1memorizare

8

Click here to load reader

description

interesant

Transcript of 1memorizare

Page 1: 1memorizare

Proiect de activitate

Data:9 mai Grupa :mare pregatitoareCategoria de activitate:Educarea limbajuluiTipul lectiei:predare-invaţareTema :Imnul Uniunii Europene de Friedric ShillerForma de realizare:Memorizare

OBIECTIV CADRU: Îmbogăţirea şi activizarea vocabularului copiilor ,precum şi cultivarea unei vorbiri expresive prin asimilarea unei poezii;exersarea memoriei;educarea în spiritul devotamentului civic,a dragostei şi prieteniei faţă de oameni ,indiferent de naţionalitate,sex, cultură şi educaţie.

OBIECTIV DE REFERINŢĂ: Să audieze cu atenţie un text,să reţină ideile acestuia şi să demonstreze că l-a înţeles

OBIECTIVE OPERATIONALE: Cognitive

Să reţină continutul de idei al poeziei îmbogăţindu-şi sfera de reprezentări despre valorile promovate de cetăţenii ţărilor membre ale UE

Să memoreze logic textul şi să-l recite expresiv,respectând pauzele,folosind un ton şi un ritm potrivit;

Să reţină cuvinte şi expresii noi, vis-a-vis de explicaţia dată (slavă, voie bună, sol, sfânt, vrajă,etc. )

Să-şi aştepte rîndul pentru a recita la microfon Să folosească mijloace moderne(căşti şi microfon) Să exerseze mişcările aparatului fono-articular Afective: Să-şi formeze o atitudine pozitivă faţă de sine şi faţă de ceilalţi Să manifeste prietenie ,toleranţă, armonie,concomitent cu învăţarea

autocontrolului

STRATEGII DIDACTICE Metode şi procedee:povestirea,explicaţia, demonstraţia,conversaţia,recitarea model,exerciţiul, problematizarea Mijloace didactice:planse ilustrând continutul poeziei,calculator,căşti şi microfon, creioane colorate , foi;

Bibliografie:Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii

Page 2: 1memorizare
Page 3: 1memorizare

Nr.crt.

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC METODE SI PROCEDEE

EVALUAREActivitatea Educatoarei Activitatea

Copiilor

1 Organizarea activităţii Aerisirea sălii de grupă şi pregătirea materialelor pentru a desfăşura în bune condiţii activitatea

-participă alături de educatoare

2 Captarea atenţiei Se realizează prin auditia melodiei Imnului Uniunii Europene Ce ati ascultat?Ce zi este astăzi

-ascultă cântecul

-Imnul Ue-Ziua Europei

-audiţia-conversaţia

Se verifică prin întrebări simple cunoştinţele depre UE

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Vă propun să memoram şi textul Imnului UE, pentru a putea cânta si noi ,alături de alti cetăţeni ai ţărilor membre UE

4 Dirijarea învăţării a) Recitarea modelSe recită de către educatoare poezia b) Familiarizarea copiilor cu textul- se explică continutul textuluişi cuvintele noi ,pornindu-se de la semnificaţia titluluiConcomitent ,se prezintă şi imaginile care ilustrează continutul poezieiSe mai recită încă o dată de

Ascultă poezia-ascultă explicaţia termenilor -participă la explicarea termenilor noi

-conversaţia,-explicaţia-problematizarea

-participarea copiilor

Page 4: 1memorizare

catre educatoare;c)memorarea poeziei de către copiiÎnvăţarea poeziei se face pe strofe,copiii vor recita individual;După ce au recitat toti poezia , pentru a–i antre-na vedea , se face şi recitarea în lanţ ;

-recită poezia pe strofe

-recită în lanţ

-exerciţiul

-exerciţiul

-se evaluează intonaţia,expresivitatea.,timbrul vocii

5 Obţinerea performanţei Copiii recită poezia la microfon iar educatoarea îi înregistrează pe calculator,după care îsi ascultă propriile voci pentru a se autocorecta

-recită la microfon-aşteaptă să le vină rândul

-se verifică atenţia şi capacitatea de concentrare,dar şi felul cum au recitat prin aprecieri verbale ale educatoarei,dar şi prin autoapreciere

6 Evaluare Li se dă copiilor sarcina de a desena pentru a vedea dacă au înteles conţinutul poeziei

-ilustrează prin desen conţinutul de idei al poeziei

-problematizarea -se verifică ceea ce au înţeles din conţinutul poeziei.

Încheierea activităţii Se fixează titlul şi conţinutul de idei al poezieiSe fac aprecieri individuale şi colective

-conversaţia

Page 5: 1memorizare

OBIECTIVELE PE CENTRE:

JUCĂRII MANIPULATIVE /MATEMATICĂ:

Rezolvă repede şi bine”- fişe de muncă independentă

Verificarea numeraţiei în limitele 1-10.(Aspectul ordinal al numerelor)

Să ordoneze steagurile (stelutele) în sir crescător (descrescator),arătând locul pe care ar trebui sa-l ocupe prin cifra corespunzătoare;

Să identifice numerele în limitele 1-10 (1-15); Să recunoască locul fiecărui număr în şirul numeric; Să identifice vecinii numerelor; 1 Să găsească soluţia adecvată problemei ilustrate; Să folosească un limbaj matematic adecvat;

Mijloace didactice :Creioane colorate,fişe de muncă independentă

ŞTIINŢĂ : Joc de masă”Reconstituie întregul” „Găseşte –i perechea”

Să intuiască materialele primite; Să gasească steagul potrivit pentru ţara pereche ; Să specifice ce reprezintă toate acele piese; Să reunească piesele pentru a reconstitui întregul ; Să coopereze cu colegii în vederea realizării sarcinilor primite ;

Materiale didactice:Steagurile ţărilor UE ; hărţile în miniatură a ţărilor UE ; jumătăţi de steaguri şi hărţi

1 Se referă numai la copiii de grupă pregătitoare