20_proiectdidactic

9
PROIECT DIDACTIC PROFESOR : ALEXANDRA PĂDUREAN DATA : 28. V. 2014 OBIECTUL : LIMBA ROMÂNĂ CLASA: a VII -a TITLUL LECŢIEI : Complementul circumstanţial de cauză / Complementul circumstanţial de scop TIPUL LECŢIEI : dobândirea de noi cunoştinţe OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 2.3. să respecte normele morfosintactice în propoziţii şi în fraze ; 4.3. să utilizeze corect flexiunea nominală şi verbală în textul scris ,utillizând corect semnele de punctuaţie. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili : 1. să dea definiţia complementului circumstanţial de cauză și de scop ; 2. să identifice complementul circumstanţial de cauză și de scop din exprimarea scrisă; 3. să arate ce elemente determină complementul circumstanţial de scop; 4. să cunoască părţile de vorbire prin care se exprima complementul circumstanţial de cauza și de scop 5. să nu confunde complementul circumstanţial de cauză cu cel de scop; 6. să construiască enunţuri cu complementul circumstanţial de cauză și de scop exprimate prin diferite părţi de vorbire; STRATEGIA DIDACTICĂ a) Metode şi procedee- se vor folosi ,alternativ sau combinat ,metode şi mijloace precum: învăţarea prin descoperire ,conversaţia euristică,explicaţia , dictarea , exercițiul b) Forme de organizare a învăţarii: activitate frontală, alternativ cu activitatea independentă şi individuală,

description

proiect didactic complementul

Transcript of 20_proiectdidactic

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR : ALEXANDRA PDUREANDATA : 28. V. 2014OBIECTUL : LIMBA ROMN

CLASA: a VII -a

TITLUL LECIEI : Complementul circumstanial de cauz / Complementul circumstanial de scopTIPUL LECIEI : dobndirea de noi cunotine

OBIECTIVE DE REFERIN: 2.3. s respecte normele morfosintactice n propoziii i n fraze ;

4.3. s utilizeze corect flexiunea nominal i verbal n textul scris ,utilliznd corect semnele de punctuaie.OBIECTIVE OPERAIONALE:

La sfritul orei elevii vor fi capabili :

1. s dea definiia complementului circumstanial de cauz i de scop ;2. s identifice complementul circumstanial de cauz i de scop din exprimarea scris;3. s arate ce elemente determin complementul circumstanial de scop; 4. s cunoasc prile de vorbire prin care se exprima complementul circumstanial de cauza i de scop 5. s nu confunde complementul circumstanial de cauz cu cel de scop; 6. s construiasc enunuri cu complementul circumstanial de cauz i de scop exprimate prin diferite pri de vorbire;STRATEGIA DIDACTIC

a) Metode i procedee- se vor folosi ,alternativ sau combinat ,metode i mijloace precum: nvarea prin descoperire ,conversaia euristic,explicaia , dictarea , exerciiul b) Forme de organizare a nvarii: activitate frontal, alternativ cu activitatea independent i individual, lucrul pe perechi;c) Resurse : capacitile receptive ale elevilor, cunotinele lor anterioared) Mijloace de nvtmnt :, fie cu sarcini de lucru pe grupe de cte doi , tablae) Bibliografie : Limba romn pentru clasa a VII-a, Ed.HumanitasDESFURAREA ACTIVITII

1.ORGANIZAREA CLASEI stabilirea ordinii i asigurarea climatului necesar bunei desfurri a leciei .

2.ACTUALIZAREA CUNOTINTELOR ANTERIOARE :

controlul caietului de teme(cu observaii i aprecieri dup caz ) verificarea modului in care elevii au alctuit tema dat ora trecut; 3.CAPTAREA ATENIEI

- scurt discuie teoretic despre clasificarea complementelor circumstaniale, punnd accentul pe ultimele doua tipuri de complemente nvate: cel de cauz i cel de scop. Se face controlul cunotinelor teoretice cu ajutorul urmtoarelor ntrebri:

Ce este complementul circumstanial de cauz / scop?

Care sunt ntrebrile complementului circumstanial de cauz / scop?

Prin ce pri de vorbire se exprim complementul circumstanial de cauz / scop? rezolvnd urmatorul exerciiu: Se vor analiza urmtoarele propoziii:

Am ntrziat din cauza ei. / Merg n cas dup ap.A luat-o la sntoasa de fric / El mi-a dat o mn de ajutor pentru a rezolva aceast problem.

Era rou de suprare. /Hai la adunat ciuperci!

Elevii vor descoperi elementele regente: verb, locuiune verbal, interjecie, adjectiv i ntrebarea specific fiecrui tip de complement: c.c.cz din ce cauz? c.c.s n ce scop? cu ce scop?

Se d definiia complementului circumstanial de cauz / de scop.

Def. Complementul circumstanial de cauz este partea secundar de propoziie care arat cauza unei aciuni, a unei stri sau a unei nsiiri. Complementul circumstanial de scop este partea secundar de propoziie care arat scopul unei aciuni.4.ANUNAREA SUBIECTULUI LECIEI I A OBIECTIVELOR OPERAIONALE: Profesorul i anun pe elevi c pe parcursul acestei ore vor fixa, printr-o serie de exerciii, cunotinele dobndite despre complementul circumstanial de cauz / scop, urmnd ca la sfritul orei s...(se anun obiectivele).

5.PREZENTAREA SARCINILOR DE NVARE I DIRIJAREA NVRII:Fisa de lucru nr. 1

1.Completati cu complemente circumstantiale de cauz adecvate:

2.Realizati corespondenta dintre complementele circumstantiale de scop si enunturi:1. Avea o fa roie a) din pricina celor doi.2. Am amnat excursia b) de obosit.3 . Nu i-a adus aminte c) din cauza oboselii. 4. Mama nu mai putea d) de furie.

Fisa de lucru nr. 1

1.Completati cu complemente circumstantiale de scop adecvate:

2.Realizai corespondena dintre complementele circumstaniale de scop si enunuri:1.A luat nite cri a) spre a se relaxa.

2.Sacul de dormit il va folosi b) pentru aceasta.

3.i-a adus minge c) cu scopul de a nu se plictisi.

4.A fost la munte d) pentru a nu rci noaptea.

Pentru a identifica prin ce pri de vorbire este exprimat complementul circumstanial de cauz si cel de scop, elevii vor primi fia nr. 1 i fiecare elev va citi pe rnd cate o propozitie pentru a rezolva cerina exerciiu FIA NR.2

Specificati ce pri de vorbire sunt cuvintele subliniate, urmnd apoi s completati tabelul i cu partea de propoziie corespunzatoare fiecrui

Complement circumstanial de cauzParte de vorbire prin care se exprimComplementul circumstanial de scop

A cazut din cauza neateniei.Substantiv caz GNoi am mers n excursie n scopul documentrii.

Sufr pentru o vorb spus negndit.Substantiv caz AcAm plecat dup cumprturi.

Am reuit datorit perseverenei.Substantiv caz D-

Am ntrziat din cauza ei.Pronume- caz GFratele meu are examen i n vederea acestuia a nvat mult.

Nu m supr din asta.Pronume caz AcAndrei face un referat i pentru asta a citit mult.

Am pierdut autobuzul din cauza celor doi.Numeral caz GAm doua examene i n vederea celor doua am studiat la bibliotec.

Am fost certai pentru cei trei.Numeral caz AcAm trei teze i pentru cele trei am nvat.

Sacii au plesnit de ncrcai.Adjectiv caz Ac-

Am luat nota zece, nvnd.Verb la modul gerunziu-

-Verb la modul infinitivA venit pentru a-mi mulumi.

-Verb la modul supinHai la desenat !

- se va rezolva exerciiul n care li se cere elevilor s arate ce pri de propoziie sunt cuvintele subliniate i s precizeze prile de vorbire prin care se exprim; - apoi elevii sunt solicitai s precizeze ce arat prile de propoziie indicate; - activitatea se desfoar independent, apoi rezultatele sunt evaluate prin conversaie; 6.ASIGURAREA FEDBAKULUI: are loc pe parcursul conducerii nvarii, ntrirea facndu-se treptat. Dup realizarea fiecrei sarcini, profesorul va face aprecieri n legtur cu calitatea i nivelul activitii.

7. EVALUAREA FORMATIV: ( fia de evaluare)

- se d ca activitate independent rezolvarea fiei 2 (vezi anexa 2). 8.ASIGURAREA RETENIEI I A TRANSFERULUI: - se d elevilor , ca teme pentru acas urmtorul exerciiu : Alegeti varianta corecta:

A venit pentru asta. (c.c. cauza/ c.c. scop)

Ne confruntm pentru gsirea unei soluii. (c.i./c.c. scop)

De aceea a venit, c era singur acas. (c.c. scop/ c.c. cauza)

De aceea a venit, ca s nu fie singura acasa. (c.c. scop/ c.c. cauza)

FIA NR.2

Specificati ce pri de vorbire sunt cuvintele subliniate, urmnd apoi s completati tabelul i cu partea de propoziie corespunzatoare fiecrui

Parte de vorbire prin care se exprim

A cazut din cauza neateniei.Noi am mers n excursie n scopul documentrii.

Sufr pentru o vorb spus negndit.Am plecat dup cumprturi.

Am reuit datorit perseverenei.-

Am ntrziat din cauza ei.Fratele meu are examen i n vederea acestuia a nvat mult.

Nu m supr din asta.Andrei face un referat i pentru asta a citit mult.

Am pierdut autobuzul din cauza celor doi.Am doua examene i n vederea celor doua am studiat la bibliotec.

Am fost certai pentru cei trei.Am trei teze i pentru cele trei am nvat.

Sacii au plesnit de ncrcai.-

Am luat nota zece, nvnd.-

-A venit pentru a-mi mulumi.

-Hai la desenat !

pentru

( + numeral cu val.subst)

Din pricina .

( + numeral cu val.subst)

Din cauza

(+ substantiv)

De

( + substantiv)

( +verb la gerunziu)

De

( + adjectiv)

AM NTRZIAT

pentru

(+ substantiv)

cu scopul de .

( + verb la infinitiv)

spre

( +verb la infinitiv)

in vederea

( + substantiv)

la

( +verb la supin)

pentru

( + pronume)

SE LUPTA