2 Fabula

9
Colegiul de Informatică din Chișinău Proiect didactic la limba și literatura română Data: 12 noiembrie 2010 Profesorul: Midoni Tatiana Gupa: SB-921 Tema: Morala sănătoasă-o calitate a progresului social şi uman, exprimat în fabule Tipul lecţiei: Lecţie de comunicare(de asimilare a cunoştinţelor) Timp rezervat: 80 minute Subcompetenţele vizate: 4.2. Cunoaşterea prin lectură, dirijată şi independentă, a textelor literare şi nonliterare reprezentative pentru curentele literare în literatura naţională; 5.1. Respectarea normei literare în orice text scris sau rostit; 7.1. Comentarea specificului stilistic al unui text artistic. Obiectivele operaţionale: a)cognitive: Elevul va fi capabil: să distingă trei trăsături ale clasicismului; să determine două particularităţi ale fabulei ca specie literară; b)formative:

Transcript of 2 Fabula

Page 1: 2 Fabula

Colegiul de Informatică din Chișinău

Proiect didactic la limba și literatura română

Data: 12 noiembrie 2010

Profesorul: Midoni Tatiana

Gupa: SB-921

Tema: Morala sănătoasă-o calitate a progresului social

şi uman, exprimat în fabule

Tipul lecţiei: Lecţie de comunicare(de asimilare a

cunoştinţelor)

Timp rezervat: 80 minute

Subcompetenţele vizate:

4.2. Cunoaşterea prin lectură, dirijată şi independentă, a textelor literare şi nonliterare reprezentative pentru curentele literare în literatura naţională;

5.1. Respectarea normei literare în orice text scris sau rostit;

7.1. Comentarea specificului stilistic al unui text artistic.

Obiectivele operaţionale:

a)cognitive: Elevul va fi capabil:

să distingă trei trăsături ale clasicismului;

să determine două particularităţi ale fabulei ca specie literară;

b)formative:

să identifice tipuri umane reprezentate de personaje- animale în

fabula„Cîinele şi căţelul”de Grigore Alexandrescu;

să stabilească morala fabulei „Cîinele şi căţelul” de Grigore

Alexandrescu;

să comenteze rolul instructiv-didactic al mesajului fabulei;

să deducă actualitatea şi importanţa fabulei în societate;

c)afective:

Page 2: 2 Fabula

să exprime argumentat atitudinea pe marginea problemelor

puse în discuţie.

Strategii didactice: descoperirea, sinteza, expunerea, ŞVÎ, brainstorming, lucrul în grup, deducţia,jocul de rol,explicaţia,observaţia independentă,PowerPoint.

Materiale didactice: imagine iconică,fişe,sceneta „Fabula”-ecranizare, Bibliografia: 1. Grigore Alexandrescu, Fabule, editura Flamingo

GD, Bucureşti; 2. Alecu Donici, Scrieri, Editura Litera, 1997;

3. Tamara Cristei,Tatiana Cartaleanu,Olga Cosovan, Adrian Ghicov, Limba şi literatura română,manual pentru clasa a Xl-a;4.Constantin Şchiopu, Marcela Vîlcu-Şchiopu, Literatura română, manual pentru clasa XI, liceu;5.Ioan Nicola,Tratat de pedagogie şcolară, d.Aramis,2003,Bucureşti;

6.Charles Temple,Strategii de dezvoltare a gîndirii critice, ghidul II,supliment al revistei „Didactica Pro...” nr.2,2002;7. Tatiana Cartaleanu, Olga Cosovan, Viorica Goraş-Postică, Formarea de competenţe prin strategii didactice interactive, Chişinău, 2008

Page 3: 2 Fabula

Etapele lecţiei Obiective Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii didactice

I Captarea atenţiei

II Evocarea

IIl Tema nouăAnunţarea subiectului

Prezentarea noului conţinut

O7

O1

O5

2 min

5 min

2 min

2 min

5 min

5 min

Pornind de la aforismul„Castigat ridendo mores.”(Îndreaptă moravurile,rîzînd.) de Jean de Santeul,elevii au sarcina sa determine sugestia acestuia.

Propune elevilor să-şi amintească trăsăturile distinctive ale clasicismului,reprezentanţi de vază în literatura universală şi cea română,operele lor de referinţă.

Anunţă subiectul lecţiei:Morala sănătoasă-o calitate a progresului social şi uman,exprimat în fabule.Un elev este rugat să citescă genericul lecţiei:„Ce merit are cartea?Vrea să îndrepte Prin rîs şi prin poveţe înţelepte.”(Phaedrus,Fabule,1,Prologus)

Solicită părerile elevilor referitoare la acest gînd.

Elevii sunt rugaţi să actualizeze autori şi fabule cunoscute,ordonînd informaţia în plan diacronic.Întrebă elevii ce ar mai dori să cunoasca referitor la fabulă.

Propune elevilor o reprezentare grafică a evoluţiei fabulei de la origini pînă în prezent şi delimitarea informaţiei noi despre această specie literară.

AscultăÎşi exprimă argumentat părerea

Brainstorming

AscultăCitesc

Îşi exprimă coerent gîndurile

Prezintă

CitescIdentifică

Descoperirea

Sinteza

Expunerea

ŞVÎBrainstorming

Sinteza

Page 4: 2 Fabula

Obţinerea performanţelor

Asigurarea feed-back-ului

O2

O4

O7

O2

O4

O5

O6

O7

8 min

10 min

2 min

5 min

10 min

9 min

5 min

Pornind de la părerea lui De La Monte „Fabula eo instrucţiune deghizată sub alegoria unei acţiuni.” şi a lui ion Heliade-Rădulescu”Specia aceasta caută se exceleze în satiră şi în o mare doză de morală şi de adevăr,desemnate de spectacolul hidos ce îl oferă societatea.”solicită ca elevii să alcătuiască o fişă de particularutăţi ale fabulei ca specie literară.

Propune elevilor să citească definiţia speciei conţinută în manual şi să completeze fişa cu informaţia nouă.

Organizează prezentarea fabulei pe roluri,utilizîndu-se limbajul paraverbal şi nonverbal.

Solicită explicarea efectelor în reprezentarea caracterului fiecărui personaj şi atitudinea autorului.

Propune elevilor să realizeze următoarele cerinţe din manual:nr.2,3,6,7

Propune spre vizionare sceneta „Fabula”

Oferă posibilitate elevilor să recunoasca efectele fabulei intr-o situatie concretă,explicîndu-le cu referinţă la specificul acestei specii literare.

Este invitată eleva Josan Mihaela să citească o

Notează

CitescMediteazăDeduc

ComparăCompletează

Ascultă Răspund

Explică Caracterizează

RealizeazăPrezintă

Vizionează

Deducţia

Descoperirea

Jocul de rol

Explicaţia

Lucrul în grup

Observaţia independentă

Page 5: 2 Fabula

Evaluarea performanţelor

lV Tema pentru acasă

O2

O4

O7

O7

2 min

2 min

2 min

2 min

2 min

fabulă din propria creaţie.

Solicită aprecierile colegilor referitor la respectarea particulariăţilor unei fabule.

Este invitată eleva Găină Violina, să prezinte desenul realizat in baza unei fabule,explicînd tehnicile folosite.

Solicită aprecierile colegilor referitor la reuşita reprezentării caracterului fabulei.

Nivelul lPropune elevilor să redacteze un eseu nestructurat, în care să demonstreze spiritul militant, democratic al mesajului din patru fabule cunoscute.Să utilizeze şi afirmaţia ironică a lui Grigore Alexandrescu: e prea bun pentru fabuli veacul în care trăim.

Nivelul llPropune elevilor să alcătuiască o listă de idei referitoatre la actualitatea a patru fabule cunoscute.

Explică

Citeşte

Îşi exprimă argumentat părerea

Prezintă

Îşi exprimă argumentat părerea

Problematizarea

Page 6: 2 Fabula