72matematica

9
PROIECT DE LECTIE Data : Clasa : Scoala : Scoala Gimnaziala Nr.2 Prof: Moldovan Iuliana Mihaela Disciplina : Matematica Tema : Elemente intuitive de geometrie Tipul lectiei : de fixare si sistematizare a cunostintelor (recapitulare) Obiectivul fundamental : sa recunoasca formele plane si spatiale Obiective operationale : O 1 sa recunoasca formele plane si formele spatiale; O 2 – sa opereze cu notiuni specifice formelor plane si spatiale; O 3 – sa stabileasca legaturi logice intre elementele de geometrie si lumea inconjuratoare. Strategii didactice: activ-participative, cognitiva, inductiv-deductiva. Forme de organizare : activitate frontala si individuala. Metode si procedee : observatia, conversatia, exercitiul, munca independenta, jocul didactic. Material didactic : planse matematice, cartonase pentru desen, copacul, fisa de lucru.

description

matematica

Transcript of 72matematica

PROIECT DE LECTIE

Data :

Clasa : Scoala : Scoala Gimnaziala Nr.2Prof: Moldovan Iuliana MihaelaDisciplina : MatematicaTema : Elemente intuitive de geometrie

Tipul lectiei : de fixare si sistematizare a cunostintelor (recapitulare)Obiectivul fundamental : sa recunoasca formele plane si spatiale

Obiective operationale :

O1 sa recunoasca formele plane si formele spatiale;

O2 sa opereze cu notiuni specifice formelor plane si spatiale;

O3 sa stabileasca legaturi logice intre elementele de geometrie si lumea inconjuratoare.

Strategii didactice: activ-participative, cognitiva, inductiv-deductiva.Forme de organizare : activitate frontala si individuala.Metode si procedee : observatia, conversatia, exercitiul, munca

independenta, jocul didactic.Material didactic : planse matematice, cartonase pentru desen, copacul, fisa

de lucru.

Bibliografie :1. Psihologie pentru examenele de definitivat si grade didactice Editura Polirom, 1998 coordonator Constantin Cucos;

2. Pedagogie si psihologie pentru examenele de definitivat si grade didactice Editura Gheorghe Alexandru, 2001 coordonator Marin Stoica;

3. Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de matematica Editura Aramis, Bucuresti, 2001;

Momentele lectieiOb.Continutul si metodica desfasurarii lectieiStrategii didactice

Activitatea invatatoruluiActivitatea elevilor

1.

Momentul organizatoric2.Verificarea temei pentru acasa

3.

Prezentarea temei si a obiectivelor operationale

4.

Dirijarea activitatii de invatare5.

Obtinerea performantei

6.

Evaluare

7.

Tema pentru acasaO1O2O3

O1

O3O1

Se asigura conditii optime pentru organizarea si desfasurarea activitatii matematice, pregatirea celor necesare lectiei, ordinea si disciplina.

Copiii au avut de realizat la alegere o fisa cu una din unitatile de masura. Se strang fisele pentru corectare.

Ca si in orele precedente continuam recapitularea lectiilor din acest semestru. Astazi ne vom aminti elementele si figurile geometrice plane si spatiale. O sa le recunostem, le desenam si vom face comparatii intre ele si lumea inconjuratoare.Scriu titlul lectiei la tabla.

Voi cere sa observe pe plansa ce fel de linii vad, ce forme, cum se numesc.

Se impart elevilor cartonase pe care este notata denumirea unei figuri geometrice. Li se cere sa deseneze figura, folosind linia si creionul.

Cartonasele care au reprezentarea figurii geometrice corecta se expun pe forma unui copac. Cei care nu reusesc sa realizeze figura geometrica, sunt ajutati.

Li se imparte elevilor fise de lucru:1. Colorati obiectele cu fete in forma de : patrat , dreptunghi, triunghi.

2. Deseneaza dupa contur urmatoarele figuri geometrice.

3. Stabileste regula si completeaza sirul cu inca trei figuri geometrice.

4. Priveste cu atentie casuta Scufitei Rosii, vezi din ce figuri geometrice este formata, numarati-le si scrieti numarul lor.

5. scufita Rosie a ajuns la casa bunicii. Pentru ca bunica sa fie sigura ca nu e pacalita si sa-i dea drumul in casa, trebuie sa rezolvam ultimul punc din fisa. Se scrie ce figura geometrica reprezinta fiecare numar din casuta.

Monotorizez activitatea si anunt timpul de lucru.

Deseneaza dupa urmatoarele versuri:

Asezi drept un patrat mic

Sub el, unul mare

Din dreptunghiuri potrivesti

Brate si picioare

Din triunghiuri nasturi faci

Si din cercuri ochi, nas, gura,

Daca le asezi cu tact

Obtii sigur o figura.

Feed-back-ul se obtine pe tot parcursul lectiei.

Se fac aprecieri si observatii in functie de descriptorii de performanta.

Realizati reprezentarea casei bunicii folosind doar figurile geometrice invatate.Se pregatesc pentru lectie.

Elevii prezinta fisele.

Asculta, apoi scriu titlul lectiei la tabla.Elevii observa si discuta.

Impart cartonasele.

Deseneaza.

Isi expun lucrarile.Elevii lucreaza pe fise.

Observa si completeaza

Observa, recunosc formele geometrice si completeaza fisa.

Elevii citesc poezia si se apuca de lucru in caiete. Folosesc linia si caietul.Cativa copii isi prezinta desenul obtinut, explicand ce au desenat, figurile geometrice folosite.

Elevii isi noteaza tema.- conversatia

-activitate frontala

- observatia

- jocul- exercitiul- fisa de lucru

- conversatia

- explicatia

- conversatia

- exercitiul

- conversatia- exercitiul

- conversatia- explicatia

- conversatia