anuntul publicitar

3
PROIECT DIDACTICData: 20.02.2007Profesor: Bobârsc IulianaClasa : a IX-a FObiectul: Limba şi literatura românăS u b i e c t u l : Textul publicitar Tipul lecţiei : dobândire de noi cunoştinţeObiective operaţionale:Obiective cognitive :O1 – să –şi însuşească informaţii despre textul publicitar,O2 – să recunoască un text publicitar;O3 – să realizeze un text bublicitar Obiective afective :O 4 — să aparecieze noile informaţii, integrându- l e î n p r o p r i u l s i s t e m d e v a l o r i ; Condiţiile iniţiale ale claseiClasa este formată din 29 de elevi cu nivel mediu de pregătire.Strategia didactică Metode şi procedee de instruire: exerciţiul, p r o b l e m a t i z a r e a , e x p u n e r e a , demonstraţia Mijloace de învăţământ : tabla, flipchart Materiale didactice: fişe, scheme Forme de organizare a clasei: frontal, individual Bibliografie:Pârlog, Hortensia, Analiza anunţurilor publicitare la nivelul vocabularului în LR XXXVI; Scenariul didactic 1. Organizarea colectivului de elevi. Captarea atenţiei Profesorul face prezenţa clasei, asigură climatul de lucru. Profesorul incităcuriozitatea elevilor, precizând că astăzi vor fi, deşi doar pentru o oră, oameni carelucrează pentru o firmă de publicitate. 2. Anunţarea obiectivelor Profesorul enunţă obiectivele lecţiei şi scopul, conform proiectului. 3. Reactualizarea cunoştinţelor prin conversaţie frontală, explicaţie

description

anuntul publicitar - plan de lectie

Transcript of anuntul publicitar

PROIECT DIDACTICData: 20.02.2007Profesor: Bobrsc IulianaClasa : a IX-a FObiectul: Limba i literatura romnSubiectul:Textul publicitarTipul leciei: dobndire de noi cunotineObiective operaionale:Obiective cognitive :O1 s i nsueasc informaii despre textul publicitar,O2 s recunoasc un text publicitar;O3 s realizeze un text bublicitarObiective afective :O4 s aparecieze noile informaii, integrndu-le n propriul sistem devalori;Condiiile iniiale ale claseiClasa este format din 29 de elevi cu nivel mediu de pregtire.Strategia didacticMetode i procedee de instruire: exerciiul, problematizarea, expunerea,demonstraiaMijloace de nvmnt : tabla, flipchartMateriale didactice: fie, schemeForme de organizare a clasei: frontal, individualBibliografie:Prlog, Hortensia,Analiza anunurilor publicitare la nivelulvocabularuluin LR XXXVI;Scenariul didactic1. Organizarea colectivului de elevi. Captarea ateniei

Profesorul face prezena clasei, asigur climatul de lucru. Profesorul incitcuriozitatea elevilor, preciznd c astzi vor fi, dei doar pentru o or, oameni carelucreaz pentru o firm de publicitate.2. Anunarea obiectivelorProfesorul enun obiectivele leciei i scopul, conform proiectului.3. Reactualizarea cunotinelor prin conversaie frontal, explicaiePrintr-o conversaie profesor-elev se realizeaz actualizarea informaiilor desprestilurile funcionale ale limbii romne, punndu-accent pe informaiile despre stilulpublicistic.4.Dirijarea nvriiLa nceput profesorul le prezint o scurt isorie a stilului publicstic n limbaromn: stilul publicitar a nceput s se reinstaleze n limba romn, cu formulele istrategiile sale specifice, folosind mai puin tradiia antebelic (depit ntre timp)imai mult modelele occidentale contemporane. Primele texte publicitare romneti dedup 1989 ncercau s renvie genul prelund, n condiii grafice precare i uneori printraduceri neinspirate, tipare strine. Treptat, discursul publicitar romnesc ncepe s-iconstruiasc modele proprii, adaptate situaiei i mentalitilor locale. ncepnd din1990, reclama romneasc a evoluat vizibil, odat cu publicul, tot mai dispus s accepteformule complexe i spectaculoase. i cercetarea sa lingvistic este nc la nceput: nmonografii tiinifice, ca i n manuale i ghiduri practice, fenomenul publicitar este deobicei privit ca un ntreg (ci de rspndire, cod al imaginii i al sunetului, text), aa cproblemelor de limb li se consacr un spaiu limitat (de exemplu n Dncu 1999); celmai complet studiu lingvistic aprut pn acum este Stoichioiu Ichim 1997.Elevii sscult cu atenie informaiile oferite de profesor, notndu-i n caiete doarinformaiile pe care le consider importante.Profesorul alctuiete mpreun cu elevii un panou cu trsturile textuluipublicitar, pornind de la plan.Textul publicitar:Este un mesaj specific stilului publicisticPresupune un emitor i un receptor pasiv,Presupune simultaneitatea mai multor limbaje pe lng cele lingvistice(cuvnt, muzic, imagine etc)Folosete mai ales procedele oralitii (adresarea la persoana a II-a,construcii exclamative sau imperative, stilul telegrafic)Elaborarea anunului publicitar trebuie s in seama de natura canaluluiprin care se difuzeazUtilizarea frecvent a unor figuri de stil: personificarea, litota, antiteza,eufemismul, oximoronul)5.Asigurarea feedback-ului i evaluarease realizeaz prin alctuirea de ctreelevi a unui text publicitar pentru un produs ales de ei.Sunt alei doi elevi care-i vorprezenta anunurile.6.Asigurarea reteniei i a transferuluiCa activitate independent li se va propune elevilor s formuleze un anun publicitarpentru o agenie de voiaj, preciznd canalul de transmisie.