2 Descriere A

download 2 Descriere A

of 4

Transcript of 2 Descriere A

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Scoala:

Profesor

Clasa: a VIII-a

Obiectul: Limba si literatura romana

Subiectul lectiei: Descrierea literara

Tipul lectiei: de conolidare a deprinderilor de analiza a unei descrieri literare

Competente specifice:

- utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in receptarea si producerea mesajelor in diferite situatii de comunicare;

- analiza principalelor componente de structura, de compozitie si de limbaj specifice textului liric descriptiv;

- folosirea unor modalitatii diverse de intelegere si de interpretare a unor texte lirice la prima vedere;

- elaborarea unor compuneri in care sa fie exprimata opinia despre semnificatia si mijloacele de realizare a unei descrieri literare;

Obiective operationale:

- sa precizeze structura operei lirice Amurg in delta de Ion Pillat;- sa identifice tema poeziei raportand-o la titlu;

- sa descopere modul de expunere dominant si sa analizeze modul de realizare a descrierii;

- sa exprime opinii asupra continutului si componentelor de ordin structural specifice textului dat;

- sa compare starile sufletesti, ideile poetice si mijloacele de realizare artistica din poezia Amurg in delta cu cele din poezia bacoviana ,,Amurg de toamna;- sa coreleze operele literare analizate cu o creatie plasticaavand aceeasi tema;

- sa-si consolideze deprinderile de interpretare a textelor descriptive.

Obiective afective:

- sa dovedeasca receptivitate fata de analiza unor texte lirice

- sa-si cultive simtul estetic si interesul pentru creatiile artistice (literare, plastice);- sa asocieze lumea semantica a creatiilor literare cu experiente proprii.

Strategia didactica:

a) Metode si procedee: expunerea, conversatia euristica, explicatia, invatarea prin descoperire, metoda cubului, jocul didactic.

b) Forme de organizare a activitatii elevilor: activitate frontala, individuala si pe grupe;

c) Resurse: capacitatiile receptive ale elevilor, cunostintele anterioare;

d) Mijloace de invatamant: portofoliile elevilor,fisa de lucru cu textele suport si testul formativ, creatii plastice, cubul.

SCENARIUL DIDACTICMomentele lectieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode de evaluare

Momentul organizatoricSpargerea ghetii

Captarea atentiei

Analiza unor text descriptive

EvaluareaTema pentru acasa Profesorul noteaza absentii si are o scurta conversatie cu acestia;Care-i parerea ta despre....?

Profesorul verifica si evalueaza tema: realizarea unei compuneri descriptive intitulate Peisaj marin Anunta subiectul lectiei si pune in discutie etapele analizei descrierii literare in versuri

Reactualizeaza pasii receptarii unui text literar dupa metoda cubului.

Imparte fisele de lucru cu textul la prima vedere si testul formativ.

Indruma activitatea echipelor. Anunta timpul cerintei de pe fiecare fata a cubului. Posteaza langa cub o creatie plastica avand aceeasi tema: amurgul.Dupa scurgerea timpului, profesorul ii invita pe reprezentantii fiecarei grupe sa expuna raspunsurile, succesiv, conform cerintelor de pe fetele cubului.Intervine in dezbatere, stimuland autoevaluarea elevilor.

Aprecieaza calitatea interventiilor si noteaza activitatea grupelor. Repune in discutie raportul cuvant-imagine in transmiterea universului interior al fiintei umane.

Comunica tema pentru acasa: realizarea unei compuneri-argument prin care sa se demonstreze ca una din poeziile analizate in aceasta ora este o descriere subiectiva in versuri. In fata clasei, doi elevi discuta in contradictoriu despre impactul asupre receptorului al cuvantului si al imaginii in transmiterea starii sufletesti. Colegii intervin, argumentand opiniile exprimate de cei doi

Cativa elevi isi prezinta compunerile, iar colegii isi exprima opiniile despre acesteaPrin activitate frontala, raspund la primele doua cerinte de pe fisa de lucru. Alcatuiesc grupuri de cate patru. Discuta si redacteaza raspunsurile.

Un delegat al fiecarei grupe prezinta raspunsurile echipei pentru fiecare item.Lanseaza opinii critice, argumentate, despre propriile afirmatii sau despre cele ale colegilor.

Se implica in autoevaluare.

Problematizeaza, din

Joc didactic

Evaluarea temei pentru acasa

Fisa de lucru cu doua texte descriptive la prima vedere (Amurg in delta de Ion Pillat si Amurg de toamna de G. Bacovia) si testul formativ.

FISA DE LUCRU

Citeste cu atentie textele urmatoare:

,,Amurg de toamna pustiu, de huma,

Pe camp sinistre soapte trec in vant-

Departe plopii s-apleaca la pamant

In larg balans lenevos, de guma...

(George Bacovia, Amurg de toamna)

,,Cat vezi cu ochiul, verde, papurisul

Se-ndoaie-n vantul serii, fosnitor.

Din cand in cand si-arata luminisul

Un ochi de apa moarta. Un cocor

Cu aripa deschisa se ridica

Din stuf, sfasietor de trist scancind,

Sau cai tatari, dind roata fara frica...

( Ion Pillat, Amurg in delta)

Cerite:

lectura expresiva a poeziei ,,Amurg in delta

prima impresie dupa lectura: Cel mai semnificativ aspect al poeziei este....

1. Descrie:

- apartenenta la genul liric (argumente)

2. Aplica:

- semnificatiile titlului

- sursa de inspiratie poetica.

3. Analizeaza:

- tema operei;

- ideile poetice;

- structura (tablourile);

- elementele descrise;

- nivelul lexical;

- nivelul morfo-sintactic;

- mijloacele de realizare artistica.

4. Compara:

- Asemanarile si deosebirile intre ideile poetice, ipostazele eului liric si mijloacele de realizare artistica din operele literare,,Amurg in delta de Ion Pillat si ,,Amurg de toamna de George Bacovia.5. Asocieaza:

- Corespondentele intre cele doua creatii literare descriptive si o creatie plastica intitulata Amurg.

6. Argumenteaza:

Poezia Amurg de toamna este o descriere literara in versuri deoarece...............................