ADE DPM+DS

8
1 PROIECT DIDACTIC Data: 05.06.2015 Unitatea: Grădinița cu program prelungit „Step by Step” Grupa: Mijlocie Propunătoare: Ghiță Alexandra Marcela Tema: „Cursa cireșelor pentru o comoară” Tipul: actualizare, consolidare și evaluare de cunoștințe și deprinderi Mijlocul de realizare: Activitate integrata: – joc exercițiu+joc motric( tipuri de mers și alergare) Domeniul experiențial: Domeniul Psiho-Motric( D.P.M.) + Domeniul Științe1 ( D.Ș.1) Scopul : - exersarea unor deprinderi motrice de bază -consolidarea numerației în concentrul 1-5 Obiective operaționale: - Să demonstreze că au înțeles sarcina de lucru - Să respecte regulile de joc - Să execute corect mișcările indicate de coordonatorul de joc - Să păstreze distanța optimă între partenerii de joc pentru a evita accidentările - Să numere elementele de același fel dintr-o mulțime dată - Să grupeze elemente de același fel - Să realizeze corespondențe între numărul de elemente a două mulțimi prin lipirea unor jetoane @ Ghiță Alexandra Marcela Proba practică - Examen Titularizare 2015

description

Proiect didactic integrat grupa mijlociePsiho-motric + stiinte ( matematica)Cursa cireselor

Transcript of ADE DPM+DS

Page 1: ADE DPM+DS

1

PROIECT DIDACTIC

Data: 05.06.2015

Unitatea: Grădinița cu program prelungit „Step by Step”

Grupa: Mijlocie

Propunătoare: Ghiță Alexandra Marcela

Tema: „Cursa cireșelor pentru o comoară”

Tipul: actualizare, consolidare și evaluare de cunoștințe și deprinderi

Mijlocul de realizare: Activitate integrata:

– joc exercițiu+joc motric( tipuri de mers și alergare)

Domeniul experiențial: Domeniul Psiho-Motric( D.P.M.) + Domeniul Științe1 ( D.Ș.1)

Scopul : - exersarea unor deprinderi motrice de bază

-consolidarea numerației în concentrul 1-5

Obiective operaționale:

- Să demonstreze că au înțeles sarcina de lucru- Să respecte regulile de joc- Să execute corect mișcările indicate de coordonatorul de joc- Să păstreze distanța optimă între partenerii de joc pentru a evita accidentările- Să numere elementele de același fel dintr-o mulțime dată- Să grupeze elemente de același fel- Să realizeze corespondențe între numărul de elemente a două mulțimi prin lipirea unor jetoane

Sarcina didactică: să rezolve 3 probe matematice și să se deplaseze între probe utilizând 3 tipuri diferite de mers pentru a putea descoperi Comoara.

Deprinderi fizice consolidate: Mers pe vârfuri, mers pe călcâie, mers ghemuit, alergare cu pendularea gambei înapoi, alergare cu genunghii sus, alergare ușoară, mers lateral cu pas adăugat.

Noțiuni matematice : numărare în concentrul 1-5, formare de grupe de elemente de același fel, corespondențe cantitative între două mulțimi de elemente.

Reguli de joc: Pentru a ajunge la comoara ascunsă în coș, copiii vor rezolva anumite probe. Grupa se împarte în 3 echipe, marcate cu culori diferite. Punctul de start al fiecarei echipe este masa cu aceiași culoare. Pe fiecare masa este un plic cu probe. Fiecare echipă va extrage câte o probă și o rezolvă. Dacă proba nu este rezolvată corect de toți membrii echipei, echipa va trebui să execute un tip de

@ Ghiță Alexandra Marcela Proba practică - Examen Titularizare 2015

Page 2: ADE DPM+DS

2

alergare pentru a putea trece la următoarea masă. De la o masă la alta copiii se deplasează doar utilizând tipul de mers indicat de propunătoare. ( vezi Schema de joc)

Elemente de joc: surpriza, recompensa, penalizarea, rotația culorilor

Strategii didactice:

a) Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul, surpriza, recompensa, penalizarea.

b) Material didactic: eșarfe în 3 culori diferite pentru cele 3 echipe, plicuri colorate, bilețele cu probele pentru fiecare masă, fise de lucru, creioane colorate, lipici, buline roșii de hârtie, coș cu cireșe.

c) Forma de organizare: 3 grupe a câte 2-7 copii.

Durata: 20-25 min.

Locul de desfasurare: sala de grupă

Bibliografie:

”Curriculum pentru educație timpurie a copiilor cu vârstă cuprinsă de la naștere până la 6/7 ani” ***

„ Educația fizică în grădiniță” – Ed. Didactica Publishing House- Antonovici, Ș. – București, 2010

www.didactic.com

@ Ghiță Alexandra Marcela Proba practică - Examen Titularizare 2015

Page 3: ADE DPM+DS

3

Scenariu didactic

Nr. Crt

. Etapele activității Conținut

Metode, procedee Evaluare Timp

1.Moment organizatoric Se așează măsuțele, se pregătesc materialele, se aleg eșarfele, se așează copiii

în formație:○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○

Conversația Frontală 1-2 min

2. Captarea atenției Propunătoarea îmbrăcată în roșu se prezintă copiilor.„Cireșica mă numescȘi-am venit să vă vestesc,Astăzi este o zi mare,Mergem toți la vânătoare.Voi veți fi cireșe miciÎntr-o cursă cu piticiProbele să rezolvămO comoară să aflăm!”

Prezentarea în versuri

Frontală 30``

3. Anunțarea temei și a obiectivelor

Tema jocului de azi este „Cursă pentru o comoară”Vom trece prin mai multe probe, veți rezolva probele pe echipe, daca cineva din echipă nu rezolvă toată sarcina sau nu o rezolvă corect întreaga echipă va primi o penalizare distractivă. De la o probă la alta o să mergem într-un fel special.Dacă vom trece cu bine de toate probele vom putea să dezvelim comoara si să ne bucurăm cu toții de ea.Se arată copiilor locația „Comorii”

ExplicațiaFrontală 1min

4. Dirijarea învățării Pentru orice cursă trebuie să ne antrenăm și de aceea vă propun să ne jucăm „Cireșica spune…”

ExplicațiaDemonstrațiaExercițiul

1 min

@ Ghiță Alexandra Marcela Proba practică - Examen Titularizare 2015

Page 4: ADE DPM+DS

4

A) Pregătirea organismului pentru efort și repetarea unor tipuri de mers și alergare

B) Repartizarea pe grupe și explicarea ordinii de rezolvare a probelor jocului

C) Realizarea jocului propriu-zis

Copiii sunt așezați unul lângă altul cu fața la Cireșica( exercițiile se execută pe loc)

○○○○○○○○○○○○○○○○○○☺

Cireșica s-a trezit și spune:„Întindeți-vă” ( la stânga, la dreapta) – 2 repetăriCireșica spune: „Salutati-vă!” – ( aplecare înainte )Cireșica spune:

- Mergi !( 5 timpi)- Mergi pe vârfuri ( 5T)- Pășește ca barza ( 5T)- Aleargă ușor ( 5T)- Aleargă cu călcâiul la spate (5T)- Bate vântul! Mișcări de brațe ( 5T)- Ridică-te pe vârfuri! ( 5T)- Stai pe călcâie! ( 5T)- Sări ca mingea! ( 5T)

Copii se vor așeza la măsuța care poartă aceiași culoare ca și eșarfa lor.Vor fi 3 echipe.Se prezinta materialele. Se indică grupelor în ce sens se vor deplasa după rezolvarea probelor.

Schema jocului este prezentată în anexa proiectului didactic.La masa 1 este un plic cu probe:Numără: degetele de la o mână, ferestrele din clasă, membrii echipeiLa masa 2 :

- fișe : formează grupe de același fel încercuireLa masa 3:

- fișe: Așează cireșe pe codițe(lipire) și numără câte cireșe ai obținut

ExercițiulDemonstrația

ConversațiaExplicațiaIntuirea materialelor

Exercițiul

Lipire

Frontală

Frontală

Pe grupuri

Continuă

2 min

30’’

3 min

3 min

3 min

@ Ghiță Alexandra Marcela Proba practică - Examen Titularizare 2015

Page 5: ADE DPM+DS

5

- Consolidarea și perfecționarea deprinderilor motrice

Dacă un membru al echipei nu a finalizat in timp sarcina sau nu a rezolvat corect, echipa va primii penalizare: o tură de alergare conform schemei de joc.După finalizarea sarcinii și după caz a penalizării, pentru a se deplasa la masa cu următoarea probă copiii vor executa tipurile de mers indicate in schema de joc, în coloană câte unu.Propunătoarea verifică permanent și oferă sprijin echipelor care au nevoie.Cursa se încheie atunci când fiecare echipă ajunge înapoi la masa de la care a plecat!

ExercițiulExplicațiaConversația

Continuă

5. Revenirea organismului după efort- partea de încheiere

Cireșica și cireșele se prind de mâini într-o horă de bucurie că au terminat cursa.Propunătoarea recită:„Cursa cu cireșeIată, s-a-ncheiat,Și de bucurieDe mână ne-am luat,Facem hora mare,Cu pas adăugat!”Copiii se deplasează spre dreapta cu pas lateral adăugat!Toată lumea strigă de bucurie și aplaudă.

ExplicațiaJocul recitativ ritmic

Frontală1 min

6. Evaluare și încheierea activității

Pentru că toate probele au fost trecute, acum putem descoperii „Comoara”.Se aduce coșul cu cireșe și fiecare copil va primi o punguță cu cireșe!Se fac aprecieri verbale privind activitatea copiilor. Copiii sunt întrebați ce moment al activității le-a plăcut cel mai mult.Cireșica le mulțumește și își ia la revedere.

SurprizaConversațiaRecompensa

Individuală 1-2 min

@ Ghiță Alexandra Marcela Proba practică - Examen Titularizare 2015