Asistenta 7 Recapitulare Sistem Circulator

8
PROIECT DE LECTIE DATA:12.05.2015 CLASA: a VII a ARIA CURICULARA: Matematica si stiintele naturii DISCIPLINA: Anatomie SUBIECTUL: RECAPITULARE SISTEMUL CIRCULATOR TIPUL LECTIEI: CONSOLIDARE CUNOSTINTE OBIECTIVE OPERATIONALE: Sa stabileasca componentele sistemului circulator Sa cunoasca toate componentele sistemului circulator Sa identifice rolul inimii Sa identifice rolul componentelor sistemului circulator STRATEGIA DIDACTICA: METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, observatia MIJLOACE DE INVATAMANT:manualul, atlasul, mulajul,fise de lucru. MODUL DE PREZENTARE AL CONTINUTULUI: secvential FORMA DE ORGANIZARE: frontala, individuala, pe grupe. FORMA DE EVALUARE: continua, orala, aprecieri verbale, scrisa. COMPETENŢE GENERALE ŞI SPECIFICE 1. Receptarea informaţiilor din lumea vie. 1.1 Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale corpului uman. 2. Explorarea sistemelor biologice

description

SISTEM CIRCULATOR

Transcript of Asistenta 7 Recapitulare Sistem Circulator

PROIECT DE LECTIE

PROIECT DE LECTIE

DATA:12.05.2015

CLASA: a VII a

ARIA CURICULARA: Matematica si stiintele naturii

DISCIPLINA: Anatomie

SUBIECTUL: RECAPITULARE SISTEMUL CIRCULATOR

TIPUL LECTIEI: CONSOLIDARE CUNOSTINTE

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Sa stabileasca componentele sistemului circulator

Sa cunoasca toate componentele sistemului circulator

Sa identifice rolul inimii

Sa identifice rolul componentelor sistemului circulator

STRATEGIA DIDACTICA:

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, observatia

MIJLOACE DE INVATAMANT:manualul, atlasul, mulajul,fise de lucru.

MODUL DE PREZENTARE AL CONTINUTULUI: secvential

FORMA DE ORGANIZARE: frontala, individuala, pe grupe.

FORMA DE EVALUARE: continua, orala, aprecieri verbale, scrisa.

COMPETENE GENERALE I SPECIFICE

1. Receptarea informaiilor din lumea vie.

1.1 Identificarea i observarea alctuirii i funciilor organelor i sistemelor de organe ale corpului uman.

2. Explorarea sistemelor biologice

2.1.Utilizarea metodelor i a mijloacelor adecvate studierii organismului uman.

4.Comunicarea oral i scris utiliznd corect terminologia specific biologiei.

4.1 Utilizarea corect a terminologiei specifice biologiei n diferite situaii de comunicare.

4.2. Prezentarea informaiilor folosind diverse metode de comunicare.

COMPETENE DERIVATE VIZATE

La sfritul leciei, elevii trebuie:

c.d. 1. S identifice componentele mediului intern.

c.d. 2. S descrie componentele sistemului circulator.

c.d. 3. S identifice componentele sistemului circulator.

c.d. 4. S descrie componentele sistemului circulator

c.d.5. S stabileasc modul in care inima ii desfoar activitatea.

c.d.6. S explice corect circulaia sngelui in organismul uman .Resurse procedurale: conversaia euristic, dialogul, observaia, problematizarea, deomonstraia, explicaia,.

Resurese materiale: manual, fie de lucru, atlas anatomic.

Forma de activitate: frontal, pe grupe, individual.

Evaluare: formativ prin completarea rebusului, chestionare oral i fie de lucru.

Resurse informaionale:

Programa colar.

Manual , clasa a VII a , Florica ibea, Editura didactic i Pedagogic , Bucureti, 2007.

Biologie, clasa a VII a, Zoe Partin, Luminia Logoftu, Cezar Th. Niculescu, Editura Corint, Bucureti.

Metodica predrii biologiei, Naela Costic, Editura Graphys, Iai, 2008.

Metodica predrii invrii biologiei, Ulpia Maria Leu, Ion Iordache, Editura Corson, Iai, 2001.

Lecia la disciplina biologie, Viorel Lazr, Mariana Nicolae, Editura Arves, 2007.

BIBLIOGRAFIE: Lazr, V., Cprrin, D., 2008, Metode didactice utilizate n predarea bologiei, Editura Arves, Craiova;

Lazr, V., Nicolae, M., 2007, Lecia forma de baz a organizrii procesului de predare-nvare-evaluare la disciplina Biologie, Editura Arves, Craiova;ibea, F., 2009, Biologie manual pentru clasa a VII-a, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti.

DURATA:50 MIN.DESFASURAREA LECTIEI

Continutul informationalStrategia didactica

Momentele lectieiO.OActivitatea profesoruluiActivitatea

elevuluiMetode si

mijloace

de Forma de

Organizare Procedee organizare de invatareEvaluare

12345678

1. Moment organizatoricse pregatesc materialele pentru inceperea orei

se verifica prezenta elevilor la ora- Ii pregtesc caietul de biologie, manualul, atlasul i obiectele de scris.conversatiaMulaj

Atlas anatomieFrontala

individualaorala

2. Captarea si orientarea atentieiElevii au fost anunai de la ora precedent in legtur cu defurarea unei lecii de recapitulare in cadrul careia se va imbina recapitularea oral cu utilizarae fielor de lucru- Au recapitulat leciile legate anatomia i fiziologia sistemului circulator uman i sunt pregtii pentru a rspunde la intrebri i pentru a rezolva cerinele din fiele de lucru.

- Ascult informaiile prezentate de profesor.conversatiamulajFrontala

Individuala

Pe grupeorala

3. Reactualizarea cunostintelor

insusite anterior

4.Anuntarea temei si a obiectivelorSistemul circulator

Anun c vor realiza recapitularea noiunilor despre Anatomia i fiziologia sistemului circulator uman- Recapitualre conform planului de recapitulare prezentat din ora precedent.

Noteaz la tabl titlul leciei ce urmeaz s fie recapitulat:

- Prezint obiectivele care exprim ceea ce trebuie s cunoasc elevii la terminarea leciei.Noteaz in caiete titlul leciei i ascult obiectivele.

- Ascult explicaiile profesorului.conversatiamulajFrontala

individualaorala

5.Desfasurarea lectiei

Verificarea cunotinelor

(40 minute)OO1

OO2

OO3

OO4Imparte elevii in 3 grupe i solicit fiecrei grupe sa-i aleag un lider.

- Prin chestionare oral definete sistemul circulator i componentele acestuia .

-Distribuie fiecrei grupe cte o fi de lucru cu rebusul de completat.(ANEXA 1- FIA DE LUCRU NR.1)

- Solicit elevilor s complete cerinele din fiele de lucru.

- Anun c va fi ctigtoare echipa care va rezolva cel mai repede fia de lucru i va lucra corect. VERIFICA DACA TOTI ELEVII AU COMPLETAT REBUSUL

-Solicit elevilor s colaboreze cu membrii echipei i s completeze corect fia 2(ANEXA 2)

- Anun c va fi ctigtoare echipa care va rezolva cel mai repede fia de lucru i va lucra corect.

- Fiecare echipa va prezenta unul din cele doua tipuri de circulatie in care sangele ii desfoar activitatea .

Profesorul deseneaza pe tabla sistemul circulator ANEXA 4Se grupeaz in cele 3 echipe i prin consultare intre membrii echipei stabilesc liderul care sa- i reprezinte.

-Noteaz pe fise completand rebusul..

Stabilesc cele dou etape ale circulaiei:

circulaia mare;

circulaia mic,

-Explic desenul i modul in care se desfoar circulaia mare i circulia mic.

- Elevii citesc intrebrile, se gndesc, comunic i rezolv cerinele din fia de lucru.

-Liderul grupei catigtoare prezint primul in faa colegilor rezolvarea fiei de lucru iar celelalte dou echipe vor asculta atent daca informaiile prezentate sunt corecte.

- Ascult, gndesc i rspund la intrebrile adresate de profesor.

- Noteaz in caiete schia de pe tabl.

- Ascult intrebrile, gndesc, rspund. Explic componentele sistemului ciculator cu ajutorul desenului de pe tabla realizat de profesor,in care este reprezentat sistemul circulator.

Completeaz in caiete schema realizat de profesor pe tabl.conversatiaFise de lucru

Mulaj

Planse

ManualFrontala

individualaorala

6.Asigurarea

conexiunii

inverse( feed-

back)-Impreun cu elevii completeaz ANEXA 3Elevii citesc propozitiile,se gndesc, comunic i rezolv cerinele din fia de lucru.

- Ascult informaiile prezentate de fiecare echip i stabilesc corectitudinea informaiilor prezentate de fiecare echip.

- Fiecare echip prezint cum a rezolvat cerintele de la Anexa 3fia de lucru completat impreun cu membrii echipei.

-Ascult informaiile prezentate de profesor.conversatiaFise de lucru (ANEXA 3)

Mulaj

Manual

ATLASFrontala

individualaorala

7. Incheierea lectieise fac aprecieri verbale colective,individuale referitoare la modul de desfasurare a lectiei

se noteaza elevii activiPrezint carnetul de note.Conversatia

explicatiaFise de lucru

Mulaj

Manual

AtlasFrontala

individualaAprecieri verbale

ANEXA 4

SCHITA TABLEIAnatomia i fiziologia sistemului circulator uman- Recapitualre