Adunarea cu acelaşi număr. Scăderea aceluiaşi număr

11
~ PROIECT DIDACTIC ~ ~ LECŢIE FINALĂ ~ ~MATEMATICĂ~ 1

Transcript of Adunarea cu acelaşi număr. Scăderea aceluiaşi număr

Page 1: Adunarea cu acelaşi număr. Scăderea aceluiaşi număr

~ PROIECT DIDACTIC ~

~ LECŢIE FINALĂ ~

~MATEMATICĂ~

1

Page 2: Adunarea cu acelaşi număr. Scăderea aceluiaşi număr

Data: 19.12.2012

Clasa: a II-a A, Liceul Pedagogic „Dimitrie Ţichindeal”, Arad

Profesor pentru învăţământul primar:

Propunătoare: ...clasa a XII-a A, Liceul Pedagogic „Dimitrie Ţichindeal”, Arad

Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe

Disciplina de învăţământ: Matematică

Unitatea de învăţare: Adunarea şi scăderea numerelor naturale 0->100 cu trecere peste ordin

Detalieri de conţinut: Adunarea cu acelaşi număr. Scăderea aceluiaşi număr

Obiective de referinţă:

1.3 să efectueze operaţii de adunare şi scădere:- cu numere naturale de la 0 la 100 fără şi cu trecere peste ordin

- cu numere naturale de la 0 la 1000 fără şi cu trecere peste ordin

2.8 să sesizeze asocierea dintre elementele a două categorii de obiecte (şiruri, numere mai mici ca 1000) pe baza unor reguli date;

2.9 să continue modele repetitive reprezentate prin obiecte sau numere

2

Page 3: Adunarea cu acelaşi număr. Scăderea aceluiaşi număr

Obiective operaţionale:

O1 – să rezolve corect exerciţiile de adunare şi scădere prin calcul mintal;

O2 – să utilizeze terminologia specifică operaţiilor de adunare şi scădere;

O3 – să rezolve corect operaţiile de adunare şi scădere completând casetele goale;

O4 – să sesizeze regula de formare a unui şir, eliminând intrusul;

O5 – să rezolve corect exerciţiile prin operaţia de adunare;

O6 – să rezolve corect exerciţiile prin operaţia de scădere;

O7 – să continue un şir dat, respectând regula;

O8 – să rezolve corect exerciţiile, efectuând operaţiile învăţate.

Bibliografie:

MECT, „Programa şcolară pentru clasele I şi a II-a”, Bucureşti, 2003 Bulboacă M., Perta D.L, Gabor L.D, Chiţu L.E, Stârciogeanu D.F, „Metodica predării matematice/activităţilor matematice”, Editura Nedion,

Bucureşti, 2007

3

Page 4: Adunarea cu acelaşi număr. Scăderea aceluiaşi număr

Desfăşurarea activităţii

Obiective operaţiona

le

Activităţi de învăţare Conţinuturi esenţiale

Metode şi procedee

Mijloace de

învăţământ

Forme de organizar

e

Evaluare

O1 – să rezolve corect exerciţiile de adunare şi scădere prin calcul mintal;

O2 – să

-exerciţii de calcul mintal

-exerciţii de

Organizez colectivul de elevi. Verific dacă elevii au relizat tema pentru acasă. Astăzi vom repeta adunarea şi scăderea cu acelaşi număr. „Pentru a fi pregătiţi de lecţie, începem prin a ne „încălzi” mintea.” 8+ 3=11 13- 8= 5 19+ 4=23 28-18=10 18+12=30 16- 8= 8 „Bogdan are 9+9 ani, iar fratele lui are 20-11 ani. Câţi ani are Bogdan? Dar fratele său?” („Bogdan are 18 ani, iar fratele său are 9 ani.”) „Într-un coş, măi frăţioare, 10 pere gălbioare, 40 de portocale, 30 mere roşioare. În total câte sunt oare?” („...80”) „Iată colo pe imaş Sunt 18 iepuraşi. Zece pleacă, zece vin Oare câţi mai sunt acum?” („...18”) Verific terminologia specifică operaţiilor matematice

exerciţiul

conversaţia

frontal

frontal

Rezolvarea mintală corectă a exerciţiilor propuse.

Denumirea

4

Page 5: Adunarea cu acelaşi număr. Scăderea aceluiaşi număr

utilizeze terminologia specifică operaţiilor de adunare şi scădere;

O3 – să rezolve corect operaţiile de adunare şi scădere completând casetele goale;O4 – să sesizeze regula de formare a unui şir,

denumire a termino-logiei specifice operaţiilor de adunare şi scădere

-exerciţii de completare

-exerciţii de eliminare a intrusului

învăţate (adunarea şi scăderea): „Cum se numeşte rezultatul adunării?” („...sumă sau total”) „Cum se numesc numerele care se adună?” („...termeni”) „Cum se numeşte semnul adunării?” („...plus”) „Cum se numeşte rezultatul scăderii?” („...diferenţă.”) „Cum se numeşte numărul din care scădem?” („...descăzut”) „Cum se numeşte numărul pe care îl scădem?” („...scăzător”) „Cum se numeşte semnul scăderii?” („...minus”) „Copii, am primit o scrisoare de la Zâna Iarna, pe care am să o citesc chiar acum!” „Haideţi să ne apucăm de treabă pentru a găsi surpriza cât mai repede!” Distribui elevilor fişele de lucru. „Dacă veti rezolva corect exerciţiile, pe dosul fiecărui rezultat de la tablă se află silabele unor cuvinte, care ne ajută să găsim surpriza.” 1. Completează: Silabele rezultate de la acest exerciţiu sunt: VE-RI-FI-CĂ SCA-U-NUL (anexa 3).

2. Scrie şirurile, eliminând din fiecare şir „intrusul” care nu respectă regula.

35 ; 45 ; 55 ; 56 ; 65; 75 ELEVELEVIELEV „Pe fiecare intrus, sunt scrise silbele următorului cuvânt.”

explicaţiaexerciţiul

explicaţiaexerciţiul

scrisoare de la Zâna Iarna(anexa 1)

fişă de lucru (anexa 2)

fişă de lucru (anexa 2)plicul cu indicii

individual frontal

individual frontal

corectă a terminolo-giilor matemati-ce.

Rezolvarea corectă a operaţiilor de adunare şi scădere.

Eliminarea corectă a intrusului.

5

Page 6: Adunarea cu acelaşi număr. Scăderea aceluiaşi număr

eliminând intrusul;

O5 – să rezolve corect exerciţiile prin operaţia de adunare;O6 – să rezolve corect exerciţiile prin operaţia de scădere;O7 – să continue un şir dat, respectând regula;

O8 – să rezolve

-exerciţii de adunare

-exerciţii de acădere

-exerciţii de descoperire a unor greşeli

-exerciţii de adunare şi

Silabele rezultate de la acest exerciţiu sunt: AN-DRE-EI (anexa 3). Un elev merge să verifice scaunul Andreei şi descoperă un plic pe care îl deschide şi îl citeşte: „Corect de veţi rezolva, Curând surpriza o veţi afla!” 3. Adună cu 18 fiecare număr: 23; 59; 66. Silabele rezultate la acest exerciţiu sunt: CA-U-TĂ (anexa 3)

4. Scade 14 din fiecare număr : 92; 85; 71; Silabele rezultate la acest exerciţiu sunt: LA BAN-CA (anexa 3)

5. Găseşte regula şi completează fiecare şir: 28; 38; 48; 58; 68; ; . Silabele rezultate sunt: SA-REI. Un elev merge să caute la banca Sarei şi descoperă un plic pe care îl deschide şi citeşte:

„Mai căutaţi şi veţi găsi Şi surpriza o veţi primi!”

_____ . 76; 78; 80; 82; 84; __ ; __ .

Silabele rezultate sunt: AŢI VE-RI- (anexa 3)

6. Efectuează operaţiile indicate în tabele. Silabele rezultate de la acest exerciţiu sunt: -FI-CAT

explicaţiaexerciţiul

explicaţiaexerciţiul

explicaţiaexerciţiul

explicaţiaexerciţiul

fişă de lucru (anexa 2)

fişă de lucru (anexa 2)

fişă de lucru (anexa 2)plicul cu indicii

fişă de lucru

individual frontal

individual frontal

individual frontal

individual frontal

Efectuarea corectă a operaţiilor de adunare.

Efectuarea corectă a operaţiilor de scădere.

Eliminarea corectă a intrusului.

Rezolvarea corectă a

6

Page 7: Adunarea cu acelaşi număr. Scăderea aceluiaşi număr

corect exerciţiile, efectuând operaţiile învăţate

scădere VOI BI-BLIO-TE-CA? (anexa 3) Un elev merge să verifice biblioteca şi descoperă un nou plic pe care este scris: „Bine voi aţi rezolvat, Dar comoara n-aţi aflat? Ce păcat! Of ce păcat! Sub catedră aţi căutat?” Un elev merge să caute sub catedră şi descoperă surpriza ( stickere cu smiley face) care vor fi împărţite întregii clase. La finalul orei fac aprecieri generale asupra modului de desfăşurare al lecţiei.

(anexa 2)plicul cu indicii

autocolante

frontal

operaţiilor de adunare şi scădere.

7

Page 8: Adunarea cu acelaşi număr. Scăderea aceluiaşi număr

Anexa 1

Dragi copii din clasa a II-a A

Vă scriu ca să vă felicit deoarece aţi fost foarte harnici în orele precedente, căci v-am urmărit pas cu pas chiar dacă voi nu aţi ştiut acest lucru.

Extraordinar! Am ajuns în sfârşit şi la Liceul Pedagogic „Dimitrie Ţichindeal” !În urmă cu ceva timp am început vizitele prin Arad şi am auzit că sunteţi cuminţi, isteţi şi harnici.

Dimineaţă am vizitat clasa voastra şi am ascuns prin clasă un cadou pentru voi! Dar pentru a-l găsi, trebuie să rezolvaţi corect exerciţiile pe care le-am pregătit pentru voi. La fiecare exerciţiu am pus indicii pentru a descoperi mai uşor surpriza.

Vă urez spor la muncă!

Zâna Iarna

8