anotimpuri_discutie

9
PROIECT DIDACTIC DATA: 06.06.2006 GRUPA: Pregătitoare GRĂDINIŢA: cu P.P. NR. 69, Cluj- Napoca CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate integrată (cunoaşterea mediului, educarea limbajului, activitate matematică, educaţie pentru societate, educatie muzicală şi educaţie artistico- plastică). TEMA: Concurs ,, Salvaţi anotimpurile’’ TIPUL ACTIVITĂŢII: Evaluare FORMA DE REALIZARE: Concurs educativ SCOPUL ACTIVITĂŢII: Evaluarea cunoştinţelor copiilor despre cele patru anotimpuri dodândite în cadrul activităţilor de: cunoaşterea mediului,educarea limbajului, activitate matematică, educaţie pentru societate, educatie muzicală şi educaţie artistico- plastică OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Să precizeze anotimpurile anului în ordinea succesiunii lor, Să alcătuiască propoziţii corecte din punct de vedere gramatical, cu cuvintele date, Să despartă corect în silabe, precizând numărul acestora, Să recunoască şi să numească sunetele, asociindu-le cu literele, Să numere corect, utilizând numerelul cardinal şi ordinal, Să efectueze corect operaţiile matematice, Să compună şi să rezolve problema, alegând operaţia corectă, Să identifice imaginile care ilustrează comportamente inadecvate, Să intoneze cântecele învăţate anterior, Să aplice bulinele, conform culorilor caracteristice anotimpurilor. METODE ŞI PROCEDEE: povestirea, conversaţia, expunerea, problematizarea, exerciţiul, demonstraţia, observaţia, explicaţia, munca pe echipe. MATERIAL DIDACTIC: planşe cu cele patru anotimpuri, planşă cu turnul vrăjitorului şi piticii, tablă magnetică, creioane colorate, set cu litere şi cifre,fişe individuale, recompense. DURATA: 35-40 min. BIBLIOGRAFIE: 1. Coord. Elena Boca- Miron, Elvira Chichişan, ,, Documentar metodic ’’, Editura V&I Integral, Bucureşti, 2001 2. Liliana Ezechil, Mihaela Păişi Lăzărescu, ,, Laborator preşcolar- ghid metodologic ’’, Editura V&I Integral, Bucureşti, 1

description

anotimpuri

Transcript of anotimpuri_discutie

Page 1: anotimpuri_discutie

PROIECT DIDACTIC

DATA: 06.06.2006 GRUPA: PregătitoareGRĂDINIŢA: cu P.P. NR. 69, Cluj- NapocaCATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate integrată (cunoaşterea mediului, educarea limbajului, activitate matematică, educaţie pentru societate, educatie muzicală şi educaţie artistico- plastică). TEMA: Concurs ,, Salvaţi anotimpurile’’TIPUL ACTIVITĂŢII: EvaluareFORMA DE REALIZARE: Concurs educativSCOPUL ACTIVITĂŢII: Evaluarea cunoştinţelor copiilor despre cele patru anotimpuri dodândite în cadrul activităţilor de: cunoaşterea mediului,educarea limbajului, activitate matematică, educaţie pentru societate, educatie muzicală şi educaţie artistico- plastică OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Să precizeze anotimpurile anului în ordinea succesiunii lor, Să alcătuiască propoziţii corecte din punct de vedere gramatical, cu cuvintele date, Să despartă corect în silabe, precizând numărul acestora, Să recunoască şi să numească sunetele, asociindu-le cu literele, Să numere corect, utilizând numerelul cardinal şi ordinal, Să efectueze corect operaţiile matematice, Să compună şi să rezolve problema, alegând operaţia corectă, Să identifice imaginile care ilustrează comportamente inadecvate, Să intoneze cântecele învăţate anterior, Să aplice bulinele, conform culorilor caracteristice anotimpurilor.

METODE ŞI PROCEDEE: povestirea, conversaţia, expunerea, problematizarea, exerciţiul, demonstraţia, observaţia, explicaţia, munca pe echipe.MATERIAL DIDACTIC: planşe cu cele patru anotimpuri, planşă cu turnul vrăjitorului şi piticii, tablă magnetică, creioane colorate, set cu litere şi cifre,fişe individuale, recompense.DURATA: 35-40 min.BIBLIOGRAFIE: 1. Coord. Elena Boca- Miron, Elvira Chichişan, ,, Documentar metodic ’’, Editura V&I Integral, Bucureşti, 2001 2. Liliana Ezechil, Mihaela Păişi Lăzărescu, ,, Laborator preşcolar- ghid metodologic ’’, Editura V&I Integral, Bucureşti, 2001 3. M.E.C., ,, Programa activităţilor instructiv- educative în grădiniţa de copii’’, Editura V&I Integral, Bucureşti, 2005

PROPUNĂTOARE: Institutor II Hăran Mirela Paula

1

Page 2: anotimpuri_discutie

EVENIMENTULDIDACTIC

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC

STRATEGII DIDACTICEEVALUARE

INSTUMENTE ŞI INDICATORI

1. MOMENTORGANIZATORIC

Asigurarea unui climat optim desfăşurării activităţii:aranjarea mobilierului şi pregătirea materialelor didactice.

Intrarea copiilor în sală şi aşezarea lor pe scăunele, în linişte. Observarea comportamentuluicopiilor.

2. CAPTAREA ATENŢIEI

Se realizează cu ajutorul poveştii despre Împăratul An şi cele patru fiice ale sale

Metoda povestirii

,, Trăia demult, tare demult, un împărat, care avea patru fiice, frumoase ca nişte zâne. Erau atât de frumoase, că la soare te puteai uita, dar la ele ba. Împăratul An, căci aşa se numea împăratul nostru, işi iubea tare mult fiicele şi nici nu-şi imagina în ce pericol erau.

Într-o zi, un vrăjitor rău, care trăia la marginea împărăţiei, le răpi pe cele patru fiice şi le închise într-un turn, transformându-le în anotimpuri. Mulţi viteji au încercat să le salveze, însă nimeni nu a reuşit.

De atunci, bietul Împărăt An e tot timpul trist, pentru că nu-şi mai aduce aminte nici de numele fiicelor sale, dar nici de frumuseţea lor. Aşa că, vă roagă să-i povestiţi cât mai multe lucruri despre ele, pentru a-i mai trece dorul şi să încercaţi să le salvaţi din turn.’’

Doriţi să-l ajutăm?

Observarea atenţiei şi a interesului copiilor pentru activitate

Observarea atenţiei şi a interesului copiilor pentru activitate

3.ANUNŢAREATEMEI

Receptarea titlului concursului

Metoda expunerii

Dragii mei, eu cred că cel mai bine ar fi să organizăm un concurs, care să cuprindă probe din toate domeniile de activitate, iar echipa care va câştiga concursul va putea să le salveze pe fetele împăratului.

Concursul nostru se numeşte: ,,Salvaţi anotimpurile’’.- 1-2 copii vor repeta denumirea concursului

Observarea comportamentului copiilor

Evaluarea reproducerii corecte a titlului concursului

4.DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Expicarea regulilor şi a sarcinilor concursului

Metoda jocului, conversaţiei, observaţiei, explicaţiei, demonstraţiei, exerciţului, problematizării şi a muncii pe echipe

Pentru a fi siguri că îl putem ajuta pe Împăratul An să îşi

Observarea interesului copiilor pentru

2

Page 3: anotimpuri_discutie

PROBA 1.Cunoaşterea mediului

PROBA 2.Educarea limbajului

PROBA 3.Activitate matematică

recapete fiicele de la vrăjitorul cel rău, vă voi împărţi în două echipe: Echipa Piticilor Roşii şi Echipa Piticilor Verzi. Ca să puteţi salva anotimpurile, voi, piticii, trebuie să suiţi tot câte o treaptă, răspunzând corect la întrebări, pentru a ajunge la turn. Echipa care trece toate probele şi ajunge în turn, este declarată câştigătoare .

Desfăşurarea concursului Enumeră anotimpurile anului, în ordinea succesiunii lor.-se execută jocul de probă.

1. În ce anotimp se trezeşte natura la viaţă?2. Care este anotimpul în care păsările călătoare pleacă în ţările

calde?3. Când vine Moş Crăciun şi sărbătorim Naşterea Pruncului

Iisus?4. Care este cel mai călduros anotimp al anului?5. Enumeră două flori caracteristice anotimpului primăvara.6. Precizează trei fructe care se coc toamna.

1.Alcătuieşte o propoziţie cu cuvântul „primăvava”.2. Desparte în silabe cuvântul „primăvava”şi spune câte silabe

are.3.Cu ce sunet începe cuvântul,,primăvara’’? Găseşte un cuvânt

care începe cu aceleşi sunet.4.Spune care anotimp începe cu sunetul ,,i’’ şi desparte cuvântul

în silabe.5. Alcătuieşte o propoziţie cu cuvântul ,,iarna’’.6. Spune ce cuvânt denumeşte imaginea şi cu ce sunet începe.

Arată-mi litera corespunzătoare.7. Citeşte cuvântul pe care l-ai obţinut.

1. Câte luni are anul? Caută numărul corespunzător.2. În ce lună suntem? Spune a câta lună este din an şi găseşte

cifra corespunzătoare.3. Scrie vecinii numărului 6?4. Citeşte operaţia şi scrie rezultatul corect. ( 6 + 2 = )5. Pune semnul matematic corect. ( 4 1 = 3 )

concurs

Aprecieri individuale

Aprecierea răspunsurilor copiilor

Aprecieri individuale

Aprecierea corectitudinii răspunsurilor

Aprecierea corectitudinii răspunsurilor

Aprecierea corectitudinii răspunsurilor

3

Page 4: anotimpuri_discutie

PROBA 4.Educaţie pentru societate

PROBA 5.Educaţie muzicală

PROBA 6.Activităţi practice

6. Compune o problemă după imagine şi rezolv-o.

1. Priveşte cu atenţie imaginile şi spune cărui anotimp le corespund. Taie cu o linie imaginea care nu este corectă.

2. În ce anotimp se întâmplă? Marchează cu ,,X’’ imaginea corectă.

1. Ascultă cu atenţie fragmentul cântat şi spune cărui anotimp îi corespunde. ( Săniuţa fuge ) 2. Recunoaşte titlul cântecului. (Vine, vine primăvara)

1. Priviţi cu atenţie imaginile. Lipiţi în dreapta anotimpului primăvara- o bulină verde, în dreapta anotimpului vara- o bulină galbenă, în dreapta anotimpului toamna- o bulină portocalie şi în dreapta anotimpului iarna- o bulină albă.

Fiecare răspuns corect va fi aplaudat, iar copilul care a oferit acest răspuns va primi o recompensă.

Aprecieri individuale

Aprecierea modului de interpretare

Evaluare practică

5. ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII

Aprecieri globale asupra modului de desfăşurare a activităţii

Metoda explicaţieiVoi face aprecieri globale asupra modului de desfăşurare a

activităţii şi voi oferi recompense copiilor.,,Pentru că aţi răspuns corect şi frumos şi aţi dovedit că ştiţi

atâtea lucruri despre anotimpuri, fiicele Impăratului An sunt acum libere şi se pot întoarce iarăşi la tatăl lor pentru a-l înveseli.

Haideţi să ne bucurăm şi noi alături de ei şi să dansăm. ’’(,,Folllow the leader ’’)

Evaluarea individuală şi colectivă.

4

Page 5: anotimpuri_discutie

PROBA 1.Cunoaşterea mediului

1. În ce anotimp se trezeşte natura la viaţă?

PROBA 1.Cunoaşterea mediului

2. Care este anotimpul în care păsările călătoare pleacă în ţările calde?

PROBA 1.Cunoaşterea mediului

3. Când vine Moş Crăciun şi sărbătorim Naşterea Pruncului Iisus?

PROBA 1.Cunoaşterea mediului

4. Care este cel mai călduros anotimp al anului?

PROBA 1.Cunoaşterea mediului

5. Enumeră două flori caracteristice anotimpului primăvara.

PROBA 1.Cunoaşterea mediului

6. Precizează trei fructe care se coc toamna.

PROBA 2.Educarea limbajului

1.Alcătuieşte o propoziţie cu cuvântul „primăvava”.

PROBA 2.Educarea limbajului

2. Desparte în silabe cuvântul „primăvava”şi spune câte silabe are.

PROBA 2.Educarea limbajului

3.Cu ce sunet începe cuvântul,,primăvara’’? Găseşte un cuvânt care începe cu aceleşi sunet.

5

Page 6: anotimpuri_discutie

PROBA 2.Educarea limbajului

4.Spune care anotimp începe cu sunetul ,,i’’ şi desparte cuvântul în silabe.

PROBA 2.Educarea limbajului

5. Alcătuieşte o propoziţie cu cuvântul ,,iarna’’.

PROBA 2.Educarea limbajului

6. Spune ce cuvânt denumeşte imaginea şi cu ce sunet începe. Arată-mi litera corespunzătoare.„V”

PROBA 2.Educarea limbajului

7. Spune ce cuvânt denumeşte imaginea şi cu ce sunet începe. Arată-mi litera corespunzătoare„A”

PROBA 2.Educarea limbajului

8. Spune ce cuvânt denumeşte imaginea şi cu ce sunet începe. Arată-mi litera corespunzătoare„R”

PROBA 2.Educarea limbajului

9. Spune ce cuvânt denumeşte imaginea şi cu ce sunet începe. Arată-mi litera corespunzătoare„A”

6

Page 7: anotimpuri_discutie

PROBA 2.Educarea limbajului

10. Citeşte cuvântul pe care l-ai obţinut

PROBA 3.Activitate matematică

1. Câte luni are anul? Caută numărul corespunzător.

PROBA 3.Activitate matematică

2. În ce lună suntem? Spune a câta lună este din an şi găseşte cifra corespunzătoare.

PROBA 3.Activitate matematică

3. Scrie vecinii numărului 6?

PROBA 3.Activitate matematică

4. Citeşte operaţia şi scrie rezultatul corect.

( 6 + 2 = )

PROBA 3.Activitate matematică

5. Pune semnul matematic corect.

( 4 1 = 3 )

7

Page 8: anotimpuri_discutie

PROBA 3.Activitate matematică

6. Compune o problemă după imagine şi rezolv-o.

PROBA 4.Educaţie pentru societate

1. Priveşte cu atenţie imaginile şi spune cărui anotimp le corespund. Taie cu o linie imaginea care nu este corectă.

PROBA 4.Educaţie pentru societate

2. În ce anotimp se întâmplă? Marchează cu ,,X’’ imaginea corectă.

PROBA 5.Educaţie muzicală

1. Ascultă cu atenţie fragmentul cântat şi spune cărui anotimp îi corespunde. ( Săniuţa fuge )

PROBA 5.Educaţie muzicală

2. Recunoaşte titlul cântecului. (Vine, vine primăvara)

PROBA 6.Activităţi practice

1. Priviţi cu atenţie imaginile. Lipiţi în dreapta anotimpului primăvara- o bulină verde, în dreapta anotimpului vara- o bulină galbenă, în dreapta anotimpului toamna- o bulină portocalie şi în dreapta anotimpului iarna- o bulină albă.

8