8 Proiect de Tehnologie Didactica
Click here to load reader
description
Transcript of 8 Proiect de Tehnologie Didactica
PROIECT DIDACTIC
EDUCATOARE:CIRLAN FLORENTINAGRUPA: mare
TEMA: Când, cum şi de ce se întâmplă? Primăvara
SUBTEMA: „ În lumea insectelor”
DOMENIUL EXPERIENŢIAL:|Cunoasterea mediului
MIJLOC DE REALIZARE: observare
SUBIECTUL: „Albina”
SCOPUL ACTIVITĂŢII: - educarea capacităţii de a observa şi descrie
caracteristici ale lumii vii
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
- să enumere/denumească părţile componente ale unei insecte;
- să enumere caracteristicile părţilor corpului albinei ( culoare,
formă,mărime,etc.)
- să colaboreze cu coechipierii pentru realizarea sarcinilor;
- să răspundă corect la întrebările adresate.
STRATEGII DIDACTICE:
1. Metode şi procedee: observarea, descrierea, conversaţia, Cubul,
lucrul în echipă.
2. Mijloace didactice: imagini cu albine, imgini cu familii de albine,
miere de albine, cubul, albină din insectar din mărime naturală
3. Forma de organizare a activităţii: frontal şi pe grupuri mici.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
ETAPELE
ACTIVITĂ-
ŢII
CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII STRATEG
II
DID.
EVA-
LUARE
1.Moment
organizatoric
2.Captarea
atenţiei
3.introducere
a în activitate
4.Anunţarea
temei şi a ob.
5.Dirijarea
învăţării
a)Organiza-
rea pe
grupuri
b)Comunica-
rea sarcinii
didactice
- amenajarea sălii de grupă
- se intonează cântecul „Albiniţa”
- se prezintă copiilor imagini cu mai
multe insecte , iar copiii vor trebui să
recunoască albina
- Astăzi vom observa împreună albina
şi vom încerca să aflăm cât mai multe
despre ea.
Se împarte efectivul de copii în 6
grupuri folosind o numărătoare. Fiecare
grup îşi alege un lider care va da cu
zarul ( cubul).
Fiecare grup va trebui să analizeze
tema „albina” , din perspectiva cerinţei
ce corespunde cifrei de pe una din
feţele cubului.Astfel cifra 1: descrie ,
copiii având sarcina să spună forma,
culoarea,mărimea insectei,mod de
viaţă,etc.Cifra 2: compară, asemănări
şi deosebiri faţă de alte insecte; cifra 3:
asociază, la ce te gândeşti când vezi o
Instruc-taj
verbal
Observarea
frontal
Conversaţia
Metoda
Cubul”
Conversaţia
Răspund
prin
deducţie
c)Activitatea
în grupuri
albină, ce simţi? Cifra 4: analizează ,
caracteristicile observate la albină,
părţile sale componente; cifra 5: aplică,
ce foloase avem de la albină, cum ne
ajută?; cifra 6 : argumentează pro sau
contra în ceea ce priveşte importanţa
albinelor pentru om cu argumente.
- asigurându-mă că toţi copiii au înţeles
sarcinile trasate , am acordat timp
pentru rezolvarea acestora.
Liderii fiecărei echipe au prezentat
rezultatul muncii lor:
1.Albina are culoarea negru cu
galben,este de mărimea unui bob de
fasole,trăieşte în grupuri conduse de o
regină mai mare decât celelalte albine.
2. Se aseamănă cu muştele,viespii
pentru că au aripile transparente, 6
picioare , dar se deosebesc ca mărime,
etc.
3.Se poate asocia cu un om harnic care-
şi adună hrana,etc.
4.Albina are un cap,trunchi, 6 picioare,
două aripi transparente,ac pentru
apărare în partea din spate.corpul parcă
este acoperit cu puf.
5.Albina culege polenul din flori, îl
Explicaţia
Lucrul în
echipă
Analiza
răspunsurilo
r
Orală pe
grupuri
Comunica
rea ideilor
de către
6.Obţinerea
performanţel
or şi realiza-
rea feed-
back-ului
7.Încheierea
activităţii
depune în stup în faguri transformându-
l în miere. Mierea este foarte sănătoasă,
la fel şi propolisul.de asemenea albina
este utilă pentru că polenizează florile
florile pentru a face fructe. Din ceara
de la faguri se fac lumânări.
6.Mierea de la albine ne ajută să fim
sănătoşi.Oamenii pot obţine bani din
vânzarea mierii de albine şi a fagurilor
de ceară.fără albine nu ar mai fi atâtea
fructe, de aceea este bine să îngrijim
stupurile de albine.
- se evidenţiază cele mai interesante
expuneri
-copiii vor primi fişe pe grupe cu
diferite sarcini pentru fiecare grupă
- aprecierea comportamentelor şi a
modului de realizare a sarcinilor de
lucru.
conversaţia
lideri
Analiza
lucrărilor