12 iona

16
PROIECT DIDACTIC Data: CLASA: a XII-a OBIECTUL: Limba şi literatura română PROFESOR: Nitu Gloria SUBIECTUL LECŢIEI: Marin SorescuIona TIPUL LECŢIEI : consolidarea cunostintelor COMPETENŢE SPECIFICE: 1.2. Receptarea adecvată a sensului/sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte orale sau scrise; 1.3. Folosirea adecvată a strategiilor şi a regulilor de exprimare orală în monolog şi în dialog; 1.5. Utilizarea, în exprimarea proprie, a normelor ortografice, ortoepice, de punctuaţie, morfosintactice şi folosirea adecvată a unităţilor lexico-semantice, compatibile cu siuaţia de comunicare; 3.2. Compararea unor argumente diferite pentru formularea judecăţilor proprii. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

description

iona

Transcript of 12 iona

PROIECT DIDACTICData:CLASA: a XII-a OBIECTUL: Limba i literatura romn PROFESOR: Nitu GloriaSUBIECTUL LECIEI: Marin Sorescu IonaTIPUL LECIEI : consolidarea cunostintelorCOMPETENE SPECIFICE:1.2. Receptarea adecvat a sensului/sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte orale sau scrise;1.3. Folosirea adecvat a strategiilor i a regulilor de exprimare oral n monolog i n dialog;1.5. Utilizarea, n exprimarea proprie, a normelor ortografice, ortoepice, de punctuaie, morfosintactice i folosirea adecvat a unitilor lexico-semantice, compatibile cu siuaia de comunicare;3.2. Compararea unor argumente diferite pentru formularea judecilor proprii.

OBIECTIVE OPERAIONALE:O1: S compare trsturile teatrului modern cu cele ale teatrului clasic;O2: S prezinte geneza parabolei Iona;O3: S identifice temele eseniale ale operei;O4: S prezinte structura semnificaiile parabolei;

STRATEGIA DIDACTICMetode i procedee: Expunerea; Conversaia euristic; Exerciiul; Explicaia Problematizarea;Mijloace didactice: fie de lucru, portofoliul, videoproiectorul;Resurse: Spaiul de lucru: sala de clas Timp de lucru: 50 de minute Capacitile de receptare ale elevilorModaliti de evaluare: Evaluare formativ Evaluare scrisForme de organizare a activitii: Activitate frontal; Activitate individual/ de grup/n perechi.

Bibliografie de specialitate: Limba i literatura romn, Manual pentru clasa a XII -a, coordonator Adrian Costache, Editura All, 2000Eugen Simion, Scriitori romani de azi, I, Editura Litera, Bucuresti, 1998

Bibliografie metodic: Secrieru, Mihaela, Didactica limbii romne, Iai, Editura Ovi-art, 2004 Parfene, C., Metodica predrii limbii i literaturii romne, Iai, Editura Polirom, 1999.

SCENARIU DIDACTIC

Etapele lecieiOb. Activitatea de nvare

Timp Forme de organizareMetodeMijloaceEvaluare

1.Moment organizatoricEste organizat contextul educativ (se asigur linitea n clas, se pregtesc materialele necesare desfurrii activitii).1Frontal

2. Verificarea cunotinelor anterioare i a temeiSe cere elevilor s ncadreze opera Iona n dramaturgia lui Marin Sorescu: Iona face parte din trilogia Setea muntelui de sare, alturi de Paracliserul i Matca, tema dominant fiind setea de absolut a omului superior. Subintitulat tragedie n patru tablouri, piesa iese din clasificrile clasice, fiind o parabol dramatic, alctuit sub forma unui monolog care cultiv alegoria i metafora.4Frontal,IndividualConversaia

Explicaia

Caietele elevilor

Obs. sist.

3. Captarea ateniei Se va realizeaza o analiza comparativa a teatrului clasic cu cel modern (Iona); elevii vor prezenta trsturile celor dou tipuri de teatru (Anexa 1).4Frontal,Individual

ConversaiaExplicaiaObservarea

Fia nr.1

Obs. sist.

4. Enunarea temei i a obiectivelor Se enun tema leciei: Marin Sorescu Iona tragedie n patru tablouri i obiectivele urmrite.1Frontal

ConversaiaTablaCaietele elevilor

5. Prezentarea sarcinilor de nvare i dirijarea nvrii

01

02

03

04

Se prezint sursele de inspiraie ale operei: elevii fac referire la Mitul Biblic al pescarului Iona din Vechiul Testament. Se analizeaz comparativ cele doua ipostaze n care profetul Iona i Iona lui Sorescu sunt pui, realizandu-se o diagrama Wenn cu asemnri i deosebiri ( Anexa 1) din care rezult c mitul e doar un pretext al operei lui Sorescu, acesta redimensionndu-l. Se propune elevilor analizarea semnificaiei titlului: dat de personajul eponim al operei, Iona, trimite la Mitul Biblic. n ebraic ,, iona nseamna porumbel, pasre ce asimileaz simbolul libertii, idee grefat n discursul dramatic. Se proiecteaz secvene din piesa de teatru Iona.Pornind de la afirmaia lui Marin Sorescu tiu numai c am vrut s scriu ceva despre un om singur, nemaipomenit de singur, elevii, pe baza citatelor din oper, identific urmatoarea tematic: cutarea identitii de sine, scindarea eului, dedublarea ( Iona pescarul ghinionist; vistorul; victima; cuttorul, ascetul, lupttorul; iluminatul), solitudinea individului, moartea, naterea, destinul, criza comunicrii, eliberarea. Spaiul diegetic este reprezentat de plaj i de burta chitului, metafore care definesc un spaiu nchis, autolimitat, spaiu labirint, tabloul I si IV prezinta exteriorul, pe cnd celelalte 2 interiorul, timpul diegetic atemporal ( se poate petrece oricnd), totul se raporteaz la propriul eu: ncepe s fie trziu n mine.Se analizeaz semnificaiile fiecrui tablou.25Individual

Frontal

Individual

Lucrul pe grupe

Frontal

n perechi

Frontal

Metoda ciorchinelui

Exerciiul

Explicaia didactic

nvarea prin descoperireProblematizareaObservareaExerciiulExplicaia didactic

Fie de lucru

Tabla

Obs. sist.

Evaluare frontal

Obs. sist.

6. Obinerea performanei i asigurarea feedbackuluiProfesorul face aprecieri dup fiecare sarcin de lucru, sugereaz soluii/ reformuleaz rspunsuri care nu sunt corect construite sau nu sunt concludente.

2 Frontal

ConversaiaExplicaia Evaluare frontal

7. Evaluarea procesului educativ

Elevii vor fi mprii pe patru grupe i vor avea de analizat i comentat citate din fiecare tablou n parte.10n perechiFrontal

Joc de rol

TablaEvaluare scris

8. Asigurarea reteniei i a transferuluiProfesorul noteaz elevii care au contribuit la desfurarea orei; Se comunic tema: Rescriei finalul piesei Iona de Marin Sorescu

3Frontal ConversaiaExplicaia Caietele elevilor

FI DE LUCRU( Anexa 1)

1.Completai prin comparaie trsturi ale teatrului clasic:

Teatrul clasicTeatrul modern Iona de M. Sorescu

Dialogul

Structura textului: scene, tablouri, acte, parti.

Spatiul si timpul mentionate in didascalii si vizeaza plasarea actiunii la modul real.Cadrul este locul actiunii.

Conflict puternic exterior sau psihologic.

Textul e structurat pe momentele subiectului.

Mai multe personaje

2.Completai elemente ale mitului biblic, sursa de inspiraie alui Marin Sorescu:Iona Marin SorescuElemente comuneMitul Biblic

nu este profet

nchis fr motivaie

se afl de la nceput n ,, gura petelui

st aici o via ,, la gura grotei rsare barba lui Iona

cauta o cale de scpare

monstrul care l nghite este el nsui nghiit

o redimensionare a mitului

FI DE LUCRU( Anexa 2)Grupa I1. Prezentai primul tablou al piesei.1. Explicai semnificaia indicilor de spaiu: Se citesc didascaliile primului tablou. Relaia spaiu ideal - ocupaie1. Comentai : Iona st n gura petelui, nepstor...

Grupa II1. Prezentai al doilea tablou al piesei.1. Ce semnificaie are urmatoarea replic: - ncepe s fie trziu n mine .Uite, s-a fcut ntuneric n mna dreapt i n salcmul din faa casei [...] i am lsat vorb n amintirea mea, mcar la soroace mai mari, universul ntreg s fie dat lumii de poman.1. Care este sensul unei bnci de lemn n mijlocul mrii? De ce i dorete oare Iona s fac o astfel de construcie?Grupa III1. Prezentai al treilea tablou al piesei.1. Interpretai introducerea n scen a celor doi pescari care nu vorbesc, nu-i rspund lui Iona i rmn n scen cu brnele pe umeri.1. Ce semnificaie are replica: Dac nu exista ferestre, ele trebuie inventate?

Grupa IV1. Prezentai ultimul tablou al piesei.2. Explicai semnificaia detaliului despre barba lui Iona, care flfie afar, n timp ce el se afl n peter.3. Comentati gestul lui Iona din final: ,,- ( Scoate cuitul.) Gata, Iona? (i spintec burta.) Rzbim noi cumva la lumin.FI DE LUCRUGrupa I1.Prezentai primul tablou al piesei.2.Explicai semnificaia indicilor de spaiu: Se citesc didascaliile primului tablou. Relaia spaiu ideal - ocupaie3.Comentai : Iona st n gura petelui, nepstor...

FI DE LUCRU

Grupa II1.Prezentai al doilea tablou al piesei. 2.Ce semnificaie are urmatoarea replic: - ncepe s fie trziu n mine .Uite, s-a fcut ntuneric n mna dreapt i n salcmul din faa casei [...] i am lsat vorb n amintirea mea, mcar la soroace mai mari, universul ntreg s fie dat lumii de poman. 3.Care este sensul unei bnci de lemn n mijlocul mrii? De ce i dorete oare Iona s fac o astfel de construcie?

FI DE LUCRU

Grupa III1.Prezentai al treilea tablou al piesei.2.Interpretai introducerea n scen a celor doi pescari care nu vorbesc, nu-i rspund lui Iona i rmn n scen cu brnele pe umeri.3.Ce semnificaie are replica: Dac nu exista ferestre, ele trebuie inventate?FI DE LUCRU

Grupa IV1. Prezentai ultimul tablou al piesei.2. Explicai semnificaia detaliului despre barba lui Iona, care flfie afar, n timp ce el se afl n peter.3. Comentati gestul lui Iona din final: ,,- ( Scoate cuitul.) Gata, Iona? (i spintec burta.) Rzbim noi cumva la lumin.