8_dlc

12
PROIECT DIDACTIC DURATA: 30 minute GRUPA: mare B CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului TEMA SAPTAMANII:,,Parfumul florilor de tomana” TEMA ACTIVITĂŢII: „Crizantema”, de Otilia Cazimir TIPUL DE ACTIVITATE:predare si insusire de noi cunostinte MIJLOC DE REALIZARE: memorizare SCOPUL ACTIVITĂŢII: -Formarea si dezvoltarea unei exprimari orale corecte fonetic,lexical si gramatical OBIECTIVELE OPERAŢIONALE: Cognitive: O1.sa audieze cu atentie poezia si sa retina ideile acesteia; O2.sa recite corect si cat mai expresiv poezia, respectand intonatia, ritmul si pauzele; O3.sa retina cuvinte si expresii noi: “revarsa” , “gingasa” ; ,,sclipiri”, ,,plini de-ncantare”; O4.sa formeze propozitii cu noile cuvinte; Afective: O5.sa participe cu interes la activitate;

description

8

Transcript of 8_dlc

GRDINIA:COPIII HARULUI INSTITUTOR: BRBOS MIHAELA ALINA

PROIECT DIDACTIC

DURATA: 30 minute

GRUPA: mare B CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului TEMA SAPTAMANII:,,Parfumul florilor de tomana

TEMA ACTIVITII: Crizantema, de Otilia Cazimir TIPUL DE ACTIVITATE:predare si insusire de noi cunostinte

MIJLOC DE REALIZARE: memorizareSCOPUL ACTIVITII: -Formarea si dezvoltarea unei exprimari orale corecte fonetic,lexical si gramatical

OBIECTIVELE OPERAIONALE:

Cognitive:

O1.sa audieze cu atentie poezia si sa retina ideile acesteia; O2.sa recite corect si cat mai expresiv poezia, respectand intonatia, ritmul si pauzele;

O3.sa retina cuvinte si expresii noi: revarsa , gingasa ; ,,sclipiri, ,,plini de-ncantare; O4.sa formeze propozitii cu noile cuvinte;

Afective:

O5.sa participe cu interes la activitate;Psiho-motorii:

O6.sa adopte o pozitie corecta pe scaunele.METODE I PROCEDEE: conversaia, demonstraia, explicaia, exercitiul, brainstorming-ul;MATERIAL DIDACTIC : imagini, flori, plic continand poezia,plic coninnd cuvintele necunoscute,plic cu jetoane, culegere de poezii, recompenseMATERIAL BIBLIOGRAFIC: F. Mitu, S. Antonovici, METODICA ACTIVITILOR DE EDUCARE A LIMBAJULUI N

NVMNTUL PRECOLAR, Editura Humanitas, Bucureti, 2005

Vol. de poezii, Otilia Cazimir, ed. Vizual, Bucuresti, 1996

Demers didactic

NR.

CRT.EVENIMENTUL

DIDACTICOB.ACTIVITATEA PROPUNATOREIACTIVITATEA COPIILORSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

METODE I

PROCEDEEFORMA DE

REALIZAREMATERIAL

DIDACTIC

1.

MOMENT ORGANIZATORIC

2 min

O6 -aranjarea scaunelelor in semicerc

-pregatirea materialului

-intrarea ordonata a copiilor

-intra in sala de grupa si se aseaza pe scaunele

2.CAPTAREA ATENTIEI

4 minActivitatea este intrerupta de interventia unui curier ce imi aduce un buchet de crizanteme. Sunt foarte surprinsa de primirea buchetului asa ca il voi intreba din partea cui este:,,Sunt foarte frumoase florile,dar din partea cui sunt?

,,Din partea Zanei Toamna.

Curierul se retrage.

,,Sunt foarte frumoase florile! Vai! Am primit si o scrisoare. Sunt curioasa sa vad ce se afla in interiorul scrisorii,vreti sa aflam impreuna?

,,In interiorul plicului se afla o poezie numita ,,Crizantema. Vreti sa o invatam?

-Copiii asculta atenti

-Da

-Da-conversatia-frontal-Flori naturale

3.REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR

2 min05.-In ce anotimp suntem?

-Ce flori infloresc in acest anotimp?

-Suntem in anotimpul toamna.

-In anotimpul toamna infloresc crizantemele si tufanelele.

-conversatia

-frontal

4.ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

1 min,,Astazi vom invata poezia ,,Crizantema de Otilia Cazimir si ne vom imbogatii vocabularul cu cateva cuvinte noi-conversatia

5.DIRIJAREA INVATARII

15 minO1

O3

O2Se va face o recitare model a poeziei.(ANEXA1)

Se va recita inca o data sau de doua ori poezia de catre propunatoare , respectandu-se semnele de punctuatie, intonatia si mimica corespunzatoare si se vor prezenta imagini sugestive.(Anexa 2).

Se vor explica cuvintele necunoscute:,,se revarsa=cade din cer; ,,plini de-ncantare=bucurosi,veseli;

,,sclipiri=luciri; ,,gingasa=delicate.

Poezia va fi memorata pe unitati logice (strofe) . Se va repeta prima strofa cu 2-3 copii, apoi se va trece la urmatoarea strofa, care va fi repetata impreuna cu prima, pentru fixarea in memorie a fragmentelor logice in succesiunea lor fireasca. Astfel, in final, se repeta integral

-recitare model

-explicatia

-frontal-imaginiobservareasistematica a elevilor

6.OBTINEREA PERFORMANTEI

4 minO4 Copiii vor extrage dintr-un plic cte un ecuson pe care este deseant o crizantem i vor forma echipe n funcie de culoarea crizantemei de pe ecuson. Apoi vor alege un reprezentant al echipei care va veni i va extrage un jeton cu unul din cuvintele noi, i echipa respectiva va alctui o propoziie cu acel cuvnt. Dac propoziia este corect, echipa va fi aplaudat.

-Copiii vor aplauda raspunsurile corecte-conversatia

brainstorming-pe grupe-jetoane cu crizanteme

7.

ASIGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFERULUI

1 min

Se revizuiesc titlul poeziei si autorul acesteia.Cine au inflorit iarasi?

Cine se revarsa peste crizanteme?

Crizantemele au inflorit iarasi.

-Peste crizanteme se revarsa ploaia.-orala

8.INCHEIEREA ACTIVITATII

1 MINSe fac aprecieri asupra modului cum au participat si au reactionat copii. Se impart recompense.

-copiii primesc recompensele-conversatia-recompense-aprecieri verbale

-stimulente

ANEXA 1

CRIZANTEMA

de Otilia Cazimir

Au nflorit iar crizanteme,

C-i prea trziu nici nu le pas.

A fost i soare mai devreme

i-acuma ploaia se revars.

Noi v privim plini de-ncntare,

Sclipiri de ginga lumin.

Dragi crizanteme din grdin

tiati c iarna vrea s vin?