abilitati mijlocie cirese

8
PROIECT DIDACTIC DATA: 14 iunie 2016 GRUPA: mijlocie DOEMNIUL DE ACTIVITATE: DEC DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Abilităţi practice TEMA ANUALĂ: „Când, cum şi de ce se întâmplă?” PROIECT TEMATIC: „Vara” TEMA SĂPTĂMÂNII: „Fructe de vara” TEMA ACTIVITĂŢII: „ CIRESE” TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi şi deprinderi MIJLOC DE REALIZARE: colaj DURATA: 30 minute PROPUNĂTOARE: Trandafir Ṣtefania OBIECTIVE CADRU: Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor desene, picturi, colaje, modelaje; Formarea de priceperi şi deprinderi pentru utilizarea tehnicii de lipire (realizarea colajului); Stimularea expresivităţii şi a creativităţii copiilor prin desen, pictură, modelaj, colaj. OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: Să cunoască diferite materiale de lucru, din natură ori sintetice

description

Abilitati practice grupa mijlocie

Transcript of abilitati mijlocie cirese

Page 1: abilitati mijlocie cirese

PROIECT DIDACTIC

DATA: 14 iunie 2016

GRUPA: mijlocie

DOEMNIUL DE ACTIVITATE: DEC

DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Abilităţi practice

TEMA ANUALĂ: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”

PROIECT TEMATIC: „Vara”

TEMA SĂPTĂMÂNII: „Fructe de vara”

TEMA ACTIVITĂŢII: „ CIRESE”

TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi şi deprinderi

MIJLOC DE REALIZARE: colaj

DURATA: 30 minute

PROPUNĂTOARE: Trandafir Ṣtefania

OBIECTIVE CADRU:

Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor desene, picturi, colaje,

modelaje;

Formarea de priceperi şi deprinderi pentru utilizarea tehnicii de lipire (realizarea

colajului);

Stimularea expresivităţii şi a creativităţii copiilor prin desen, pictură, modelaj, colaj.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

Să cunoască diferite materiale de lucru, din natură ori sintetice

Să aplice reguli de utilizare a materialelor şi instrumentelor de lucru;

Să recunoască elemente ale limbajului plastic şi să diferenţieze forme şi culori în mediul

înconjurător;

Să obţină efecte plastice, forme spontane şi elaborate prin tehnici specifice colajului.

Să efectueze operaţii simple de lucru cu materiale din natură şi sintetice

Să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practice

Page 2: abilitati mijlocie cirese

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

A. Cognitive:

OC1 – să enumere elemente specifice anotimpului vara;

OC2 – să denumească materialele necesare lucrării;

OC3 – să realizeze o lucrare îngrijită;

OC4 – să realizeze lucrarea în concordanţă cu tema propusă.

B. Psihomotorii:

OM1 – să lipească formele decupate corespunzător;

OM2 – să compună în mod original şi personal lucrările.

C. Afective:

OA1 – să aprecieze obiectiv lucrările colegilor.

STRATEGII DIDACTICE:

PROCEDURALE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, observaţia, activitate

independentă, turul galeriei, analiza, conversaţia de încheiere.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: materiale necesare realizării lucrărilor: hârtie colorată

(cercuri pentru cirese si frunze), lipici, carioci.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal şi individual

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani, M.E.C.T., 2008

Page 3: abilitati mijlocie cirese

Momentele lecţiei

Ob. op. Conţinut informaţional Resurse

Procedurale Materiale Organizatorice

1. Moment organizatoric

Se asigură condiţiile necesare bunei desfăşurări a activităţii.Se aranjează mobilierul, se pregătesc materialele didactice ṣi se stabileṣte

liniştea. Conversaţia Frontal

2. Captarea atenţiei OC1

Se va prezenta copiilor un plic in care se află o ghicitoare:„Mingiuţe colorate

Stau la soare agăţateSi-năuntru, ce mirare,

Au o mingiuţă tare.

Zi de zi se perpelescṢi prin mai se înroṣesc,

La ureche dacă vrei,Le agăţi ca pe cercei!” ( Cireṣele)

Voi purta cu copiii o discuţie despre anotimpul vara:

În ce anotimp se coc ciresele?

Ce se intampla cu natura vara?

Ce alte fructe de vară cunoaṣteţi?

Cunosteti cateva flori de vara?.

Conversaţia Plic cu ghicitoare Frontal

3. Anunţarea temei şi a

obiectivelor pe înţelesul

copiilor

Astăzi, la activitatea de abilităţi practice vom realiza o planṣă cu cireṣe. Vom decupa după contur şi vom asambla folosind tehnicile învăţate, după modelul prezentat .

La sfârşitul orei vom aprecia cele mai frumoase lucrări. Conversaţia Frontal

Page 4: abilitati mijlocie cirese

4. Intuirea materialelor OC2 Copiii observă materialele şi le enumeră: cercuri din hârtie colorată, forme

din hârtie verde pentru frunze, lipici, carioci.

Conversaţia Observaţia

Materiale necesare realizării colajului

FrontalIndividual

5. Demonstrarea tehnicii de

lucru

Le explic copiilor că prima dată vom decupa cercurile pentru cireṣe ṣi frunzele. Următorul pas va fi să pliem cercurile pe jumătate. La fel se

procedează ṣi cu frunzele. Se iau câte trei cercuri pliate ṣi se lipesc intre ele pe rând jumătăţile între ele , obţinându-se astfel o cireaṣă tridimensională,

respectiv o frunză tridimensională. La final se lipesc pe foaie, urmând să se deseneze cu carioca codiţa cireṣelor.

Conversaţia Explicaţia

Demonstraţia

Materiale necesare realizării lucrărilor:

hârtie colorată (cercuri

roṣii, frunze), lipici,

carioca

FrontalIndividual

6. Realizarea lucrărilor

OC3

OC4

OM1

OM2

Înainte de a începe să lucreze , se execută câteva exerciţii motrice pentru mâini şi degete: morişca, cântăm la pian, plouă, tună, a răsărit soarele!

Ajut copiii unde este nevoie, explic sarcinile de lucru de mai multe ori pentru ca ele să fie înţelese de către copii. Urmăresc ca activitatea să se

desfăşoare în mod sistematic şi organizat.

ConversaţiaExerciţiul

Instructajul ExplicaţiaActivitate

independentă

Materiale necesare realizării lucrărilor:

hârtie colorată (cercuri

roṣii, frunze), lipici,

carioca

FrontalIndividual

7. Analiza şi evaluarea lucrărilor

OA1

În funcţie de finalizarea lucrării, fiecare copil o va aduce în faţă, unde o vom ataşa pe un panou. Copiii cei mai cuminţi de pe parcursul desfăşurării

activităţii vor veni în faţă pentru a nominaliza lucrări ca fiind cele mai frumoase şi motivând alegerea făcută.

Fac aprecieri individuale şi colective asupra modului de lucru al copiilor şi nivelul lor de implicare în realizarea lucrărilor.

ConversaţiaAnaliza Turul

galeriei

Lucrările realizate de către copii

FrontalIndividual

Page 5: abilitati mijlocie cirese

8. Încheierea activităţii

Ofer copiilor recompense pentru modul de realizare al lucrărilor, mulţumindu-le pentru că au fost cuminţi, activi şi silitori.

Conversaţia de încheiere Recompense Frontal

Individual

Page 6: abilitati mijlocie cirese

„Mingiuţe colorate

Stau la soare agăţate

Si-năuntru, ce mirare,

Au o mingiuţă tare.

Zi de zi se perpelesc

Ṣi prin mai se înroṣesc,

La ureche dacă vrei,

Le agăţi ca pe cercei!”