Ab Pract Randunica

14
PROIECT DIDACTIC Data : 17. 03. 2015 Unitatea de învăţământ: Liceul cu Program Sportiv, Botoşani Clasa: a III-a Propunător : Înv. Ana Ihorov Aria curriculară : Tehnologii Obiectul : EDUCAŢIE TEHNOLOGICĂ Unitatea de învăţare: Activităţi cu materiale sintetice. Hârtia Tema: Decuparea după contur, asamblarea şi lipirea hârtiei Subiectul : Rândunica Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi Scopul lecţiei: o Dezvoltarea simţului practic şi estetic ; o Cunoaşterea şi utilizarea unor tehnici de lucru învăţate (decupare după contur, lipire, asamblare) cu diverse materiale şi ustensile în realizarea unei produs . Locul desfăşurării: sala de clasă OBIECTIVE CADRU : 1. Utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale şi ustensile . 2. Proiectarea, confecţionarea şi evaluarea unor produse simple . OBIECTIVE DE REFERINŢǍ: 1.2. să aplice tehnici de prelucrare a materialelor utilizând instrumente şi ustensile adecvate; 2.2. să îmbine în mod adecvat tehnicile de realizare a unor produse simple şi/sau complexe; 2.3. să aprecieze intuitiv calitatea unor materiale folosite sau a unui produs finit; Obiective operaţionale:

description

descrierea realizarii randudicii din hartie

Transcript of Ab Pract Randunica

PROIECT DIDACTIC

Data : 17. 03. 2015Unitatea de nvmnt: Liceul cu Program Sportiv, BotoaniClasa: a III-a Propuntor : nv. Ana IhorovAria curricular : Tehnologii Obiectul : EDUCAIE TEHNOLOGICUnitatea de nvare: Activiti cu materiale sintetice. HrtiaTema: Decuparea dup contur, asamblarea i lipirea hrtieiSubiectul : RndunicaTipul leciei: formare de priceperi i deprinderi

Scopul leciei:

Dezvoltarea simului practic i estetic ;

Cunoaterea i utilizarea unor tehnici de lucru nvate (decupare dup contur, lipire, asamblare) cu diverse materiale i ustensile n realizarea unei produs .

Locul desfurrii: sala de clasOBIECTIVE CADRU :

1. Utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale i ustensile .

2. Proiectarea, confecionarea i evaluarea unor produse simple .

OBIECTIVE DE REFERIN:

1.2. s aplice tehnici de prelucrare a materialelor utiliznd instrumente i ustensile adecvate;2.2. s mbine n mod adecvat tehnicile de realizare a unor produse simple i/sau complexe;

2.3. s aprecieze intuitiv calitatea unor materiale folosite sau a unui produs finit;

Obiective operaionale:O1: S utilizeze operaii simple de lucru cu materiale necesare;

O2: S se familiarizeze cu tehnicile de lucru necesare obinerii produsului;

O3: S decupeze corect, dup contur, pentru a putea definitiva produsul;

O4: S asambleze partile componente ale produsului, corect;

O5: S respecte etapele de lucru;O6: S aplice tehnicile de lucru invatate, in realizarea compozitiei;O7: S realizeze sarcini de lucru mnuind corect materialele i ustensilele de lucru;O8: S manifeste interes fa de activitate, concretizat n comportament, prin atenia sporit i implicare activ;O9: S manifeste o atitudine degajat n comunicarea oral; Strategia didactic:

Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, observarea, munca independent, autoevaluarea, evaluare reciproc, ciorchinele, expunerea Material didactic: lucrare-model, foarfec, lipici, carton , ablon pentru decupare, ghicitori, imagini psri cltoare.Forma de organizare a activitii: frontal, individual;Timp: 50 minute.

Bibliografie:

Diaconu ,M. ndrumtor pentru leciile de abiliti practice, clasele I-IV , Ed.Petrion ,Bucureti , 2001

www.edu.ro, Curriculum naional. Programe colare pentru nvmntul primar clasa a III-a , Bucureti , 2004 Site www.krokotac.com Nr. crt.Secvenele leciei/durataConinutul instructiv-educativOb. Op.Resurse proceduraleResurse materialeForme de organizare / Evaluare

1Moment organizatoricSe pregtesc materialele necesare desfurrii n bune condiii a orei de educatie tehnologic .

conversaiafrontal

2Captarea atenieiVoi citi elevilor poezia Chemarea primverii de Elena Podoleanu.

Voi dirija discuia spre enumerarea psrilor care revin n ar o data cu primavara.Voi citi ghicitori despre unele psri cltoare care revin in ar n anotimpul primvara. (anexa 2)Se va discuta despre rndunic: aspect, mediu de via, hrnire.

O8O9conversaia

imagini rndunica

individual frontal

4Anunarea temei Anunt tema lectiei Rndunica.

Voi comunica elevilor scopul si obiectivele leciei ce vor trebui atinse in cadrul acestei leciiConversaia

Explicaia

expunereafrontal

5Dirijarea nvrii Prezentarea i intuirea modelului Solicit elevii s precizeze ce materiale s-au folosit pentru realizarea acestei lucrri.

Explicarea i demonstrarea tehnicii de lucru prin afiarea imaginilor care prezint paii necesari parcurgerii Cer elevilor s identifice materialele pe care le au pe banc.

Pna s nceapa realizarea lucrrii, voi solicita un elev s repete etapele de lucru.Realizarea lucrrii

Solicit elevilor s realizeze lucrarea orientndu-se dup planul de lucru de pe tabl, folosind corect tehnicile de lucru (colorare, decupare dup contur,asmblare, lipire, ) si sa lucreze ngrijit i curat, avnd grij s nu se rneasca.

Pe parcursul orei:

se urmrete modul de realizare a lucrrilor de ctre copii

se ndrum, se corecteaz, se ncurajeaz elevii, se atenioneaz, unde este necesar.O1O2

O4

O5

O6

O7

O8demonstraia

conversaiaexplicaia

observaia

exerciiulmodel

abloane

lipici

foarfececarton

creioane colorate

frontalindividual

observare sistemic a comportamentului copiilor

6Evaluarea lucrrilorPrezint criteriile de evaluare a lucrrilor:

-finalizarea lucrrii,

-corectitudinea execuiei,

-aspectul estetic,

Lucrrile finalizate vor fi expuse pe panou, dup care i vor aprecia fiecare lucrrile i vor face observaii acolo unde nu s-a lucrat ngrijit

O5

O6

O8evaluarea reciproclucrrile elevilor

Frontal / autoevaluarea

evaluarea reciproc

7ncheierea lecieiFac aprecieri asupra activitii i implicrii elevilor la ora de curs.

conversaia

aprecierea verbalfrontal

ablon

( material distribuit elevilor)

Prile component necesare realizrii lucrrii

Pasul 1 se vor capsa/ lipi prile component pentru realizarea capului

Pasul 2 - se va capsa / lipi trunchiul psrii

Pasul 3 - S se vor lipi pe capul itrunchiul psrii componentele din hrtie alba pentru realizarea pieptului

Pasul 4 se vor asambla pieptul i capul prin lipire / capsare

pasul 5- pe capul psrii se vor ataa ciocul i ochiorii mobile

Pasul 6 pe spate se va lipi perechea de aripi Anexa 2Ghicitori

Cine primavara vine

De pe meleaguri straine.

Are coada furculita

Si-si cladeste odaitaSub o streasina de casa

Nimeni sa nu o vaza? (Randunica)Sa-mi ghiciti o ghicitoare:Inalta, cu lungi picioare, Pene negre, pe-aripi are,Peste broaste e mai mare !

Cine-i oare? (barza)Singuratic si hai-huiIsi striga numele lui.Umbla singur prin padure

Si se tot striga pe nume Cine stie cum ii spune? (Cucul)Lacoma, galagioasa,

Topaie pe langa casa !

Cine-i oare?(VrabiutaRezemata , stand pe scoarta

Salta capul ca de rata.

Si cu ciocul , tarnacop,

Da poc, poc, din loc in loc !

Cine-i oare ? (ciocanitoarea)

Chemarea primverii

de Elena Podoleanu

Veniti la noi, dragicalatoare !

Veniti, va asteptam inprag !

Veniti la noi, ca-i cald sisoare !

Veniti, va asteptam cudrag !

Nimic nu sta in calea vremii

Pe camp vezi mieluseizburdand ;

Podoaba verde si-au pus pomii

Sivaasteapta frematandAici, la noi e cuibul vostru,

Aici,vaplace sa traiti,

Aicivacheama glasul nostru,Aici am vrea mereu safiti !

Se aude-un duiosciripit !

Vin stoluri, stoluri gramada.

Din departari au sosit,

Taranoastra s-o revada.