1prasleacelvoinicsimereledeaur

12
SCOALA GIMNAZIALA ADAM COMUNA DRAGUSENI JUDETUL GALATI PROIECT DE LECTIE DATA: 26.03.2008 PROFESOR: NECULA SIMONA CLASA: A V-A A DISCIPLINA: LITERATURA ROMANA UNITATEA DE INVATARE: BASMUL CONTINUTUL: BASMUL. ELEMENTE CARACTERISTICE ALE BASMULUI TEXT SUPORT: “PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR” TIPUL LECTIEI: MIXTA OBIECTIV GENERAL: FORMAREA ORIZONTULUI INTELECTUAL-CULTURAL; DEZVOLTAREA SI CONSOLIDAREA DEPRINDERII DE A CITI CURSIV, CORECT, CONSTIENT SI EXPRESIV; DEZVOLTAREA IMAGINATIEI OBIECTIVE OPERATIONALE: 1. OBIECTIVE COGNITIVE: La sfarsitul lectiei, elevul va fi capabil: O 1 -sa identifice particularitatile basmului; O 2 - sa defineasca basmul;

description

vv

Transcript of 1prasleacelvoinicsimereledeaur

SCOALA GIMNAZIALA ADAM

SCOALA GIMNAZIALA ADAMCOMUNA DRAGUSENI JUDETUL GALATI

PROIECT DE LECTIE

DATA: 26.03.2008PROFESOR: NECULA SIMONACLASA: A V-A ADISCIPLINA: LITERATURA ROMANAUNITATEA DE INVATARE: BASMULCONTINUTUL: BASMUL. ELEMENTE CARACTERISTICE ALE BASMULUI TEXT SUPORT: PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AURTIPUL LECTIEI: MIXTAOBIECTIV GENERAL: FORMAREA ORIZONTULUI INTELECTUAL-CULTURAL; DEZVOLTAREA SI CONSOLIDAREA DEPRINDERII DE A CITI CURSIV, CORECT, CONSTIENT SI EXPRESIV; DEZVOLTAREA IMAGINATIEI

OBIECTIVE OPERATIONALE:1. OBIECTIVE COGNITIVE: La sfarsitul lectiei, elevul va fi capabil:O1-sa identifice particularitatile basmului;O2- sa defineasca basmul;O3- sa identifice diferenta dintre basmul popular si cel cult;

2. OBIECTIVE AFECTIVE:O4- sa sesizeze valoarea expresiva a basmului;O5- sa cultive sentimente proprii de pretuire fata de operele literare;O6- sa introduca noile valori in propriul sistem de valori;

3. OBIECTIVE PSIHOLOGICE:O7- sa dezvolte capacitatea de selectie si de sinteza;O8- sa dezvolte spiritual creator.

STRATEGII DIDACTICEMetode si procedee: conversatia euristica, expunerea, descoperirea dirijata, munca independenta, lucrul pe grupe, exercitiul, aritmogriful;Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;Materiale: Manual clasa a V-a, fise de lucru, volume de basme, foi , markere;

BIBLIOGRAFIEPamfil Alina, Limba si literatura romana in gimnaziu-structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, Pitesti 2003Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba si literatura romana, editat de M..E.C. , 2002.

ETAPELE LECTIEI(OBIECTIVE)ACTIVITATEA DE PREDAREACTIVITATEA DE INVATAREDOZARESTRATEGII DIDACTICE

1.MOMENT ORGANIZATORIC

Pregatirea materialului didactic necesar desfasurarii lectiei.Notarea absentelor

Elevii se pregatesc pentru inceperea lectiei1 `

2. VERIFICAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOAREa.VERIFICAREA TEMEIVerifica tema scrisa pentru acasa ( calitativ si cantitativ).Cere elevilor sa citeasca si sa comenteze tema pentru acasaB. VERIFICAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOARECe ati avut de pregatit pentru astazi?

Impart elevilor fise individuale cu sarcina: Aranjati ideile principale ale textului in ordine (Anexa 1)Se verifica frontal rezolvarea fiselor si se citeste planul de idei al textului

Prezinta la control caietele de teme

Citesc si comenteaza tema si corecteaza acolo unde e cazul

. rezumatul textului Praslea cel voinic si merele de aurRezolva sarcina fisei de lucru.

Verifica fisa de lucru.10`Conversatia euristica

Fise de lucru

Activitate frontala si individuala

3. CAPTAREA ATENTIEISe realizeaza printr-un aritmogrif al carui solutie va fi basmul (Anexa 2)

Rezolva aritmogriful.2`AritmogrifFrontalConversatie

4. ANUNTAREA SUBIECTULUI LECTIEI SI A OBIECTIVELOR OPERATIONALE

Anunt tema lectiei si obiectivele operationale.Scriu titlul lectiei la tabla.Elevii recepteaza mesajul transmis

Elevii noteaza titlul lectiei in caiete.1`

ConversatieActivitate frontala

5. DIRIJAREA INVATARII

O1

O7

O2

O4

O5

O3

O6Care este autorul textului?

Cand se petrece actiunea?

Care este formula de inceput si de sfarsit a textului?

Cine invinge in final?Impart clasa in patru grupe, iar ei vor avea ca sarcina: Grupa I: Enumerati personajele pozitive din textGrupa II: Enumerati personajele negative din text.Grupa III: Enumerati personajele reale din text.Grupa IV: Enumerati personajele fantastice din text.Se verifica rezolvarea fiselor de catre celelalte grupe.Se poarta o discutie cu elevii din care sa reiasa si alte insusiri ale basmului.Cati feciori are imparatul?Cati zmei sunt?Cate fete de imparat sunt rapite de catre zmei?Care este cifra care se repeta cel mai des?

Din cele prezentate pana acum putem da definitia basmului.Care credeti voi ca ar fi definitia basmului?

Basmul este o opera epica narativa in proza, de mare intindere, in care intamplarile reale se impletesc cu cele fantastice fiind savarsite de personaje care au cel mai adesea forte supranaturale, unele reprezentand binele si altele raul, din a caror confruntare ies invingatoare fortele binelui.Se noteaza definitia la tabla.Caracteristicile basmului sunt: locul si timpul sunt nedeterminate; exista personaje care intruchipeaza binele sau raul; unele personaje au puteri supranaturale exista personaje fantastice; apare o cifra specifica ; are formule initiale , mediane si finale; binele invinge intotdeauna;Textul studiat de noi este un basm?Ati citit si alte basme?Ce autor aveau?Basmele se clasifica in basme populare si basme culte.Cele populare au autor anonim iar cele culte au un autor cunoscut.

. Nu se precizeaza autorul, el este anonim.timpul nu este bine precizat ( odata ca niciodata). A fost odata ca niciodata, si incalecai pe-o sa si v-o spusei dv. Asa

. BineleElevii rezolva sarcina de lucru din fise.

Elevii prezinta rezolvarea sarcinilor din fise.

3 feciori.3 zmei3 fete.cifra 3

Redau definitia basmului folosind bagajul de cunostinte proprii.

Elevii noteaza definitia si caracteristicile basmului

da.elevii enumera basmele citite.elevii precizeaza autorulElevii noteaza in caiete.25`Descoperirea dirijataMunca pe grupeConversatia euristicaExpunerea

Fise de lucru

Manuale

Activitate frontala, individuala si pe grupe

6. FEED-BACK

O8Se imparte clasa in doua grupe.Fiecare grupa va primi o foaie in care sunt scrise: Fat-Frumos, Balaur, Fata de imparat, 3, Lupta, Fericire.Sarcina grupelor va fi: sa compuna un basm de 10 randuri folosind cuvintele date si tinand de definitia si caracteristicile basmului.Se citesc cele doua basme.Se fac aprecieri asupra modului de participare la lectie.rezolva sarcina fisei.

citesc si comenteaza cele doua basme10`Munca pe grupe

Fise de lucru

exercitiul

7. ANUNTAREA TEMEI PENTRU ACASASe anunta tema pentru acasa: Argumentati ca Praslea cel voinic si merele de aur este un basm.Elevii noteaza tema pentru acasa si recepteaza explicatiile suplimentare.1`Activitate frontalaconversatia

ANEXA 1

Aranjati in ordine ideile principale din basmul Praslea cel Voinic si merele de aur:

Impreuna cu fratii sai pleaca in cautarea hotului.

Praslea este adus pe pamant de zgripsoroaica, drept multumire ca i-a scapat puii de la moarte.

Praslea se pregateste sa-si incerce si el norocul.

Un imparat are un mar care face mere de aur, dare le sunt furate imediat ce se parguiesc.

Incercarile repetate de a prinde pe hotii merelor dau gres.

Voinicul intra ucenic la un argintar si face podoabele cerute de fata cea mica de imparat.

Dreptatea divina pedepseste pe fratii cei mari, Praslea se casatoreste cu fata cea mica si mosteneste imparatia.

Praslea ajunge pe taramul celalalt, se lupta cu cei trei zmei, elibereaza fetele de imparat si transforma palatele zmeilor in mere fermecate.

Fratii, din rautate si invidie, vor sa-l prinda pe voinic.

Praslea reuseste sa-l raneasca pe hot si ii duce tatalui merele dorinte.

Dragostea fetei il salveaza.

ANEXA 2

1. PRASLEA REPREZINTA BINELE SAU RAUL?2. CE COPAC ARE IN CURTE IMPARATUL ?3. FIUL CEL MIC SE NUMEA?4. MERELE ERAU FURATE DE?5. CE ARUNCA ZMEUL INAINTE DE A INTRA IN CASA?6. PE CINE OMOARA PRASLEA PENTRU A SALVA PUII ZGRIPSOROAICEI?BINELE

MAR

PRASLEA

ZMEI

BUZDUGANUL

BALAURUL

ANEXA 3

GRUPA IEnumerati personaje pozitive din text

GRUPA IIEnumerati personajele negative din text

GRUPA IIIEnumerati personajele reale din text

GRUPA IVEnumerati personajele fantastice din text

ANEXA 4

Realizati un scurt basm de maxim 10 randuri, folosind cuvintele date si tinand cont de definitia si caracteristicile basmului:

Fat-Frumos, balaur, fata de imparat, 3, lupta, fericire