Ala Mijloace(1)

7
DATA: 27 mai 2014 GRĂDINIŢA „Peştişorul de aur” GRUPA: Mica „Furnicutele” EDUCATOARE: Mesteacan Andreea PROIECT DIDACTIC NIVELUL I CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri şi activitǎţi alese 1 TEMA: „Mijloace de transport” 1. Biblioteca : “Cartea mea cu mijloace de transport” 2. Stiinta: „Sortam imagini cu mijloace de transport” 3. Joc de masa: - Puzzle ,,Mijloace de transport” ; ,,Stick-ere de tip mozaic cu mijloace de transport”. 4. Arta: ,,Realizam barcute din coji de nuca” 1

description

m

Transcript of Ala Mijloace(1)

Page 1: Ala Mijloace(1)

DATA: 27 mai 2014GRĂDINIŢA „Peştişorul de aur”GRUPA: Mica „Furnicutele”EDUCATOARE: Mesteacan Andreea

PROIECT DIDACTIC

NIVELUL I

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri şi activitǎţi alese 1

TEMA: „Mijloace de transport”

1. Biblioteca : “Cartea mea cu mijloace de transport”2. Stiinta: „Sortam imagini cu mijloace de transport”3. Joc de masa: - Puzzle ,,Mijloace de transport” ; ,,Stick-ere de tip mozaic cu mijloace de transport”. 4. Arta: ,,Realizam barcute din coji de nuca”

OBIECTIVE GENERALE:

- socializarea copiilor prin activităţi semidirijate; întǎrirea motivaţiei pentru învǎţare, acţiune şi a sentimentului de siguranţǎ pe care il dǎ produsul propriei activitǎţi.

‚OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul activităţii toţi copiii vor fi capabili:

1

Page 2: Ala Mijloace(1)

Biblioteca: O1: sa lipeasca mai multe abtipilduri pe o singura pagina din „carte” ; O2: sa creeze o „poveste” pe baza acestora pe care educatoarea o va scrie pe pagina

alaturata.Stiinta: O1: sa recunoasca tipurile de mijloace de transport;

O2: sa le grupeze corespunzator, in functie de tipul acestora.Joc de masa: O1: să reconstituie puzzle-ul cu mijloace de transport prin potrivirea pieselor;

O2: sa lipeasca stick-ere care corespund culorilor si formei sabloanelor.Arta: O1: sa realizeze barcutele, urmand instructiunile educatoarei.

STRATEGII DIDACTICE: - metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul.- materiale didactice:

Biblioteca : abtipilduri, « carti » obtinute prin legarea unor coli de hartie, creioane colorate.Stiinta: imagini cu mijloace de transport terestre, aeriene si maritime, o imagine cu o sosea si sine de tren, o imagine cu nori, o

imagine cu marea, tabla magnetica, magneti.Joc de masa: puzzle-uri cu mijloace de transport, stick-ere mozaic cu mijloace de transport.Arta : coji de nuca, plastilina de diferite culori, catarg confectionat din scobitoare si stegulet, panza cu marea.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe.

LOCUL DESFǍŞURǍRII ACTIVITǍŢII: sala de grupǎ.

DURATA: 20-25 minute.

BIBLIOGRAFIE: * Curriculum pentru învăţământ preşcolar(3-6/7 ani),M.E.C.2008.

2

Page 3: Ala Mijloace(1)

OB.OPER.

MOMENTELE ACTIVITǍŢII

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Moment organizat

oric

Asigurarea condiţiilor optime pentru buna desfǎşurare a activitǎţii:* aerisirea sǎlii de grupǎ;* pregǎtirea materialului didactic.

Captarea atenţiei

Se va face prin intuirea materialului din fiecare sector şi prin prezentarea acestora. EXPLICAŢIA

EXERCIŢIUL Frontalǎ

Anunţarea temei şi

a obiectivel

or

Se vor denumi temele fiecǎrui sector de activitate şi obiectivele propuse. Educatoarea le prezinta copiilor materialele si sarcinile de lucru de la cele patru centre de interes, iar apoi ei se vor aseza acolo unde doresc sa lucreze.Biblioteca : “Cartea mea cu mijloace de transport”Sarcini de lucru: -copiii vor lipi diferite abtipilduri pe o pagina de carte; -copiii vor completa pagina cu desene la alegere; -ei vor crea o poveste pe baza imaginii de ansamblu obtinute pe care educatoarea o va scrie pe pagina alaturata.Stiinta: „Sortam imagini cu mijloace de transport”Sarcini de lucru: -sortarea mijloacelor de transport dupa tipul acestora: terestre, aeriene, maritime; -mijloacele de transport vor fi sortate astfel: cele terestre vor fi asezate pe tabla magnetica unde se afla imaginile cu soseaua si sinele de cale ferata, cele aeriene pe tabla unde se

CONVERSAŢIA

EXPLICAŢIA

DEMONSTRATIA

3

Page 4: Ala Mijloace(1)

afla imaginea cu norii, iar cele maritime pe cea unde se afla imaginea cu marea.Joc de masa: *Puzzle ,,Mijloace de transport”Sarcini de lucru: –reconstituirea unor imagini cu mijloace detransport; *,,Stick-ere de tip mozaic cu mijloace de transport”.Sarcini de lucru: -sa lipeasca stick-ere care corespund culorilor si formei sabloanelor.Arta: - ,,Realizam barcute din coji de nuca”Sarcini de lucru: – copiii vor realiza barcute folosind materialele puse la dispozitie de catre educatoare; se ia o bucatica de plastilina, se pregateste pentru framantare si se umple o coaja de nuca cu ea; apoi se infige “catargul” in plastilina. Barcutele vor fi asezate pe o panza care ilustreaza imaginea marii.

O1

O2

Prezentarea

optima a conţinutul

ui

În funcţie de opţiunile lor, copiii se vor constitui în micro-grupuri corespunzǎtoare fiecǎrui sector de activitate şi vor decide asupra modului în care folosesc materialele.

Nu se oferǎ un model absolut pentru activitate, fiecare copil va realiza activitatea în felul sǎu.

În cadrul tuturor sectoarelor se pune accent pe procesul de desfǎşurare a activitǎţii şi nu pe produsul acesteia.

Educatoarea va oferi sugestii fǎrǎ a lua conducerea în jocul copiilor şi va încerca sǎ creeze situaţii de cooperare şi de înţelegere a altor puncte de vedere.

Dacǎ va fi necesar, educatoarea va reorienta copiii spre alte sectoare de activitate.

EXERCIŢIUL

Frontalǎ şi individualǎ

Acţional-practicǎ

Obţinerea performa

Educatoarea le solicita copiilor sa propuna eventuale utilitati pentru lucrarile realizate. PROBLEMATIZAREA

Frontalǎ şi individualǎ

4

Page 5: Ala Mijloace(1)

nţeiEvaluarea performa

nţelor

Se va efectua cu întreaga grupǎ pentru fiecare sector. Se vor lua în consideraţie urmǎtoarele criterii: capacitatea imaginativǎ, cooperarea între copii, motivaţia alegerii unui anumit sector.

CONVERSAŢIAFrontalǎ şi individualǎ

Încheierea

activitǎţii

Se vor face aprecieri generale şi individuale asupra modului de rezolvare a sarcinilor şi asupra participǎrii copiilor la activitate. CONVERSAŢIA

Frontalǎ şi individualǎ

5