2imagineadesine

7
Proiect didactic Data: 02.06.2015 Clasa: a V-a A Aria curriculară : Consiliere şi orientare Tema: Autocunoaştere şi dezvoltare personală Subiectul: Imaginea de sine Obiectiv cadru: Dezvoltarea capacităţii de autocunoaştere şi a atitudinii pozitive faţă de sine Obiective operaţionale: să identifice elemente definitorii ale propriei personalităţi să construirea o imagini de sine pozitivă să-şi dezvolte stima de sine Valori şi atitudini: respect şi încredere în sine şi în ceilalţi aprecierea unicităţii fiecăruia ca persoană unică şi valoroasă Metode şi procedee: conversaţia, expunerea, munca în grup, problematizarea, exerciţiul de opţiune. Resurse materiale: calculator şi videoproiector, instrumente de scris, , flip-chart, fişe de lucru, coli, post-it-uri Resurse de timp: 50 minute

description

proiect psihopedagogie

Transcript of 2imagineadesine

PROIECT DIDACTIC

Proiect didactic

Data: 02.06.2015Clasa: a V-a AAria curricular : Consiliere i orientareTema: Autocunoatere i dezvoltare personalSubiectul: Imaginea de sine

Obiectiv cadru: Dezvoltarea capacitii de autocunoatere i a atitudinii pozitive fa de sine

Obiective operaionale: s identifice elemente definitorii ale propriei personaliti s construirea o imagini de sine pozitiv s-i dezvolte stima de sine

Valori i atitudini: respect i ncredere n sine i n ceilali aprecierea unicitii fiecruia ca persoan unic i valoroas

Metode i procedee: conversaia, expunerea, munca n grup, problematizarea, exerciiul de opiune.

Resurse materiale: calculator i videoproiector, instrumente de scris, , flip-chart, fie de lucru, coli, post-it-uri

Resurse de timp: 50 minute

Scenariul didactic

1. Moment organizatoric: salutul, absenii, pregtirea celor necesare nceperii leciei.2. Captarea atenieiExerciiu de spargere a gheii DIN FERICIRE / DIN NEFERICIRE

Elevii aezai n cerc.- Primul juctor ncepe povestirea cu: din fericire cnd m-am trezit azi diminea era frumos...- Al doilea continu din nefericire, linitea gndurilor mi-a fost tulburat de.....-Al treilea continu din fericire... i tot aa procedeaz i restul grupului.

3. Anunarea titlului i a obiectivelor operaionale-Imaginea de sine-

4.Desfurarea leciei:

Elevii privesc un material Power Point ce conine Scala de msurare a stimei de sine a lui M. Rosenberg. Vor fi scoi doi elevi n fa, crora li se vor lega ochii (ca s nu se influeneze) i vor rspunde la ntrebrile date, procednd astfel: pentru fiecare rspuns marcat cu rou (care i se potrivete) va face un pas nainte, pentru un rspuns marcat cu verde o jumtate de pas, pentru un rspuns albastru rmn pe loc i pentru un rspuns negru, fac un pas n urm.

1. Cred, simt ca sunt o persoana valoroasa, cel puin ca alte persoane total de acord de acord dezacord total dezacord2. Cred, simt ca am un numr de nsuiri bune total de acord de acord dezacord total dezacord3. Una peste alta, sunt nclinat s cred c sunt un ratat total de acord de acord dezacord total dezacord4. Sunt capabil s fac lucruri la fel de bine ca majoritatea oamenilor total de acord de acord dezacord total dezacord5. Cred, simt ca nu am cu ce sa m mndresc prea mult total de acord de acord dezacord total dezacord6. Am o atitudine pozitiva fa de mine nsumi total de acord de acord dezacord total dezacord7. A dori s pot avea mai mare respect fata de mine nsumi total de acord de acord dezacord total dezacord 8. Cteodat m gndesc c nu sunt bun de nimic total de acord de acord dezacord total dezacord9. Per ansamblu, sunt satisfcut de mine nsumi total de acord de acord dezacord total dezacord10. Cu siguran, m simt nefolositor total de acord de acord dezacord total dezacord

La finalul drumului, vom ncerca s identificm care sunt motivele care ne fac s naintm, s stagnm sau s ramnem n urm, iar concluzia va fi aceea c, ncrederea n sine ne ajut s rzbim.

n continuare, contientizez elevii cu privire la consecinee unei imagini de sine pozitiv i cele ale unei imagini de sine negativ. Le transmit informaiile pe care oral:

Imagine de sine pozitiv: Creterea performanelor colare (persoana i estimeaz corect resursele, i asum responsabiliti n conformitate cu cerinele i resursele proprii);

Relaii armonioase n cadrul familiei (respectul de sine determinat de o imagine de sine pozitiv favorizeaz manifestarea respectului din partea celorlali; rezolvarea conflictelor este mai simplu de realizat n condiiile n care cei implicai n conflict nu se autonvinovesc i nu i nvinovesc pe ceilali); Relaii bune cu colegii i prietenii de aceiai vrst (elevii i pot pune n evident calitile fr a le devaloriza pe ale celorlali) Imagine de sine negativ: Scderea performanelor colare sau la locul de munc, datorit subestimrii resurselor, neasumrii responsabilitilor; Relaii nearmonioase n cadrul familiei (lipsa de respect fa de sine favorizeaz lipsa respectului manifestat fa de ceilali membri din familie; n timpul conflictelor se nvinovesc excesiv sau i critic pe ceilali); Relaii deficitare cu cei de aceeai vrst (elevii vor s i menin stima de sine crescut impunndu-se, ns fac acest lucru nerespectnd drepturile celorlali i valoarea lor, ceea ce afecteaz relaiile cu acetia.

Joc didactic

Elevii extrag dintrun plic caracteristici ale persoanelor cu respect de sine sczut sau ridicat i le distribuie pe cele dou panouri de flip chart.

Persoane cu stim de sine ridicat:

interpreteaz situaiile noi ca fiind provocatoare, nu amenintoare prefer independena i asum responsabiliti se implic n rezolvarea unor sarcini noi i le rezolv fr probleme i exprim adecvat emoiile pozitive i pe cele negative i asum consecinele aciunilor lor sunt mndre de realizrile lor ofer cer ajutor

Persoane cu stim de sine sczut:

sunt nemulumite de persoana lor n general (fizic, intelectual, aptitudinal etc.) evit responsabilitile sau sarcinile noi se simt lipsite de valoare refuz s i asume consecinele faptelor lor manifest tolerana sczut la frustrare manifest rezisten sczut la presiunile negative ale grupului i exprim ntr-o manier neadecvat emoiile sau i le neag consider manifestarea emoiilor o dovad de slbiciune i blameaz pe ceilali pentru nerealizrile lor manifest agresivitate

Exerciiu Se cere elevilor s completeze ,n scris,propoziiile din fiele individuale, pentru a afla nivelul stimei de sine. La ultima ntrebare rspunsul va fi afirmativ sau negativ.

Completai urmtoarele propoziii lacunare !

1.Dac lumea ar fi un cer infinit , miar plcea s fiu.................. 2.Dac lumea ar fi un ocean fr sfrit , miar plcea s fiu.......... 3.Dac lumea ar fi un imens deert de nisip sub un soare torid , miar plcea s fiu............................. 4.Dac lumea ar fi un enorm arbore , miar plcea s fiu................... 5.Dac lumea ar fi exact aa cum pare c este , iar plcea s rmi aa cum eti?