ADVERB-5

11
PROIECT DIDACTIC DATA: 1.04.2015 Şcoala Gimnazială Plosca CLASA: a V-a B PROFESOR: Pușcă Andreea OBIECTUL: Limba și literatura română ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare SUBIECTUL: Adverbul TIPUL LECŢIEI: dobândire de noi cunoștinţe OBIECTIVE OPERAŢIONALE: A. Cognitive – la sfârșitul lecţiei, elevii vor fi capabili: OC1 - să definească adverbul; OC2 - să identifice adverbele în exprimarea scrisă și orală; OC3 - să diferenţieze adverbele după alcătuire și înţeles; OC4 – să identifice părţile de vorbire pe care le determină adverbul; OC5 - să identifice funcţia sintactică a adverbelor; OC6 - să formeze adverbele formate prin derivare; OC7 - să identifice, în exprimarea scrisă, forma corectă de scriere a unor adverbe; OC8 – să integreze, în enunţuri, diferite adverbe. B. Afective – elevii trebuie: OA1 – să participe cu interes și atenţie la lecţie; OA2 – să accepte solicitările profesorului și să se mobilizeze pentru realizarea lor. C. Psiho-motorii – elevii vor fi capabili: OP1 – să-și dirijeze efortul oculo-motor către centrul de interes vizat de profesor; OP2 – să-și reprime tendinţa de a practica mișcări inutile în timpul orei. EVALUAREA: observarea sistematică, evaluarea orală, evaluarea scrisă.

description

adverb

Transcript of ADVERB-5

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTICDATA: 1.04.2015coala Gimnazial PloscaCLASA: a V-a BPROFESOR: Puc AndreeaOBIECTUL: Limba i literatura romn

ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare

SUBIECTUL: Adverbul TIPUL LECIEI: dobndire de noi cunotineOBIECTIVE OPERAIONALE:

A. Cognitive la sfritul leciei, elevii vor fi capabili:

OC1 - s defineasc adverbul;

OC2 - s identifice adverbele n exprimarea scris i oral;

OC3 - s diferenieze adverbele dup alctuire i neles;

OC4 s identifice prile de vorbire pe care le determin adverbul;

OC5 - s identifice funcia sintactic a adverbelor;

OC6 - s formeze adverbele formate prin derivare;

OC7 - s identifice, n exprimarea scris, forma corect de scriere a unor adverbe;

OC8 s integreze, n enunuri, diferite adverbe.

B. Afective elevii trebuie:

OA1 s participe cu interes i atenie la lecie;

OA2 s accepte solicitrile profesorului i s se mobilizeze pentru realizarea lor.

C. Psiho-motorii elevii vor fi capabili:

OP1 s-i dirijeze efortul oculo-motor ctre centrul de interes vizat de profesor;

OP2 s-i reprime tendina de a practica micri inutile n timpul orei.

EVALUAREA: observarea sistematic, evaluarea oral, evaluarea scris.

STRATEGIA DIDACTIC: (ora I)

a) Metode i procedee: se vor folosi, alternativ sau combinat, metode precum: nvarea prin descoperire, exerciiul, expunerea, conversaia euristic, rebusul, problematizarea, dictarea, schema la tabl, jocul didactic, analiza gramatical. b) Forme de organizare a nvrii: activitate frontal combinat cu activitatea individual i pe grupe;

c) Mijloace didactice: fie de lucru, manualul, tabla, d) Resurse: capacitile normale de nvare ale elevilor, coninuturi conform programei colare, timp de lucru 50 de minute;e) Bibliografie:

Crciun, Corneliu Metodica studierii limbii i literaturii romne n gimnaziu i liceu, Editura EMIA, Deva, 2007;

Parfene, Constantin Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal. Ghid teoretico-aplicativ, Iai, Editura POLIROM, 1999;

Koronka, Adriana Morfologia limbii romne, Editura UNIVERSITAS, Petroani, 2005;

Metea, Alexandru, Limba romn pentru elevi. Vocabular. Morfologie. Sintax, Editura HELICON, Timioara, 1993

Programa de limba i literatura romn pentru clasele V-VIII;

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele lecieiDurataActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorStrategii didactice

(metode,procedee, forme de org., mijl. didactice)

1. Moment organizatoric

2 min.Asigur atmosfera adecvat nceperii i desfurrii orei; noteaz absenii.Deschid caietele, se pregtesc de or.Conversaia

Activitatea frontal

2. Verificarea cunotinelor anterioare i a temei pentru acas4 min.Verific tema, cantitativ i calitativ, face aprecieri asupra modului n care elevii au rezolvat cerinele.

Citesc tema, analizeaz cele efectuate.Activitate frontal

3. Captarea ateniei 5 min.Pentru a afla care este subiectul leciei de astzi, trebuie s rezolvm un rebus. Se prezint un material cu acest rebus.

Rspundei ntrebrilor pentru a afla subiectul leciei noastre!

Rezolv cerina.

Spargerea gheii (gndirea activ)

Activitate frontal

4. Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor operaionale2 min.Vom ncerca mpreun s aflm ce este ADVERBUL. Va trebui ca, la sfritul orei, s: (se anun obiectivele operaionale).

Se scrie titlul pe tabl. Recepteaz.

Scriu titlul n caiete.Conversaia

Explicaia

Activitate frontal i individual

5. Dirijarea nvrii (26 min.)

5 min.

7 min.

14 min.

Se va lucra pe grupe.

Grupa I se gndete la enunuri n care apar, deodat, cuvintele: odat i acum.

Grupa II se gndete la enunuri cu cuvintele: dincolo i aici.

Grupa III se gndete la enunuri cu cuvintele: altfel i bine.

Se formuleaz mai multe enunuri de ctre fiecare grup. Enunul cel mai reuit al fiecrei grupe se scrie pe tabl i n caiete.

Ce parte de vorbire determin aceste cuvinte?

Profesorul definete adverbul i explic titlul ( lat. adverbium lng verb, care determin un verb)

Dicteaz definiia.

Adverbul este partea de vorbire neflexibil care determin un verb.

Profesorul scrie pe tabl enunurile:

Biatul acesta aa de iste este colegul meu.

Sportivul a aruncat discul destul de departe.Ce observm n exemplele date?

Fiecare elev primete un adverb din plicul cu surprize care conine diferite adverbe i trebuie s l pun n Copacul adverbelor:Prima crengu: adverbele care indic timpul.

Grupa II: adverbele care indic locul.

Grupa III: adverbele care indic modalitatea (modul) de realizare a aciunii.

Profesorul face o schem pe tabl, clasificndu-le dup neles.Se vor scrie pe tabl enunuri pentru a ilustra funciile sintactice ale adverbului.Precizai funcia sintactic a adverbului din enunul:

Fratele lui este altfel.

Scrie pe tabl funciile sintactice ale adverbului:

a) complement circumstanial de timp;

b) complement circumstanial de loc;

c) complement circumstanial de mod;

d) nume predicativ.

Profesorul atrage atenia c adverbele ntlnite pn acum sunt, dup origine, adverbe primare i atrage atenia c adverbele pot fi formate i prin alte mijloace.

Li se cere elevilor s explice modul de formare al adverbelor: binior, tr, fi, brbtete, totalmente.

Ex:

Odat, Andrei era copil cuminte, dar acum este neastmprat.

Ex:

Eu voi face curenie aici, sora mea , dincolo.

Ex:

Dac vei gndi altfel, i va merge bine.

Elevii vor observa c aceste cuvinte determin un verb, de fiecare dat.

Elevii noteaz definiia adverbului.

n ce fel iste?n ce fel departe?Elevii observ c adverbul poate determina i un adjectiv sau un alt adverb.

Rezolv cerin i descoper funciile sintactice pe care le poate ndeplini adverbul.

Noteaz n caiete.

Elevii observ c aceste adverbe s-au format prin derivare cu sufixele: -i, -, -ete, -mente.nvarea prin descoperire

Exerciiul

Expunerea

Dictarea

Sinteza

Problematizarea

nvarea prin descoperire

Activitate frontal

Jocul didactic

nvarea prin descoperire

Activitate pe grupe

Analiza

nvarea prin descoperire

Conversaia

Activitate frontal

Exerciiul

nvarea prin descoperire

Activitate frontal

6. Obinerea performanei6 min.Alctuii, cu ajutorul sufixelor (prin derivare), adverbe de la cuvintele: cruce, ran, tnr, real, prieten, colar.Activitate individualExerciiul

7. Asigurarea feedbackuluiSe face pe parcursul leciei, prin aprecieri verbale de tipul: Bine!, Corect!, Da!, Exact!, prin rspunsurile pe care le dau elevii.Conversaia

8. Evaluare formativ8 min.Profesorul cere elevilor s rezolve exerciiile de pe fia de lucru primit de fiecare.

Rezolv cerinele.Exerciiul creator

9. Asigurarea reteniei i a transferului2 min.Se fac aprecieri asupra modului n care s-a desfurat lecia, se noteaz elevii care s-au remarcat.

Se comunic tema pentru acas.Noteaz tema.Conversaia