tema 5 cl 5 istorie

10
Proiect de Lectie UNITATEA DE INVATAMANT: DISCIPLINA DE INVĂŢĂMÂNT: ISTORIA ROMÂNILOR ȘI UNIVERSALĂ CLASA: a V-a UNITATEA DE INVATARE: Introducere in studiul istoriei CONȚINUT: Originile religiei și artei TIPUL LECTIEI: Lecție MIXTĂ PROFESOR : Plesca Eugenia DURATA: 45 minute DATA: COMPETENȚE SPECIFICE: Recunoaşterea termenilor istorici cu referire la preistorie şi civilizațiile antice; Selectarea informațiilor din sursele istorice. COMPETENTE DERIVATE/ OBIECTIVE OPERATIONALE: 1. Să explice noțiunile de cultură, rit funerar, cult, ritual, pictură rupestră. 2. Să elaboreze trei enunțuri folosind cuvintele explicate mai sus. 3. Să identifice caracteristicile credinței în preistorie. 4. Să argumenteze dacă picturile de pe pereții grotelor constituie opere de arta? Strategia didactică a) metode şi procedee: - brainstorming, conversația dirijata/ euristică, învățarea prin descoperire, dezbatere, utilizarea documentului istoric, problematizarea, explicatia, comparatia - activitate frontală, individuală, pe grupe ; b)material didactic: - documente, fişe de lucru, harta istorică, manual; - texte istorice, tabla, creta, prezentate ppoint. Mijloace de învăţământ: Manualul de istorie a românilor şi universală, Gh. Gonța, P. Parasca, etc. Bibliografie:

description

istorie

Transcript of tema 5 cl 5 istorie

Page 1: tema 5 cl 5 istorie

Proiect de Lectie UNITATEA DE INVATAMANT: DISCIPLINA DE INVĂŢĂMÂNT: ISTORIA ROMÂNILOR ȘI UNIVERSALĂCLASA: a V-aUNITATEA DE INVATARE: Introducere in studiul istorieiCONȚINUT: Originile religiei și arteiTIPUL LECTIEI: Lecție MIXTĂPROFESOR : Plesca EugeniaDURATA: 45 minuteDATA:

COMPETENȚE SPECIFICE: Recunoaşterea termenilor istorici cu referire la preistorie şi civilizaţiile antice;

Selectarea informaţiilor din sursele istorice.

COMPETENTE DERIVATE/ OBIECTIVE OPERATIONALE:1. Să explice noțiunile de cultură, rit funerar, cult, ritual, pictură rupestră.2. Să elaboreze trei enunțuri folosind cuvintele explicate mai sus.3. Să identifice caracteristicile credinței în preistorie.4. Să argumenteze dacă picturile de pe pereții grotelor constituie opere de arta?

Strategia didacticăa) metode şi procedee: - brainstorming, conversaţia dirijata/ euristică, învăţarea prin descoperire, dezbatere, utilizarea documentului istoric, problematizarea, explicatia, comparatia - activitate frontală, individuală, pe grupe ; b)material didactic: - documente, fişe de lucru, harta istorică, manual; - texte istorice, tabla, creta, prezentate ppoint.

Mijloace de învăţământ: Manualul de istorie a românilor și universală, Gh. Gonța, P. Parasca, etc.

Bibliografie:

Resurse:: - oficiale: programa şcolară, planificarea calendaristică orientativă - umane: elevii clasei a

Metode de evaluare: - observarea sistematică a comportamentului elevilor; -continuă prin întrebări frontale şi analiza răspunsurilor la fişele de lucru;

Page 2: tema 5 cl 5 istorie

ETAPELE LECTIEI/Timpul

oObiective

ACTIVITATEA STRATEGII DIDACTICE

PROFESORULUI ELEVILOR METODE MIJLOACE

Evocarea

2 min

7-8 min

5 min

Notează absenţele;Pregăteşte materialele necesare desfăşurării lecţiei.Realizează un climat afectiv.

Profesoara propune levilor să comenteze mottoul lecției:

Cultura este ceea ce rămâne în om când el a uitat tot.Se verifica tema pentru acasa, anterioara lectiei.

Profesoara propune elevilor tema noua:

Originile religiei și artei

După ce am văzut care este tema lecției vă propun să definim următoarele noțiuni:

Cultură - Totalitate a valorilor materiale și spirituale create de omenire pe parcursul istoriei. 

Rit funerar – Modu în care se fac ceremoniile unuĭ cult religios de inmormîntare

Cult –  Omagiu care se aduce divinității prin acte religioase; manifestare a sentimentului religios prin rugăciuni și prin acte rituale; 

Pictură rupestră – este un termen generic desemnând picturile realizate pe stânci, bolovani, pereți muntoși abrupți sau pe pereții și

Răspund cerinţelor profesorului.Îsi pregătesc materialele

Elevii se dau cu părerea asupra citatului

Elevii prezinta tema si se corecteaza greselile.

Organizarea soacială în preistorie

Elevii notează notiunile

CONVERSATIA

Braimstorming

Conversatia

Explicația

Cartea

Page 3: tema 5 cl 5 istorie

tavanele peșterilor, de obicei datând din timpuri preistorice

Realizarea sensului

5 -8 min

1

3

3

3

Relatez elevilor despre primele credințe religioase si arta

Omul preistoric a încercat să reziste lumii ostile prin

diferite mijloace. Forțele potrivnice au fost ademenite,

îmblănzite sau adorate. Dar ei credeau în unul sau mai

mulți zei.

Animalele care îi asigurau hrana erau omorâte simbolic

prin practici magice (sacrificiile) sau erau glorificate

pentru forța lor. Aceste animale erau pictate pe pereții

peșterilor. Astfel au apărut și practicile religioase (rituri).

Credințele religioase erau de două feluri:

animiste (fiecare lucru are un suflet)

antropomorfe (fiecare divinitate era

asemănătoare omului)

În practicile religioase se înscriu și diversele culte:

Invocarea magică a forțelor supranaturale

Cultul vânătorii

Cultul fertilității (reprezentative în acest sens

sunt statuetele antropomorfe denumite de arheologi, în mod convențional, Venus – de ex. Venus din Willendorf)

Cultul soarelui

Elevii noteaza in caiet titlul temei si se organizează în comunități

Elevii se grupeaza, isi aleg un lider, cerceteaza si raspund la cerinta expusa de profesor.

Elevii asculta cu atentie si noteaza in caiet.

Conversatia Invatarea prin descoperire

Conversatia dirijataExplicatia Utilizarea documentului istoric Învățarea prin

TABLA

CRETA

Page 4: tema 5 cl 5 istorie

8 min

Cultul morților

Practica acestor culte implică ceremonialuri sacre care

se desfășoară în spații speciale (sanctuare) sau în

construcții care au o destinație sacră. Astfel de

construcții, dolemne, menihiri, întâlnim la:

Cernac (Franța)

Stonehenge (Anglia)

Analizăm imaginea 1.Referitor la arta preistorică care era reprezentată de

Obiectele și siturile arheologice descoperite de-a lungul timpului în întreaga lume ilustrează diverse exemple de artă preistorică. Toate au fost create cu mult înainte de inventarea scrisului formal, în perioada când populațiile migrau și se extindeau în întreaga lume. În jurul 20.000 Î.Hr., oamenii s-au stabilit pe fiecare continent, cu excepția Antarcticii. Cea mai veche ocupație umană se găsea în Africa, și de acolo s-a presupus că ar proveni arta. Arta africană din peşterile Apollo 11 și Wonderwerk conțin exemple de reprezentări geometrice și animale gravate și pictate pe piatră.

În Europa, arta paleolitică este frumos ilustrată în magnificele peşteri pictate de Lascaux şi Chauvet, ambele în Franța. Această artă preistorică din peșteri este incredibil de fascinantă. Distanţa mare de timp care ne separă de artiştii care au realizat aceste opere, duc la întrebarea cum au fost făcute acele imagini. Lucrările din această perioadă, preistorie, nu sunt întotdeauna simple,

descoperire

PPOINT

Harta

MANUAL

Page 5: tema 5 cl 5 istorie

ci unele sunt destul de complexe. De exemplu, picturile din peştera Lascaux au fost realizate cu peri fabricaţi din blana animalelor. Artiștii din Paleolitic au cinci culori principale aflate la dispoziția lor: galben, roșu, maro, negru și alb. Alb este mai rar, dar se vede în peştera Lascaux. În unele cazuri, pigmentare s-a mai pierdut şi unele caracteristici s-au uzat sau poate au fost degradate din cauza trecerii timpului și nu vom știi niciodată cum arăta originalul. Zeci de peşteri pictate există în Europa de Vest, majoritatea în Franța și Spania, precum și sute de sculpturi și gravuri înfățișând oameni, animale și alte creaturi fantastice au fost găsite în Europa și Asia deopotrivă.

Analizăm anexa 2

Reflexia

5 min

Acum propun elevilor sa citească subtema 3 si să răspundă la următoarele întrebări

1. Ce doreau să reflecte oamenii preistorici prin intermediul artei?

2. De ce era influențată arta în preistorie?

3. Ce se picta?4. Cu ce se picta?

Elevii cercetează și răspund la cerinta expusă de profesor.

Analiza

Explicația

Comentarea

Extensia

2 min

De studiat tema „Viața spirituală” p. 22-23Rezolvarea ex. F. pag.22 Solicită informaţii legate de rezolvarea

temei.

Conversatia MANUAL

Page 6: tema 5 cl 5 istorie

Stonehenge

Anexa 1

Page 7: tema 5 cl 5 istorie

Anexa 2