29.01.2016_clasa_v_roma

10
PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţămînt: Gimnaziul „Eugeniu Coşeriu” din s. Catranîc, raionul Făleşti Profesor: Rotari Margarita Data: 29.01.2016 Clasa: V-a Subiectul: ”Întemeierea Romei.Roma regală” Tipul lecţiei: Subcompetenţe: - înţelegerea şi utilizarea limbajului de specialitate; - înţelegerea şi reprezentarea timpului şi spaţiului istoric; - cunoaşterea şi interpretarea surselor istorice; Obiective operaţionale.Elevul va fi capabil să: O1 – şă cunoască şi să înterpreteze cunoştinţe despre întemeierea Romei realizănd o deosebire între legendă şi realitate; O2 - să evidenţieze specificul societăţii romane utilizînd termenii istorici adecvaţi; O3 - să identifice elementele comune ale organizăţii politice a societăţii romane; Strategii didactice: a) Metode şi procedee didactice: expunerea, explicaţia, conversatia euristica, descoperirea, comparatia, explicaţia, lectura, lucrul individual, lucrul cu manualul, TI; “Ştiaţi că...”, exerciţiul “7/7/7” ş.a. b) Mijloace de învăţământ: manualul, harta c)Material didactic:- mape de lucru (fise, documente istorice); -manual clasa a V-a, ed. Ştiinţa; 1

description

29.01.2016_clasa_v_roma

Transcript of 29.01.2016_clasa_v_roma

Page 1: 29.01.2016_clasa_v_roma

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţămînt: Gimnaziul „Eugeniu Coşeriu” din s. Catranîc, raionul FăleştiProfesor: Rotari MargaritaData: 29.01.2016Clasa: V-aSubiectul: ”Întemeierea Romei.Roma regală”Tipul lecţiei: Subcompetenţe:- înţelegerea şi utilizarea limbajului de specialitate;- înţelegerea şi reprezentarea timpului şi spaţiului istoric;- cunoaşterea şi interpretarea surselor istorice;Obiective operaţionale.Elevul va fi capabil să:O1 – şă cunoască şi să înterpreteze cunoştinţe despre întemeierea Romei realizănd o deosebire între legendă şi realitate;O2 - să evidenţieze specificul societăţii romane utilizînd termenii istorici adecvaţi;O3 - să identifice elementele comune ale organizăţii politice a societăţii romane;Strategii didactice:a) Metode şi procedee didactice: expunerea, explicaţia, conversatia euristica, descoperirea, comparatia, explicaţia, lectura, lucrul individual, lucrul cu manualul, TI; “Ştiaţi că...”, exerciţiul “7/7/7” ş.a.b) Mijloace de învăţământ: manualul, harta

c)Material didactic:- mape de lucru (fise, documente istorice); -manual clasa a V-a, ed. Ştiinţa;

1

Page 2: 29.01.2016_clasa_v_roma

Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecţieiObiectivele

Metode, sarcini de realizare

Activitatea elevilor

Forme şi instrumente de evaluare

1. EvocareReactualizarea cunoştinţelor şi interogarea temei de acasă.

O1

Ce va impresionat mai mult la lecţia precedentă? - conversaţiaCe aţi reţinut nou?Prin ce era vestită Peninsula Apenină?De ce mai multe triburi vroiau să locuiască aici?Jocul didactic interactive “Roma Antică”. http://learningapps.org/display?v=p2ox4rjb316 Este utilizată tabla interactivă. - Care erau cele trei mari populaţii din câmpiile Italiei centrale şi de sud? - Ce origine aveau italicii?

- Cine facea parte din triburile italice?- Unde locuiau etruscii?- Ce ocupaţii aveau aceştia?- Când a început să decadă puterea etruscilor?

- Ce a rezultat din unirea acestor populaţii (cartaginezi, greci, italici şi etrusci)?

Elevii prezintă succint natura şi populaţia Peninsulei Apenine, localizează la hartă, numesc mările care înconjurau peninsula. - Italicii făceau parte din marea familie a indo-europenilor. - Din triburile italice faceau parte: latinii, sabinii şi samniţii. - Etruscii locuiau în Italia de mijloc. - Ocupaţiile acestora erau: costrucţia de corăbii, prelucratul marmurii, a fierului, a bronzului, a areamei şi a lutului. - Puterea etruscilor a început să decadă o dată cu apariţia coloniilor greceşti.

- Din unirea acestor

Evaluare frontală ;

Evaluare frontală ;

2

Page 3: 29.01.2016_clasa_v_roma

populaţii a rezultat poporul roman.

II.Realizarea sensului.Anunţarea şi discutarea obiectivelor operaţionale.Prezentarea noului subiect.

O1, O2

Lectia de astăzi se numeşte: “Întemeierea Romei. Roma regală. “ Prezint elevilor obiectivele lecţiei. Legenda despre întemeietea Romei. Regalitatea. Analiza surselor istorice din manual. Axa cronologică.

Solicit ca elevii să citească din manual respectivul fragment şi să încercăm să extragem câteva idei pentru aputea realiza schema lecţiei. (Lectura euristică, problematizarea)

Regele? Funcţia?

Patricienii?

Plebeii? Sclavii?

Adresez elevilor întrebări ajutătoare pentru ai ajuta.

Noteaza in caiete titlul lectiei şi ascultă obiectivele enunţate de către propunătoare.

Elevii citesc fragmentul indicat de profesor, iar cu ajutorul acesteia extrag ideile esenţiale pentru realizarea schemei lecţiei.•Patricienii:-proveneau din vechile familii, din vechile ginţi;-se bucurau de toate onorurile ;-aveau un strămoş comun ;-stingerea familiei datorită lipsei de urmaşi- bărbaţi era considerată o nenorocire.-ei şi urmaşii acestora erau consideraţi cetăţeni romani.•Clienţii:-depindeau de patricieni;-aveau obligaţia să-i servească pe patricieni în războaie sau la munca câmpului ;-la rândul lor aceştia

Ordonarea corectă a anilor pe axa cronologică

Evaluare continua.

Formularea corectă a răspunsurilor

3

Page 4: 29.01.2016_clasa_v_roma

O3

Prin ce se deosebeau patricienii de plebei?(Problematizare)

Notez următorul subtitlu şi împreună cu elevii vom încheia schema lecţiei.“Regele, senatul şi Adunarea poporului”

Adresez întrebări ajutătoare elevilor, le explic termenii necunoscuţi.

erau ajutaţi la nevoie ;-puteau fii lăsaţi moştenire asemenea bunurilor.•Plebeii :-erau oameni liberi cu drept de negoţ:,-nu aveau drepturi politice, situaţia lor era asemănătoare cu a periecilor atenieni. Elevii citesc fragmentul indicat şi extrag ideile esenţiale ale acestuia.

•Regele:-în perioada 753-509 î.Hr., Roma a fost condusă de către 7 regi (latini, sabini şi etrusci);-regii nu aveau puteri nelimitate şi nici nu era considerat zeu printre oameni;-proveneau din rândul particienilor;-era ales de Adunarea poporului;-era comandant militar, religios şi judecător suprem;-era ca “un părinte al poporului”;

Exerciţii de fixare a cunoştinţelor.

Utilizarea termenilor noi

Evaluare continua

4

Page 5: 29.01.2016_clasa_v_roma

Exerciţiul “7/7/7”Cîţi regi au domnit în Roma? Pe cîte coline era aşezată Roma?Alcătuiţi 7 enunţuri despre Roma Antică.

Explic împreună cu elevii termenii noi. Îi ajut punându-le unele întrebări ajutătoare.

-apărea în public întotdeauna însoţit de lictori.•Senatul :-reunea « capii ginţilor », îl sfătuia pe rege ;-conducea dacă regele murea şi nu-şi desemna succcesorul ;-un patrician care ajungea senator îşi păstra funcţia până la moarte.•Adunarea poporului:-era formată din toţi cetăţenii romani adulţi capabili de a purta arme;-alegea regele, aproba prin aclamaţii propunerile regelui.

Evaluare continua

Evaluare continuă

4.Realizarea feed-back-ului

Joc didactic «Ştiaţi că ? » Jocul didactic «Cursă de cai» http://learningapps.org/2031881

Elevii descoperă ce au însuşit nou la lecţie.

Utilizarea termenilor noi.

5. Notarea, tema pentru acasă, sarcini pentru extindere

Fac aprecieri cu privire la modul in care au participat elevii la ora de istorie. Tema pentru acasa.

Asculta explicatiile profesorului

5

Page 6: 29.01.2016_clasa_v_roma

6