ADVERBUL[1]

4
PROIECT DIDACTIC Profesor: Ardelean Florina Ana Data: 08.03.2010 Clasa: a VI-a Obiectul: Limba română Tipul lecţiei: de actualizare şi fixare a cunoştinţelor Obiective operaţionale: cognitive: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili: - să definească adverbul; - să identifice adverbul dintr-un text; - să clasifice adverbele după alcătuire, sens şi provenienţă; - să sesizeze diferenţa dintre adverb şi adjectiv. afective: - să participe cu interes la activitate; - să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei. Strategia didactică a. Metode şi procedee: învăţarea prin cooperare, învăţarea prin descoperire, exerciţiul, conversaţia, rebusul. b. Forme de oranizare a învăţării: activitate frontală, pe grup şi individuală. c. Resurse: capacităţile receptive ale elevilor, cunoştinţele lor anterioare, timp:50 minute. d. Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, manualul, tabla. Material bibliografic :

Transcript of ADVERBUL[1]

Page 1: ADVERBUL[1]

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Ardelean Florina AnaData: 08.03.2010Clasa: a VI-aObiectul: Limba românăTipul lecţiei: de actualizare şi fixare a cunoştinţelor

Obiective operaţionale:♦ cognitive: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:

- să definească adverbul;- să identifice adverbul dintr-un text;- să clasifice adverbele după alcătuire, sens şi provenienţă;- să sesizeze diferenţa dintre adverb şi adjectiv.

♦ afective: - să participe cu interes la activitate;- să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei.

Strategia didacticăa. Metode şi procedee: învăţarea prin cooperare, învăţarea prin descoperire,

exerciţiul, conversaţia, rebusul.b. Forme de oranizare a învăţării: activitate frontală, pe grup şi individuală.c. Resurse: capacităţile receptive ale elevilor, cunoştinţele lor anterioare,

timp:50 minute. d. Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, manualul, tabla.

Material bibliografic :♦ Limba română, manual pentru clasa a VI-a, Editura Didactică şi Pedagogică,

Bucureşti, 2008 ;♦ Cerghit Ioan, Metode de învăţământ, Editura Polirom, Iaşi, 2006;♦ Gramatică – fişe de lucru clasa a VI-a, Editura Paralela 45, Piteşti, 2009.

Page 2: ADVERBUL[1]

Scenariul didactic

Moment organizatoric: notarea absenţelor, asigurarea celor necesare lecţiei.

I. Actualizarea cunoştinţelor învăţate anteriorElevii sunt solicitaţi, prin sondaj, să-şi prezinte tema.

II. Captarea atenţiei pentru activitatea didactică ce urmeazăCaptarea atenţiei se va realiza printr-un rebus ( anexa 1 ). Cu ajutorul

acestui rebus se vor reactualiza cunoştinţele pe care elevii şi le-au însuşit anterior. Răspunzând corect la fiecare întrebare de gramatică, elevii vor forma pe coloana A-B a rebusului cuvântul ADVERB. Astfel, elevii vor descoperi titlul lecţiei.

III. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor operaţionale Profesorul îi anunţă pe elevi că pe parcursul acestei ore îşi vor actualiza şi fixa, printr-o serie de exerciţii, cunoştinţele pe care le deţin despre adverb, urmând ca la sfârşitul orei să... (se anunţă obiectivele).

IV. Conducerea învăţării → Profesorul scrie pe tablă următoarea propoziţie: Merg repede. Elevii vor răspunde la următoarele întrebări: care este predicatul din propoziţie? Ce arată cuvântul repede? Ce este adverbul?

Elevii răspund întrebărilor şi dau definiţia adverbului. Adverbul – partea de vorbire care arată caracteristica unei acţiuni, a unei stări sau a unei însuşiri.

→ Se scriu pe tablă următoarele trei propoziţii:El vorbeşte greu.Marian a plecat acolo.Dimineaţa merg la şcoală.

Elevii vor identifica adverbele din fiecare propoziţie şi vor specifica ce arată fiecare adverb în parte. Cu ajutorul acestor exemple, elevii vor descoperi ca după înţeles, adverbul este de trei feluri: adverbe de timp, de loc şi de mod. Profesorul face clasificarea pe tablă.

→ Elevii primesc o fişă de lucru ( anexa 2 ) pe grupe. Fişa de lucru conţine o serie de adverbe. Prima grupă va trebui să identifice adverbele de mod, a doua grupă adverbele de timp, iar a treia grupă – adverbele de loc. După ce le-au identificat, fiecare grupă îşi va prezenta adverbele şi se vor corecta eventualele greşeli.

→ Profesorul scrie pe tablă următoarele două propoziţii:Ieri am primit un cadou.Astă-vară am câştigat o maşină.

Elevii vor trebui să identifice adverbele din cele două propoziţii şi să arate care este diferenţa dintre cele două adverbe. Astfel, elevii vor observa că după alcătuire, adverbul este de două feluri: simplu şi compus. Profesorul face clasificarea pe tablă iar elevii îşi notează în caiete.

→ Se scriu pe tablă următoarele propoziţii:

Page 3: ADVERBUL[1]

El vorbeşte bătrâneşte.Am plecat azi-noapte.Toamna se numără bobocii.

Elevii vor fi puşi să identifice adverbele şi să arate cum s-a format fiecare adverb în parte. Bătrâneşte – derivare cu sufix, azi-noapte – compunere prin alăturare, toamna – conversiune. Împreună cu profesorul vor face clasificarea adverbelor după modul în care au fost obţinute.

Este un cântec frumos. ∟ adjectivPaul cântă frumos. ∟ adverb

Elevii vor preciza ce parte de vorbire este cuvântul frumos în fiecare propoziţie şi vor observa diferenţa dintre adverb şi adjectiv. Adjectivul arată însuşirea unui lucru, obiect, pe când adverbul arată însuşirea unei acţiuni.

V. EvaluareElevii vor rezolva individual fişa de evaluare. (anexa 3)

VI. Asigurarea retenţiei şi a transferuluiElevii vor avea ca temă pentru acasă exerciţiile 3, 4 şi 6 de la pag. 146 (manual).