2autocunoasterea

download 2autocunoasterea

of 7

Transcript of 2autocunoasterea

  • 8/6/2019 2autocunoasterea

    1/7

    Motto ,, Autocunoaterea este principala abilitate ndezvoltarea capacitii de planificare a carierei elevilor. ,,O stim de sine pozitiv este

    predictorul unei adaptri colare optime.

    PROIECT DIDACTIC

    Profesor : NICULINA PINTILIIcoala: Grup colar Nicanor Morosan Prtetii de Jos, SuceavaClasa: a VI-aDisciplina: Consiliere i orientareData: 09. 10. 2007

    Modulul: Autocunoatere i dezvoltare personalTema: AUTOCUNOATERE CALITI I VALORI PERSONALETimp de lucru: 2ore colare

    Obiective specifice:- explorarea resurselor personale care influeneaz planificarea carierei;- elaborarea proiectului de dezvoltare personal i profesional.

    Obiective operaionaleLa sfritul leciei elevii vor fii capabili:O1-identificarea relaiei dintre calitile personale, valorile personale i reuita personal;O2-elaborarea unui plan de dezvoltare a resurselor personale.

    STRATEGIA DIDACTICMetode didactice: dezbaterea, problematizarea, discuii n grup despre factorii careinflueneaz ncrederea n propria persoan i strategiile de dezvoltare ale acestuia, tehnici declarificare a valorilor, jocul de cunoatere.Mijloace didactice: fie de lucru, fie de autoevaluare,videoproiector, manuale informative,tabla, creta, plane, coli A3, marchere

    Bibliografie:- ordinul cu privire la aprobarea programelor colare Consiliere i orientare nr. 5287 din09.10.2006,- Consiliere i orientare, M. Jigu, www.ise.ro- Consilierea i orientarea psihopedagogic a elevilor, Domnica Petrovai, 2006, M.Ed.C.

    1

    http://www.ise.ro/http://www.ise.ro/
  • 8/6/2019 2autocunoasterea

    2/7

    NrCrt

    ETAPELELECIEI

    OB.Operaionale

    CONINUTURILE LECIEI STRATEGIA DIDACTIC

    TIMP ACTIVITATEAPROFESORULUI

    ACTIVITATEAELEVILOR

    METODEI

    PROCEDEE

    FORMEDE

    ORGANIZARE

    RESURSEMATERIA

    LE

    1. Managementul clasei(2 minute)

    -evidena absenilor,-se mpart fiele de lucru,are locaezarea bncilor pentru ca eleviis stea fa n fa, asigurndu-se o

    comunicare direct, interactiv;-subliniaz importana comunicriii colaborrii dintre elevi, dar idintre diriginte i elevi.-Verific existena resurselormateriale.

    - Rspund la ntrebri.- Schimbamplasamentul bncilorsub form de cadru

    deschis.- Se deplaseaz pentru aforma grupe de lucru.

    conversaia

    Activitatefrontal

    Fie delucru

    2. Pregtireapsihologic

    a elevilor(3 minute)

    - Sensibilizarea elevilor.- Captarea ateniei.,,O stim de sine pozitiv este

    predictorul unei adaptri colareoptime.,,Autocunoaterea este principalaabilitate n dezvoltarea capacitii

    de planificare a carierei elevilor.

    - Elevii citesc cu atenietextele scrise pe tabl incearc o posibilcaracterizare a noiuniide autocunoatere.

    conversaia

    dezbaterea

    frontal

    individual

    3. Comunicar ea

    obiectivelorleciei

    (2 minute)

    Se propune abordarea a douaspecte de baz :-identificarea relaiei dintrecalitile personale, valorile

    personale i reuita personal,-elaborarea unui plan dedezvoltare a resurselor personale.

    - Elevii ascult cu ateniei noteaz tema n caiete

    conversaia

    frontal

    1

  • 8/6/2019 2autocunoasterea

    3/7

    4. Desfurarea activitii(30 minute)

    O1

    O2

    Se prezint elevilor planul dedezbatere:( pentru dou ore, ctetrei puncte ntr-o or )1. IMAGINEA DE SINE2. STIMA DE SINE3. APTITUDINILE IABILITILE PERSONALE4. MOTIVAIA5. EMOIILE IMECANISMELE DE APRAREI ADAPTARE

    6. AUTOEFICACITATEAPERCEPUT- Pune n discuie termenii deimagine de sine, stima de sine,aptitudinile i abilitile personale.- Dirijeaz i urmrete activitateafiecrei grupe.

    - Elevii se implic activn dezbaterea aspectelor

    propuse i cer lmuriricu privire la sensul unortermeni noi- Elevii sunt mprii n3 grupe. Fiecare grupi alege un lider carestabilete sarcinile delucru pentru fiecaremembru.( Notarea pe

    foile de prezentare atrsturilor imaginii desine pozitive i negative,care vor fi prezentate nfaa clasei, alegerearaportorilor care vor

    prezenta la tabl planelecu noiunile notate- Motiveaz prinexemple fiecare noiune.

    conversaia

    dezbaterea

    discuii ngrup

    tehnici declarificarea valorilor

    problematizarea

    frontal

    Pe grupe Fie delucru

    Plane deprezentare

    5. Obinereaperforman

    ei

    (7 minute)

    - Solicit elevilor s completezefia de autoevaluare ,, Steauarespectului de sine.

    - Elevii completeaz fiade autoevaluare.

    jocul decunoatere

    individual Fia deautoevaluar

    e

    6. Concluzii(3 minute)

    - Analizeaz cteva din fielecompletate.

    - Exemplific icomenteaz alegereafcut.

    conversaia

    frontal Fia deautoevaluar

    e7. Anunarea

    temeiviitoare(3min)

    Anun tema pentru ora urmtoare: EMOIILE

    - Noteaz tema conversaia

    frontal

    2

  • 8/6/2019 2autocunoasterea

    4/7

    FI DE LUCRU

    1. IMAGINEA DE SINE este modul n care o persoana i percepe propriile caracteristici fizice, cognitivemoionale, sociale i spirituale;

    este o reprezentare mental a propriei persoane, un tablou n care sunt incluscunotine despre sine (abiliti, comportamente, emoii, cunotine, valori, etc.) i care ne ajus ne reglm comportamentul n societate.

    Consecine ale imagini de sine negative / pozitive:A)Imagine de sine negativ:

    - Scderea performanelor colare sau la locul de munc, datorit subestimrii resurseloneasumrii responsabilitilor;-Relaii nearmonioase n cadrul familiei (lipsa de respect fa de sine favorizeaz lipsa respectulmanifestat fa de ceilali membri din familie; n timpul conflictelor se nvinovesc excesiv sau

    critic pe ceilali);-Relaii deficitare cu cei de aceeai vrst (elevii vor s i menin stima de sine crescuimpunndu-se, nsa fac acest lucru nerespectnd drepturile celorlali i valoarea lor, ceea cafecteaz relaiile cu acetia.

    B)Imagine de sine pozitiv:-Creterea performanelor colare (persoana i estimeaz corect resursele, i asumresponsabiliti n conformitate cu cerinele i resursele proprii);-Relaii armonioase n cadrul familiei (respectul de sine determinat de o imagine de sine pozitivfavorizeaz manifestarea respectului din partea celorlali; rezolvarea conflictelor este mai simpde realizat n condiiile n care cei implicai n conflict nu se autonvinovesc i nu nvinovesc pe ceilali);-Relaii bune cu colegii i prietenii de aceiai vrst (elevii i pot pune n evident calitile fa le devaloriza pe ale celorlali).

    Modaliti de manifestare a imaginii de sine negative:-evitare atitudine de genul dac nu ncerci nu greeti. Retragerea i comportamentele timidde evitare a confruntrii cu problemele sunt indici ai imaginii de sine negative;-agresivitate defensiv un elev cu o imagine de sine negativa compenseaz atacnd surfrustrrii (l ironizeaz pe un coleg care a luat o nota mai mare);-compensare un elev care nu are succes la unele materii, le minimalizeaz importana

    ncearc s aib succes la altele, pe care ajunge s le considere mai importante;-motivaie sczut un elev cu o imagine de sine negativa va manifesta lips de ncredere forele proprii. n consecin, el va fi mult mai puin motivat s iniieze sau s se implice diverse activiti, deoarece nu se va simi n stare s le finalizeze cu succes;-rezistena elevii ncearc s i conserve imaginea de sine i manifest rezisten schimbri, chiar dac aceste schimbri pot fi n beneficiul lor. Elevii cu o imagine de sinnegativ sunt mai rezisteni la schimbare, reducnd astfel riscul unui eec n situaii dificile.

    1

  • 8/6/2019 2autocunoasterea

    5/7

    2. STIMA DE SINE dimensiunea evaluativ a imaginii de sine i se refer la modul n care ne considerm c

    persoane n raport cu propriile ateptri i cu ceilali; evaluarea imaginii de sine difer radical de evaluarea comportamentelor; eecul adulilor n a diferenia ntre comportament i persoan au frecvent dre

    consecin formarea unei stime de sine sczute; perceperea unui eec ca simptom al lipsei de valoare este nu doar injust, ci i foarduntoare persoanei. Valoarea unei persoane nu decurge din performanele realizate de aceasntr-un anumit domeniu, ci din ansamblul tuturor comportamentelor, aciunilor i potenialitilsale trecute, prezente i viitoare pe toate palierele vieii. Un elev poate avea note mici la coans s fie n acelai timp o persoana altruist, respectoas i sritoare, trsturi pentru care merirespectul nostru; copii i evalueaz imaginea de sine pornind de la prerile i reaciile aduliloAprecierile sau criticile acestora sunt preluate i interiorizate de ctre copil, ducnd la formareunei stime de sine sczute sau ridicate.

    Persoane cu stim de sine ridicat:-interpreteaz situaiile noi ca fiind provocatoare, nu amenintoare;-prefer independena;-i asum responsabiliti;-se implic n rezolvarea unor sarcini noi;-i exprim adecvat emoiile pozitive i pe cele negative;-i asum consecinele aciunilor lor;-sunt mndre de realizrile lor.

    Persoane cu stim de sine sczut:

    -sunt nemulumite de persoana lor n general;-evit responsabilitile sau sarcinile noi;-se simt lipsite de valoare;-refuz s i asume consecinele faptelor lor;-manifest tolerana sczut la frustrare;-manifest rezisten sczut la presiunile negative ale grupului;-i exprim ntr-o manier neadecvat emoiile sau i le neag;-consider manifestarea emoiilor o dovad de slbiciune.

    Creterea stimei de sine este favorizat de:-crearea n familie i la coal a unor oportuniti prin care elevul s obin succes, s identifice ariile n care este competent i prin care s i exprime calitile fa de grupul de colei prieteni;-crearea unor situaii n care elevul s aib oportunitatea de a oferi ajutor celorlalte persoan(activiti de voluntariat)-identificarea surselor de suport social (este un tip de ajutor bazat pe o relaie sau o configurade relaii care ofer individului resurse pentru a face fa responsabilitilor i a depobstacolele cu care se confrunt);

    2

  • 8/6/2019 2autocunoasterea

    6/7

    -dezvoltarea abilitilor de comunicare, negociere, rezolvare de probleme i a celor de a face fasituaiilor de criz;-dezvoltarea sentimentului de autoeficacitate (i eu sunt bun la ceva);-stabilirea unor ateptri rezonabile, n funcie de vrsta i abiliti;-identificarea unor modaliti adecvate de exprimare a emoiilor negative;-acceptarea necondiionat a propriei persoane i a celorlali.

    3. APTITUDINILE reprezint potenialul unei persoane de a obine performan ntr-un anumit domeniu.

    Tipuri de aptitudini:a) dup nivelul de generalitate:

    -aptitudini generale permit obinerea de performane superioare n mai multe domenii.Inteligena este aptitudinea general care asigur o performan ridicat n toate domeniile, males cele care presupun achiziia de noi informaii i operare cu acestea.-aptitudini speciale permit obinerea de performane superioare ntr-un numr mai restrns ddomenii.

    b) dup domeniul n care se manifest:-aptitudini cognitive capacitile individului implicate n prelucrarea informaiilor: abilitatea general de nvare capacitatea de a dobndi noi cunotine i de a opera cele; aptitudinea verbal capacitatea de a utiliza adecvat lexicul, sintaxa i de a nelege texscrise; aptitudinea numeric capacitatea de a nelege i a opera cu coninuturi numerice; aptitudinea spaial capacitatea de a reine i a opera cu reprezentri mintale spaiale; aptitudinea de percepie a formei capacitatea de percepie a constanei formei i

    detaliilor obiectelor i de discriminare figur fond; aptitudinea decizional abilitatea de a lua decizii corecte i raionale;-aptitudinile sociale capacitatea de a comunica, a stabili contacte sociale i de a utiliza regusociale pentru meninerea relaiilor;-aptitudinile artistice se refer la aptitudinile necesare pentru reuita n activiti de dese

    pictur, grafic;-aptitudinile muzicale sensibilitate la tonalitatea, amplitudinea, intensitatea, timbrul sunetelor la patern-urile muzicale-aptitudinile fizice se refer la capacitile fizice care permit obinerea succesului n domenii c

    presupun for, putere, rezisten fizic i flexibilitate.Dezvoltarea aptitudinilor presupune n primul rnd explorarea eficient a potenialul

    individual pentru obinerea unor performane ct mai bune. Performana n orice domeniu esdependent de: -volumul cunotinelor din domeniul respectiv;

    - baza de strategii de rezolvare a problemelor specifice domeniului;-metacogniia sau cunotinele care permit utilizarea adaptat

    contextualizat a strategiilor i abilitilor de rezolvare a problemelor domeniului.

    3

  • 8/6/2019 2autocunoasterea

    7/7

    FI DE AUTOEVALUARE

    STEAUA RESPECTULUI DE SINE

    4