operaţii economico-financiare:1. Se dau în consum, conform bonului de consum, materii prime în valoare de

2.500 lei.2. Se achită unui furnizor 1.500 lei dintr-un credit bancar pe termen scurt.3. Se cumpără materii prime de la furnizori în valoare de 4.000 lei.4. Se achită din contul de la bancă 3.000 lei un credit pe termen scurt ajuns la

scadenţă şi unui furnizor, 1.800 lei.5. Se ridică de la bancă 500 lei pentru efectuarea unor plăţi prin casierie.6. Se acordă un avans din casierie în valoare de 400 lei lui Stan Marius.7. Se încasează în bancă 1.200 lei de la clienţi.8. Se ridică de la bancă 2.500 lei în casierie pentru plata avansului chenzinal.9. Se achită avansul chenzinal de 2.500 lei.10. Se achiziţionează materiale de natura obiectelor de inventar de la furnizori

în valoare de 3.000 lei. 11. Se închide contul de cheltuieli.Se cere:a) întocmirea Registrului Jurnalb) întocmirea Registrului Cartea Mare

Page 4: Balanta Cu 4 Egalitati

c) întocmirea Balanţei de verificare cu patru serii de egalităţi