6_9proiectdidactic (1)

download 6_9proiectdidactic (1)

of 5

description

6_9proiectdidactic

Transcript of 6_9proiectdidactic (1)

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC Clasa: a III-a

Tema: MAREA PORUNC A IUBIRII

Tipul de lecie: Lecie de transmitere i nsuire de noi cunotine

Obiective operaionale: la sfritul activitii elevii vor ti:

O1: enumere cel puin patru aciuni prin care oamenii i dovedesc iubirea fa de Dumnezeu i fa de semeni;

O2: s analizeze lectura prezentat, rezolvnd corect sarcinile didactice propuse de profesor;

O3: s identifice n aciunile proprii, cel puin cinci aciuni prin care i-au manifestat iubirea fa de Dumnezeu i fa de semeni n ultima sptmn.

Strategia didactic:

Resurse materiale: textul biblic, textul leciei, imagini ilustrative;

Resurse procedurale: conversaia euristic, problematizarea, citirea explicativ, Gndii Lucrai Comunicai, Organizatorul grafic al caracteristicilor

Forme de organizare: individual, pe grupe, frontal.

DESFURAREA SITUAIILOR DE NVAREETAPELE LECIEIOB. OP.ELEMENTE DE CONINUTSTRATEGIA DIDACTIC

1. Momentul organizatoricRostirea rugciunii de nceput.

Organizarea clasei pentru nceperea leciei.

2. Actualizarea cunotinelor- Rezolvarea aplicaiei nr.1, individual

Confruntarea cu rspunsurile colegilor, printr-o activitate frontal, corectarea rspunsurilor greite, de ctre fiecare elev.

- La sfritul aplicaiei, elevii vor rosti Decalogul, n lan, ncepnd cu primul elev din prima banc de lng u.Fie de lucru, conversaia

3. Anunarea titlului leciei noi i prezentarea obiectivelor propuse-Adresarea unei ntrebri problem:V-ai ntrebat vreodat care este porunca cea mai mare? Solicit elevilor rspunsuri i, n cazul n care nu primesc rspunsul, i dirijez spre acesta.

- Prezentarea titlului leciei noi Marea porunc a iubiri

-Prezentarea obiectivelor propuse.Problematizarea

4. Comunicarea noilor cunotineO1-Prin metoda Gndii- Lucrai n perechi- Comunicai, dau urmtoarea sarcin: Notai cte patru modaliti de manifestare a iubirii fa de Dumnezeu i fa de semeni.

-Realizm apoi dou scheme de tip organizator grafic al caracteristicilor, pentru iubirea de Dumnezeu i iubirea de semeni.

- Citirea explicativ a leciei din manualul Editurii Sf. Mina, Iai, 2007, pag.44, pe baza urmtoarelor idei:* Porunca iubirii;

*Modul de manifestare a iubirii fa de Dumnezeu i fa de semeni;

*Ce nseamn a iubi pe aproapele ca pe tine nsui;

*La ce anume conduce respectarea poruncii iubirii.Gndii - Lucrai n perechi Comunicai

Organizator grafic al caracteristicilor

Citirea expresiv / Manual

5. Fixarea noilor cunotineVoi coordona elevii s-i confrunte noile cunotine cu ceea ce deja am reinut dup studierea Decalogului, voi insista asupra modalitilor prin care omul i manifest iubirea fa de Dumnezeu i fa de semeni Observaia dirijat,

Activitate frontal

6. Aprecierea, asocierea, generalizareaO2

O3-Pe baza lecturii Tatl nostru din fia nr. 2 , organizez o activitate pe grupe cu cerinele:

-identificai n schema realizat de noi aciuni pe cere le-ai desfurat n sptmna trecut i prin care putei spune c v-ai manifestat iubirea fa de semeni.

( activitatea grupelor o voi prezenta pe larg mai jos)

Reinei :

Domnul Iisus Hristos i nva pe cretinic cea mai mare porunc este iubirea lui Dumnezeu i a aproapelui.

Iubirea este dovedit de cretini prin faptele pe care le fac i prin cuvintele pe care le rostesc. Activitate frontal

Lectura expresiv

Activitate pe grupe

Elevii i noteaz pe caiet.

7. Activitate suplimentar* Notai n caiete o fapt prin care unul dintre prietenii votri i-a artat iubirea fa de semeni.Activitate individual

8. ncheierea-Anunarea titlului leciei urmtoare.

- Rugciunea la sfritul orei.Activitate frontal

Fia de lucru .1.

Identific poruncile Decalogului care sunt nclcate prin fiecare comportament din tabelul de mai jos, scriind n dreptul fiecreia numrul poruncii corespunztoare faptei:

Comportamente negativeNumrul poruncii nclcate

Alina s-a certat cu prinii ei pentru c nu au lsat-o s plece n parc. Ea le-a spus vorbe urte.

Vasile crede c Dumnezeu nu exist.

Pentru c i-a dorit mult un aparat foto, Adrian l-a furat de la colegul su de banc, Ion.

Marta are un cntre preferat, mai mult l consider idolul ei.

Nenea Petre a njurat de Dumnezu, atunci cnd a fost nervos.

Cristina a spart vaza de flori a mamei ei. Pentru a scpa de pedeaps, a dat vina pe Oana, colega care era n vizit la ea.

Vecina Doina s-a certat cu ali vecini i i-a blestemat.

Duminica trecut, cnd mergeam la biseric, am vzut doi oameni care spau un an lng casa lor.

Dei mama ei este grav bolnav, tanti Ioana nu s-a dus s-i cumpere medicamente pentru c a plecat la iarb verde.

Bogdan a mprumutat nite bani de la prietenul su Alexandru i nu i-a mai dat niciodat npoi.

Darius i Paul au fcut dezordine n cas . La ntrebrile mamei, fiecare a dat vina pe cellalt.

Cei mai muli dintre elevi au reuit s completze corect aceast fi de lucru, ceea ce nseamn c i-au nsuit temeinic poruncile cuprinse n Decalog.

Fia numrul 2.

Voi citi expresiv lectura urmtoare:

Tatl nostruUn om avea mai muli copii, dar era foarte suprat, fiindc fiii si se certau ntre ei, purtndu-se cu rutate. Azi aa, mine aa ....ntr-un cuvnt ntre fiii si era mereu nenelegere. Mare durere i pricinuiau tatlui, care ar fi vrut s-i vad trind n pace i nelegere.

Vrei s v spun cine sunt fraii acetia? Suntem noi, oamenii. Nu suntem noi toi oamenii fiii aceluiai tat, Dumnezeu? Ne nelegem noi, unii cu ceilali? Ne iubim aproapele aa cum ar trebui s o facem? Nu-l doare pe Dumnezeu cnd vede c ntre oameni e atta nenelegere, minciuni, hoii, pcate de tot felul?

De ce ne-a fcut Dumnezeu? Ne-a fcut pentru a ne iubi unii pe alii, pentru ca fiecare s-l iubeasc pe cellalt. i pentru fiecare bun cretin, pentru fiecare om care triete fr pcate, n dragoste i nelegere cu cei de alturi, Dumnezeu se bucur, tot aa cum se bucur un tat pentru copiii lui.

Iubindu-ne unii pe alii, cutnd s facem bine pentru aproapele nostru, devenim mai buni i mai nelepi. Aa ne apropiem de Dumnezeu de dragostea i buntatea Lui, dup cum ne-a poruncit Iisus:

S v iubii unii pe alii, aa cum v-am iubit Eu....!(Ioan 13, 34)

(Leon Magdan Cele mai frumoase pilde i povestiri cretin-ortdoxe Ed. Aramis, 1998)

Sarcini de lucru:

Elevii mprii n trei grupe, vor urmri pe parcursul lecturii unul dintre urmtoarele aspecte: - atitudinea tatlui fa de fiii si i comportamentul acestora;

- cine sunt de fapt fiii i care trebuie s fie comportamentul lor;

- modelul de comportament pe care ni l-a transmis Iisus Hristos.

Este delegat un lider din fiecare grup care s comunice rspunsul n faa clasei.

Notm n caiete concluziile celor trei grupe, dup ce elevii, dirijai de profesor, le-au analizat.