activitate practica batista.doc

7
PROIECT DE ACTIVITATE Data: 24.10.2013 Nivelul I (Grupa Mică C) Propunătoare: Prof. Înv. Preșc. Vlad Alexandra Tema anuală: Cine sunt/ suntem? Tema proiectului: Eu și lumea mea Tema săptămânii: Ne place să fim curați și sănătoși Tipul activității: predare-învățare Domenii experențiale implicate: DOS Activitate practică: Decorăm batista – lipire a elementelor fără o ordine dată Forma de organizare: frontal, individual Scopul: Formarea și consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică Obiective operaționale: Domenii experențiale: Activitate practică a) Cognitive - să identifice cel puțin 3 din materialele puse la dispoziție pe baza observației curente - să folosească corect tehnica de lipire a elementelor fără o ordine dată pe baza explicațiilor oferite de cadrul didactic b) Afective

description

grupa mica activitate batista - lipire fara ordine data

Transcript of activitate practica batista.doc

Page 1: activitate practica batista.doc

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 24.10.2013

Nivelul I (Grupa Mică C)

Propunătoare: Prof. Înv. Preșc. Vlad Alexandra

Tema anuală: Cine sunt/ suntem?

Tema proiectului: Eu și lumea mea

Tema săptămânii: Ne place să fim curați și sănătoși

Tipul activității: predare-învățare

Domenii experențiale implicate: DOS

Activitate practică: Decorăm batista – lipire a elementelor fără o ordine dată

Forma de organizare: frontal, individual

Scopul: Formarea și consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică

Obiective operaționale:

Domenii experențiale:

Activitate practică

a) Cognitive

- să identifice cel puțin 3 din materialele puse la dispoziţie pe baza observației curente

- să folosească corect tehnica de lipire a elementelor fără o ordine dată pe baza explicațiilor oferite de cadrul didactic

b) Afective

- să-şi dezvolte simţul estetic şi creativ

c) Psihomotorii

- să mânuiască corect materialul pus la dispoziţie

Resurse

Page 2: activitate practica batista.doc

Procedurale:

Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, exercițiul, observația

Materiale elaborate: batista (pătrat din hârtie colorată), forme elaborate din hârtie

Mijloace de invăţământ: lipici, pensulă, șervețel

Umane: copiii grupei, educatoarea

Sistem de evaluare: evaluare formativă, continuă

Metode de evaluare: verificarea orală, aprecieri stimulative, observarea curentă a comportamentului

Material bibliografic:

-“Curriculum pentru invatamantul prescolar”- prezentare si explicitari, Editura Didactica Publishing House, 2009

- “Ghid pentru proiecte tematice” , Viorica Preda, Mioara Pletea, Marcela Calin, Aureliana Cocos, Daniel Oprea, Filoftea Grama

- “Aplicarea noului curriculum pentru educatie timpurie-o provocare?”. Culea Laurentia, Editura Diana, Pitesti, 2008

Momentele activității

Conținutul științific Strategii didactice Evaluare

Moment organizatoric

Se asigură condițiile psiho-pedagogice și organizatorice necesare desfășurării în condiții optime a activității. Se pregătește materialul didactic necesar și se aranjează mobilierul.

Exercitiu organizatoric

Captarea atentiei

Captarea atenției se realizează prin vizionarea și audiția clipului “Sari într-un picior”, urmând să discutăm pe scurt versurile cântecului.

Conversația

Explicația

Stimularea verbală

Anunțarea Pentru a-i demonstra lui Tigruț că sunt Conversația

Page 3: activitate practica batista.doc

temei și a obiectivelor

copii curați și îngrijiți, astăzi vor decora cât de frumos știu ei o batistă. Vor trebui să lucreze îngrijit pentru că la final batistele vor fi expuse pe panoul de afară pentru a fi văzute de părinți.

Explicația

Prezentarea conținuturilor și dirijarea învățării:

Cu ajutorul câtorva copii voi distribui materialele de lucru, un cosuleț cu lipici, un pătrat mare din hârtie colorată –batista, diferite forme de hârtie pentru decorarea batistei. Copiii vor intui materialul primit în cosulețe.

Copiilor li se propune să înfrumusețeze batista decorând-o cu ce au în coș, după cum poftesc.

Le prezint câteva modele de batiste decorate de mine, dar voi aprecia creativitatea și originalitatea fiecăruia, precum și tehnica de lucru.

Înainte de începerea efectivă a lucrului voi face cu copiii câteva exerciții de încălzire a mușchilor mâinilor:

-Mișcăm degetelele și batem pălmuțele

-Închid pumnii și-i desfac

Degetelor fac pe plac.

Un, doi, un, doi

Să fim harnici și vioi.

„Ploaia”, „Vântul”, „Cântăm la pian”, „Închiderea şi deschiderea pumnilor”.

Copii sunt anunțați când începe activitatea practică. Verific permanent copii daca au urmat toate etapele de lucru, acolo unde este cazul, ofer explicaţii şi indicaţii pentru corectarea

Conversația

Demonstrația

Explicația

Exercițiul

Conversația

Evaluarea orală

Evaluarea lucrărilor

Page 4: activitate practica batista.doc

eventualelor greseli

Se finisează lucrarea.

Asigurarea retenției și a transferului

Se poartă o discuție despre ceea ce s-a realizat în cursul acestei activități. Se vor aduce în fața copiilor lucrările realizate.

Conversația Observarea comportamen-tului copiilor

Evaluarea activităților

Se va face prin decorarea copiilor cu medalionul “Copil curat ”.Se vor face aprecieri verbale globale și individuale asupra implicării copiilor în activitate.

Conversația Aprecierea verbală

Page 5: activitate practica batista.doc

Întocmit de :

VLAD ALEXANDRA CRISTINA

Brașov

2013