Atributul Pronominal Vi.doc Fb.doc Fise de Lucru
-
Upload
myhaela-myha -
Category
Documents
-
view
70 -
download
8
Transcript of Atributul Pronominal Vi.doc Fb.doc Fise de Lucru
PROIECT DE LECȚIE
Data: 15.05.2012Clasa: a VI-aUnitatea de învățământ: Școala cu clasele I-VIII Teasc, structura SecuiAria curriculară : Limbă și comunicareDisciplina: Limba și literatura românăProfesor: Vînătoru Gheorghe LaurențiuUnitatea de învățare: Sintaxa propozițieiUnitatea de conținut: Atributul pronominal Tipul lectiei: predare - învățareDurata: 50 min.
COMPETENȚE GENERALE:- dezvoltarea capacităților de exprimare orală și scrisă; - utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de
realizare, cu scopuri diverse.
COMPETENȚE SPECIFICE:
- respectarea normelor morfosintactice în propoziţii şi în fraze.
- utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii - sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor citite
(nonliterare şi literare)
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:1. Cognitive:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili: O1: să definească atributul; O2: să precizeze întrebările la care răspunde atributul;
O3: să identifice în enunţuri atributul pronominal; O4: să precizeze părţile de vorbire prin care se exprimă atributul pronominal; O5: să construiască enunțuri în care să folosească atribute pronominale.
2. Afective: O4: să manifeste curiozitate și interes pentru cunoștințele de gramatică.
STRATEGIA DIDACTICA:Metode şi procedee: conversaţia, analiza gramaticală,descoperirea, exerciţiul;Resurse materiale: manualul, fişe de lucru;
Resurse umane: clasă de elevi omogenă, 17 elevi;Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
1. Programe şcolare pentru clasele I-VIII. Aria curriculară: limbă şi comunicare, Bucureşti, 20092. Popescu, Ştefania, Gramatica practică a limbii române, Ed. Orizonturi, Bucureşti, 1995; 3. Mazilu, Elena; Jercea, Valentina-Limba română, manual pentru clasa a VI-a, ed. Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 20024. Crăciun, Corneliu, Metodica predării limbii şi literaturii române în gimnaziu și liceu, Editura Emia, Hunedoara, 2004.
SCENARIUL DIDACTIC
Etapelelectiei
Timpalocat
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Metode si procedee
Forme de organizare
Evaluare
1. Organizarea clasei
1 min. Profesorul face prezența și asigură un climat favorabil desfășurării lecției
-se pregătesc pentru lecție
Conversația frontal
2. Verificarea temei și a cunoștințelor dobândite anterior
3 min Se verifică tema, făcându-se aprecieri asupra rezolvării cerințelor.Se verifică lecția anterioară prin întrebări adresate elevilor.
-răspund la întrebări
Conversația
FrontalIndividual
Întărirea răspunsu-rilor
3. Captarea atenției
3 min Se realizează printr-o conversaţie pregătitoare menită să capteze atenţia elevilor într-un mod relaxant, astfel încât elevul să recepteze firesc noile cunoştinţe .
Elevii rezolvă cerința.
Conversația IndividualChestio-narea elevilor
4. Anunțarea titlului lecției și a obiectivelor
2 min. Profesorul anunță și scrie pe tablă titlul lecției noi și obiectivele urmărite.
-notează în caiete
-se mobilizează
Expunerea Frontal
5.Prezenta- 25 Elevii sunt solicitaţi:
rea conținutului și a sarcinilor noi de învățare. Dirijarea învățării
min. - să sublinieze atributele pronominale în cadrul unor enunţuri
-să completeze spaţiile punctate cu pronumele din paranteze
- să identifice forma corectă a cuvintelor cu funcţie sintactică de atribut pronominal
- să facă observaţii referitoare la topica pronumelor
Elevii primesc fișe de lucru Rezolvă exercițiile din fișa de lucru și notează în caiete pe măsură ce descoperă noțiuni noi.
Exercițiul
Descoperirea inductivă
Conversația
IndividualÎntărirea răspunsurilor
6. Obținerea performanței și asigurarea feed-back-ului
12min.
Profesorul le cere elevilor să rezolve exercițiile din fișele de lucru
Rezolvă exercițiile
Exercițiul
IndividualChestiona-reaelevilor
7. Aprecierea activității elevilor
2min.
Se fac aprecieri individuale și colective cu privire la participarea elevilor la lecție.Se notează elevii.
- -Individual
Chestiona-reaelevilor
8. Tema pentru acasă
2 min. Ex. 6,7 pag. 198din manual- Realizează un text descriptiv, de 5 rânduri, în care să integrezi cel puțin cinci atribute pronominale
Elevii își notează tema în caiete. - - -
FIȘA DE EVALUARE 1
1. Subliniaţi atributele pronominale din enunţurile de mai jos, scrieţi părţile de vorbire prin care se exprimă şi cazul fiecăruia:
“- Nu te mai necăji, maiorule, că sunt frați de-ai noștri, sunt români… “ (Camil Petrescu, Bălcescu )
“Dar , cum am spus, omul nostru era un om din aceia căruia-i mâncau câinii din traistă “ ( I. Creangă, Dănilă Prepeleac )
E FIȘA DE EVALUARE 2 iiuhbnbn ((((((9992Completaţi spaţiile punctate cu formele pronumelui la D posesiv la persoana indicată în paranteză , după exemplul : ochii-i… albaștri (pers. a III- a ) –ochii-i albaștri casa- … cea frumoasă (pers. a II-a ) ; interesanta- … expunere ( pers. a II-a ) ; gândurile- … apăsătoare (pers. I );frumoasele-.. flori (pers. a II –a ) ; lungile- … gene ( pers. I )
FIȘA DE EVALUARE 33. Puneți pronumele din paranteză la forma necesară pentru a deveni atribute pronominale :•Toate caietele ( acestia /acestora ) sunt verificate și notate .• Mașina ( el /lui ) roșie ne-a plăcut foarte mult .• Prieten ca (tu /tine ) nu mai găsesc .• Am fost la aeroport pentru a ridica bagajele ( ai tăi /alor tăi).• Am fost pus să aleg un an dintre ( aceste/ aceștia ).• Ana a adus mâncare pentru (acelui / acela).• Lauda de ( siesi /sine) nu miroase a bine.
FIȘA DE EVALUARE 4
4. Citiți următoarele enunțuri și subliniați atributele pronominale :1. Îmi place vocea lui.2. Comportarea acestuia mă îngrijorează.3. De obicei asculţi părerea celorlalţi?4. Colegul meu nu ascultă părerea alor săi.5. Mi-a plăcut cadoul acela de la tine.6. Idei asemenea acelora am mai auzit şi cu alte ocazii.7. Acel tabel din faţa fiecăruia trebuie completat.8. Mâinile-i albe se întindeau cerând ajutor.9. Fratele meu, acela, mă va însoţi la petrecere.10 Ale cui idei sunt mai interesante?
-Care este poziția atributului pronominal în aceste enunțuri ?
FIȘA DE EVALUARE 55. Subliniați atributele pronominale din propozitiile de mai jos și analizați părțile de
vorbire prin care se exprimă:
Florile din grădina lui sunt frumoase.
Petalele lor multicolore înviorează peisajul.
Buchetul de la el e aranjat cu mult gust.
FIȘA DE EVALUARE 6
6.Identificați atributele pronominale din textul de mai jos și analizați părțile de vorbire prin care se exprimă :“Un lan de rapiță din împrejurimi ne trimitea plăcutu-i parfum pe aripile unei adieri
înăbușitoare, iar fluturii, libelulele și bondarii ne chinuiau fără încetare cu veselia lor
neîmpărtășită.”
FIȘA DE EVALUARE 7
7 .Alcătuiti un text descriptiv de 3 rânduri în care să folosești minimum 3 atribute pronominale.
A fost odată un împărat care avea un fecior. Baiatul lui a plecat într-o zi din casa-i proprie pentru a-și căuta norocul în lumea largă.Părinții l-au căutat peste tot si în disperarea lor nu și-au dat seama ce le-au prezis ursitorile la nașterea unicului fiu.
FIȘA DE EVALUARE 8
8.Analizați atributele pronominale din textul de mai jos : Dobrogea este locul natal al alor mei și bucuria lor de a se întoarce frecvent în această regiune răscolită de un soare pustiitor este bucuria de a-și regăsi copilăria.
FIȘA DE EVALUARE 9
9. Extrageţi din text 5 atributele pronominale, precizând felul pronumelor şi cazul :În turbarea ei caniculară, arşiţa acelor zile de vară muşca cu dinţi de foc. Zile asemenea
acelora n-am mai trăit, zile în care te cuprindea uitarea de sine şi vorba fiecăruia era ca o adiere uşoară de vănt- abia se auzea. În casa alor mei , într-un colţ, era tabloul de la tine , ale cărui culori întregeau atmosfera de afară.
FIȘA DE EVALUARE 10
10.Subliniați atributele pronominale și indicați cazul acestora :Un bătrân dintre aceia care stau în fața caselor mărunte mi-a spus că pământul
din fața lui , lipsit de vegetație , este atât de iubit de astrul zilei, încât sufletele oamenilor de aici sunt pline de lumină.
FIȘA DE EVALUARE 11
11.Indicați atributele pronominale din enunțurile de mai jos :De Paști în satul vesel căsuțele-nălbite
Lucesc sub a lor maluri de trestii aurite.
Porumbița lor are doi pui.
FIȘA DE EVALUARE 12
12.Subliniați atributele pronominale , indicați felul și cazul lor :
Norocul lor a fost mare.Cadoul de la el este frumos.Copilul dinaintea lor este mic.Comportamentul asemenea lor nu este recomandabil.Vedeam surâsu-ţi blajin.
FIȘA DE EVALUARE 13
13.Subliniați atributele pronominale de mai jos :
„Un sultan dintre aceia ce domnesc peste vreo limbă ... la pământ dormea. „„Privirea-ți adoratăAsupră-ne coboară „
FIȘA DE EVALUARE 14
14.Analizați atributele de mai jos și indicați cazul lor :„Prietenul dumitale, cumătrul lup, se și arată în prag. „„Se mira de îndrăzneala alor noștri „Petalele lor multicolore înviorează peisajul.
FIȘA DE EVALUARE 15
15.Subliniați atributele pronominale din enunțurile de mai jos :„Ochii privesc c-un fel de conștiință de sine „„Nu-i bădiță ca al meu „Buchetul de la el e aranjat cu mult gust.
FIȘA DE EVALUARE 16
16.Analizați atributele pronominale de mai jos : „Îmi plăcea surâsu-ți blând „Un campion asemenea ție este curajos .Caisul lor a înflorit
FIȘA DE EVALUARE 17
17.Subliniați atributele pronominale din enunțurile :Prietenul ei este neastâmpărat. Ghețușul dinaintea lor este alunecos.Florile din grădina lui sunt frumoase.