1_atributul
-
Upload
flavia-albert -
Category
Documents
-
view
167 -
download
0
Transcript of 1_atributul
PROIECT DE LECIE1. Date generale Data: nvtor/Institutor: Unitatea de nvmnt: Clasa: a IV-a Obiectul: Limba i literatura romn Unitatea de nvare: Cltorii i aventuri Subiectul: Atributul Tipul leciei: comunicare i nsuire de noi cunotine Durata: 2 x 45 2. Scopul: Familiarizarea cu atributul identificarea i definirea acestuia precum i aplicarea cunotinelor n diverse situaii, care urmresc dezvoltarea flexibilitii gandirii 3. Obiective cadru i de referin: 1. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral 1.1. s sesizeze legtura logic dintre secvenele unui mesaj oral 1.3. s sesizeze structuri gramaticale (morfologice i sintactice) corecte sau incorecte dintr-un mesaj ascultat 2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral 2.2. s redea prin cuvinte proprii coninutul unui text citit sau al unui mesaj audiat 2.5. s integreze adecvat, n exprimarea oral proprie, elemente de construcie a comunicrii studiate 2.6. s manifeste independen n situaiile de comunicare 3. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris (citire / lectur) 3.2 . s desprind idei principale i informaii de detaliu dintr-un text citit (literar sau nonliterar) 3.3. s citeasc contient, corect, fluent i expresiv texte cunoscute 3.5. s identifice secvenele narative, dialogate i descriptive dintr-un text 3.6. s recunoasc n textele studiate elemente de construcie a comunicrii nvate Dezvoltarea capacitii de exprimare scris 4.1. s aplice n mod contient regulile de ortografie i de punctuaie 4.4. s utilizeze corect, n textele redactate, elementele de construcie a comunicrii studiate [
4. Obiective operaionale: O1: S citeasc corect, contient, cursiv i expresiv propoziii i un text dat O2: S redea prin cuvinte proprii coninutul textului studiat O3: S identifice atribute n textul suport i n alte enunuri O4: S grupeze atributele, n funcie de anumite criterii O5: S analizeze corect atributele O6: S alctuiasc enunuri n baza unor sarcini propuse 5. Strategia didactic: Mijloace didactice: manualul, fie de lucru, cartonae i jetoane adecvate Metode de nvmnt, procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, observaia, exerciiul, jocul didactic Forme de organizare a activitii: frontal, n perechi, individual; 6.Surse informaionale: Creu D., Nicu A., Mara D. Pedagogie. Formare iniial a profesorilor, Ed. Universitii Lucian Blaga din Sibiu, 2005 Iordchescu C. Exerciii de limba romn pentru clasele II-IV, Ed. Carminis, 2007 Ni S, Metodica predrii limbii romne n clasele primare, Ed. Aramis, Bucureti 2001 Oprescu M. Vreau sa tiu!, caiet de limba i literatura romn, Ed. Hieropolis 2007 Piil T., Mihilescu C. Limba i literatura romn, manual pentru clasa a IV-a, Ed. Aramis, 2006 Popescu . Gramatic practic a limbii romne cu o culegere de exerciii, EDP, Bucureti 2000 www.didactic.ro Not:1. Toate obiectivele enumerate demonstreaz existena unei strnse interdependene. Obiectivele cadru se refer la formarea unor capaciti specifice disciplinei pe parcursul a patru ani de studiu. Obiectivele de referin urmresc achiziia de cunotine i formare de capaciti n timp de un an colar. Obiectivele operaionale precizeaz performana de care va fi capabil elevul dup parcurgerea unei activiti. 2. Fia pentru activitate independent este realizat de ctre nvtor prin selectarea secvenelor corespunztoare din derularea ntregii activiti.
[
Prima or Etapele leciei Obiective operaionale Momentul organizatoric Reactualizarea cunotinelor nsuite anterior O1 Strategia didactic Coninut esenial Metode conversaia Mijloace Forme de organizare a activitii frontal Metode de evaluare formativ
pregtirea elevilor pentru lecie crearea atmosferei necesare pentru desfurarea activitii
Diferite tipuri de citire - cu predarea tafetei conversaia - selectiv explicaia Verificarea temei de cas. Evidenierea elevilor care au scris exerciiul ngrijit i au caiete ordonate. Formulare de rspunsuri la ntrebri (coninutul textului) Explicarea semnelor de punctuaie ce apar n text conversaia exerciiul
Textul suport
frontal
prob oral observarea sistematic a comportamentului elevului
O2
Captarea ateniei O6
O3
Selectarea propoziiei ce conine mesajul textului. Cltoria prin petera misterioas rmne amintirea minunat a explicaia Cirearilor. exerciiul conversaia Exerciii pe textul suport -Primele patru enunuri sunt transformate n propoziii simple: explicaia Ionel reconstituie. exerciiul Eu, Victor, Maria i Tic vom intra. conversaia Lucia, Dan i Ursu vor explora. Grupul ajunse. -Se recunosc subiectul i predicatul -Se intervine pentru dezvoltarea ultimei propoziii, astfel: Grupul (care?)..................ajunse. Grupul (ce fel de?)..................ajunse
enunuri scrise pe cartonae Textul suport frontal
prob oral
observarea sistematic a comportamentului elevului
[
Grupul (al cui?)..................ajunse -Sunt selectate doar cuvintele ce au completat spaiile lacunare; se observ c ele rspund la anumite ntrebri i au rol n expresivitatea comunicrii -Se revine la enunul din text i este evideniat cuvntul determinat (substantiv) Grupul lui Ionel ajunse la intrarea peterii. Anunarea temei noi i a obiectivelor urmrite Dirijarea nvrii O6 Precizarea temei leciei noi. - se noteaz titlul pe tabl i caiete Atributul Comunicarea rezultatelor care se ateapt de la elevi la sfritul activitii. Analiza concluziilor din exemplele date, deducerea definiiei Atributul este partea secundar de propoziie care determin un substantiv. Rspunde la ntrebrile: care?, ce fel de?, a, al, ale cui?, (ci?, cte?, a cta?) * Not: atributul exprimat prin numeral se studiaz numai ca extindere.* explicaia frontal
explicaia conversaia observaia
frontal
observarea sistematic a comportamentului elevului
O3 O5
Identificare de atribute pe alte enunuri selectate din text, cu exerciiul evidenierea urmtoarelor aspecte: - un substantiv poate avea mai multe atribute - legtura dintre atribut i substantivul determinat - locul atributului fa de substantivul determinat - atributul poate fi exprimat prin adjectiv sau substantiv (numeral) Exersare n perechi pentru alte exemple asemntoare: exerciiul - Subliniai atributele i marcai prin sgeat legtura acestora cu substantivul determinat: Din vzduh cumplita iarn cerne norii de zpad [
Textul suport
frontal
prob oral
fia de lucru
n pereche
prob scris interevaluare
Fetia a privit ochii blnzi i umezi ai cprioarei. Peste dealuri se cobora roiatica lumin blnd a soarelui. Activitate individual - Pentru propoziiile de mai sus, se alctuiesc schemele n dou variante (linear i cu stabilirea raporturilor sintactice ) - analiza atributelor exerciiul conversaia caiet individual frontal prob scris observarea sistematic a comportamentului elevului
A doua or Etapele leciei Obiective operaionale Momentul organizatoric Dirijarea nvrii O4 -
Strategia didactic Coninut esenial Metode conversaia Mijloace Forme de organizare a activitii frontal
Metode de evaluare formativ
pregtirea celor necesare pentru continuarea activitii
Exersare prin joc - asocierea atributelor cu o micare: Ne ridicm n picioare. Ascultm cu atenie. Dac n enun se gsete atribut exprimat prin adjectiv, ridicm braele. Dac atributul este exprimat prin substantiv, aezm minile pe olduri.
jocul didactic
frontal
observarea sistematic a comportamentului elevului prob oral
O6
Reconstituirea definiiei: pe cartonae sunt scrise cuvintele exerciiul potrivite, care trebuie aezate n ordine. - Gruparea atributelor dup partea de vorbire prin care sunt exprimate: Astfel se vor forma doi ciorchini, din jetoanele exerciiul rotunde pe care sunt scrise diverse expresii cu atribute. conversaia
cartonae scrise jetoane foi suport
frontal
O4
frontal
[
Munc independent, verificat frontal: 1. Gsii atribute potrivite pentru substantivele date, dup explicaia model: exerciiul Frageda iarb a grdinii raz glasuri petal privire .. 2. Alegei o expresie obinut i alctuii cu ea o propoziie. O3 exerciiul caietul individual observarea sistematic a comportamentului elevului
O3
O6 3. Selectai de pe tabl i scriei pe caiete doar propoziiile exerciiul n care cuvntul subliniat are funcia de atribut: a. Frunziul este uscat. Din frunzi a ieit un arici Culoarea frunziului ne-a impresionat. b. Marginea frunzei este crestat Frunza s-a desfcut din mugur. O mmru st pe frunz. 4. Alctuii schema propoziiilor, artnd raporturile sintactice. a)Cntecul melodios al privighetorilor rsuna n noaptea nstelat. b)Ale salcmului flori rspndeau un parfum dulce. c) A trecut iarna grea, aspr, crncen. 5. Alctuii enunuri dup schemele: S A A P s adj adj v A S [ P Ap prob scris autoevaluare
O3
O6
s s v s Activitate n perechi: Scrierea unor proverbe care conin atribute. Obinerea performanei Exersare independent: Sarcina 1 Bifeaz numai propoziia n care se gsesc atribute. Subliniaz atributele identificate i marcheaz prin sgeat subtantivul determinat. Broscua sare de pe o frunz pe alta. n lumina blnd a toamnei, se vedeau mestecenii nali i aurii. Vntul mprtie frunzele pe trotuar. Sarcina 2 Completeaz definiia: Atributul este partea ............ de ....................... care determin un .................. Sarcina 3 Noteaz n dreptul fiecrui atribut ntrebarea potrivit: Zumzetul necontenit al albinelor (..............) (.............) Tema pentru acas ncheierea activitii Tem scris: ex 2, 3, 4 din manual Exersarea citirii textului din manual.
explicaia conversaia exerciiul exerciiul
fia de lucru
n pereche frontal
O3 O5
fia de lucru
individual
explicaia
frontal autoaprecieri aprecieri recompense
Aprecieri concrete privind participarea elevilor la lecie, conversaia implicarea lor n realizarea sarcinilor. Autoaprecieri susinute de ntrebri: - ce v-a plcut cel mai mult n activitatea de astzi? - ce vi s-a prut dificil?
[
[